Ինչու է դադարեցվում Իրանի հետ սահմանակից ճանապարհի շինարարական աշխատանքների պայմանագիրը․ պարզաբանում
Կառավարության այսօրվա նիստում հաստատված որոշման համաձայն՝ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի կարիքների համար գնման պայմանագիրը դադարեցվեց։ Տեղեկացնենք, որ նախագիծը չզեկուցվող էր։
Կնքված պայմանագրի շրջանակներում կատարվել են Սյունիքի մարզում Մ-2 Երևան-Գորիս-Մեղրի-Իրանի սահմանի՝ միջպետական ավտոմայրուղու վթարային վիճակի վերացման աշխատանքների նախապատրաստական բոլոր փուլերը: Ըստ նախագծի հիմնավորման՝ քանի որ այդ հատվածը Արաքս գետով սահմանակից է Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը, և Հայաստանի ափամերձ տարածքները հսկվում են Ռուսաստանի 2393 սահմանապահ զորամասի կողմից, ուստի անհրաժեշտ էր ձեռք բերել համաձայնություն՝ կողմերի միջև նշված հատվածում աշխատանքների կատարման և ավարտման համար:
Նիստի ավարտից հետո Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Արսեն Հարությունյանը լրագրողների հետ զրույցում մանրամասնեց․ «Պայմանագրի՝ ընդհանուր 12,2 միլիոն աշխատանքներն է նախատեսված, որից 9,5 միլիոն աշխատանքն ավարտվել է, և քանի որ իրանական կողմի հետ բանակցությունները դեռ շարունակվում են և այս տարի չեն ավարտվելու, ստիպված մենք պայմանագիրը ավարտում ենք, որ շինարարը տույժ տուգանքների տակ չընկնի»:
Հարությունյանի խոսքով՝ նախագծի արձանագրության մեջ վրիպակ է, ռուսական սահմանապահների հետ խնդիր չկա․ «Ռուսական սահմանապահների հետ մենք բանակցում ենք իրանական կողմի հետ, եթե իրանական կողմը համաձայնություն չի տալիս, նշանակում է, որ թելը կտրվում է: Մենք ռուսական կողմի հետ որևէ խնդիր չունենք»:
Տեղեկացնենք, որ նախագծի արձանագրության մեջ նշվում է, որ աշխատանքների կատարման անհնարինությունը պայմանավորված է ՌԴ-ի 2393 սահմանապահ զորամասի կողմից համաձայնություն չստանալով։
Ըստ Հարությունյանի՝ ափապաշտպան աշխատանքների արդյունքում գետի հունը փոխվում է, ինչի հետևանքով իրանական կողմը դժգոհել է։
«Դադարեցնում ենք բանակցությունները, քանի որ շինարարը տույժ-տուգանքի տակ է ընկնում, աշխատանքները ժամանակավոր են դադարեցվում: Ռուսական կողմի համաձայնությունն ընդհանրապես կապ չունի, և չի կարող չհամաձայնվել, ձայնի իրավունք չունի, և որոշում ընդունողները հայկական և իրանական կողմերն են»,- նկատեց Հարությունյանը:

Почему прекращается действие договора о строительстве приграничной с Ираном дороги: объяснение
Правительство на сегодняшнем заседании утвердило решение о прекращении действия договора о закупках на нужды Госкомитета водного хозяйства. Проект решения не имел докладчика.
В рамках заключенного договора выполнены все этапы подготовительных работ по устранению аварийной ситуации на межгосударственной автомагистрали М-2 на границе Ереван-Горис-Мегри-Иран. Поскольку этот участок граничит с Исламской Республикой Иран вдоль реки Аракс, а прибрежные территории Армении охраняются российскими пограничниками, то была необходимость в достижении сторонами согласия на выполнение и завершение работ на указанном участке.
По завершении заседания председатель Госкомитета водного хозяйства Арсен Арутюнян сообщил журналистам: “Договором предусмотрены работы на общую сумму 12,2 млн драмов. Работы на 9,5 млн уже выполнены. И поскольку переговоры с иранской стороной продолжаются и в этом году не завершатся, то мы вынуждены прекратить действие договора, чтобы строители не попали под штрафы”.
Как отметил А.Арутюнян, в проекте протокола есть опечатка: проблем с российскими пограничниками нет.“Вместе с ними мы ведем переговоры с иранской стороной. Если иранская сторона не даст согласия, то ниточка прервется”, добавил председатель ГКВХ.
Между тем в протоколе проекта было указано, что невозможность выполнения работ обусловлена несогласием российской пограичной воинской части 2393.
Арсен Арутюнян отметил, что в результате работ по укреплению берега реки ее русло меняется, что вызывает недовольство иранской стороны.
“Мы прекращаем переговоры, поскольку на строительные организации накладываются штрафы. Работы временно прекращаются. Согласие российской стороны тут не при чем, она не имеет права голоса. Решение принимают армянская и иранская стороны”,- сказал Арутюнян.