«Ես էլ եմ ուզում ամուսնանալ» (վիդեո)
Սարգիսը տնից դուրս եկավ, երբ մենք ներս մտանք. չէր ուզում տեսախցիկով նկարահանվել, հեռուստատեսությամբ երևալ: Եթե գործատուն իմանա, որ մանկատանը մեծացած երեխա է, աշխատանքից կհանի: Սարգիս Պլանուկյանը 26 տարեկան է: Իր փորձով է համոզվել, որ աշխատանքի ընդունվելիս չպետք է ասել, որ մանկատան սան է, գործատուն դրա մասին չպիտի իմանա:
Համաձայնեց նկարահանվել այն ժամանակ, երբ իմացավ, որ տեսանյութը միայն ինտերնետում է տեղադրվելու:
Սարգիսը ծնողների մահից հետո մանկատուն է տեղափոխվել իր 3 քույրերի հետ: «Զատիկ» մանկատանն էլ անցկացրել է մանկությունը, այնուհետև ծառայության անցել բանակում: Զորացրվելուց հետո նորից մանկատուն է վերադարձել, քանի որ գնալու տեղ չի ունեցել: Հարազատներ ունի, բայց ասում է, որ ծնողների մահից հետո նրանք այլ կերպ են վերաբերվել իրեն, կապ չի պահպանել և չի շփվում նրանց հետ:
Քույրերն արդեն ամուսնացած են և ունեն իրենց ընտանիքները, իսկ ինքը ընկերների տանն է ապրում: Այժմ էլ մանկատան նախկին շրջանավարտ Իգորի մոտ է, նրա 15 քմ-անոց սենյակում, որտեղ խոնավությունից հատակի հնամաշ ծածկոցը միշտ թաց է, 10 րոպե նստելուց հետո ոտքերդ սառչում են:
Սարգիսը մանկատնից դուրս է եկել, բայց բնակարան չի ստացել, դեռ սպասում է: Սակայն մանկատան սաներին բնակարանով ապահովելու պետական ծրագիրը տակավին կասեցված է, իսկ Սարգիսն ուզում է ամուսնանալ: «Արդեն 26 տարեկան եմ, ես էլ եմ, չէ, ուզում ամուսնանալ, բայց էս պայմաններում ինչպես ամուսնանամ, եթե միայն իմ համար տեղ չունեմ»,- ասում է Սարգիսը:

"Я тоже хочу жениться" (видео)
Когда мы пришли домой к Саркису, он вышел – не хотел, чтобы его сняли и показали по телевидению. Если работодатель узнает, что он вырос в детдоме, то снимет с работы. Саркису Планукяну 26 лет. Он на своем опыте убедился, что при приеме на работу не следует говорить о том, что ты воспитанник детдома, работодатель не должен знать об этом.
Сниматься Саркис согласился только узнав о том, что видеоматериал будет размещен в интернете.
После смерти родителей Саркис и три его сестры попали в детдом. Свое детство он провел в детском доме "Затик", затем служил в армии. После демобилизации вернулся в детдом, так как идти было некуда. Родные у Саркиса есть, но после смерти родителей они стали относиться к нему иначе, и сейчас Саркис с ними не общается.
Сестры уже замужем, у них свои семьи. А Саркис живет в доме своего друга Игоря, тоже бывшего воспитанника детдома, в комнате площадью 15 кв.метров, где так сыро, что через 10 минут ноги холодеют.
Саркис ушел из детдома, но квартиру не получил. Он пока ждет, но программа обеспечения жильем воспитанников детдома приостановлена. Между тем Саркис хочет жениться. "Мне уже 26 лет, я тоже хочу жениться. Но как это сделать, если мне самому негде жить",- говорит Саркис.