Կալկաթայի ճեմարանում եղել են նաեւ ֆինանսական չարաշահումներ
Կալկաթայի մարդասիրական ճեմարանի մասին գրած մեր հոդվածներից հետո խմբագրությունը ստացել է բազմաթիվ նամակներ (Տես նաեւ` Հայ երեխաները Կալկաթայում անուշադրության են մատնված-2): Հեղինակներն անհանգստացած են այնտեղ տիրող վիճակի համար, սակայն նշում են, որ պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի ոչ մի պարագայում չփակվի դարեր շարունակ գործող կրթօջախը: Նրանց հատկապես անհանգստացրել են երեխաների նկատմամբ կիրառվող բռնությունները, նրանց առողջական եւ հոգեկան վիճակը:
Մեր հոդվածներին արձագանքել է նաեւ ճեմարանի տնօրեն Սոնյա Ջոնը: Մինչ այդ մենք նրան էինք ուղարկել մի քանի հարցեր` խնդրելով պատասխանել դրանց: Սակայն Սոնյա Ջոնը ոչ մի հարցի չի պատասխանել եւ բարձրացված խնդիրներին չի անդրադարձել:
Մենք հարցրել էինք նաեւ ճեմարանի կատարած ծախսերի, դրանց հաշվետվությունների մասին: Մեզ հետարքրում էր, թե ինչքան է ծախսվում յուրաքանչյուր երեխայի վրա մեկ տարվա ընթացքում, ինչքան գումար է ծախսվել վերջին երեք տարիներին ճեմարանի վերանորոգման համար: Այս վերջին հարցը տվել էինք, որովհետեւ տվյալներ ունեինք, որ վերջին երեք տարիներին վերանորոգման անվան տակ գումարներ են դուրս գրվել, սակայն իրականում ճեմարանում, վերանորոգման աշխատանքներ չեն կատարվել:
Մայր Աթոռում ճեմարանի ֆինանսական հարցերին անդրադառնալ չեն ցանկանում: Վերահսկվու՞մ է արդյոք նրանց կողմից ճեմարանի ֆինանսական գործունեությունը, դժվար է ասել:
Սակայն մենք ունեք ճեմարանում փողերի վատնման փաստեր եւ դրանց կանդրադառնանք մեր հրապարակումներում:
Մայր Աթոռի անդրադարձը «Հետք»-ի հրապարակումներին
«Մայր աթոռն ընդունում է, որ Կալկաթայի մարդասիրական ճեմարանում խնդիրներ եղել են, բայց դրանք հարիր են նման հաստատություններին: Թող տպավորություն չստեղծվի, թե այդ հաստատությունն անտեսված է: Մենք ակնապիշ հետեւում ենք եւ գործուն ներկայություն ունենք այնտեղ: Մենք ամեն կերպ փորձում ենք աջակցել, սատարել եւ ապահովագրել այնտեղ սովորող երեխաների բարօրությունն ու բարեկեցությունը»,- ասաց Մայր Աթոռ Ս. էջմիածնի Տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տ. Վահրամ քահանա Մելիքյանը` ի պատասխան մեր գրած հոդվածների:
Հայաստանում արձակուրդն անցկացնող ճեմարանի 10-ից ավելի սաներ վարակված էին մալարիայով, ինչը եկեղեցու ներկայացուցիչները, Հնդկաստանի բնակլիմայական պայմանները հաշվի առնելով, համարել են սովորական հիվանդություն: Նրանցից ընդամենը 5-ն են դիմել եկեղեցու աջակցությանը:
«Մենք պաշտոնապես ծանուցեցինք, որ Մայր աթոռ ս. Էջմիածինը պատրաստ է ստանձնել իրենց բոլոր բժշկական ծախսերը: Բայց նրանցից ոչ բոլորը համաձայնեցին: Մի քանի ծնողներ պահանջեցին իրենց տալ գումարը, եւ նրանք այլեւս ոչ մի պարտք ու պահանջ չեն ունենա: Իրենց պահանջած գումարն էլ սարսափելի չնչին էր բժշկվելու համար, դրանով հնարավոր չէր բժշկական օգնություն ստանալ»,-ասաց Մայր Աթոռում ճեմարանի հարցերը համակարգող Տիգրան սարկավագը:
Երեխաների պատմելով` Կալկաթայում նրանք անհրաժեշտ բժշկական օգնություն չեն ստացել: Ճեմարանում աշխատող տեղացի բժիշկը տարեց մի կին է, որն արդեն ի վիճակի չէ աշխատելու: Տիգրան սարկավագի հավաստմամբ այդ բժիշկն արդեն աշխատանքից ազատված է, եւ հիմա Հայաստանից նոր բժիշկ է մեկնելու: Ճեմարանի գործունեության բարելավում է նաեւ այն, որ հնդիկ դայակների փոխարեն այնտեղ աշխատելու են երեխաների ծնողներից ընտրված կանայք:
Տիգրան սարկավագը զրուցել է ճեմարանում սովորող երեխաների, նրանց ծնողների եւ ճեմարանում դասավանդող հայաստանցի ուսուցիչների հետ: Նրանք քննարկել են ճեմարանում առկա խնդիրները եւ փորձել լուծումներ տալ դրանց: Այն, որ երեխաների գրած նամակները ճեմարանում կարդում են, եւ դրանք հաճախ չեն հասնում նրանց ծնողներին, կարելի է համարել լուծված:
Կալկաթայում արդեն ստեղծվել է համակարգչային դասարան, եւ երեխաները կարող են գրել իրենց ծնողներին էլեկտրոնային փոստի միջոցով: Իսկ ծնողների համար շուտով Երեւանում կստեղծվի ճեմարանի հարցերով զբաղվող գրասենյակ, որտեղից էլ նրանք անվճար կօգտվեն ինտերնետից:
«Ծրագիր ունենք, որ ծնողները տարին մի քանի անգամ ստանան իրենց երեխաների նկարները, գուցե նաեւ տեսաժապավեն: Նախատեսվում է նաեւ, որ ամեն տարի մի քանի ծնող այցելի ճեմարան»,- հետագա ծրագրերի մասին ասաց Տիգրան սարկավագը:
Նա նշեց նաեւ, որ վերջին ամիսներին ծեծը` որպես պատժի միջոց, չի կիրառվում, քանի որ եկեղեցին այս հարցին լուրջ է մոտենում եւ խստորեն զգուշացրել է ճեմարանի աշխատակազմին:
Հարցին, որ շատ երեխաներ արձակուրդից հետո չեն վերադարձել Կալակաթա, Տիգրան սարկավագը պատասխանեց. «Երեխաների վերադարձը հետաձգվել է, քանի որ խնդիր է առաջացել նրանց անձնագրերում կնիքի թարմացման հետ կապված: Ուրիշ խնդիր չկա, եւ երեխաները օգոստոսի 10-ին մեկնելու են»: Փաստ է, որ երեխաներից շատերը ուսումը չեն շարունակելու Կալկաթայում: Եկեղեցին կարծում է, որ դրա պատճառը նրանց ծնողների սոցիալական վիճակի բարելավումն է:
Հնդկաստանում միջնակարգ է համարվում 12 տարվա ուսումը: Մարդասիրական ճեմարանը գործում է Հնդկաստանի կրթական համակարգում: Այստեղ ուսումը 10 տարով է: Մի քանի տարի հետո` ի՞նչ վկայականներով են վերադառնալու այնտեղ սովորողները, դեռ պարզ չէ: Մայր Աթոռի ներկայացուցիչները խոստացան հետաքրքվել եւ պարզել` սա միջին դպրոց է, թե` միջնակարգ:
Մինչ այժմ խնդիր է եղել նաեւ հայագիտական առարկաների համար ճեմարանին դասագրքեր հատկացնելը: Այս խնդիրն էլ է արդեն լուծված, քանի որ ՀՀ Կրթության նախարարությունը տրամադրել է անհրաժեշտ քանակությամբ դասագրքեր: Այսուհետ ճեմարանում հայագիտական առարկաների ուսուցումը կհամապատասխանի հայկական դպրոցների ծրագրերին:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ հնդակահայ համայնքի Ս. Նազարեթ եկեղեցու խորհուրդը ղեկավարող Սոնյա Ջոնը, որը նաեւ ճեմարանի տնօրենն է, չարաշահում է պաշտոնը եւ ըստ ցանկության գումարային հատկացումներ կատարում, Տ. Վահրամ քհն. Մելիքյանը պատասխանեց. «Այդ հատկացումները պետք չէ համարել պաշտոնի չարաշահում, այդ ամենը կատարվում է եկեղեցու կանոնադրության սահմաններում: Ճեմարանն ու եկեղեցին առանձին կառույցներ են: Գումարային որոշումները կատարվում է եկեղեցու խորհրդով: Մենք պարբերաբար տեղեկանում ենք, որ գումարներ են ծախսվել վերանորոգման կամ այլնի համար: Բայց մենք նպատակահարմար չենք գտնում այդ գումարները հրապարակել: Մայր Աթոռից պարբերաբար պատվիրակներ են այցելում ճեմարան: Բացի այդ, Հնդկաստանը գտնվում է Նոր Զելանդիայի եւ Ավստրալիայի Հայոց թեմի առաջնորդի իրավասության ներքո: Երբեք այնտեղ անկառավարելի վիճակ չի եղել, մշտապես տեղյակ ենք, թե ինչ է կատարվում: Վեհափառի ներկայացուցիչները պարբերաբար այցելում են այնտեղ»:
