Նորից հատվել են ծառեր
«Մեր բակի մոտ 400քմ տարածքը վերացել է: Մենք բակ չունենք, ավտոտնակների արանքում միայն մի կածան են թողել»,-բողոքում են Մաշտոցի 27ա շենքի բնակիչները: Երեւանի Մաշտոցի 27ա եւ 29 շենքերի միջնամասում կա 11 քարե ավտոտնակ, 2 մետաղյա ավտոտնակներ էլ ուղղակի դրված են, բայց շուտով դրանք էլ կամրացվեն:
Բնակիչների հավաստմամբ` բակում եղել է ընդամենը 2 ավտոտնակ: Մնացած տարածքը առաջին հարկի բնակիչների կողմից մշակվել է, եւ այնտեղ ծառ ու ծաղիկ է աճել: Ավտոտնակների կառուցումը սկսվել է, երբ Մաշտոցի 29 շենքում բնակարան է գնել «Արմեն Տուր» ավիագործակալության տնօրեն Արմեն Գյոզալյանը: Նա բակում կառուցել է մի քանի ավտոմեքենայի համար նախատեսված ավտոտնակ: Դրանից հետո հերթով կառուցվել են մնացած քարե ավտոտնակները:
«Ամեն փաստաթղթեր էլ ունենք: Ամուսինս միայն օրինական գործեր է անում: Եթե անօրինական լիներ, նա ոչ մի ավտոտնակ էլ չէր կառուցի»,-ասաց Արմեն Գյոզալյանի կինը` Անահիտը: Քարե ավտոտնակների տերերն իսկապես Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեից ստացել են սեփականության իրավունքի վկայականներ: Կադաստրը վկայականներ տալիս հիմնավորվել է քաղաքապետի` հողամասերի վարձակալության մի շարք որոշումներով: Հողամասերը վարձակալվել են հիմնականում 3 տարով: Կադաստրն էլ վկայականում արձանագրել է հողամասում սեփական ավտոտնակ ունենալու փաստը: Ավտոտնակների տերերը Մաշտոցի 29 շենքից են, սակայն շենքի բնակիչները չեն բողոքում` հասկանալով ավտոտնակների տերերի ով լինելն ու հնարավորությունները:
Մաշտոցի 27ա շենքի բնակիչները դիմել են Կենտրոն թաղապետարան, քաղաքապետարան, Քաղաքաշինության պետական տեսչություն, Նախագահի աշխատակազմի վերահսկողական ծառայություն: Թաղապետարանը պատասխանել է, թե «ավտոտնակները եղել են հիմնականում դեռեւս 1998թ. եւ ավելի վաղ, բնակարանային տնտեսության արտադրական վարչությունում հաշվառվել են 2000-2001թթ: Նշված ավտոտնակների տերերը 2003թ. տարեվերջին համատեղ ուժերով կատարել են վերանորոգման աշխատանքներ ավտոտնակները բարեկարգ տեսքի բերելու համար: Շենքերի բնակիչների հիմնական մասն իրենց գոհունակությունն են հայտնել բարեկարգման աշխատանքների կապակցությամբ եւ ավտոտնակների տերերի հետ համատեղ ծրագրել են եւ արդեն իսկ որոշակի աշխատանքներ են ծավալել նաեւ շրջակա տարածքի բարեկարգման, կանաչապատման, օրինակելի բակի վերածելու ուղղությամբ: Ինչպես նաեւ կատարվել են փոքր չափերի հասնող սանիտարական հատումներ, որոնց անհրաժեշտությունը զգացվել է»:
«Նախ` սանիտարական հատումների ընթացքում վերացել է կանաչ տարածք, հատվել է 20 ծառ: Գոհունակության հարց չկա, ինչի՞ց են գոհ: Հայտնի ձեւով մի քանի ընտանիքներից ստորագրություններ են հավաքվել, որը ոչինչ չի նշանակում: Շրջակա միջավայրը բարեկարգել, կանաչապատ բակ ստեղծել հնարավոր չէ, քանի որ շրջակա միջավայր չկա, տարածք չկա նման գործ անելու համար»,-ասում է Մաշտոցի 27ա շենքի բնակիչ Հենրիկ Սարգսյանը:
Շենքի 30 տարվա բնակիչները պնդում են, որ սկզբում եղել է ընդամենը 2 քարե ավտոտնակ, մնացածները կառուցվել են 2003թ. ընթացքում: Սակայն քաղաքապետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության եւ հողի վերհսկողության վարչության պետ Հ. Մուրադյանն ասում է. «Ես այդ բակում եմ ծնվել, եւ այդ ավտոտնակները եղել են 1960-70-ականներից: Դրանք ուղղակի վերանորոգվել են»: Նա բնակիչներին գրավոր պատասխանել է, որ «ավտոտնակներն ունեն կառուցապատման տարիների վաղեմություն եւ, սահմանված կարգի համաձայն, 2000-2001թթ-ին հաշվառվել են բնակարանային տնտեսության արտադրական վարչությունում, եւ կատարվել են համապատասխան վճարումներ: 2003թ. նշված հասցեում կատարվել են բարեկարգման աշխատանքներ»: Այս պատասխանից հետո, երբ Նախագահի աշխատակազմի վերահսկողական ծառայության աշխատակցի հետ պարոն Մուրադյանը եղել է տեղում, բնակիչներից ներողություն է խնդրել` ասելով, որ իրեն թյուրիմացության մեջ են գցել եւ խոստացել, որ անպայման այս հարցով կզբաղվի:
Անձամբ տեսնելով 11 քարե ավտոտնակները` նա բնակիչներին գրավոր պատասխանելիս անդրադարձել է միայն 2 մետաղյա ավտոտնակներին` ասելով, որ քաղաքապետի որոշմամբ դրանք կապամոնտաժվեն: Ապամոնտաժման մասին քաղաքապետի որոշումը կայացվել է հունիսի 10-ին, այն պետք է իրականացվեր 10 օրվա ընթացքում: Բայց ինչպես քարե, այնպես էլ մետաղյա ավտոտնակների տերերը ստացել են սեփականության իրավունքի վկայականներ: Քաղաքապետը հողի վարձակալության մասին որոշում է ընդունել, կադաստրն էլ այդ որոշման հիման վրա տվել է սեփականության իրավունքի վկայական: Փաստորեն, քաղաքապետի որոշումը գոնե երկու մետաղյա ավտոտնակների ենթադրվող ապամոնտաժման մասին դեռ չի իրականացվի, քանի որ ավտոտնակների տերերն ունեն սեփականության իրավունքի վկայականներ: Այս խառնաշփոթից դուրս գալու համար պրն Մուրադյանը ճիշտ համարեց դիմել դատարանի օգնությանը: «Արդեն կա քաղաքապետի որոշում, եւ այն պետք է իրագործել: Ես կմիջնորդեմ, եւ մեր իրավաբանները կմտնեն դատարան: Թող դատարանը որոշի, թե ինչպես պետք է վարվել այդ սեփականության իրավունքի եւ քաղաքապետի որոշումն իրականացնելու պայմանի հետ»,-ասաց նա:
Քիչ հավանական է, որ քաղաքապետարանը դիմի դատարան: Բայց եթե անգամ դիմի, դժվար թե դատարանն այս հարցը քննի ըստ էության, քանի որ մետաղյա ավտոտնակների տերերից մեկն աշխատում է Հարկային տեսչությունում (մեզ առայժմ չի հաջողվել ճշտել նրա անունն ու պաշտոնը), իսկ մյուսը Առողջապահության նախարարության ֆինանսատնտեսական բաժնի պետ Արմեն Կարապետյանն է: Իսկ Հայաստանում դատարանները, ինչպես փորձն է ցույց տվել, հազվադեպ են վճիռներ կայացնում ի վնաս պաշտոնյաների:

More trees cut down in Yerevan
"400 square meters of our yard has disappeared. We don't have a courtyard anymore, they just left a narrow path between the garages," complain residents of Yerevan 's # 27A Mashtots Avenue. There are now eleven garages made of stone and two of metal between the buildings at 27A and 29 Mashtots Ave. There used to be only two garages, neighbors say, and the rest of the yard, with its trees and flowers, was cared for by the people living on the first floor. The garages started to spring up when Armen Giozalyan, the director of the travel agency ArmenTour, bought an apartment at 29 Mashtots Ave. He built a multi-car garage in the courtyard; then, other stone garages went up. "We have all kinds of documents," says Giozalyan's wife Anahit. "My husband is a law-abiding citizen. If it were illegal, he wouldn't have built a garage,"
The owners of stone garages have indeed received property licenses from the state cadastre. The cadastre granted these licenses based on a number of decisions by the mayor's office to lease plots of land in the yard, mainly for three years each. The cadastre also registered the right to build private garages on the plots. The garages' owners live at # 29 Mashtots Ave. , and their neighbors in the building, aware of how well connected they are, haven't complained. But residents of the adjacent #27A Mashtors Ave. have applied to the Kentron District Mayor's Office, to the Mayor of Yerevan, to the State Inspection of Municipal Engineering, and to the President's Supervision Service.
