Եվ հիշատակս ալ թառամի,
Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի տնօրեն Հենրիկ Բախչինյանը 18 տարի պայքարում է, որ Պետրոս Դուրյանի՝ թանգարանում պահվող գանգի բեկորները հողին հանձնվեն Կոմիտասի անվան պանթեոնում: Բայց հարցն այդպես էլ լուծում չի ստանում:
Թանգարանի տնօրենը դիմել է անկախությունից հետո ՀՀ մշակույթի բոլոր 7 նախարարներին, ինչպես նաև գործող նախարար Հասմիկ Պողոսյանին: Դիմել է նաև Երևանի նախորդ երկու քաղաքապետին: Սակայն այս պաշտոնյաներից ոչ մեկը որևէ բան չի արել: Իսկ գործող քաղաքապետին Հենրիկ Բախչինյանը չի ուզում դիմել. ոչ թե լավ չէ տրամադրված Կարեն Կարապետյանի նկատմամբ, այլ պարզապես 18 տարվա «տառապանքը փորձ ունի»:
«Արդեն հոգնել եմ դիմելուց և մերժվելուց: Հիմա ես, ճիշտն ասած, հուսահատ եմ: Շուտով ինքս էլ եմ թողնելու այս պաշտոնը և չեմ կարծում, որ որևէ կերպ այս հարցը կլուծվի»,- ասում է տնօրենը՝ հավելելով, որ իրենց ուզածն ընդամենը մի սուրբ պարտականություն է մեր մեծագույն բանաստեղծներից մեկի նկատմամբ:
Հենրիկ Բախչինյանը նշում է, որ իրականում վաղամեռիկ բանաստեղծի գանգը անթաղ թողնելը ոչ թե գումարի, այլ սրտացավության բացակայության, հայ գրականության և մասնավորապես Դուրյանի արվեստի արժեքը չգիտակցելու հետևանք է: Այս ընթացքում եղել են մարդիկ, ովքեր պատրաստ են եղել հոգալ հուղարկավորության ծախսը: Ըստ էության, գումարի հարց էլ չկա, քանի որ այդ հուղարկավորության համար պետք է շատ փոքր տարածք հատկացնել պանթեոնում և տեղադրել բանաստեղծի կիսանդրին:
«Մեր շատ նշանավոր մտավորականներ զբաղվել են այս հարցով` բոլորն էլ միանշանակ հայտնելով այն կարծիքը, որ Պետրոս Դուրյանի մասունքները պիտի թաղվեն Կոմիտասի պանթեոնում: Բոլորովին վերջերս նաև պատգամավոր` շատ հարգելի Վիկտոր Դալլաքյանն է զբաղվել այդ հարցերով: Նա էլ ինձ մեծ խոստումներով կերակրեց, բայց այդ խոստումները դեռևս իրենց արդյունքը չեն տվել»,- ասում է Հենրիկ Բախչինյանը:
Պետրոս Դուրյանը կյանքից հեռացավ` առանց մեկ լուսանկար ունենալու
Պետրոս Դուրյանը թոքախտից մահացել է 20 տարեկանում` 1872 թ., թաղվել է Կ.Պոլսի Սկյուտար թաղամասի գերեզմանատանը: 1960-ականների վերջին որոշվել է գերեզմանատան տարածքում ճանապարհ կառուցել, և գերեզմանը տեղափոխելու խնդիր է առաջացել:
Հենց այդ ժամանակ էլ Կ.Պոլսի հայոց պատրիարք Շնորհք արքեպիսկոպոս Գալուստյանը կարողացել է ծածուկ, փարաջայի տակ թաքցրած, Հայաստան բերել բանաստեղծի գանգը և հանձնել Ամենայն հայոց կաթողիկոս Վազգեն Առաջինին: Վազգեն Վեհափառն էլ իր հերթին 1969 թ. գանգի բեկորներն ի պահ է հանձնել թանգարանին:
20-ամյա Պետրոս Դուրյանն իր կյանքի ընթացքում չի հասցրել լուսանկար ունենալ: Նրա հայտնի «դասագրքային» լուսանկարը ստեղծվել է՝ ըստ մոր ու քրոջ դեմքերի նմանության և բանաստեղծին ճանաչողների հիշողությունների: Հենրիկ Բախչինյանի կարծիքով՝ Վազգեն Վեհափառը, Դուրյանի գանգոսկրերը թանգարանին հանձնելով, ցանկացել է, որ գանգաբանական սկզբունքներով վերականգնվի Դուրյանի իրական դեմքը, ինչից հետո արդեն կորոշվեր գանգի ճակատագիրը:
