Հայկական բիզնեսի «լույսն ու ստվերը»
Հայաստանում ստվերային տնտեսութոյւնը կազմում է 50-60 տոկոս: Այս ցուցանիշը հրապարակում են իրենք` ՀՀ իշխանությունները: Երկրի ներսում գոյություն ունեցող անհավասար մրցակցային դաշտը վաղուց փաստված իրողություն է: Միաժամանակ, տարբեր կազմակերպություններ շարունակում են ուսումնասիրություններ կատարել երեւույթի պատճառների, դրանք ծնող հիմնապատճառների վերացման ուղղությամբ:
Սակայն Հայաստանի նման երկրում այնքան էլ դյուրին չէ տնտեսվարող սուբյեկտների միջեւ հավասար մրցակցային դաշտ ապահովել: Այս կարծիքը հաստատվում է նաեւ վերջերս «Ազգ» օրաթերթի անցկացրած հարցախույզով. 500 հարցվածների մոտավորապես 50 տոկոսը փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման գլխավոր խոչընդոտ է համարում՝
ա. չինովնիկների բյուրոկրատիզմը (24,8%)
բ. հովանավորչությունը (13.7%)
գ. կաշառակերությունը (7%)
դ. ղեկավարությունը (5.4%)
(«Ազգ» 13.07.04)
«Վաճառականների միություն» ՀԿ-ի դիտարկումների համաձայն` միջինից բարձր պաշտոն զբաղեցնող յուրաքանչյուր չինովնիկ հովանավորում է 1-15 տնտեսվարող սուբյեկտի: Կախված իրենց «տրամաչափից»` պաշտոնյաները հովանավորում են խոշոր, փոքր եւ միջին բիզնեսները: Իհարկե, խոշոր համարվող 300 տնտեսվարող սուբյեկտների գերակշիռ մասը հենց ինքն է իր «տանիքը»: Նրանց տերերի մի մասը ԱԺ-ում է, մի մասի «շոշափուկները» ձգվում են մինչեւ նախագահական պալատ, սուպեր նախարար...
Այնուամենայնիվ, ըստ զանազան պաշտոնական տեղեկատվության, այդ 300 խոշոր ընկերություններն ապահովում են երկրի բյուջեի 60%-ը: Զարմանալի իրողություն, եթե հավելենք նաեւ, որ «բյուջեն լցնող» խոշորների մեծ մասը, ըստ ՀՀ հարկային պետական ծառայության «1 մլն դրամից ավելի հարկային վնաս հայտարարագրած հարկ վճարողների» հրապարակած ցանկի, վնասով է աշխատում: «Վնասով աշխատող» «Սիգարոն», «Ռոյալ Արմենիա», «Կոտայք», «æերմուկ գրուպ», «Երեւանի ալրաղաց», «Մարիոթ-Արմենիա» եւ այլ ընկերությունները հարկային մարմիններին ներկայացնում են «մինուսով» աշխատելու մասին տեղեկանք, սակայն իրենց փոքր մասնաբաժինը, այնուամենայնիվ, հատկացնում են բյուջեին:
Ինչ-որ անտեսանելի ձեռք վաղօրոք նշում է այն չափաբաժինը, որը «նալոգի» տեսքով մասհանվում է խոշորներից, եւ այդ չափը չի փոխվում վնասով կամ օգուտով աշխատելու պարագայում: Այս հանգամանքը վկայում է ամենաբարձր ատյաններից ձգվող հովանավորչության առկայությունը: Այնուամենայնիվ, հետաքրքիր է, թե իրականում ինչպե՞ս են շահույթով աշխատող խոշոր սուբյեկտները «վնասով աշխատող» հայտարարագրվում: Սխեման պարզ է. N ընկերությունը, ասենք, ներկրում է X2 տ քանակի սննդամթերք: Բնականաբար, ներկրված քանակության համապատասխան, ընկերությունը տրանսպորտային ծախսեր է իրականացնում: Բայց սահմանային մաքսակետում արձանագրվում է ոչ թե X2 տ ապրանքաքանակ, այլ՝ X տ: Այսպիսով ստացվում է, որ կրկնակի պակաս արձանագրված ներկրված քանակությունը տնտեսվարող սուբյեկտին «թղթերի վրա» ոչ թե շահույթ, այլ «վնաս է» բերում:
Հզոր «տանիքներով» պաշտպանված խոշոր սուբյեկտները այս կերպ սնում են կոռուպցիայի մայր երակը, «լցնում բյուջեի 60%-ը», գործի դնում ստվերային դրամաշորթությունը: Այս եղանակով մաքսատուրքերից, ուղղակի հարկերից խուսափելը խոշոր հարկատուների համար դարձել է գործելաոճ:
Վաճառականների միության նախագահ Ցոլվարդ Գեւորգյանի գնահատմամբ՝ խոշոր բիզնեսում ներգրավված սուբյեկտների վճարած ուղղակի հարկերը բյուջեում հավաքված գումարների /հարկային մասով/ 20-25%-ն են կազմում: Հայտնի է, որ բյուջեն ձեւավորվում է ուղղակի (շահութահարկ, եկամտահարկ) եւ անուղղակի (ԱԱՀ, պարզեցված հարկ) հարկային մուտքերից, եւ այն երկիրը, որտեղ ուղղակի հարկերի հավաքագրումը գերազանցում է անուղղակի հարկերին, եթե ոչ զարգացած, ապա անշեղորեն զարգացող երկիր է:
Բիզնեսից ստացված եկամտի 70 տոկոսը թաքցվում է
Այս կարծիքին են եւ՛ բիզնեսով զբաղվողները, եւ՛ տնտեսագետները, եւ՛ հենց իրենք՝ «տանիք» հանդիսացող պաշտոնյաները: 1998թ.-ի մայիսի 15-ին ՀՀ կառավարությունն ընդունեց թիվ 298 որոշումը՝ «ՀՀ հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման մի շարք միջոցառումների մասին»: Ըստ այդ որոշման՝ նախատեսվում էր փուլ առ փուլ իրականացնել այդ գործնթացը: Որոշումից, սակայն, դուրս էին մնացել հանրապետությունում գործող 200 տոնավաճառները, կրպակները: Բացը լրացվեց կառավարության նոր՝ թիվ 698 որոշմամբ (31.10.2000թվ.): Երբ պատկան մարմինները սկսեցին իրականացնել որոշման պահանջները, հանրությունը ականատես դարձավ կառավարության, ԱԺ-ի շենքերի առջեւ տոնավաճառների, կրպակների տերերի կազմակերպած ցույցերին, որոնց միացավ նաեւ «Օրինաց երկիր» կուսակցության քաղաքական լոբբինգը խորհրդարանում:
Այնուամենայնիվ, 2001թ. նոյեմբերի 8-ին «ՀՀ կառավարության թիվ 298 եւ 698 որոշումների պահանջների կատարման ընթացքն ուսումնասիրելու նպատակով» ՀՀ արդյունաբերության եւ առետրի, պետական եկամուտների նախարարությունների Հայպետստանդարտի վարչության աշխատակիցներից եւ հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչներից կազմվում է համատեղ աշխատանքային խումբ:
Նոյեմբերի 12-30-ն ընկած ժամանակահատվածում աշխատանքային խումբը Երեւանում գործող սպառողական ապրանքային շուկաներում (տոնավաճառներում) ընտրանքային ուսումնասիրություն է անցկացնում: Պարզվում է, որ մոտավորապես 5000 աշխատատեղ ունեցող տոնավաճառներում տեղադրված հսկիչ-դրամարկղային մեքենաները 1-2% են կազմում: Ուսումնասիրության պահին, մասնավորապես «Փեթակ» տոնավաճառում կար 264 աշխատատեղ (մեր տվյալներով` ստուգումներից մեկի արդյունքում էլ «Փեթակում» տեղերի քանակը հասնում էր 800-ի), սակայն գործում էր 17 դրամարկղ, «Հայաստան» տոնավաճառում՝ 416 աշխատատեղ, սակայն 2 դրամարկղ, «Նարեկ»-ում՝ 470, եւ ոչ մի դրամարկղ եւ այսպես շարունակ:
Գերշահույթային եւ ստվերային շրջանառություն
Տոնավաճառների սեփականատերերը ամսական 1 քմ-ի համար պետբյուջե են մուծում 3750 դրամ: Այսինքն՝ ամսվա կտրվածքով X քմ x 3750դրամ: Կեղծիքը սկսվում է զբաղեցրած տարածքի հայտարարագրումից, որովհետեւ միշտ մի քանի անգամ պակաս են ներկայացվում զբաղեցրած հողատարածքի իրական չափսերը:
«Եթե ես ամբողջությամբ հայտարարագրեմ զբաղեցրած տարածքը, ապա ու՞մ գրպանից տամ մի խումբ ազատամարտիկների ամենամյա նպաստները, սոցիալապես անապահով ընտանիքներին հատկացվող օգնությունները»,-ասում է տոնավաճառներից մեկի տնօրենը, որը չուզեց հրապարկել իր անունը: Տոնավաճառներում առեւտրային գործունեություն իրականացնողները ձեւակերպված են իբրեւ քաղաքացիներ, այլ ոչ թե ֆիզիկական (անհատ ձեռնարկատեր) կամ իրավաբանական անձինք: Իրականում գործունեություն իրականացնողներից յուրաքանչյուրը տոնավաճառի սեփականատիրոջից տարածք է վարձակալում ամսական որոշակի գումարով (դրանք տատանվում են` 100-800 ԱՄՆ դոլար)` միաժամանակ պետության նկատմամբ որեւէ հարկային պարտավորություն չկատարելով:
