«Բալաբեկյան Ագրո» ՍՊԸ-ն հարկային արտոնություն ստացավ
Կառավարության այսօրվա նիստում հաստատվեց որոշում, ըստ որի` «Բալաբեկյան Ագրո» ՍՊԸ-ն կօգտվի գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ներմուծված տեխնոլոգիական սարքավորումները, նյութերը ներմուծման մաքսատուրքից ազատելու արտոնությունից։
Որոշումը գործադիրին ներկայացրեց Տնտեսական զարգացման և ներդրումների փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը:
«Կազմակերպությունը նախատեսում է Կոտայքի մարզի Արզական համայնքում ութ հեկտար տարածքի վրա հիմնել ինտենսիվ այգիներ։ Ընդհանուր ներդրման ծավալը 120 միլիոն դրամի սահմաններում է, որից 20 միլիոն դրամն արդեն իսկ ներդրված է։ Ծրագրով նախատեսվում է, որ կստեղծվեն 18 նոր աշխատատեղեր՝ 80-90 հազար դրամ միջին աշխատավարձով։ Նախատեսվում է ԱԱՀ-ի հետաձգում տրամադրել և 56 միլիոն դրամի շրջանակներում ներմուծվելիք սարքավորումների և հումքի համար մաքսատուրքի զրոյացում»,- ասաց փոխնախարարը։
Նշենք, որ Արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի համաձայն՝ ընկերությունը գրանցվել է 5 ամիս առաջ՝ հուլիսի 13-ին:

ООО “Балабекян Агро” получило налоговую льготу
Правительство на своем сегодняшнем заседании утвердило решение, которым ООО “Балабекян Агро” воспользуется льготой, предусматривающей освобождение от таможенной пошлины на импорт технологического оборудование и сырьяв в рамках инвестиционной программы.
Проект решения представил заместитель министра экономического развития и инвестиций Гарегин Мелконян.
“Организация предусматривает создать в общине Арзакан Котайкской области интенсивные сады на площади восемь гектаров. Программой планируется создание 18 новых рабочих мест со средней зарплатой 80-90 тысяч драмов. Предусматривается отложить выплату налога на добавленную стоимость и обнулить таможенную пошлину на импортируемое оборудование и сырье на сумму 56 млн драмов”,- сообщил Г.Мелконян.
Отметим, что компания “Балабекян Агро” была зарегистрирована в госреестре юридических лиц Министерства юстиции РА пять месяцев назад.