Ակադեմիկոս, մարդաբան, գանգաբան Անդրանիկ Ճաղարյանը գանգի բեկորների հիման վրա հաջողությամբ վերականգնել է Դուրյանի իրական դեմքը և քանդակ ստեղծել, հետո խնամքով քանդել բեկորներն ու վերադարձրել թանգարանին: Սակայն դրանից հետո բեկորներն այդպես էլ հողին չեն հանձնվում:
«Մենք ինչ-որ չափով պարտք կամ մեղք ունենք Դուրյանի նկատմամբ, որ 40 տարի է` նրա գանգոսկրերը պահում ենք թանգարանում: Դա ցուցանմուշ չէ, թանգարանային առարկա չէ, սուրբ մասունք է, բայց սուրբ մասունքները պիտի մայր հայրենիքում հողին հանձնվեն»,- ասում է Հ. Բախչինյանը:
Նույն կարծիքն ունի նաև Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի գրական բաժնի հուշային ենթաբաժնի վարիչ Մելանյա Եղիազարյանը: Նա թանգարանում աշխատում է արդեն 34 տարի: Տիկին Մելանյայի աշխատելու ընթացքում թանգարանում փոխվել է 6 տնօրեն, որոնք բոլորն էլ, ինչպես նաև իրենց նախորդները, դիմել են բոլոր ատյաններին, որ մասունքը հողին հանձնվի Կոմիտասի անվան պանթեոնում:
Ինքը` Մելանյա Եղիազարյանը, ամեն շաբաթ խունկ է վառում թանգարանում, որտեղ, բացի Դուրյանի գանգոսկրերից, պահվում են նաև այլ մեծերի անձնական իրեր, նշխարներ:
«Թեև ես դա անում եմ այստեղ, բայց դա չէ ձևը: Մի՞թե այս հողակտորի վրա մի բուռ տեղ չկա, որ այս մասունքը թաղվի, որ այսօրվա մանկավարժը հավաքի իր երեխաներին, տանի կանգնեցնի այդ փոքրիկ հիշատակի խորանի առաջ, ու այդ երեխաները հասկանան` ուր են կանգնում, խնկարկեն դա, մոմ վառեն, ծաղիկ դնեն, որ դաստիարակվի երեխան»,- ասում է Մելանյա Եղիազարյանը:
Հենրիկ Բախչինյանը վերջին անգամ Կ.Պոլսի Սկյուտար թաղամասում Դուրյանի գերեզմանին այցելել է 1993 թ. մարտին: Գերեզմանը միանգամայն բարվոք վիճակում է եղել. պարզապես շինարարական ծրագրի հետևանքով մի քանի մետր այն կողմ է տեղափոխված:
Տնօրենի այցից հետո այլ մարդիկ էլ են այցելել վաղամեռիկ բանաստեղծի գերեզմանին և հայտնել, որ գերեզմանը բարվոք վիճակում է: Թանգարանի տնօրենի ցանկությունն է, որ Կոմիտասի անվան պանթեոնում բանաստեղծի գանգոսկրերի հուղարկավորությունից հետո տեղադրվի Անդրանիկ Ճաղարյանի ստեղծած քանդակը կամ դրա ձուլածոն:
Կարո Վարդանյան. «Խնդիրը այլ է. հուղարկավորե՞լ, թե՞ չհուղարկավորել»
«Հետքը» Մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Գայանե Դուրգարյանին խնդրեց տեղեկացնել, թե արդյոք նախարարությունը պատրաստվո՞ւմ է որևէ բան ձեռնարկել 42 տարի անթաղ մնացած գանգոսկրերը հողին հանձնելու գործում: Գայանե Դուրգարյանը խորհուրդ տվեց խոսել Կարո Վարդանյանի հետ, ով նախարարության անունից կպատասխանի հարցին:
Կարո Վարդանյանը մինչ անցյալ տարի եղել է մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի և ժողովրդական արհեստների վարչության պետի տեղակալ: Այժմ Գրականության և արվեստի թանգարանի փոխտնօրենն է, սակայն Դուրյանի մասունքները հողին հանձնելու վերաբերյալ Կարո Վարդանյանի կարծիքը տարբերվում է նույն թանգարանի տնօրեն Հենրիկ Բախչինյանի կարծիքից:
«Խնդիրը այդքան էլ պարզ չէ, ինչպես առաջին հայացքից թվում է: Սխալ կլիներ, որ նախարարությունը միանձնյա որոշում կայացներ»,- ասում է Կարո Վարդանյանը:
Նրա խոսքերով` նախարարությունը պատրաստ էր պանթեոնում հողին հանձնել բանաստեղծի մասունքները: Երկու տարի առաջ մշակույթի նախարարի հանձնարարությամբ կազմվել է մանրամասն նախահաշիվ, թե որքան կարժենա Կոմիտասի պանթեոնում հուղարկավորությունը, ներառյալ աճյունասափոր պատվիրելը, հուղարկավորությունից հետո նախատեսվելիք գրական-գեղարվեստական ցերեկույթի համար շարժական հարթակ պատրաստելը: Նույնիսկ արդեն աճյունասափոր էր պատվիրվել:
Ըստ նախահաշվի` մասունքները պանթեոնում հողին հանձնելը կարժենար 350-400 հազար դրամ:
2009 թ. Գրականության և արվեստի թանգարանում խնդրի վերաբերյալ տեղի է ունեցել քննարկում, որին հրավիրված են եղել Գրողների միության, ԵՊՀ բանասիրության ֆակուլտետի, Մանկավարժական համալսարանի ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:
Կարո Վարդանյանի խոսքերով՝ նախարարությունն ակնկալում էր, որ եթե քննարկմանը բոլորը միակարծիք լինեն մասունքները պանթեոնում ամփոփելու հարցում, ապա հուղարկավորությունը տեղի կունենար. արդեն նախահաշիվն էլ կար, և նախարարությունը դրա վրա ժամանակ չէր կորցնի: Քննարկման մասնակիցները արձանագրություն կկազմեին, կստորագրեին ու նախահաշվի հետ կներկայացնեին վարչապետին, քանի որ Կոմիտասի անվան պանթեոնում տարածք է հատկացվում կառավարության թույլտվությամբ:
«Բայց քանի որ այդ քննարկմանը այդպես էլ մի կարծիք չձևավորվեց, բոլորը տարբերակներ էին առաջարկում ու հիմնավորում էին իրենց առաջարկները, այդպես էլ այդ նախահաշիվը մնաց թղթի վրա: Պատկերացրեք` Կոմիտասի անվան պանթեոնում վերաթաղելու խնդրին կողմ էր ընդամենը մեկ թե երկու հոգի. մեկը` Խաչիկ Ստամբոլցյանը, մեկ էլ` մեր թանգարանի տնօրեն Հենրիկ Բախչինյանը: Դուք հասկանում եք, չէ՞, որ միայն Խաչիկ Ստամբոլցյանի կամ Հենրիկ Բախչինյանի ցանկությամբ մենք չէինք կարող դիմել կառավարություն»,- ասում է Կարո Վարդանյանը:
Քննարկման մյուս մասնակիցները, փոխտնօրենի խոսքերով, թանգարանում պահվող այդ մասունքին չէին նայում որպես զուտ գանգ, որը պետք է թաղել, այլ կարծում էին, որ գանգը հետաքրքիր է նաև Բժշկական համալսարանի ուսանողների, բժշկական հաստատությունների աշխատակիցների համար այն տեսանկյունից, թե ինչպես կարելի է այդ բեկորներից ստանալ մարդու դեմքը: «Չէ՞ որ արդեն ստացվել է այդ դեմքը» «Հետքի» դիտարկմանը Կարո Վարդանյանը պատասխանում է. «Ստացվել է, բայց ինչի՞ց է ստացվել»:
