Սալմոնելայով և լիստերիայով հավի մսերը հայտնվել են խանութներում. ՍԱՊԾ-ն պատշաճ չի կատարել սահմանային հսկողությունը
Նախորդ շաբաթ՝ դեկտեմբերի 4-ին «Հետք»-ը հոդված էր հրապարակել, որտեղ ներկայացվել էին սառեցված հավի մսի 9 արտադրատեսակի լաբորատոր փորձաքննության արդյունքները:
Դրանցից միայն 4-ն էին համապատասխանել սահմանված նորմերին։ Իսկ մնացած 5-ում հայտնաբերվել էին սալմոնելա խմբի մանրէներ, ՄԱՖԱՄ անթույլատրելի քանակ և հակաբիոտիկներ, որոնց ազատ վաճառքը Հայաստանում արգելվում է «Դեղերի մասին» օրենքով:
Լիազոր մարմնի` Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության 2 օրվա լռությունից հետո՝ դեկտեմբերի 6-ին, հարցում ուղարկեցինք վարչապետ Կարեն Կարապետյանին՝ խնդրելով, որպես սննդամթերքի ոլորտին ուշադրություն դարձնող վերադաս մարմին, ով դեռեւս նախորդ տարի՝ 2016թ. նոյեմբերի 11-ին իր ելույթում հայտնել է, որ ՍԱՊԾ նոր պետից «պահանջվում է խիստ վերահսկողություն իրականացնել ոլորտում», արձագանքել հրապարակված փաստերին, ինչպես նաև՝ վերահսկող մարմնի լռությանը:
Հաջորդ օրը՝ դեկտեմբերի 7-ին՝ Կառավարության նիստի ժամանակ, Կարեն Կարապետյանը խոսեց «հավի մսի ներմուծման որոշակի պրոբլեմներ»-ի մասին, որոնք «տեղ են գտել մամուլում»՝ հանձնարարականներ տալով ՍԱՊԾ պետին և տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությանը:
Դրանից հետո ՍԱՊԾ պետ Իշխան Կարապետյանը տարբեր լրատվամիջոցներով՝ մասնավորապես՝ Araratnews.am –ով, անդրադառնալով հավի մսի շուկայում հայտնաբերված խախտումներին, նախ նշեց, որ «Հետք»-ը մերժել է համատեղ փորձաքննություն իրականացնելու առաջարկը և փորձաքննությունն իրականացրել է խտրական՝ մի քանի կազմակերպություններում, իսկ «Ազատություն» ռադիոկայանով հայտնեց (1ժ 00 47վրկ-ից), որ «ոչ բոլոր փորձաքննություններն ու լաբորատորիայի արդյունքները», ինչպես նաև՝ անհատի կամ հասարարակական կազմակերպության կողմից լաբորատորիա տարված և ուսումնասիրված նմուշները կարող են պետական վերահսկողության համար հիմք հանդիսանալ։
Այս հայտարարություններին պաշտոնական արձագանք այդպես էլ չհետևեց:
Երեկ Կառավարությունից «Հետք»-ին պատասխանել էին, որ հարցից իրենք տեղյակ են. «կառավարության վերջին նիստի ժամանակ վարչապետն անդրադարձել է խնդրին», իսկ ՍԱՊԾ ղեկավարը «տարբեր լրատվամիջոցներով մեկնաբանություններ է ներկայացրել»: Նաև նշել էին, որ թռչնամիս ներմուծող բոլոր կազմակերպություններում ՍԱՊԾ-ը պետական վերահսկողություն է իրականացրել, որի արդյունքները կամփոփվեն առաջիկա օրերին՝ մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
Այսօր սննդամթերքի անվտանգության և որակի հսկողության տեսչության պետ Վահե Դանիելյանը ասուլիս էր հրավիրել, որի ընթացքում ներկայացվել էին ներմուծված թռչնամսի շուկայում կատարված ուսումնասիրության արդյունքները:
Պարզվել էր, որ ներմուծված հավի մսի 22 նմուշից 6-ում առկա են սալմոնելա և լիստերիա, որոնք վտանգավոր են մարդու առողջության համար: Իսկ ՍԱՊԾ-ն կարգադրեր է տվել՝ դրանց «իրացումը կասեցնելու, իրացման ցանցից հետ կանչելու և ոչնչացնելու կամ օգտահանելու վերաբերյալ»:
- սառեցված հավի թևեր «Frangosul» (սալմոնելա)՝ արտադրված 07.2017թ, արտադրող երկիրը՝ Բրազիլիա, ներմուծող՝ «Գոռ Հակ թրեյդ» ՍՊԸ, պահեստում առկա կասեցված խմբաքանակի չափը՝ 3500կգ,
- սառեցված հավի անոսկոր ազդրամիս «SEARA» (լիստերիա)՝ արտադրված 24.04.2017թ, արտադրող երկիրը՝ Բրազիլիա, ներմուծող՝ «Էրիզ» ՍՊԸ, պահեստում առկա կասեցված խմբաքանակի չափը՝ 15000կգ,
- սառեցված հավի կրծքամիս «Պրեմիում» (սալմոնեա, լիստերիա)՝ արտադրված 03.10.2017թ, արտադրող երկիրը՝ Ռուսաստանի Դաշնություն, «Սարատովի թռչնաֆաբրիկա Կուռնիկով» ՍՊԸ, պահեստում առկա կասեցված խմբաքանակի չափը՝ 242կգ,
- սառեցված հավի կրծքամիս «Qualiko» (լիստերիա)՝ արտադրված 10.03.2017թ, արտադրող երկիրը` Ուկրաինա, ներմուծող` «Դոնմալ» ՍՊԸ, պահեստում առկա կասեցված խմբաքանակի չափը 2500կգ,
- սառեցված հավի թևեր «Qualiko» (սալմոնելա)՝ արտադրված 29.06.2017թ, արտադրող երկիրը՝ Ուկրաինա, ներմուծող՝ «Դոնմալ» ՍՊԸ, պահեստում առկա կասեցված խմբաքանակի չափը 1000կգ,
- սառեցված բրոյլեր հավ «Мироторг» (սալմոնելա)՝ արտադրված 22.10.2017թ, արտադրող երկիրը՝ Ռուսաստանի Դաշնություն, ներմուծող՝ «Բրենդլիդեր» Հ/Ձ, պահեստում առկա կասեցված խմբաքանակի չափը՝ 12354կգ:
Վերջին նմուշի՝ «Мироторг» ընկերության սառեցված բրոյլեր հավի մեջ եղած խախտումների մասին գրել էր նաև «Հետք»-ը:
Խախտումներ էինք հայտնաբերել (սալմոնելա խմբի մանրէներ, ՄԱՖԱՄ անթույլատրելի քանակ) նաև երկրորդ՝ «СПК Курников» ընկերության սառեցված բրոյլեր հավի մսի մեջ, որի վերաբերյալ որևէ բան նշված չէր:
Սալմոնելան և լիստերիան այնպիսի մանրէներ են, որոնք չէին կարող հայտնվել տեղափոխման կամ պահման պայմանների խախտման պատճառով. դրանք արտադրության պրոցեսում թույլ տված սանիտարահիգիենիկ նորմերի խախտումների հետևանք են:
«Սալմոնելայի խմբի մանրէներ չեն առաջանում պահպանման սխալ պայմաններում, և քիչ հավանական է, որ կլինեն վաճառասրահից վարակված,- ասում է «Ստանդարտ դիալոգ» փորձարկման լաբորատորիայի ղեկավար Կարեն Դարբինյանը։- Ավելի շատ դա արտադրության պրոցեսի ժամանակ առաջացած խախտում է»:
Հակաբիոտիկների մասով ՍԱՊԾ տարածած հաղորդագրության մեջ որևէ տեղեկություն չկա. ի վերջո դրանք կա՞յին նմուշներում, թե ոչ, հերքվե՞լ, թե հաստատվել են «Հետք»-ի հրապարակած լաբորատոր փորձաքննության արդյուքները, որոնք ՍԱՊԾ պետ Իշխան Կարապետյանն այդպես էլ պետական վերահսկողություն իրականացնելու հիմք չհամարեց և չարձագանքեց:
Առողջապահության նախարարությունից մեզ հայտնեցին, որ իրենք ՍԱՊԾ-ի հետ քննարկել են «Հետք»-ի հրապարակումը հավի մսի 5 նմուշում հայտնաբերված սալմոնելա խմբի մանրէների և հակաբիոտիկների վերաբերյալ: Քննարկման ժամանակ ՍԱՊԾ ներկայացուցիչը հայտնել է, որ «ձեռնարկում են համապատասխան միջոցառումներ»՝ օրենքով սահմանված կարգով:
Վերջին մեկ ամսում սննդամթերքից թունվորման դեպքեր գրանցել են միայն տնային պայմաններում պատրաստված պահածոների պատճառով (բոտուլիզմ և սնկից թունավորում):
ԱՆ-ը նաև հայտնում է, որ իրենք ՍԱՊԾ-ի հետ մշտապես համագործակցում են՝ «իրենց լիազորությունների շրջանակներում»:
Եթե ցանկացած սննդամթերք ներմուծման ժամանակ անցնում է սահմանային վերահսկողություն, այդ դեպում ինչպե՞ս են նշված վտանգավոր, սառեցված հավերը ներմուծվել Հայաստան, մի բան էլ՝ հայտնվել իրացման ցանցում:
Եվ ի՞նչ իմաստ ունի սահմանային հսկողությունը, եթե վերահսկող մարմինը շուկայում ուսումնասիրություններ է սկսում «մամուլի հրապարակումներից» հետո, որոնք, թեպետ «հիմք չեն պետական վերահսկողության համար», բայց որոնց շնորհիվ պարզվում է, որ իրացման ցանցերում կան սալմոնելայով և լիստերիայով վաճառվող հավի մսեր:

В магазинах появилось куриное мясо с сальмонеллой и листерией: ГСБПП не осуществляла надлежащий пограничный контроль
4 декабря Hetq.am опубликовал статью, в которой были представлены результаты лабораторной экспертизы образцов куриного мяса 9 производителей. Из них лишь четыре соответствовали установленным нормам, в остальных пяти образцах были обнаружены сальмонелла, недопустимое количество МАФАМ и антибиотики, свободная продажа которых в Армении запрещена законом “О лекарствах”.
6 декабря, после двухдневного молчания полномочного органа - Государственной службы безопасности пищевых продуктов, мы направили запрос премьер-министру Карену Карапетяну с просьбой отреагировать на опубликованные факты и на молчание контролирующего органа.
На следующий день, 7 декабря, во время заседания правительства премьер коснулся некоторых проблем импорта куриного мяса, которые “нашли место в прессе”, и дал поручения начальнику ГСБПП и Министерству экономического развития и инвестиций.
После этого начальник Госслужбы безопасности продуктов питания Ишхан Карапетян в интервью средствам массовой информации, в частности Araratnews.am, коснулся нарушений, обнаруженных в курином мясе, отметив, что Hetq.am отклонил предложение о проведении совместной экспертизы и провел экспертизу в нескольких организациях. А радио “Свобода” Карапетян заявил, что не все результаты лабораторных экспертиз, а также переданные в лабораторию частными лицами или общественной организацией образцы могут служить основанием для осуществления государственного контроля.
Официальная реакция на эти заявления так и не последовала.
Вчера Hetq.am получил ответ правительства, в котором говорилось, что “на последнем заседании правительства премьер-министр коснулся этой проблемы”, а руководитель ГСБПП дал комментарии различным СМИ. Отмечалось также, что ГСБПП провела проверки в организациях, импортирующих куриное мясо, результаты которых будут представлены на предстоящей в ближайшие дни пресс-конференции.
