Մանկատան սաները մնացել են անօթևան (վիդեո)
2 ամիս առաջ «Զատիկ» մանկատան ավելի քան 15 շրջանավարտ ստիպված է եղել հեռանալ մանկատնից և ապաստան գտնել որտեղ պատահի: Մանկատան տնօրենը շրջանավարտներին ասել է, որ ինքն այլևս իրավունք չունի նրանց մանկատանը պահելու, քանի որ երեխաների 18 տարին լրացել է: «Զատիկ» մանկատան սաները պատմեցին, որ նույն խնդիրը շուրջ 200 մանկատան սաներին է վերաբերում, ովքեր դեռևս չեն ստացել բնակարան, սակայն պետությունն իրենց զրկել է օթևանից և որևէ կերպ չի աջակցում` բնակարան չի տվել, բնակվարձ չի վճարում: Իրենց ընկերներից ոմանք ուսանողներ են, բնակվում են վարձով` անմարդկային պայմաններում, կիսանկուղային կացարաններում, աշխատում են չնչին գումարներ, որը միայն գոյատևելու հնարավորություն է տալիս:
19-ամյա Արմեն Սարգսյանը պատմում է, որ Նոր Նորքում կարողացել է 20 հազար դրամով բնակարան վարձել և տեղավորվել իր ընկերոջ՝ Արթուր Խաչատրյանի հետ: Միայն Արմենը ցանկացավ նկարահանվել, մյուսները հրաժարվեցին (քանի որ բուհում կամ աշխատավայրում չգիտեն, որ իրենք մանկատնից են): «Մենակ 25 հազար հոսանքի փող պիտի տանք, տունը ծանոթ մարդու է, գիտի որ մանակատնից ենք, 20 հազար ենք տալիս, բայց դե ահագին փող է, չենք կարող մեզ շոր առնել»,- ասում է Արմենը:
Ոմանք ժամանակավոր օգնություն են խնդրում կամ մանկատան նախկին շրջանավարտներից, կամ ծանոթների բնակարաններում են տեղավորվել, պատահել է, որ գիշերել են դրսում կամ մնացել աշխատավայրում, օրինակ՝ ավտոլվացման կետում: Իգական սեռի շրջանավարտներին տնօրենը դեռ ապաստան տալիս է, որպեսզի նրանք փողոցում չհայտնվեն, չնայած նրանց էլ է ասել, որ լուծեն իրենց բնակարանի խնդիրը եւ հեռանան:
«Նախարարությունն ասել է` Մարալիկում մեզ տներ կտան, բայց մենք չուզինք, որովհետև որ էթանք էնտեղ ոչ աշխատանք ենք ունենալու, ոչ մի բան, ինչո՞վ պիտի գոյատևենք»,-շարունակում է Արմեն Սարգսյանը: Տղաներից մեկը Երևանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետում է սովորում, մյուսը՝ Ագրարային համալսարանի անասնաբուժական ֆակուլտետում: «Համալսարան սովորողներս Մարալիկից ինչպես հասնենք Երևան, հաստատ հարմար չի»,- շարունակում է Խաչատուր Ծատուրյանը: Տղաները չեն կարող Մարալիկ գնալ, այնտեղից համալսարան հասնելը դժվար է ու ծախսատար, ավելին՝ նաև աշխատում են Երևանում, իսկ Մարալիկ գնալու դեպքում կկորցնեն նաև աշխատատեղերը:
«Պետությունը երեխաներին մանկատներում պահում է մինչև 18 տարեկան: 18 տարեկանը լրանալուց հետո երեխաները մանկատանը մնալու իրավունք չունեն: Մենք տարիներ ի վեր շատերին պահում ենք, աղջիկներին պահում ենք և թույլ չենք տալիս, որ դուրս գան, տղաներին էլ տուն ենք վարձել»,- ասաց «Զատիկ» մանկատան տնօրեն Աշոտ Մնացականյանը:
Տնօրենի խոսքով՝ չափահաս դարձած երեխաները պետք է դուրս գան մանկատնից, իսկ ինքը, լինելով նաև «Բարի շավիղ» հասարակական կազմակերպության նախագահ, կազմակերպության միջոցներից գումարներ է հատկացրել մանկատան շրջանավարտներին` նրանց բնակվարձերը վճարելու համար: Տնօրենը, սակայն, չնշեց մանկատան շրջանավարտների ստույգ թիվը, որոնց 18 տարին լրացած լինելու պատճառով դուրս են եկել մանկատնից և դեռևս բնակարան չունեն: Նա միայն ասաց, որ 3 բնակարան է վարձել, որոնցից յուրաքանչյուրում կարող են 3-4 տղաներ բնակվել: Մանկատան շրջանավարտ Սարգիս Ներսիսյանի համար արդեն 2-րդ ամիսն է՝ տալիս է 45 հազար դրամ բնակվարձ: Հայկ Սիմոնյանի համար հանրակացարանային սենյակ է վարձել, որտեղ 3 շրջանավարտ կարող է բնակվել, բայց Հայկը միայնակ է ապրում այնտեղ: Երրորդ բնակարանը տնօրենը վարձել է Արմեն Սարգսյանի և Արթուր Խաչատրյանի համար՝ 30 հազար դրամ բնակվարձ է տալիս նրանց:
«Բոլոր այն տղաները, որոնք գտնվում էին իմ մոտ, իրենց համար ստեղծված են պայմաններ, որպեսզի իրենք ապրեն մանկատնից դուրս: 5-6 հոգի էին, որոնք երկար ժամանակ ի վեր այստեղ էին: Քանի որ մենք վերակազմավորվում ենք, ես չեմ կարող իրենց պահել: Ես պահում էի նրանց անլեգալ ձևով, իրավունք չունեի»,-ասում է տնօրենը: Նա միաժամանակ նշում է, որ պետությունն իր վրա չի վերցնում մանկատնից հետո երեխայի հետ կապված խնամքը: «Դա դուք պետք է արդեն դիմեք կառավարություն, Ազգային ժողով, որպեսզի օրենքը փոխվի ու երեխայի խնամքը երկարացվի, ասենք` մինչև 23 տարեկան»,- ասաց Աշոտ Մնացականյանը:
Մեր դիտարկմանը, թե պետությունը պետք է նախ բնակարանով ապահովեր մանկատան շրջանավարտին, ինչը չի արել, Ա. Մնացականյանը նշեց, որ բնակարանային ծրագիրը կա, բայց այս կրիզիսային վիճակում 2-3 տարի է այն չի ֆինանսավորվում. «Ինքը պետք է գնա, սպասի, աշխատի, փորձի մի տուն վարձել և ապրել, մինչև որ կգա բնակարան ստանալու պահը, իրենց էդ հարցով կկանչեն, կասեն` արի քո բնակարանը ստացի»:
Եթե բնակարանը 10 տարի հետո տրվի, երեխաները մինչ այդ որտե՞ղ պետք է ապրեն հարցին էլ, պատասխանեց. «Ճիշտն ասած` այդ հարցն արդեն տվեք Ազգային ժողով կամ կառավարություն»:
Պարզաբանումներ ստանալու նպատակով դիմել ենք ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն: Ուղարկված հարցերին դեռ պատասխան չենք ստացել:

Выпускники детдома остались без жилья (видео)
2 месяца назад более 15 выпускников детского дома "Затик" вынуждены были покинуть детдом и найти приют где попало. Директор детдома сообщил им, что больше не имеет права держать у себя тех, кому исполнилось 18 лет. Воспитанники детдома "Затик" рассказали, что эта проблема касается около 200 выпускников, которые пока не получили жилье, но в то же время государство лишило их приюта, не оказывая никакого содействия. Некоторые выпускники детдома, являясь уже студентами, живут в нечеловеческих условиях, работают за ничтожную зарплату, лишь бы обеспечить свое существование.
19-летний Армен Саркисян смог снять квартиру в Нор Норке за 20 тысяч драмов, где живет со своим другом Артуром Хачатряном. Девушкам-выпускницам детдома директор пока позволил остаться, чтобы они не оказались на улице, хотя предупредил их, чтобы они решили проблему жилья.
"В министерстве нам сказали, что могут предоставить нам дома в Маралике, но мы не захотели, так как там у нас не будет работы. На что мы будем жить?",- продолжил Армен Саркисян.
Один из ребят учится на экономическом факультете Ереванского государственного инженерного университета, другой – на ветеринарном факультете Аграрного университета. "Как мы, студенты университетов, будем добираться в Ереван? Это же очень неудобно",- сказал Хачатур Цатурян.
"Воспитанников детских домов государство содержит до 18 лет. После этого они не имеют права оставаться в детдоме. Но мы на протяжении многих лет разрешаем девушкам оставаться здесь, а для юношей снимаем квартиры",- сообщил директор детдома "Затик" Ашот Мнацаканян.
По его словам, воспитанники, достигшие совершеннолетнего возраста, должны покинуть детдом. Но Мнацаканян, будучи председателем общественной организации "Бари шавих", выделил деньги бывшим воспитанникам, чтобы они платили за съемное жилье. Он, в частности, арендовал 3 квартиры, где могут жить по трое-четверо ребят.
Уже второй месяц Ашот Мнацаканян платит 45 тысяч драмов за квартиру для выпускника детдома Саркиса Нерсисяна. Для Айка Симоняна он снял комнату в общежитии, где могут жить трое выпускников, однако Айк живет один. Третью квартиру директор снял за 30 тысяч драмов для Армена Саркисяна и Артура Хачатряна.
"Для всех ребят после детдома созданы условия для жизни",- уверяет директор. В то же время он отмечает, что государство не берет на себя опеку над выпускниками детдомов. "Вы должны обратиться в правительство, в Национальное Собрание, чтобы они изменили закон и продлили срок опеки до 23 лет",- говорит Ашот Мнацаканян.
В ответ на наше замечание о том, что государство в первую очередь должно обеспечивать выпускников детдома жильем, но не делает этого, директор отметил, что жилищная программа существует, однако из-за кризиса она уже 2-3 года не финансируется.
На вопрос, где жить бывшим воспитанникам детского дома, если квартиры им будут выделены через 10 лет, наш собеседник ответил: "Этот вопрос, по всей видимости, следует адресовать Национальному Собранию или правительству".
С целью получения разъяснений мы обратились в министерство труда и по социальным вопросам. Ответа пока не получили.