Քննարկման մասնակիցներից մեկն էլ առաջարկել է Ավանում գտնվող Դուրյան թաղամասում կանգնեցնել բանաստեղծին նվիրված հուշարձան և գանգոսկրերն ամփոփել այդ հուշարձանի տակ:
Վարչության պետի նախկին տեղակալի խոսքերով՝ քանի որ քննարկման արդյունքում չի ձևավորվել մասունքները պանթեոնում ամփոփելու կողմնակիցների ճնշող մեծամասնություն, որոշվել է, որ առաջիկայում, բանաստեղծի որևէ հոբելյանի առթիվ, կստեղծվի կառավարական հանձնաժողով, որը կքննարկի խնդիրը և որոշում կկայացնի:
Քանի որ 2012 թ. լրանում է Պետրոս Դուրյանի 160-ամյակը, Կարո Վարդանյանը պատրաստվում է «հուշել» նախարարությանը, որ այն դիմի կառավարությանը՝ հանձնաժողով ստեղծելու համար:
«Պարտադիր չէ, որ հենց մեկը ասում է` «տանենք Կոմիտասի պանթեոն», դա դառնա օրենք: Չէ՞ որ այդ գերեզմանը Պոլսի մեր հայկական գերեզմանատանը մինչև հիմա կա իր հուշարձանով, ընդ որում՝ դա հասարակ շիրիմ չէ. դա մեծ ավանդույթներ ունեցող շիրիմ է, որի մոտ սիրահարները տասնամյակներ շարունակ ժամադրվել են»,- ասում է թանգարանի փոխտնօրենը:
Անձամբ նրա կարծիքով՝ մերժելի տարբերակ չէ նաև այն, որ ինչպես գանգը, նրա խոսքերով, «ինքնագլուխ» բերել են Հայաստան, այնպես էլ տանեն Պոլիս: «Ինչո՞ւ մասնատվի շիրիմը, երբ Պետրոս Դուրյանը ունի շիրիմ Պոլսի հայկական գերեզմանատանը: Ես չէի ուզենա, որ Պետրոս Դուրյանը կամ որևէ մեկը մի քանի շիրիմ ունենար: Ինչո՞ւ ենք մենք մեր հետքերը ջնջում աշխարհից, անընդհատ բերում ենք այստեղ»,- ասում է Կարո Վարդանյանը և հիշեցնում Հայաստան բերված այլ մեծերի մասունքների մասին:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք մտավախություն չունի՞, որ եթե գանգոսկրերը վերաթաղվեն Սկյուտարի գերեզմանատանը, ապա թուրքերը կարող են դա էլ ոչնչացնել, ինչպես ոչնչացրել են Արևմտյան Հայաստանի հազարավոր գերեզմաններ ու եկեղեցիներ՝ Կարոն Վարդանյանն ասաց, որ Թուրքիայի հարցում ոչինչ չենք կարող երաշխավորել՝ չնայած հայ համայնքը խնամում ու հսկում է գերեզմանատունը:
«Եթե դա՝ որպես մասունք, թանգարանում պահպանվում է, կարծում եք` միանշանակ մերժելի՞ է: Մենք այս ամեն մանրամասները ներկայացնելու ենք հոբելյանի առթիվ ստեղծվելիք կառավարական հանձնաժողովին, որպեսզի ճշգրիտ որոշում կայացնեն: Այստեղ խնդիրը այլ է. հուղարկավորե՞լ, թե՞ չհուղարկավորել»,- նշում է Կարո Վարդանյանը:
Մասունքը հողին չհանձնելու տարբերակն ընդունելով հանդերձ` նա ասում է, որ եթե հանձնաժողովը որոշի հուղարկավորել գանգոսկրերը, ապա դրանք, իհարկե, պետք է հուղարկավորվեն «ամենապատվարժան տեղում, տվյալ դեպքում` Կոմիտասի անվան պանթեոնում», քանի որ Պետրոս Դուրյանը մեր առաջնակարգ մեծերից է:

The Skull of Bedros Tourian Remains Unburied for 42 Years
For the past 18 years, Henrik Bakhchinyan has been waging a relentless battle with Armenian officials to have a few skull bones of 19th century poet and playwright Bedros Tourian interred in Yerevan’s Pantheon Cemetery.
