«Ախթալա ԼՀԿ»-ի արտադրական պոչերի արտանետումները շարունակվում են
Բնապահպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արմեն Վարդանյանն այսօր հայտնեց, որ «Հետքի» «Տնօրեն Լյովա Վարդանյանը թաքցնում է «Ախթալայի ԼՀԿ»-ի  արտադրական պոչերը Դեբեդ գետ լցնելու պատճառները» հոդվածի փաստերով ԼՀԿ-ում վարչական վարույթ է իրականացվելու Բնապահպանության նախարարության բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի կողմից: Տեսչության Լոռու տարածքային բաժնի ավագ պետական տեսուչ Ա. Ղարագյոզյանն էլ բացատրեց, որ վարչական վարույթն իրականացնելիս պետք է ուսումնասիրվի ԼՀԿ-ի բնապահպանական ամբողջ խնդիրները:
Մինչ այս վարույթը սկսելը երեկ՝ դեկտեմբերի 25-ին, Ախթալայի Երկաթուղայինների փողոցի բնակիչ Աշոտ Ամիրջանյանի կինը՝ Անուշ Ամիրջանյանը, հայտնեց, որ հոդվածից հետո ԼՀԿ-ն իրենց տան առջևով անցնող հեղեղատարով ցերեկը արտադրական պոչեր Դեբեդ գետ չի ուղղում, սակայն երեկոյան, մութն ընկնելուն պես հեղեղատարում պոչերի հոսքերը նորից շարունակվում են:
«Ամեն օր մարդիկ են գալիս պոչամբարից նմուշներ վերցնում, սակայն ոչինչ չի փոխվում, մեր երեխաների առողջությունը շարունակվում է վտանգվել»,- ասում է Անուշը:
Երեկ դեպի Մեծ Այրում գնացող ճանապարհի առաջին շրջադարձի վրա գտնվող վթարային փոքր պոչամբարի վրա տեղադրված խողովակից հեղեղատար մտնող պոչերի` մեր նախորդ այցի ժամանակ լուսանկարած խողովակը հանված էր: Դրա փոխարեն նոր, ավելի հաստափոր խողովակ էր տեղադրված հեղեղատարի մեջ:
Ախթալայում «հին» հանքափորներից մեկը պատմեց, որ Մեծ Այրում գնացող ճանապարհի առաջին շրջադարձի վրա գտնվող հեղեղատարը Ալավերդու նախկին լեռնամետալուրգիական կոմբինատի կողմից կառուցվել է 1960-1970-ական թվականներին՝ ճանապարհի նույն հատվածի բարձրադիր տեղանքում գտնվող, այն ժամանակ լեռնամետալուրգիական կոմբինատին պատկանող «Պայթուցիկ նյութեր» պոչամբարը լեռնային աղբյուրների ջրերից և անձրևաջրերից պաշտպանելու համար: Հիշեցնենք, որ 2007-2008 թվականներին ԼՀԿ-ի նախկին սեփականատեր Սերոբ Տեր-Պողոսյանի ժամանակ «Պայթուցիկ նյութեր» պոչամբարը դատարկվել և շուրջ 95 000 խմ պոչեր է կուտակվել ճանապարհաեզրի նույն հատվածում՝ հեղեղատարի կողքին:
Այդ պոչերը այսօր անարգել տարածվում են անձրևաջրերի միջոցով: «Հետքը» մի քանի անգամ ահազանգել է նաև այդ պոչերի վտանգների մասին: Նկատեցինք, որ դեկտեմբերի 22-ի հրապարակումից հետո ԼՀԿ-ի տնօրինության կողմից հսկողության տակ է վերցրված Նահատակի պոչամբարը: Մինչ հոդվածը մենք բազմաթիվ անգամ եղել ենք Նահատակի պոչամբարում, և որևէ մեկը չի կաշկանդել այնտեղ մեր աշխատանքը: Երեկ պոչամբարի ճանապարհամերձ լանջից պոչամբարը նկարելիս, մեկ այլ աշխատակցի հետ մեզ մոտ հայտնվեց ԼՀԿ-ի անվտանգության ծառայության պետի տեղակալ Անդրանիկ Կիրակոսյանը: Վերջինս նախ ցուցադրաբար դիտողություն արեց պոչամբարի աշխատողներին՝ մեր աշխատանքը չխոչընդոտելու համար: Ապա դառնալով ինձ՝ ասաց. «Մենք շուրջ 2 հազար մարդ ենք կերակրում: Ինչո՞ւ չեք այդ մասին հիշում»:
Ախթալայի ԼՀԿ –ում այս պահին աշխատում է 450 աշխատող: Հիշեցնենք, որ այս տարվա մարտի 19-ին «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ընկերությանը պատկանող Ալավերդիում 600 աշխատատեղ ապահովող պղնձաձուլական գործարանի արտանետումների վերեբերյալ «Հետքի» հարցին, թե ինչու ալավերդցիները պետք է գոյատևման փող աշխատեն իրենց և ամբողջ բնակչության կյանքի գնով, Աժ  ընտրությունների շրջանակներում Ալավերդի ժամանած վարչապետ Կարեն Կարապետյանը պատասխանել է. «Դուք շատ ճիշտ եք, որ մենք մեր ներքին բարոյականությանը հաշվետվություն տալու խնդիր ունենք: Էսօր աշխատատեղ ենք ստեղծում, որպեսզի ժողովրդի սոցիալական վիճակը բարելավվի, բայց, եթե մի մեծ ռումբ ենք դնում վաղվա սերնդի առջև, մենք դրա հետ ո՞նց ենք համերաշխ ապրելու»:
Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի ոչ միայն ցածր պաշտոնյաները, նաև սեփականատեր Մաքսիմ Հակոբյանն է քաջատեղյակ շրջակա միջավայրին և բնակչության առողջությանը հասցված իրենց արտադրության արտանետումների ծանր հետևանքների մասին։
