Նոր սերնդի ՀԴՄ-ների դեֆիցիտ․ «սեւ» շուկայում գինը 250 հազար դրամ է
Ամառվանից այս կողմ տնտեսվարողները չեն կարողանում ձեռք բերել նոր սերնդի ՀԴՄ-ներ, հետեւաբար՝ կազմակերպել իրենց բիզնես-գործունեությունը։ Որոշ տնտեսվարողներ նոր սերնդի ՀԴՄ ստանալու համար դիմել են 5-6 ամիս առաջ։ Բազմաթիվ նման դիմումներ է ստացվել ՊԵԿ-ում։
Գործարարներին նոր սերնդի հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներ մատակարարելու գործառույթները կառավարությունը հանձնել է հատուկ այդ նպատակով ստեղծված «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գրասենյակ» ՊՈԱԿ-ին։
Սակայն առանձին կազմակերպության ստեղծումը ոչ միայն չի նպաստել դաշտի կարգավորմանը, այլև հակառակը, նոր խնդիրներ են ի հայտ եկել։ Նախ՝ նոր սերնդի ՀԴՄ չկա, երկրորդ՝ առաջացել են ինչ-որ ծրագրային խնդիրներ այն համակարգերում, որոնցով աշխատում են այդ սարքավորումները։
Տարեկան 58,35 միլիոն դրամից ավելի շրջանառություն ունեցող ընկերությունները պարտավոր են գործունեությունն իրականացնել նոր սերնդի ՀԴՄ-ներով։
«Ավանես» ՍՊԸ ներկայացուցիչ Երվանդ Մկրտչյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ գործընկեր կազմակերպությունների հետ վաղուց փորձում են խնդրի լուծման կայուն ձեւ մտածել, սակայն քանի որ ՊՈԱԿ-ը չի կարողանում նոր սերնդի ՀԴՄ-ներով ապահովել, ապա իրենք ստիպված են եղել այսպես ասած «սեւ շուկայից» ձեռք բերել։ Իսկ այնտեղ նոր սերնդի ՀԴՄ-ների գներն օրեցօր աճում են եւ հասել են որոշ դեպքերում 250 հազար դրամի։ Միջին գինը 180-200 հազար է։ Իսկ առկայության դեպքում, «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գրասենյակ» ՊՈԱԿ-ը դրանք տրամադրում է 60 հազար դրամով։
Դա համոզվելու համար բավարար է միայն List.am-ն ուսումնասիրել։ Այստեղ թե՛ վաճառողներն են շատ, որոնք հիմնականում տնտեսությունը լուծարած նախկին ձեռներեցներ են, թե՛ գնորդները։ Այսինքն՝ կայքում նաեւ գնել կամեցողների հայտարարություններ են։ Նրանցից մեկը՝ Գարրի անունով, մեզ հետ զրույցում ասաց, որ փորձում է գոնե մի քիչ էժան ՀԴՄ ճարել, քանի որ գներն արդեն չափազանց բարձր են։ «Ես նոր ընկերություն եմ գրանցել, բայց գործունեությունս չեմ սկսում, մինչեւ նոր սերնդի ՀԴՄ գտնեմ։ Կա շուկայում, հայտարարությունների կայքերում դրանք քիչ չեն, բայց ձեռնտու չէ 200 հազար դրամ վճարես մի սարքի համար։ Դիմել եմ ՊՈԱԿ-ին ասում են՝ դեռ սպասեք։ Դե սպասում ենք»,-պատմեց Գարրին։
Իրավիճակը ձեռնտու է նաեւ այն ընկերություններին կամ մասնավոր անձանց, որոնք նոր սերնդի ՀԴՄ-ներ են տալիս վարձակալությամբ։ Դրանցից մեկը «Կապրալ» գործարարների խումբն է, որի հիմնադիրները 3 ձեռներեցներ են։ Դեռեւս չգրանցված կազմակերպությունը մտադիր է ներկրմամբ զբաղվել, իսկ մինչ այդ, հոկտեմբերից այս կողմ նոր սերնդի ՀԴՄ-ներ են տալիս վարձակալության։ «Էնպես չի, որ իրավիճակից օգտվում ու բարձր գումարներ ենք աշխատում, բայց դե եթե բիզնեսով զբաղվող մարդկանց պետք է, մենք էլ մի քանի հատ ունենք, ինչու՞ վարձակալության չտանք։ Էս խնդիրը ժամանակավոր է, մեր եկամուտն էլ է ժամանակավոր»,- ասաց խմբի ներկայացուցիչներից մեկը՝ հայտնելով, որ ՀԴՄ-ի համար սահմանել են «խորհրդանշական» 15 հազար դրամ ամսավճար։
«Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գրասենյակ» ՊՈԱԿ-ի պարզաբանման ընդհանուր բովանդակությունը հետեւյալն է․ հասկանում են խնդիրը, ՀԴՄ-ների գնման գործընթաց է իրականացվում, որոշակի ծրագրային խնդիրներ էլ կան, լուծվում են։
Կառավարությունն իր վերջին նիստերից մեկում քննարկել էր հարցը, ընդունել, որ մեր երկրում մոտավորապես 25 հազար նոր սերնդի ՀԴՄ-ի պակաս կա։ Այս նպատակով գործադիրը լրացուցիչ գումարներ է հատկացրել։