Կոնկրետ փաստերի առնչությամբ, որ մեծ գումար է հատկացվել Կալկաթայի սրտաբանական կենտրոնին կամ Հնդկաստանում ՀՀ դեսպանատուն կառուցելուն, Տիգրան սարկավագը պատասխանեց. «Սրտաբանական կենտրոնին գումար են հատկացրել` որպես տեղի բնակիչներ:Այդ կենտրոնը ծառայելու է ոչ միայն հայ համայնքին, այլեւ տեղացիներին: Հնդկական կառավարությունը շատ բարձր է գնահատել այդ նվիրատվությունը: Իսկ դեսպանատան համար հարկ է նշել, որ Կալկաթայի ս. Նազարեթ եկեղեցու խորհուրդը որոշում է կայացրել Նոր Դելիում գտնվող ՀՀ դեսպանությանը տրամադրել առանձին մի շենք: Եկեղեցին Նոր Դելիի լավագույն շրջաններից մեկում հող է գնել, կառուցել է երեք հարկանի մի շենք եւ հանձնել դեսպանությանը: Այդ շենքը շարունակում է մնալ եկեղեցու սեփականությունը, տրվել է դեսպանությանը 99 տարով օգտագործման համար, տարեկան խորհրդանշական 1 րուփի գումարով: Սա նվիրատվություն է ՀՀ-ին»:
«Երբեք չկարծեք, թե մենք անտեսել ենք ճեմարանը: Որքան որ տեղի ճեմարաններն են մեզ հարազատ եւ մոտ, այնքան էլ եւ առավել` այդ հաստատությունը, որը բազում երազանքների իրագործում է: Մայր Աթոռը խոստանում է աջակցել, առաջնորդել եւ հնարավորն անել, որպեսզի ճեմարանի գործունեությունն իրապես բարելավվի,ու այն կատարի իր առաքելությունը»,- վստահեցրեց Տ. Վահրամ քահանա Մելիքյանը:

Financial misappropriations at the Armenian College of Calcutta
Hetq Online received a number of letters in response to our articles on the Armenian College of Calcutta. The authors are concerned about the current situation there, but stress that everything should be done in a way that would rule out the possibility of closing the educational center, which has been in operation since 1821. They are particularly concerned about the violence against the children, and the state of their physical and psychological health.
Sonya John, the head of the college, reacted to our articles as well. Earlier, we had sent her some questions inquiring about the situation at the College. But Sonya John did not respond to any of our questions or address any of the problems we described in the articles. We had also made inquiries about the college's expenditures and financial statements. We wanted to find out how much money is spent on each child annually, and how much money has been spent on renovations at the college over the last three years. We asked the last question since according to our information some amounts of money were written off under the pretext of renovation, but no reconstruction work was done. The Mother See of Holy Echmiadzin refused to discuss the financial situation at the college. It is hard to say whether the Church controls the financial activity of the College or not. However we have at our disposal facts regarding wasting money at the college and will address them in further articles.