Բերնեբերան լցված «Նահատակի» պոչամբարում այլևս անհնարին է պոչանքներ կուտակելը: Իսկ ԼՀԿ-ն առայժմ իր արտադրական պոչերը, բացի Դեբեդ գետ լցնելը, այլ տեղ չունի: Այս տեսակետից իրականացվելիք վարչական վարույթը պետք է դիտել ձևական միջոցառում ՝ ժամանակ շահելու և ԼՀԿ-ի բնապահպանական ապօրինությունների նկատմամբ նախարարության կողմից հետևողականության պատրանք ստեղծելու համար: Այսուհանդերձ, բնապահպանական էլ ի՞նչ աղետներ են սպասվում ախթալեցիներին: Այդ մասին կառավարությունում լռում են: Ախթալայի  բնապահպանական աղետալի վիճակի մասին շարունակում է լռել Ախթալա խոշորացված համայնքի նորընտիր ղեկավար Արկադի Թամազյանը: Ոչ ոք իր պարտքը չի համարում Մաքսիմ Հակոբյանից պահանջել ԼՀԿ-ն նոր տեխնոլոգիաներով վերազինելու ներդրումներ:
Արկադի Թամազյանը շարունակում է այն ինչ անում էր Ճոճկանում գյուղապետ եղած ժամանակ՝աչք փակել պոչամբարների հետ կապված,ակնկալելքվ որ կոմբինատը իրեն լավ կնայի։Ջհանդամը թե համայնքի բնակչին ինչ կլինի

Производственные хвосты Ахталинского комбината продолжают сливаться в реку Дебед
По фактам, которые были представлены в статье Hetq.am Экологическая инспекция возбудит административное производство в отношении Ахталинского горнообогатительного комбината. Об этом сообщил начальник управления информации и связям с общественностью Министерства охраны природы РА Армен Варданян.
25 декабря, еще до возбуждения производства, жена жителя Ахталы Ашота Амирджаняна Ануш Амирджанян сообщила, что после появления статьи комбинат днем перестал направлять производственные хвосты в реку Дебед через проложенный перед их домом грязеотвод, однако с наступлением темноты ситуация повторяется.
“Каждый день берутся образцы содержимого хвостохранилища, но ничего не меняется, здоровье наших детей продолжает оставаться под угрозой”,- отметила Ануш.
Один из местных рудокопов рассказал нам, что грязеотвод, проложенный вдоль дороги в Мец Айрум, был построен бывшим Алавердинским горно-металлургическим комбинатом в 1960-1970-х годах с целью защиты своего хвостохранилища от горных источников и дождевых вод. Напомним, что в 2007-2008 гг., при бывшем владельце ГОК Серобе Тер-Погосяне, хвостохранилище было опорожнено и около 95.000 кубометров хвостов были свалены на обочину дороги рядом с грязеотводом.
Сегодня эти хвосты беспрепятственно распространяются дождевыми водами. Hetq.am несколько раз предупреждал о том, какую опасность представляют эти хвосты. Отметим, что после публикации 22 декабря дирекция ГОК взяла под контроль Наатакское хвостохранилище. До статьи мы неоднократно бывали на местех хвостохранилища, и никто не чинил препятствия нашей работе. Вчера, когда мы вновь побывали на этом месте для проведения фотосъемки, рядом с нами появился замначальника службы безопасности горнообогатительного комбината Андраник Киракосян, который демонстративно сделал замечание работникам за то, что те не помешали нам делать снимки.
В настоящее время на Ахталинском ГОК работают 450 человек. Напомним, что 19 марта этого года прибывший в Алаверди в рамках предвыборной кампании премьер-министр Карен Карапетян на вопрос Hetq.am, почему алавердинцы должны зарабатывать минимальные деньги ценой здоровья своих семей и населения города, сказал: “Вы правы, нам придется отвечать перед своей нравственной позицией. Но если мы подкладываем бомбу под здоровье завтрашнего поколения, сможем ли мы жить в согласии с этим?”
О тяжелых последствиях отходов Ахталинского ГОК для окружающей среды и здоровья населения знают не только рядовые работники, но и собственник комбината Максим Акопян.
Заполненное до краев Наатакское хвостохранилище уже не может заполняться новыми отходами. В настоящее время хвосты просто не могут не сливаться в реку Дебед. С этой точки зрения возбуждение административного производства носит формальный характер и преследует цель выиграть время и создать иллюзию последовательности Министерства охраны природы в вопросе экологических беззаконий Ахталинского ГОК. И все же, какие экологические катастрофы ждут ахталинцев? Об этом в правительстве молчат. О катастрофической экологической ситуации в Ахтале молчит и новый руководитель общины Аркадий Тамазян. Никто не считает своим долгом потребовать от Максима Акопяна осуществить инвестиции с целью пересонащения ГОК новыми технологиями.