Сегодня начальник инспекции по безопасности пищевых продуктов и контролю за качеством Ваге Даниелян провел пресс-конференцию, на которой представил результаты исследований на рынке импортного куриного мяса.
Выяснилось, что в шести из 22 переданных на экспертизу образцов обнаружены бактерии рода сальмонелла и листерия, которые представляют опасность для здоровья человека. ГСБПП отдала распоряжения “прекратить реализацию этой продукции, отозвать ее из торговой сети и уничтожить”.
- Замороженные куриные крылышки “Frangosul” (сальмонелла). Дата производства: 07.2017 г. Страна-производитель: Бразилия. Импортер: ООО “Гор Гак трейд”. Имеющаяся на складе запрещенная партия: 3500 кг.
- Замороженные куриные окорочка без костей “SEARA” (листерия). Дата производства: 24.04.2017 г. Страна-производитель: Бразилия. Импортер: ООО “Эриз”. Имеющаяся на складе запрещенная партия: 15000 кг.
- Замороженная куриная грудка “Премиум” (сальмонелла, листерия). Дата производства: 03.10.2017 г. Страна-производитель: Российская Федерация, ООО “Саратовская птицефабрика Курников”. Имеющаяся на складе запрещенная партия: 242 кг.
- Замороженная куриная грудка “Qualiko” (листерия). Дата производства: 10.03.2017 г. Страна-производитель: Украина. Импортер: ООО “Донмал”. Имеющаяся на складе запрещенная партия: 2500 кг.
- Замороженные куриные крылышки “Qualiko” (сальмонелла). Дата производства: 29.06.2017 г. Страна-производитель: Украина. Импортер: ООО “Донмал”. Имеющаяся на складе запрещенная партия: 1000 кг.
- Замороженное куриное мясо бройлеров “Мироторг” (сальмонелла). Дата производства: 22.10.2017 г. Страна-производитель: Российская Федерация. Импортер: “Брендлидер”. Имеющаяся на складе запрещенная партия: 12354 кг.
О нарушениях в замороженном курином мясе бройлеров “Мироторг” писал также Hetq.am.
Нарушения – сальмонеллу, недопустимое количество МАФАМ – мы обнаружили также в замороженном курином мясе бройлеров “СПК Курников”, о чем ничего не сказано.
"Сальмонелла и листерия не появляются в результате неправильных условий перевозки или хранения. Наличие этих бактерий – следствие нарушения санитарно-гигиенических норм в процессе производства, отметил руководитель экспертной лаборатории “Стандарт диалог” Карен Дарбинян.
В распространенном ГСБПП сообщении ничего не говорится об антибиотиках. Поэтому неизвестно, содержались они все-таки в образцах или нет, подтвердились или были опровегнуты опубликованные Hetq.am результаты лабораторных экспертиз, которые начальник ГСБПП Ишхан Карапетян так и не признал основанием для осуществления государственного контроля и не отреагировал на них.
Министерство здравоохранения сообщило нам, что обсудило с ГСБПП публикацию Hetq.am о выявленных в 5 образцах куриного мяса бактериях рода сальмонелла и антибиотиках. В ходе обсуждения представитель ГСБПП сказал, что в установленном законом порядке “предпринимаются соответствующие меры”.
Минздрав также сообщил, что “в рамках своих полномочий” постоянно сотрудничает с ГСБПП.
Если в процессе импорта все пищевые продукты проходят пограничный контроль, то каким образом опасное замороженное куриное мясо было ввезено в Армению, да еще попало на прилавки магазинов?
И какой смысл осуществлять пограничный контроль, если контролирующий орган проводит изучение на рынке только после публикаций в прессе, которые хоть и “не служат основанием для осуществления госконтроля”, но благодаря которым выясняется, что в торговой сети продается куриное мясо с сальмонеллой и листерией.