Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է կեղծիքի մասին, Դավիթ Հարությունյանը՝ հերքում
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք «Դատական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու» օրենքի նախագծի քվեարկության ժամանակ տեղի ունեցավ վիճաբանություն, ապա բոյկոտ ընդդիմադիրների կողմից։ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը խմբակցության անունից ելույթով հանդես եկավ՝ հայտարարելով, որ ակնհայտ կեղծիք է տեղի ունեցել։
«Քվեարկությունից առաջ ԱԺ նախագահ Արա Բաբոլյանը հայտարարեց, որ քանի որ Դատական օրենսգիրքը սահմանադրական օրենք է, փոփոխությունները պետք է ընդունվեն պատգամավորների ձայների 3/5-ով՝ 63 կողմ ձայնով։ Քվեարկությունից հետո լուսատախտակը ցույց տվեց 61 կողմ, և արձանագրվեց, որ որոշումը չի ընդունվել։ ԱԺ նախագահողի և իմ առաջարկով լուսատախտակի պատկերը վերականգնվեց, որից հետո պատգամավոր Ռուստամ Մախմուդյանը հայտարարեց, որ իր կոճակը չի աշխատել, և նիստը նախագահողը, գումարելով Մախմուդյանի և գործուղման մեջ գտնվող Արփինե Հովհաննիսյանի ձայնը, հայտարարեց, որ որոշումը ընդունվել է»,- ներկայացրեց Նիկոլ Փաշինյանը։ Պատգամավորը հիշեցրեց, որ խնդիր էր առաջացել Նապոլեոն Ազիզյանի քվեարկության հետ, որի մասին պատգամավորը տեղեկացրել է քվեարկությանը, սակայն ապարդյուն։
Փաշինյանը հղում կատարեց ԱԺ կանոնակարգ օրենքի 60-րդ հոդվածի վեցերորդ մասը, ըստ որի՝ քվեարկության արդյունքները լուսատախտակի վրա վերականգնվում են, եթե այդ մասին նիստի վարման կարգի վերաբերյալ ելույթում առաջարկում է որևէ պատգամավոր: Եթե պատգամավորը հայտնաբերում է խախտումներ, որոնք կարող էին ազդել քվեարկության արդյունքների վրա, ապա նիստը նախագահողի առաջարկով՝ առանց քննարկման, հարցի քվեարկությունը կրկնվում է:
Հիշեցնենք, որ կրկնաքվեարկություն այդպես էլ չեղավ, չնայած պատգամավորներն առաջարկում էին։
«ԱԺ նախագահողն այլ բան չպետք է աներ, եթե ոչ վերաքվեարկություն կազմակերպեր, և բոլորին ամեն ինչ պարզ կդառնար, ուզում եմ արձանագրել, որ Դատական օրենսգրքի մասին օրենքի նախագիծը չի ընդունվել»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նիստը վարող Էդուարդ Շարմազանովն արձագանքեց, որ նախագահությունը որևէ խախտում չի հայտնաբերել, իսկ Ծառուկյան դաշինք խմբակցության որևէ պատգամավոր քվեարկությունից առաջ կամ հետո վարման կարգով որևէ առաջարկությամբ հանդես չի եկել, ուստի քվեարկությունն օրինական է։
Նիստերի դահլիճում էր նաև Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը, վերջինս ևս իր տեսակետը հայտնեց քվեարկության վերաբերյալ։
«Մեր դիրքորոշումն այն է, որ այն սահմանադրական օրենք չէ, ես չեմ վիճարկում քվեարկության արդյունքները, պարզապես ուզում եմ ասել, որ մեր կարծիքով այն սահմանադրական օրենք չէ։ Սահմանադրական կլիներ, եթե այն կարգավորեր այն հարցերը, որոնք ուղղակիորեն նախատեսված են Սահմանադրությամբ՝ որպես սահմանդրական օրենքի կարգավորման առարկա»,- ասաց նա։
«Պարզվում է՝ սահմանադրական օրենք չէ, նենց որ 54 ձայնով էլ կարող էր անցնել»,- նկատեց Էդուարդ Շարմազանովը։

Никол Пашинян заявил о фальсификации, Давид Арутюнян выступил с опровержением
Как мы уже сообщали, в ходе голосования в парламенте по проекту закона “О внесении изменений в Судебный кодекс РА” между депутатами вспыхнул спор, после чего оппозиционеры покинули зал заседаний. Затем руководитель фракции “Выход” Никол Пашинян в своем выступлении заявил, что имела место фальсификация.
“До голосования спикер Национального Собрания Ара Баблоян напомнил о том, что поскольку Судебный кодекс является конституционным законом, то изменения должны быть приняты 63 голосами “за”. После голосования электронное табло показало 61 голос, а это значит, что решение не было принято. Спикер парламента и я предложили восстановить на табло картину голосования, после чего депутат Рустам Махмудян заявил, что его кнопка не сработала. Тогда председательствующий, прибавив голоса Махмудяна и находящейся в командировке вице-спикера Арпине Ованнисян, заявил, что решение принято”,- сообщил Н.Пашинян. Депутат отметил, что с голосованием Наполена Азизяна возникла проблема, о чем последний проинформировал секретариат, но безрезультатно.
Пашинян, сославшись на закон-регламент НС, отметил, что результаты голосования на электронном табло восстанавливаются в том случае, если соответствующее предложение выдвигает кто-либо из депутатов. Если депутат обнаруживает нарушения, которые могут повлиять на результаты голосования, то по предложению председательствующего голосование повторяется.
Напомним, что хотя депутаты предложили провести повторное голосование, оно так и не состоялось.
“Хочу констатировать, что проект закона “О судебном кодексе” не принят”,- заявил лидер фракциии “Выход”.
Вице-спикер НС Эдуард Шармазанов отметил, что поскольку президиум не выявил нарушений и никто из депутатов фракции “Царукян” не выступил с предложением по порядку ведения заседания, то голосование считается законным.
В зале заседаний находился также министр юстиции Давид Арутюнян, который высказал свою точку зрения по голосованию. “Наша позиция состоит в том, что это не конституционный закон. Я не оспариваю результаты голосования, просто хочу отметить, что мы не считаем этот закон конституционным”,- сказал глава Минюста.
После этого Э.Шармазанов отметил: “Оказывается, этот закон не является конституционным, так что для его принятия достаточно и 54 голосов”.