Մանկատան շրջանավարտների բաց նամակը նախագահին
Ձեզ են դիմում մանկատան նախկին սաները: Կյանքի, թե ճակատագրի անարդար հեգնանքով մենք բոլորս հայտնվեցինք մանկատանը: Սկզբում համակերպվելով մեր կարգավիճակին՝ պայքարում էինք հասարակության կողմից խղճահարության դեմ, իսկ հիմա՝ անարդարության:
Դառնալով չափահաս՝ մենք հայտնվեցինք անելանելի դրության մեջ. չունենք ամենատարրական պայմաններ գոյատևելու համար (կացարան, աշխատանք և այլն): Մեզանից ոմանք ուսանող են, սակայն չեն կարողանում հաճախել դասերի, քանի որ ամբողջ օրն աշխատում ենք՝ կատարելով ցանկացած աշխատանք (ավտոմեքենաների լվացման կետերում, հացի փռերում և այլն), որպեսզի կարողանանք հոգալ հանապազօրյա հացի խնդիրը:
Ոմանք բնակվում են վարձով անմարդկային պայմաններում՝ կիսանկուղային կացարաններում, քանի որ գումար չունենալու պատճառով չեն կարողանում հարմար բնակարան վարձել: Մեզանից ոմանք էլ ժամանակավորապես տեղավորվել են ծանոթների և ընկերների տներում՝ միաժամանակ սովորելով և աշխատելով:
Այս պայմաններում երբեմն հանդիպում ենք բիրտ ու կոշտ վերաբերմունքի, մանավանդ գործատուների խտրականությանը և անվստահությանը: Հաճախ չարաշահվում է մեր անօգնական լինելու հանգամանքը: Հիասթափվում ենք և հոգեպես ընկճվում՝ չզգալով մեզ հասարակության լիարժեք անդամ:
2002 թվականին ընդունվեց «Առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների սոցիալական պաշտպանության մասին» օրենքը, ինչպես նաև մշակվեց «Պետական աջակցություն մանկական խնամակալական կազմակերպությունների շրջանավարտներին» հատուկ ծրագիրը, որը բխում է նույն օրենքից: Ծրագիրը նախատեսված է 1991 թվականից հետո ՀՀ մանկատների շրջանավարտների համար:
Ներկայում կառավարությունը ժամանակավորապես դադարեցրել է ծրագիրը, ինչի հետևանքով 200-ից ավելի մանկատան շրջանավարտներս հայտնվել ենք անելանելի վիճակում՝ բառի բուն իմաստով, փողոցում՝ չնայած այն հանգամանքին, որ վերոնշյալ ծրագրով պետական աջակցությունը նախատեսված էր օրենքով սահմանված կարգով:
Հարկ ենք համարում նշել, որ «Պետական աջակցություն մանկական խնամակալական կազմակերպությունների շրջանավարտներին» ծրագրի շրջանակներում բազմամասնագիտական խումբը յուրաքանչյուր շրջանավարտի համար կազմում է անհատական ծրագիր, որի արդյունքում է որոշվում, թե որ շրջանավարտը որ բնակավայրում կարող է սոցիալիզացվել:
Սակայն ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական ապահովության նախարարությունը, շեղվելով բուն ծրագրից, ոչ մասնագիտական մոտեցում է ցուցաբերում շրջանավարտների նկատմամբ, ինչի հետևանքով շրջանավարտները հայտնվում են նոր խնդիրների առաջ: Օրինակ՝ աշխատանքի և սոցիալական ապահովության նախարարությունը մեզ առաջարկել է ժամանակավոր կացարաններ երկրի ծայրամասային բնակավայրերում՝ շեղվելով ծրագրից: Սա մեզ համար անընդունելի է, քանի որ մեր մեծ մասը ուսանող է և սովորում կամ աշխատում է Երևան քաղաքում:
Հարգելի պրն նախագահ,
խնդրում ենք Ձեր անմիջական միջնորդությամբ օգնել մեզ հաղթահարելու այս խնդիրները, արդար լուծում տալ մեր խնդիրներին: Թող մեզ էլ հնարավորություն տրվի Հայաստանի Հանրապետության մյուս երիտասարդների հետ հավասար ապրել, ստեղծագործել և կառուցել մեր Հայրենիքը:

Открытое письмо выпускников детдома президенту Армении
к Вам обращаются бывшие воспитанники детдома. По несправидливой иронии судьбы мы все оказались в детском доме. Смирившись со своим статусом, мы сперва вели борьбу против жалости, проявляемой к нам со стороны общества, а сейчас – против несправедливости.
Став совершеннолетними, мы оказались в безвыходной ситуации: у нас нет элементарных условий жизни (жилья, работы и т.д.). Некоторые из нас являются студентами, но не могут посещать занятия, так как весь день работают, берясь за любую работу (пункты мойки автомобилей, хлебопекарни и т.д.), чтобы решить проблему хлеба насущного.
Некоторые живут по найму в нечеловеческих условиях, в частности в полуподвальных помещениях, так как не имеют средств для того, чтобы снять нормальную квартиру. Кто-то временно поселился у знакомых и друзей и в то же время учится и работает.
В этих условиях мы иногда сталкиваемся с грубым и жестким отношением, в том числе с дискриминацией и недоверием со стороны работодателей. Нашей беспомощностью часто злоупотребляют. Мы разочаровываемся, оказываемся в подавленном состоянии и не чувствуем себя полноценными членами общества.
В 2002 году был принят закон "О социальной защите детей, оставшихся без родительской опеки", а также разработана специальная "Программа государственного содействия выпускникам детских опекунских организаций", которая вытекает из того же закона. Программа предусмотрена для выпускников детдомов РА после 1991 г.
В настоящее время правительство временно прекратило реализацию этой программы, вследствие чего более 200 выпускников детдома оказались в безвыходной ситуации, в буквальном смысле на улице, несмотря на то обстоятельство, что, согласно вышеупомянутой программе, в установленном законом порядке было предусмотрено государственное содействие.
Считаем необходимым отметить, что в рамках "Программы государственного содействия выпускникам детских опекунских организаций" для каждого выпусника составляется индивидуальная программа, в соответствии с которой устанавливается, в каком населенном пункте может социализироваться тот или иной выпускник.
Однако министерство труда и соцобеспечения, отклонившись от программы, проявило к выпускникам непрофессиональный подход, вследствие чего они оказались перед новыми проблемами. Так, министерство труда и соцобеспечения, отклонившись от программы, предложило нам временное жилье в отдаленных населенных пунктах страны. Для нас это неприемлемо, поскольку многие из нас являются студентами и учатся или работают в Ереване.
Уважаемый господин президент,
просим Вашего непосредственного вмешательства для того, чтобы помочь нам преодолеть эти проблемы и справедливо решить их. Пусть и нам наравне с другими представителями молодежи Республики Армения будет предоставлена возможность жить, творить и строить нашу Родину.