Մահաբեր գնդիկները շարունակում են պայթել
2004 թ. մայիսին՝ ռազմական գործողությունների ավարտից 10-ը տարի անց, 11-ամյա Ալբերտ Առուստամյանը Գիշի գյուղից ոչ հեռու մի մետաղյա գնդիկ գտավ: Ալբերտը եւ նրա քույրը՝ Ծովիկ Առուստամյանը, խաղում էին դրանով գյուղի հարակից տարածքում: Նրանք երկուսն էլ չէին հիշում պատերազմը. Ծովիկը ծնվել է 1995 թվականին, իսկ Ալբերտը մեկ տարեկան էր, երբ պատերազմն ավարտվեց: Ծովիկը վախեցավ չարաբաստիկ գնդիկից ու բղավեց, որ Ալբերտը շպրտի այդ մահացու խաղալիքը: Դժբախտաբար, երբ Ալբերտը շպրտեց ռումբը, այն կպավ քարին: Լսվեց պայթյունի ձայնը. 11-ամյա տղան մահացավ տեղում, իսկ քույրը ծանր վիրավորվեց:
Ի՞նչ խոսքեր կարող են սփոփել երեխաների հորը՝ Աշոտ Առուստամյանին, ով պատերազմից 10-ը տարի անց կորցրեց 11-ամյա որդուն: Պատերազմ, որում նա հաղթել է: Մարդը նման խոսքեր դեռ չի գտել:
Ի ուրախություն Ծովիկի, կողքով անցնող համագյուղացիները նրան հասցրին Մարտունու շրջանի զինվորական հիվանդանոց, որտեղ բժիշկ Գասպարյանն ու ամբողջ կոլեկտիվը անհապաղ վիրահատում կատարեցին: Կոմայի մեջ 5 օր անցկացնելուց հետո Ծովիկը գիտակցության եկավ: Երբ ես զրուցում էի Ծովիկի հարազատների հետ, նրանք համաձայնեցին հարցազրույց տալ միայն այն պայմանով, որ ես իրենց երախտագիտությունը հայտնեմ նրանց, ովքեր օգնել են Ծովիկին՝ Մարտունու հիվանդանոցի ղեկավար Ստեփանյանին, բժիշկ Գասպարյանին, ամբողջ կոլեկտիվին եւ այն մարդկանց, ովքեր արնաշաղախ ու անգիտակից երեխային հասցրել են Մարտունու հիվանդանոց: Հարազատները երախտապարտ են նաեւ Ռոջեր Հովհաննիսյանին (հայ բժշկին Կալիֆորնիայից), որն Ալեքսանդր Մալայանի հետ Երեւանում աչքի վիրաբուժության կենտրոնում վիրահատեց աղջկա աչքերը:
Գրեթե յուրաքանչյուր ղարաբաղյան ընտանիք պատերազմի ժամանակ կորուստներ է ունեցել: Այդ ցավի հետ մարդիկ համակերպվել են, այդ կորուստների հետ մարդիկ հաշտվել են եւ այդ վշտով ապրելու են իրենց ամբողջ կյանքում: Բայց պատերազմը մինչ օրս շարունակում է իր արյունոտ պտուղները «մատուցել»: Երբ ադրբեջանական ինքնաթիռները կասետային ու գնդիկավոր ռումբեր էին նետում խաղաղ քաղաքների ու գյուղերի վրա, քչերը գիտեին, որ միջազգային հռչակագրերով արգելված այս զենքերը ռմբակոծություններից 10-ը տարի անց կգտնեն իրենց զոհերին: Այս ռումբերը պարունակում են թենիսի գնդակի չափ հարյուրավոր գնդիկներ, որոնք մինչ օրս առանց պայթելու ընկած են բնակավայրերի շրջակայքում: Չարամիտ հեգնանքով այդ գնդիկները շատ գրավիչ են երեխաների համար: Գտնելով դրանք՝ երեխաները չեն կարողանում խուսափել խաղալու գայթակղությունից: Թե ինչպիսի այլասերված ուղեղ է ստեղծել այս ռումբերը, հայտնի չէ: Հավանաբար, դրանով զբաղվել է մի ամբողջ կոլեկտիվ: Երեւի այդ կոլեկտիվը Պետական մրցանակ է ստացել հաջող զենք ստեղծելու համար... Ինչ-որ մեկը գուցե աշխատանքային հերոսի կոչում է ստացել...Ո՞վ գիտի:

Deadly little balls are still exploding
In May 2004, ten years after the end of military operations in Nagorno Karabakh, eleven-year-old Albert Arustamyan had found a small metallic ball near the village of Gishi, and he and his sister Tsovik Arustamyan were playing with it in the outskirts of the village. Neither of them remembered the war - Tsovik was born in 1995 and Albert was just one year old when the war ended. Tsovik got scared, and told Albert to throw the strange toy away. But when he did, it hit a rock, and being a bomb, exploded, killing the eleven year old on the spot, and seriously wounding his little sister.
Is there anything you can say to console a father who loses a son ten years after the war? The war that he fought and won? When I spoke to Ashot Arustamyan, I couldn't think of anything.
Fortunately for Tsovik, passers-by took her to the Military Hospital in Martuni, where a Dr. Gasparyan performed emergency surgery. She woke up after a five-day coma. Her relatives only agreed to speak with me if I promised to express their gratitude, through the press, to all those who helped Tsovik - the head of the Martuni Hospital, Dr. Stepanyan, Dr. Gasparyan, the entire hospital staff, and the villagers who took the bleeding, unconscious child to the hospital. They are also grateful to Roger Ohanesian (a doctor from California) who with Alexander Malayan operated on the girl's eyes at the Yerevan Eye Surgery Center.
Almost every family in Karabakh lost loved ones during the war. People got used to it, became reconciled to the idea that they would live with this sorrow for the rest of their lives. But the war keeps on giving them bloody gifts. When the Azerbaijani planes were bombarding peaceful towns and villages with cassette bombs, few people knew that those bombs, banned as unconventional arms by international treaties, would find their victims ten years later. These weapons contained hundreds of little bombs the size of tennis balls, which are scattered around populated areas to this day. The malicious irony of it is that if children find them, they can't resist playing with them. What kind of a mind could create a weapon like that? Maybe it was the work of a whole group of scientists; maybe they won the state prize for it. Who knows?