Ուշագրավ է, որ նոր սերնդի հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների դեֆիցիտ կար նաեւ 2016 թվականի աշնանը։ Խնդիրը կրկին ՀԴՄ-ների առաքումն էր։

Дефицит ККА нового поколения: на “черном” рынке они стоят 250 тысяч драмов
После лета хозяйствующим субъектам не удается приобрести контрольно-кассовые аппараты (ККА) нового поколения, а это значит, что они не могут организовать свою бизнес-деятельность. Для получения новых ККА некоторые предприниматели обратились 5-6 месяцев назад. В Комитете госдоходов уже накопилось множество подобных заявлений.
Функцию по поставкам ККА нового поколения правительство возложило на созданную специально с этой целью государственную неправительственную организацию “Офис внедрения контрольно-кассовых аппаратов”.
Но даже создание отдельной организации не способствовало урегулированию поля, наоборот, возникли новые проблемы. Во-первых, нет контрольно-кассовых аппаратов нового поколения, во-вторых, в системах, по которым работают ККА, возникли программные проблемы.
Компании с годовым оборотом более 58,35 млн драмов обязаны осуществлять свою деятельность с использованием ККА нового поколения.
Представитель ООО “Аванес” Ерванд Мкртчян в беседе с Hetq.am сказал, что организации давно пытаются найти решение этой проблемы, но поскольку ГНКО не может обеспечить поставки новых контрольно-кассовых аппаратов, то они вынуждены приобретать их на “черном” рынке. А там цены растут с каждым днем и в некоторых случаях достигают 250 тысяч драмов. Средняя цена ККА - 180-200 тысяч драмов. При их наличии ГНКО “Офис внедрения ККА” предоставляет их за 60 тысяч драмов.
Чтобы убедиться в этом, достаточно изучить сайт List.am. Там много и продавцов, бывших предпринимателей, и покупателей. Один из них по имени Гарри рассказал нам, что пытается купить ККА чуть дешевле, так как цены очень высоки. “Я зарегистрировал новую компанию, но не могу начать работать, так как еще не приобрел контрольно-кассовый аппарат нового поколения. Они продаются на рынке, на сайтах много объявлений, но мне невыгодно платить 200 тысяч за этот аппарат. Я обратился в ГНКО, но там говорят: ждите. Вот мы и ждем”,- сказал Гарри.
Сложившаяся ситуация выгодна тем компаниям и частным лицам, которые сдают в аренду ККА нового поколения. Одна из таких компаний – “Капрал”, которая основана тремя предпринимателями. Организация планирует заняться поставками ККА, а пока сдает их в аренду. “Эта проблема носит временный характер, наш доход – тоже”,- сказал один из представителей компании, отметив, что за аренду аппаратов они берут сиволическую сумму – 15 тысяч драмов в месяц.
В ГНКО “Офис внедрения ККА” сказали, что в настоящее время осуществляется процесс покупки ККА, имеются некоторые программные проблемы, которые решаются.
Правительство на одном из своих последних заседаний обсудило этот вопрос и признало, что в стране не хватает примерно 25 тысяч ККА нового поколения. С целью решения этой проблемы выделена дополнительная сумма.
Примечательно, что дефицит контрольно-кассовых аппаратов нового поокления возник и осенью 2016 г. И проблема опять-таки заключалась в поставках ККА.