Ներկայացնենք մոտավոր օրինակ. դիցուք ոմն սեփականատեր ունի 100 քմ տարածք, որի համար ամսական վճարում է 375 000 դր. (100x3750) կամ մոտ 700 ԱՄՆ դոլար: 10 վարձակալ ունենալու դեպքում, յուրաքանչյուրից ամսական մոտավորապես 400 ԱՄՆ դոլար վարձավճարի պարագայում, նա կունենա 4000 ԱՄՆ դոլար: Տիրոջ կողմից պետբյուջեի նկատմամբ կատարված հարկային պարտավորությունը հանելուց հետո (4000-700 դ) տարբերությունը կազմում է մի պատկառելի գումար՝ 3300 ԱՄՆ դոլար: Կատարված հաշվարկը իրականության հետ թույլ աղերս ունի, քանի որ ստվերի առումով վիճակն առավել անմխիթար է. այդ գումարները հասնում են միլիարդավոր դրամների:
«Վաճառականների միություն» ՀԿ նախագահ Ցոլվարդ Գեւորգյանն ասում է, որ տոնավաճառներում տարածքներ վարձակալած սուբյեկտները տերերին ամսական վճարում են 100-800 ԱՄՆ դոլար վարձավճար, եւ «... ուրեմն, այդքան գումար էլ տուն են տանում: Տոնավաճառներում առեւտրային վերադիրը 3-5% է, ուրեմն ստվերային գումարները գոյանում են 3-4% առեւտրային մարժայից: Հարյուր տոկոսանոց ապրանքաշրջանառության պարագայում, որի 5%-ից գոյանում են այդ գումարները, դրանք ամսական կարող են հասնել 12-15 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումարի: Այդ մեծ գումարները հարկելու դեպքում պետք է մտածել, թե պետական գանձարան ինչքա՞ն գումար կմտնի եւ, որ ավելի կարեւոր է, օրինական դաշտում աշխատող սուբյեկտը կհայտնվի՞ հավասար մրցակցության պայմաններում»: Ստվերի առկայությամբ է պայմանավորված այն իրողությունը, որ տոնավաճառներում, խանութների հետ համեմատած, գները շարունակում են ցածր մնալ: Տոնավաճառները չեն «նեղվում» գնորդների պակասից, սակայն պետական գանձարանը շահույթից անմասն է մնում:
Օրենսդրական դաշտի բարելավման փնտրտուք
Տոնավաճառների սեփականատերերը պարտավոր են իրենց օբյեկտներում աշխատելու թույլտվություն տալ միայն իրավաբանական անձանց կամ անհատ ձեռնարկատերերին: Մինչդեռ, ունենալով հզոր «տանիքներ», տերերին հաջողվել եւ հաջողվում է շրջանցել «ՀՀ հարկերի մասին» օրենքի 26-րդ հոդվածը, ըստ որի խախտման նման դեպքերի համար սահմանված է ամբողջ շրջանառության 50%-ի չափով բռնագանձում՝ հօգուտ բյուջեի, իսկ խախտումը կրկնելու դեպքում սուբյեկտը պետք է ենթարկվի քրեական պատասխանատվության:
2002 թվականին պարզեցված հարկատեսակով աշխատում էր 12000 սուբյեկտ, իսկ 2003-ին, ըստ պաշտոնական տեղեկատվության, 18000: Այսինքն` մեկ տարում սուբյեկտների թիվն աճել է 50%-ով: Եթե սրան ավելացնենք նաեւ, որ պարզեցված հարկի դրույքաչափը բարձրացել է 75%-ով, ապա, կոպիտ հաշվարկներով, 2004 թվականին 2002-ի 3,7 միլիարդի փոխարեն պետք է հավաքվեր 9 մլրդ դրամ, մինչդեռ հավաքվել է ընդամենը 5,1 միլիարդ: Մոտավոր հաշվարկներով 3,9 մլրդ դրամ չի հավաքվել` վերածվելով ստվերային շրջանառու կապիտալի:
Հովանավորչությունը, կոռուպցիան մտահոգող երեւույթներ են ոչ միայն խոշոր, այլեւ փոքր եւ միջին բիզնեսում: Վաճառականների միության նախագահ Ց. Գեւորգյանը կարծում է, որ ստեղծված իրավիճակը նախ եւ առաջ օրենսդրական դաշտի անկատարության հետեւանք է: Աշնանը քննարկման է դրվելու ԱԺ մեծ օրակարգ մտած «Առեւտրի իրականացման վայրերի մասին» օրենքի նախագիծը (որի համահեղինակն է միությունը): Կհաջողվի՞ դիմակայել քաղաքական լոբբինգին, հայտնի չէ: Եթե օրենքն, այնուամենայնիվ, ընդունվի, տոնավաճառներում պարտադիր կտեղադրվե՞ն հսկիչ-դրամարկղեր, թե ամեն ինչ նորից «կդառնա ի շրջանս յուր». մեծ բիզնեսը կշարունակի մնալ իր ստվերային մենաշնորհի տիրույթներում:

Light and shadow in Armenian business
The shadow economy in Armenia amounts to 50-60%, a figure published by the Armenian government itself. Unfair competition is a long-standing, well-known fact in Armenian business. Meanwhile, different organizations keep looking at the causes of this problem, and searching for a solution.
But in a country like Armenia it is not easy to guarantee equal competition among businesses, as is evidenced by a recent survey conducted by the newspaper Azg (See. Azg , August 13, 2004 ). About 50 % of 500 respondents consider the main obstacle to the development of the small and medium businesses to be:
• red tape (24.8%);
• protectionism/patronage (13.7%0;
• bribery (7%);
• management (5.4%).
According to studies by the NGO Union of Traders, each mid-level (or higher) functionary patronizes between one and fifteen businesses. According to their "caliber", these officials patronize small, medium, or big businesses. Of course, the "protection" for the majority of the 300 businesses considered big are the owners themselves. Some of these owners are members of parliament, the "tentacles" of others stretch to the President's Administration, to super-ministers, and so on.
Nevertheless, according to various official data, these 300 big companies provide some 60% of the state budget. This is an odd fact, if we consider that according to the list of "tax-payers who are more than one million drams in arrears" published by the State Tax Department, the majority of these big "budget filling" companies are unprofitable. Cigaronne, Royal Armenia, Kotayk, Jermuk Group, the Yerevan Milling Plant, Marriotte-Armenia, and other companies have presented the taxation authorities with annual balance sheets describing unprofitable businesses, and yet they have made their contributions to the state budget. Some invisible hand marks in advance the share that the big businesses have to pay as a "tribute", and this share doesn't change, whether the business is profitable or not.
This fact is evidence of the existence of protectionism coming from the highest levels of power. In any case, it is interesting to see how, in fact, the big profitable companies are registered as unprofitable. The scheme is simple: Company N, for example, imports 2X tons of food. Naturally, the company makes transport expenditures adequate to the quantity of the imported food. But the customs post on the border registers not 2X tons of food but just X tons. Thus, it turns out on paper that the registered quantity of imported food (half the real amount), created losses rather than profit for the company.
The big businesses with powerful "protection" feed one way or another the main artery of corruption, "fill 60% of the state budget", and put into operation the shadow extortion. Thus, avoiding taxes and custom duties has become a way of conducting business for big taxpayers.
Tsolvard Gevorgyan, the chairman of the Union of Traders, estimates that the direct taxes paid by big businesses amount to 20-25% of the taxes assigned to the budget.
