Սեյրան Օհանյանը հանդիպել է Արագածոտնի 143 զոհված ազատամարտիկների հարազատների
Ամանորին ընդառաջ՝ դեկտեմբերի 25-ին, Աշտարակ քաղաքի թիվ 1 դպրոցում տեղի է ունեցել Արագածոտնի մարզի 143 զոհված ազատամարտիկների ընտանիքների անդամների հետ հանդիպում: Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, Արագածոտնի մարզպետ Սարգիս Սահակյանը, Աշտարակի և Թալինի քաղաքապետերը:
Դիմելով զոհված ազատամարտիկների հարազատներին' Սեյրան Օհանյանը մասնավորապես ասել է. «Ցավոք, մենք Ամանորը տոնում ենք առանց մեր մարտական ընկերների: Չենք կարող մեր գործունեության համար հաշվետու չլինել մեր մարտական ընկերների ու նրանց հարազատների առջև, քանզի ազատամարտիկների շնորհիվ է, որ այսօր ունենք անկախ պետություն և կանոնավոր բանակ: Խորհրդանշական է, որ այս միջոցառումը անցկացվում է դպրոցում, քանզի այն յուրօրինակ հայրենասիրության դաս է մատաղ սերնդի համար: Հայկական բանակի համար ամենակարևոր գործոնը, որը կարող է հաղթանակ բերել, մնում է մարդը, զինվորականը՝ իր համապատասխան գիտելիքներով: Մարդը հայ ժողովրդի համար մշտապես կարևորագույն գործոն է եղել: Հայ մարդու երակներով հոսող արյունը հազարապատիկ անգամ ավելի թանկ է, քան ինչ-որ խողովակներով հոսող նավթային պաշարները»:
Նախարարը Արագածոտնի մարզի 8 ազատամարտիկի պարգևատրել է գերատեսչական մեդալներով: Իսկ Արագածոտնի մարզպետը զոհված ազատամարտիկների ընտանիքներին հատկացրել է դրամական օգնություն:
ՊՆ տեղակատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ Արագածոտն կատարած այցի ընթացքում Սեյրան Օհանյանն այցելել է նաև Աշտարակի վետերանների միություն, ծանոթացել փառքի սրահում ցուցադրվող գրավոր մասունքներին և գրառում կատարել հուշատետրում:

Сейран Оганян встретился с родственниками 143 погибших ополченцев из Арагацотна
В преддверии Нового года, 25 декабря, министр обороны РА Сейран Оганян, губернатор Арагацотнской области Саркис Саакян, мэры городов Аштарак и Талин встретились в школе номер 1 города Аштарака с членами семей 143 погибших ополченцев из Арагацотна.
Обращаясь к родственникам погибших участников Арцахской войны, Сейран Оганян, в частности, сказал: “К сожалению, Новый год мы встречаем без наших боевых товарищей. Мы не можем не отчитываться о нашей деятельности перед нашими боевыми товарищами и их родными, поскольку именно благодаря борцам за свободу сегодня у нас есть государство и регулярная армия. Символично, что это мероприятие проводится в школе, ведь для молодого поколения это своеобразный урок патриотизма. Для армянской армии самым важным фактором, способным привести к победе, является человек, военный со своими соответствующими знаниями. Кровь, текущая по жилам армянина, в тысячу раз ценнее текущих по каким-то трубам запасов нефти”.
В ходе мероприятия Сейран Оганян вручил 8 ополченцам Арагацотнской области ведомственные медали, а губернатор области передал семьям погибших участников Арцахской войны денежную помощь.
В ходе визита в Арагацотн глава Минобороны посетил также Союз ветеранов Аштарака. Об этом сообщает пресс-служба МО РА.