The Kentron Mayor's Office responded, "The garages were built in 1998 or earlier, and were registered by the department of housing and communal services in 2000-2001. In late 2003, the owners of the garages renovated their garages and modernized the territory. The majority of residents of the neighboring buildings have expressed their appreciation for the modernization work and, together with the owners of the garages, have designed and even begun implementing certain work to develop the surrounding area and plant trees and gardens, to turn the territory into a model courtyard. Some small-scale sanitary felling of trees which was considered necessary has also taken place."
But Henrik Sargisyan, a resident of # 27A Mashtots Ave. , maintains, "First of all, during the sanitary felling a green area was destroyed, and twenty trees were cut down. There is no appreciation, there's nothing to appreciate. They collected signatures from a few families through well-known means, which means nothing. It is impossible to improve the environment, to create a green area, since there is no environment, there is no land left for that kind of work."
People who have lived in the building for thirty years insist that there were only two stone garages in the past, and the others were built in 2003. But the head of the Department of Town Planning and Supervision of the city mayor's office, H. Muradyan, says, "I was born in this neighborhood; these garages have been there since the 1960s and 1970s. They have just been renovated." To the residents he responded in writing that "the garages have construction limitation and in accordance with the existing norms were registered by the department of housing and communal services in 2000-2001 and the applicable payments were made. In 2003 reconstruction work on the land in question was performed." But later, when Muradyan visited the site with a representative of the President's Supervision Service, he apologized to residents, saying that he had been misled, and he promised to follow up on the matter.
In a written response he referred only to the two metal garages, saying that they would be dismantled in accordance with a mayoral decision, which had been signed on June 10, 2004 and was supposed to be implemented within 10 days. But both the owners of the metal garages and the owners of the stone garages have certificates of property rights, granted by the State Cadastre, based on mayoral decisions to lease the land. This makes it impossible to implement the decision to tear down the garages. As a way out of this mess, Muradyan suggests taking it to court. "There is a mayoral decision and it must be implemented. I will intercede with the court; our lawyers will participate in the proceedings. Let the court decide what to do about the property rights certificates and the mayor's decision," he says.
It is unlikely that the Mayor's Office will ever go to court. But even if it does, the court will hardly prove helpful, since one of the garage owners works at the State Tax Department (we have been unable so far to find out his name and position), and another is the head of the Department of Finance and Economy of the Ministry of Health, Armen Karapetyan. In Armenia , as experience shows, the courts rarely rule against government officials.