Նոր գործիք Հայաստանի զարգացման հիմնադրամին՝ օտարերկրյա ներդրումների սպասարկման բարելավման համար
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը տեղեկացնում է, որ ՀԶՀ-ն և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրն այսօր մեկնարկել են օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների աջակցության դրամաշնորհային ծրագիր։ «Էլեկտրոնային կառավարումը՝ որպես օտարերկրյա ներդրումների ներգրավումը խթանելու գործիք» ծրագրի իրականացմամբ ՀԶՀ-ն և ՄԱԿ-ը նպատակ ունեն բիզնեսի շրջանում հետազոտությամբ բացահայտելու ներդրումները խոչընդոտող ընթացակարգերը և գործընթացները, որոնց կիրարկման հետագա պարզեցումը կբարելավի ներդրումային միջավայրը՝ ուժեղացնելով գործարար մրցակցությունը Հայաստանում։ Ընդհանուր բյուջեն կազմում է շուրջ 332.000 եվրո, ֆինանսավորվում է Ավստրիական Զարգացման գործակալության կողմից:
Ծրագրի իրականացման 21 ամսվա ընթացքում կներդրվի էլեկտրոնային գործիք, որի միջոցով կդասակարգվի և կհրապարակվի մանրամասն տեղեկատվություն Հայաստանի ներդրումային գործընթացների վերաբերյալ, կբացահայտվեն դրանց կիրարկման խոչընդոտները։ ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի (UNCTAD) «eRegulations» գործիքն արդեն հաջողությամբ կիրառվում է աշխարհի շուրջ 30 երկրներում։ ՀԶՀ-ում կներդրվի նաև հեռախոսային «Թեժ գիծ» ծառայություն։
«ՀԶՀ Հետսպասարկման թիմը ներդրողների հետ ամենօրյա աշխատանքով աստիճանաբար բացահայտում և լուծումներ է տալիս պարբերաբար առաջացող խնդիրներին, սակայն այս գործիքի կիրառումն ավելի համակարգված և հասցեական կդարձնի մեր թիմի աջակցությունը ներդրողներին»,- նշել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
«ՏԶՆ նախարարությունը նախաձեռնել է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների կարգավորումների սահմանափակման ինդեքսում Հայաստանը ներառելու գործընթացը։ Այս ծրագիրը մեծապես կօգնի ավելի պարզ ու հասանելի դարձնել տեղեկատվությունը ներդրողի համար և այդ վարկանիշում կնպաստի Հայաստանի դիքրի ամրապնդմանը»,- նշել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների փոխնախարար Հովհաննես Ազիզյանը։
« «eRegulations»-ը հնարավորություն կտա օպտիմալացնել ընթացակարգերը, նվազեցնել մարդկային գործոնով պայմանավորված կոռուպցիոն ռիսկերը։ Այն նաև ամբողջությամբ կհամապատասխանի թվայնացման՝ Հայաստանի կառավարության օրակարգին, որին օժանդակում են Եվրամիությունը և մյուս գործընկերները»,- նշել է Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դմիտրի Մարիասինը։
«Այս ծրագիրը ևս մեկ կառուցողական քայլ է Ավստրիա-Հայաստան մեր գերազանց համագործակցության շրջանակում, և մենք հույս ունենք, որ այն Հայաստանին կօգնի ներգրավել օտարերկրյա ներդրումներ»,- նշել է Ավստրիական զարգացման գործակալության Հարավային Կովկասի գրասենյակի ղեկավար Գերհարդ Շաումբերգերը։
Համատեղ այս ծրագիրը նպատակ ունի ներդրումային դաշտում նվազեցնելու կոռուպցիան և կամայական որոշումների կայացումը, պետությանը տրամադրելու գործիք՝ բիզնես ընթացակարգերը կառավարելու և դյուրացնելու համար:

Austrian Development Agency Finances Program to Attract Investment to Armenia
The Development Foundation of Armenia and the UN Development Program have launched a grant program called “E-governance as an Electronic Tool for Facilitating the Government to Attract Foreign Investment”.
The parties, through the survey among the business community, aim to identify procedures and processes that hinder investments and need to be simplified to improve the investment climate and enhance business competitiveness in Armenia. The total budget is around € 332,000. The project is funded by the Austrian Development Agency.
Within 21 months of the project implementation, an electronic tool will be installed which will classify and publish detailed information on Armenia's investment processes and reveal the gaps hindering their smooth implementation. The "eRegulations" tool of the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD) has been successfully implemented in more than 30 countries around the world. The “Hotline” service at the DFA will be installed as well.
The CEO of Development Foundation of Armenia Mr. Armen Avak Avakian stated: “The DFA Aftercare team daily interacts with investor community and identifies and addresses the issues on their side. With application of this tool our support will get more effective and targeted”.
“The Ministry of Economic Development and Investments has initiated the process of involvement of Armenia in the “FDI Regulatory Restrictiveness Index”. Within this framework, the given project will significantly support us to simplify and make more accessible the information for investors and improve the Armenia’s rating in the Index” mentioned the Deputy Minister of Economic Development and Investments Hovhannes Azizyan.
“The eRegulations will allow to optimize processes and mitigate the risks related to human factor and corruption, and will be closely coordinated with the broader digital transformation agenda of the Government of Armenia, supported by the European Union and other partners», mentioned Dmitry Mariyasin, the UNDP Resident Representative a.i. in Armenia.
“This project is another building block in our excellent Austria-Armenia relations, and we sincerely hope that it will help facilitate the needed foreign direct investment to Armenia” mentioned the Head of South Caucasus Office of Austrian Development Agency Mr. Gerhard Schaumberger.
This joint project aims to reduce corruption and arbitrary decision-making in the investment field and will provide the Government with a tool to better manage business procedures.