Mr. Bakhchinyan is Director of the Charents Museum of Literature and Art where the famous western Armenian writer’s remains are kept in a locked box. The bone fragments have remained in storage, seemingly forgotten, for years.
During their tenures, Director Bakhchinyan had petitioned the previous two mayors of Yerevan to resolve the embarrassing matter, but to no avail.
He has written letters all seven RA Minist16er of Culture since the country’s independence twenty years ago. This list includes the current Minister of Culture, Hasmik Poghosyan.
None of these officials have taken any practical steps.
Henrik Bakhchinyan says he prefers not to write to current Yerevan Mayor Karen Karapetyan, not that he has anything against the man, but based on 18 years of bitter experience dealing with government officialdom.
Officials just can’t appreciate Tourian’s work
“I’ve grown tired of being rejected. To be honest, I’m totally disillusioned. I’ll be leaving this position soon and I really don’t see this issue being resolved in any way,” says the museum director, adding that he and others are simply carrying out their sacred obligation regarding one of the nation’s greatest poets.
Mr. Bakhchinyan says that the problem isn’t the lack of money but due to a lack of sensitivity regarding the significance of Armenian literature in general and the art of Bedros Tourian in particular. In short, it’s due to the fact that most cannot, or do not, appreciate Tourian’s art.
Over the years, there have been individuals who have come forward ready to cover the costs of a burial. The expense would be minimal in any event – just a small plot in the Pantheon and a bust of the poet.
“Some of our most famous intellectuals have been involved in this matter and all have declared that the remains of Bedros Tourian must be buried in the Komitas Pantheon and nowhere else. Recently, MP Viktor Dallakyan, a respectable individual, has taken up the cause. He made me some promises but, to date, nothing has resulted,” Bakhchinyan notes.
Tourian died at 20 without ever being photographed
Bedros Tourian died in 1872, at the age of twenty, from consumption. He was buried in the Armenian Cemetery of Skudar in Istanbul.
In the late 1960s, the Istanbul Municipality decided to build a road right through then cemetery and the problem of relocating the burial sites cam up. The Armenian Patriarch of Istanbul Archbishop Shnork Kalustian took the bold step to secretly remove the poet’s skull. Hiding it under a cassock, Patriarch Kalustian brought the bones to Etchmiadzin, presenting them to Catholicos Vazgen I. In 1969, Catholicos Vazgen handed them over to the museum for safekeeping. They’ve been there ever since.
During his short and tempest-tossed life, Bedros Tourian was never photographed. The famous image we see today of Tourian was drawn based on the facial features of the poet’s mother and sister and recollections of friends.
It is the belief of Henrik Bakhchinyan that Catholicos Vazgen I transferred the skull of Tourian to the museum so that the poet’s actual face features could be restored scientifically. The issue of what to do with the remains would be decided later.
Academician Andranik Tchagharyan, an anthropologist and skull expert, got to work and successfully compiled a true image of Tourian’s face. A sculpture was also crafted. Tchagharyan then dismantled the skull and returned the bones to the museum.
“We have a debt to pay to Tourian. The bones have been kept here for 40 years now. They aren’t an object for display but sacred remains. As such, they deserve a proper resting place in the homeland,” argues Bakhchinyan.
Melinya Yeghiazaryan, Director of the Memoirs Division at the Museum’s Literature Department, shares this view. She’s been working at the Museum for 34 years, over which time 6 directors have come and gone.
Mrs. Yeghiazaryan told me that all of them left no stone unturned to have the poet’s bones interred at the Pantheon. Once a week she burns incense in the museum; a gesture of respect not only for Tourian but for the personal effects of other noted individuals.
“I perform this small ritual here, but this is not the way it should be done. You can’t tell me there’s no one tiny patch of earth on this planet to bury Tourian’s bones. So that school teachers can bring their pupils to the memorial gravesite to light candles and incense, to lay flowers and to be told who is buried below.”
Henrik Bakhchinyan last visited the grave of Bedros Tourian in Istanbul aback in 1993. The cemetery was in good condition and had just been relocated a few meters off to one side. Others who visited the young poet’s grave afterwards also reported that the site looked fine.
The museum director hopes that after Tourian’s bones are interred at the Pantheon, Andranik Tchagharyan’s bust, or a copy, will grace the poet’s grave.