Echmiadzin responds
"The Mother See of Holy Echmiadzin acknowledges that there have been problems, but these are common to similar institutions. It shouldn't be assumed that the institution is neglected. We are intently following the developments and have an active presence there. We are trying by all means to support and assist the children studying there and to assure their well-being and dignity," Deacon Vahram Melikyan, the director of the Mother See's information department, told us following the publication of our articles.
More than ten students who have returned to Armenia for summer vacation have malaria, which church representatives consider an ordinary disease given India 's climate. Only five students have applied to the Church for assistance. "We have officially announced that the Mother See of Holy Echmiadzin is ready to take care of all their medical expenses. But not all of them have agreed. Several parents demanded that we give them the money and said they would not make any other claims. But the amount they demanded was too little for medical treatment; it would have been impossible to obtain treatment for such an amount," said Deacon Tigran, who coordinates college-related issues at the Holy See.
The children say they didn't receive proper medical care in Calcutta . The college doctor is an old woman who is unable to work anymore. Deacon Tigran assured us that this physician has already been dismissed and new doctor from Armenia is to take her place. Another improvement is that the Indian nurses in the College will be replaced by women chosen from among the parents. Deacon Tigran has had conversations with students, their parents, and the teachers from Armenia who work at the college. They have discussed the problems facing the college and are trying to find solutions. The fact that the children's letters used to be read by the college staff and often didn't reach the parents is a problem that they consider solved, since an Internet class has been established, and the children can communicate with their parents via e-mail. And soon an office dealing with issues related to the college will be opened in Yerevan , and parents will be able to use the Internet there free of charge. "We are planning to enable the parents to get their children's photographs, perhaps even video tapes once a year. We are also planning to make sure that several parents visit the college every year," Deacon Tigran explained. He also told us that corporal punishment is no longer employed, as the Church takes this issue very seriously and has strongly reprimanded the college staff.
When we asked about the fact that many of the students did not return to Calcutta after their vacation, Deacon Tigran said, "The children's return was postponed because a problem arose related to the translation of the stamps in their passports. There is no other problem and the children will return on August 10 th ."
However, it's a fact that many of the students will not continue their studies in Calcutta . The Church believes that the reason is that the social situation of their parents has improved.
It is not yet clear what kind of certificates the returning students will receive.
In India the secondary school education lasts for twelve years. The college is a part of the educational system of India , but children there go to school for ten years, although secondary school education in India (on the same system as British schools) lasts for twelve years. Representatives of the Mother See have promised to find out whether the college graduates will receive secondary or senior secondary diplomas.
Another problem at the college was acquiring textbooks for the Armenian subjects. This has been solved since the Ministry of Education and Science of Armenia has supplied the college with the books. From now on the teaching level of the Armenian subjects will correspond to that of Armenian schools.
Regarding charges that Sonya John, head of both the college and the Holy Nazareth Church Council, abuses her position and misappropriates donations from Indian Armenians, Father Vahram Melikyan told us, "The financial allocations she has made shouldn't be considered misappropriations; everything is carried out within the framework of the Church constitution. The college and the Church are separate structures. Allocations are decided by the Church Council. We periodically look into expenditures for renovation or other things. But we don't consider it appropriate to publish this information. Delegates from the Mother See visit the College periodically. In addition, India falls under the jurisdiction of the Primate of the Armenian Church of New Zealand and Australia . The situation there has never gotten out of control, and we are always informed as to what is going on there. The Catholicos sends his representatives there from time to time."
In relation to specific information on the allocation of large amounts of money to the Center of Cardiology of Calcutta and for the construction of the Armenian Embassy in New Delhi, Deacon Tigran said, "They transferred money to the Center of Cardiology as local residents. The Center will serve not only the Armenian community, but all local residents. The Indian government highly appreciated this donation. As far as the Embassy is concerned, it is worth mentioning that the Holy Nazareth Church Council decided to donate a building for the Armenian Embassy in New Delhi . The Church bought land in one of the best neighborhoods of New Delhi , built a three-storey house, and let the Embassy have it. The building remains Church property; it has been given to the Embassy for 99 years for the symbolic rent of one Rupee a year. This is a donation to the Republic of Armenia ."
"Never imagine that we have neglected the College. As close and dear to us as the Church is, this institution is as much or more so; it's the realization of many dreams. The Holy See promises that it will guide, support, and do everything possible to improve the functioning of the college to enable it to fulfill its mission," Father Vahram Melikyan assured us.