Գյուղնախարարն ու ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են գենետիկորեն ձևափոխված օրգանիզմների հարցը
«Գենետիկորեն ձևափոխված օրգանիզմների (ԳՁՕ) գործածության կենսաանվտանգության ապահովման նպատակով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որում ընգրկվել են ՀՀ գյուղատնտեսության, ՀՀ բնապահպանության և ՀՀ առողջապահության նախարարությունների պատասխանատուներ, ոլորտում ներգրավված հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարներ և գիտնականներ: Աշխատանքային խմբի քննարկումների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ԳՁՕ-ների գործածության օրենսդրական կարգավորումներն իրականացնել «նախազգուշավորության սկզբունքով», քանի որ դեռևս ապացուցված չէ դրանց անվտանգությունը»:
Այս մասին ասել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյան՝ ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսի հետ հանդիպմանը, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտի ներկա առաջնահերթությունները, երկկողմ համագործակցության հեռանկարները:
Ինչպես հաղորդում է գյուղնախարարությունը, հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել գենետիկորեն ձևափոխված օրգանիզմների գործածությանը և բիոտեխնոլոգիաների կիրառմանը վերաբերող հարցերին՝ շեշտադրելով սննդամթերքի անվտանգության և բարձր որակի ապահովման անհրաժեշտությունը:
Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է վերանայել և լրամշակումներ կատարել «ՀՀ-ում ԳՁՕ-ների գործածության կենսաանվտանգության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի սկզբնական տարբերակում:
ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն իր հերթին վերահաստատել է ԱՄՆ կառավարության պատրաստակամությունն աջակցել Հայաստանում գյուղատնտեսության զարգացմանը և փորձի փոխանակման նպատակով Հայաստան գործուղել համապատասխան մասնագետների:
«Մենք կարևորում ենք ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության հետ մեր երկարամյա գործընկերությունը, որի հիմքում գյուղական բնակավայրերում տնտեսության և մարդկանց բարեկեցության բարելավման մեր ընդհանուր նպատակն է: Հայաստանում ԱՄՆ աջակցության շրջանակում գյուղատնտեսությունը գերակա ուղղություն է, քանզի այս ոլորտում մենք աճի մեծ ներուժ ենք տեսնում, և Դեսպանությունը կշարունակի աջակցել Նախարարությանը ոլորտի կանոնակարգման ու վերահսկման գործառույթի իրականացման հարցում», - նշել է ԱՄՆ դեսպանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև Հայաստանում պետական աջակցությամբ իրականացվող նոր ծրագրերը, սննդամթերքի անվտանգության ապահովմանը վերաբերող և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

On the heels of a recent scare in Armenia regarding the importation of agricultural products containing genetically modified organisms (GMOs), the government says that it has created a working group to ensure that the use of GMOs does not endanger the country’s environment.
A government press release says that the working group includes officials from the agricultural, environmental protection and health ministries, civil society representatives, and independent experts in the field.
According to the release, the group has reached an agreement regarding legislation dealing with the use of GMOs.
Armenian Minister of Agriculture Ignaty Arakelyan told U.S. Ambassador Richard Mills that the public would be “warned in advance” regarding the existence of GMOs in food and other items, since it has yet to be proven that they are safe.
Ambassador Mills is reported to have told Arakelyan that the United States is ready to assist Armenia develop its agriculture, and will be sending specialists for that purpose.
P.S. Many in Armenia and worldwide lambasted the U. S. Embassy in Armenia for inviting the biotechnology giant Monsanto at an agricultural seminar in Yerevan. Monsanto is a leading producer of genetically engineered (GE) seed and RoundUp (a glyphosate-based herbicide. Currently, legislation in Armenia is relatively unspecific regarding the use/monitoring of GMOs and whether consumers must be made aware of their existence.