Museum Director and Deputy Director at odds
This reporter contacted Gayaneh Dourgaryan, who heads the Press Service at the Ministry of Culture, to see if they were planning to resolve this matter once and for all.
Dourgaryan advised me to get in touch with Karo Vardanyan. She said that Vardanyan would answer on behalf of the Ministry. Now here’s where it gets a bit muddled.
Karo Vardanyan is the Deputy Director of the Charents Museum and works for Henrik Bakhchinyan; at least on paper. But Vardanyan’s views regarding the Tourian “fiasco” differ from that of his boss.
Pantheon burial to only cost $1,000
Vardanyan told me that the Culture Ministry had been ready to have Tourian’s remains interred at the Pantheon. Two years ago, at the behest of the Minister of Culture, a preliminary budget had been drawn up as to the expenses of a Pantheon burial. The expenditure report even included the cost of an urn for the remains to be buried in and that of a moveable stage for the envisaged literary memorial event afterwards.
According to the estimate, the entire interment would cost around 350,000 – 400,000 AMD (about $1,000).
A roundtable discussion took place at the Charents Museum in 2009 regarding the issue. Invitees included members of the Writers Union of Armenia, staff of the Yerevan State University’s Faculty of Philology, representatives from the Pedagogical Institute, and the media.
Karo Vardanyan says that if the attendees had come to a consensus regarding the burial at the Pantheon, it would have happened. They would have given their consent to the project and a petition would have then been sent to the prime minister for his approval. Let’s remember that burial sites at the Pantheon are allocated by the government.
“However, since that assembly failed to reach a consensus on the matter, the petition to the government remained on paper only. Imagine this, only two people at that conclave were in favor of reburial. One was Khachik Stambultsyan and the other was our museum director Henrik Bakhchinyan. You understand the problem, right? We couldn’t have submitted that petition to the government with just two signatures.” says Karo Vardanyan.
Intellectual community can’t agree on what to do
According to Vardanyan, the others at the Tourian conclave also viewed the skull remains were also of medical interest and nit just a human object to be buries. He says many wanted to see if Tourian’s image could be restored from the skull, not realizing that such an experiment had been successfully concluded years ago.
When I told Karo Vardanyan about this fact he replied, “Sure it happened, but from what?”
He went on tell me that one participant even suggested that a memorial be erected in the Tourian neighborhood located in the town of Avan and that the skull be buried at its foot.
Vardanyan concluded by saying that since a majority consensus wasn’t reached it has been decided to form a government committee at a future jubilee celebration for Tourian. This body will review the matter and decide what to do.
Should Tourian have two gravesites?
Given that 2012 will mark Tourian’s 160th birthday anniversary, Vardanyan says he will remind the ministry to request that the government form such a committee.
“This is a matter for just one person to decide, to say ‘let’s take the remains to the Pantheon’. Let’s not forget that Tourian’s grave remains till today at the Armenian cemetery in Istanbul. And it’s a special grave. For decades, lovers have met at the grave,” notes Vardanyan.
He also doesn’t rule out that the skull should be returned to Istanbul in the same impulsive way it was brought to Yerevan decades ago.
“Why should Tourian’s earthly remains be divided, especially when the grave of the poet is in the Istanbul Armenian cemetery? I wouldn’t like to see Tourian or anyone else have more than one grave. Why is it that we are removing all our traces from the world by constantly relocating them here?” Vardanyan asks, listing the names of other noted Armenians whose remains have been so “repatriated”.
When asked if he wasn’t concerned that the Turks might destroy Tourian’s grave if the skull is returned, in the same manner that scores of churches and cemeteries have been obliterate in western Armenia, Vardanyan replied that such matters were out of our hands even though the Istanbul Armenian community keeps watch over and cares for the Skudar Cemetery.
“Is it so wrong to preserve the remains in the museum? We will present the matter, in all its details, to the government committee formed at the poet’s jubilee in order for a correct decision to be made. The question remains – to bury or not to bury?” notes Vardanyan.
The Charents Museum Deputy Director adds that if the government committee decides in favor of burying the skull bones, it must take place at the Komitas Pantheon.
There can be no other place of reverence to honor the poet, Vardanyan adds, since Bedros Tourian is one of our nation’s greatest luminaries.