As is known, the budget is generated from direct (income tax, profit tax) and indirect (VAT, simplified tax) assignments to the budget, and a country in which the collection of direct taxes exceeds indirect taxes is, if not developed, a steadily developing country.
Up to 70% of profit from business is concealed
This opinion is held by businessmen, economists, and "protection", alike. On May 15, 1998 , the government adopted Decision # 298, "On measures related to the introduction of cash registers." This process was supposed to be implemented step-by-step. But the 200 trade fairs and vendor's stalls operating in the republic were left out of this decision. To fill the gap, Decision # 698 ( October 30, 2000 ) was adopted. When competent authorities began implementing the requirements of the decision, we witnessed mass rallies and pickets organized by traders and vendors in front of the government and parliament buildings. Orinats Yerkir Party's political lobby in the parliament joined the protesters.
In November 2001, a joint working group consisting of representatives of the Ministry of Industry and Trade, the Ministry of State Revenues, the State Standards Department, and NGOs was set up to "study the process of implementation of the requirements of Government Decisions # 298 and 698." From November 12 to November 30, 2001 , the working group conducted a sample study at the consumer goods markets (trade fairs) of Yerevan . It turned out that only 1-2% of the 5,000 stalls in the markets had cash registers. ThePetak bazaar, in particular, had 264 stalls (though according to our information there were 800 stalls at Petakat the time of the inspection) and only 17 of them had cash registers; at the Hayastan bazaar there were 416 stalls and only two cash registers, at the Narek bazaar, 470 stalls and no cash registers, and so on.
Super-profit and shadow circulation
The bazaar owners pay to the budget 3,750 drams a month for one square meter. But the falsification starts with the declaration of the space, when a fraction of the actual area is declared.
"If I declare the actual size of my spot, where am I going to get the money to pay allowances to the families of fallen war veterans, or to socially insecure families?" one of bazaar directors, who didn't want his name published, asked us. The traders who rent spots at the bazaars (between $100 and $800 a month depending on the size) are not registered as individual businessmen or legal entities, and don't pay taxes.
Let us consider one example. A certain owner has 100 square meters of space, for which he pays 375,000 drams a month (100 X 3,750) or about $700. If he has 10 traders who pay about $400 a month each in rent he gets $4,000 a month. The remainder after subtracting tax allotments ($4000- $700) comes to a sizeable sum - $3,300. But in real life the situation is much more distressing, since the shadow amounts reach billions of drams.
Tsolvard Gevorgyan of the Union of Traders says that the tenants pay their landlords between $100 and $800 a month and "thus the same amount goes into the owners' pockets. The shadow sums come from within the retail margin, which is 3-5%. In the case of 100% commodity circulation, these sums arising from 5% of the circulation can reach $12,000-15,000. We should consider how much money would go into the Treasury if these sums were taxed and, what is more important, the extent to which this would contribute to the creation of equal competition among businesses."
The fact that the prices at the bazaars remain low compared to those in stores is due to the existence of the shadow economy. The bazaars have no shortage of customers, but the Treasury is deprived of its share of the profit.
Perfecting the legal framework
Bazaar owners are required by law to give working permits to legal entities or to licensed individual businessmen. Although the violation of this requirement is subject to confiscation of up to 50 % of the total turnover, and if repeated, is subject to criminal liability, the trade fair owners, with their powerful "protection" have always gotten around this Article of the Law on Taxation.
In 2002 the number of entities subject to simplified tax was 12,000, and in 2003 this number was 18,000. Thus, in a year the number of entities grew by 50%. If we add that during the same period of time, the rate for the simplified tax rose 75%, we will see after rough calculation that in place of the of 3.7 billion drams collected in simplified taxes in 2002, 9 billion drams was supposed to be collected in 2004, but in fact only 5.1 billion drams were collected. Some 3.9 billion drams in taxes was not collected, becoming shadow circulating capital.
Protectionism and corruption are alarming phenomena not only in the field of big business but within small and medium businesses as well. Tsolvard Gevorgyan believes that this situation is first of all the result of the imperfection of the legal framework. This fall the National Assembly will consider the draft "Law on Trading Workplaces" co-authored by the Union of Traders. It is unclear yet whether it will be possible to overcome political lobbying. If the law passes, cash registers will be required in the trade fairs. Otherwise, nothing will change; big business will remain in the realm of shadow monopoly.