Ինչու լուծարվեց Շրջակա միջավայրի մոնիտորինգի գործակալությունը
«Բացահայտ է, որ պետությանն ինչ-ինչ պատճառներով անհրաժեշտ չէ ունենալ շրջակա միջավայրի իրական պատկերը»,-ասում է Շրջակա միջավայրի մոնիտորինգի արդեն նախկին գործակալության պետի տեղակալ Թամարա Հովհաննիսյանը:
ՀՀ կառավարության 2004 թ. մարտի 17-ի թիվ 420-Ն որոշմամբ Բնապահպանության նախարարության Հիդրոօդերեւութաբանության եւ շրջակա միջավայրի մոնիտորինգի գործակալությունը վերակազմակերպվեց իբրեւ Օդերեւութաբանության եւ մթնոլորտի աղտոտվածության մոնիտորինգի բաժին:
Այս փոփոխությունը տարբեր, ընդհուպ` սկանդալային մեկնաբանությունների առիթ հանդիսացավ:
«Իրականում առաջին հայացքից կառուցվածքային բարեփոխումների ենթատեքստում ներկայացվող այս փոխատեղումը կարող է միանգամայն լուրջ կորպորատիվ շահերի առկայության մասին վկայել»,-ասում են նախկին գործակալության ղեկավարները:
Փաստարկներից մեկը, որ վկայում է այս ենթադրության ճշմարտացիության մասին, թերեւս այն է, որ իր գոյության ավելի քան տասը տարիների ընթացքում հայոց խորհրդարանն ընդունել է ոլորտին վերաբերող միայն մեկ` «Հիդրոօդերեւութաբանության գործունեության մասին» օրենքը, այն էլ, հավանաբար, ելնելով զանգվածային պահանջարկից, եւ որովհետեւ այն մասնավոր շահեր չի հետապնդում:
Այս պայմաններում տարակուսանք չի հարուցում այն փաստը, որ ԱԺ առողջապահության, բնապահպանության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մխեյանն իր ոլորտի փոփոխություններին տեղյակ չէր, անգամ երբ այդ մասին կայացված էր կառավարության որոշումը: Փոխանակ այս մասին մտածելու, պարոն Մխեյանը դեռ պայման էր դնում մեր առջեւ` «մինչեւ չասեք` որտեղից է դա ձեզ հայտնի, չեմ խոսի, ես շատ թանկ եմ գնահատում իմ ամեն մի բառը»..
Իրականում Հիդրոօդերեւութաբանության եւ շրջակա միջավայրի մոնիտորինգի գործակալության լուծարումը հետեւանք է հենց օրենսդրի անգործության:
Գենադի Կոջոյանն ու Թամարա Հովհաննիսյանը բնապահպանության ոլորտում աշխատում են ավելի քան 35-40 տարի, որի մեծ մասը` ղեկավար պաշտոններում: Ինչպես վկայեց պարոն Կոջոյանը, կառույցն իր ղեկավարությանը հանձնվել է «գործակալություն» հասկացությունը կարգավորող օրենքների եւ ենթաօրենսդրական ակտերի իսպառ բացակայության պայմաններում:
«Անհնար էր կառավարել մի բան, որն անհասկանալի էր` կառավարմա՞ն մարմին էր, քաղաքականություն մշակո՞ղ, թե՞ վերահսկիչ: Թե՞ոչ մեկը, ոչ մյուսը: Կառավարումը ենթադրում է մեխանիզմներ ու ռեսուրսներ, իսկ մեզ տրված չէին ո՛չ կադրերի, ո՛չ ֆինանսական եւ նյութական, եւ ո՛չ էլ մասնագիտական լծակներ: Ընդհանրապես, ի՞նչ ասել է գործակալություն մեր երկրում` անհասկանալի է: Իրավական դաշտն այստեղ ամբողջովին բաց է»,- ասում է Գենադի Կոջոյանը:
Սակայն ի՞նչ պահանջել մի մարմնից, ասենք` օդի աղտոտվածության կամ բնական ռեսուրսների ուսումնասիրության հարցում, որի աշխատակիցներից գրեթե երեքից մեկը տնօրինում է երթուղային տաքսիների գծեր, ղեկավարում ցեմենտի կամ այլ աղտածին գործարաններ: Բանն այն է, որ շրջակա միջավայրի մոնիտորինգի օրենսդրական դաշտը կարգավորելուց հետո, որպես կանոն, հետեւում են հսկայական տուգանքներ մթնոլորտը, ջուրը կամ հողն աղտոտելու համար: Ուստի կպահանջվի այդ ամենը կիրառել մանր ու մեծ օլիգարխների հանդեպ եւս, ինչին Հայաստանում առայժմ պատրաստ չեն:
«Ժամանակի խնդիր է,- ասում է պարոն Կոջոյանը,-վաղ թե ուշ Եվրոպան է պահանջելու, որ կարողանանք»:
Կառավարությունը որոշման մեջ իր այս քայլը պատճառաբանել է այսպես` ուղղված. «Նախարարության տարբեր բաժանումների կողմից իրականացվող գործառույթների կրկնողությունը բացառելուն, գործունեությունն ավելի արդյունավետ դարձնելուն, ինչպես նաեւ` ճյուղային բաժանումը ապահովելուն»:
«Դրա համար նախեւառաջ անհրաժեշտ է արդյունավետ կառավարման համակարգ ստեղծել»,-ասում է Գենադի Կոջոյանը:
«Նայած` ի՞նչ ենք ուզում: Եթե ցանկանում ենք պղտոր ջրում ձուկ որսալ, ամեն բան թողնում ենք այնպես, ինչպես կա: Եթե ուզում ենք, որ ամեն ինչ պարզ լինի եւ տեսանելի բոլորիս, ապա դրա համար մեխանիզմներ կան, եւ հարկավոր չէ հեծանիվ հայտնագործել»:
Գենադի Կոջոյանն արդյունավետ կառավարման համար առաջարկում է Բնապահպանության նախարարության գործառույթներն առանձնացնել եւ ստեղծել չորս անկախ գերատեսչություններ` ռեսուրսների ուսումնասիրության (նույն մոնիտորինգի), ռեսուրսների կառավարման, բուն` բնապահպանական հարցերի, որի մեջ կմտնեն օրենքների, ենթաօրենսդրական ու նորմատիվ ակտերի մշակումն ու ստեղծումը եւ, վերջապես, վերահսկողական գերատեսչություն, որը կստուգի այս բոլորի իրականացումը եւ, համապատասխանաբար, իրավասություն կունենա տույժերի ենթարկելու:
«Հակառակ դեպքում, եթե այս ամենն անում է մեկ գերատեսչություն, այսինքն` ինքը ռեսուրսն օգտագործում է, ինչի հետեւանքով ինքն էլ աղտոտում է շրջակա միջավայրը, ինքն էլ հսկում է աղտոտվածության աստիճանը, ապա պարզ է, որ այստեղ կողմնապահություն կարող է լինել»,-ասում է նա:
Փաստ է, որ Շրջակա միջավայրի մոնիտորինգի գործակալության լուծարումը հետեւանք է «կառուցվածքային բարեփոխումներ` հանուն փոփոխության սկզբունքի», այլ ոչ թե մի մոտեցման, որով կբարձրանար այդ փոփոխությունների օգտակար գործողության գործակիցը:
Ներկայումս նախկին գործակալության լուծարումը զրկել է էկոմոնիտորինգի մասին ամբողջական ինՖորմացիա, վերլուծություն եւ գնահատական ստանալու հնարավորությունից: Ավելին` հայտնի չէ, թե գործակալության փոխարեն ով է այժմ իրականացնելու էկոմոնիտորինգի պետական քաղաքականությունը, եթե այդպիսին, ընդհանրապես, կա:

Why was the Agency of Hydrometeorology and Environmental Monitoring dissolved?
"It is clear that for some reason the government doesn't want to have a real picture of the environment," says Tamara Hovhannisyan, deputy head of the now defunct Agency of Hydrometeorology and Environmental Monitoring.
According to the March 17, 2004 Decision # 420-N by the Government of Armenia, the Agency of Hydrometeorology and Environmental Monitoring of the Ministry of Ecology was reorganized as the Division of Meteorology and Atmospheric Pollution Monitoring. This change provoked various comments, some of them outraged.
"In reality, this reorganization, at first glance presented within the context of structural reform, might indicate the involvement of quite serious corporate interests," say former managers at the agency. One of their arguments is the fact that in the more than ten years that it has existed, the Armenian Parliament has adopted only one law in this field, the Law on Hydrometeorology, and it did so in response to public demand, when there were no private interests involved.
It should come as no surprise that the head of the Standing Commission on Health, Ecology and Social Issues of the National Assembly, Gagik Mkheyan, was unaware of the recent government decision. But rather than reflecting on his lack of information, Mkheyan laid down conditions: "Unless you tell me how you found out about the decision, I will not talk to you; I place a high value on my every word."
The fact is the dissolution of the Agency of Hydrometeorology and Environmental Monitoring is a direct consequence of parliamentary inaction. Gennady Kodjoyan and Tamara Hovhannisyan have worked in the field of ecology for nearly forty years, mostly at the managerial level. According to Kodjoyan, he was entrusted to manage the structure under circumstances in which there were no laws or regulations defining what exactly an "agency" was.
"It was impossible to head something when it was unclear whether it was a governing body, a policy designing body or a supervisory body, or none of the above. Managing implies having tools and resources, but we were given neither staff, nor financial, material nor professional leverage. In general, it is not clear in our country what an agency means. The legal framework is completely missing," Kodjoyan explains.
Then what one can expect from an agency in the field of, say, atmospheric pollution or natural resources management, when one out of three employees of the agency owns private minibus lines, manages a cement plant, or runs another air-polluting enterprise? The point is that the regulation of the legal framework in the field of environmental monitoring will bring with it huge penalties for polluting air, water, and soil. Environmental laws will have to be implemented, which will affect large and small oligarchs. This is something that Armenia is not ready for.
But Kodjoyan says, "It's a matter of time; sooner or later European institutions will oblige us to meet these requirements."
The government explains the recent restructuring as being aimed at "eliminating redundancy in the activity of various departments of the ministry, making the ministry's functioning more efficient, as well as ensuring sectoral division."
"In order to do this it is first of all necessary to create an efficient system of management," Kodjoyan insists, "It depends on what we want to do. If we want to fish in troubled waters, we can leave everything as it is. If we want everything to be clear and transparent to all of us, the tools exist, there is no need to reinvent the wheel."
To improve efficiency, Gennady Kodjoyan recommends separating the functions of the Ministry of Ecology and creating four independent departments - resource analysis (monitoring); resource management; strictly ecological issues, including the development of laws, normative acts, etc; and supervision, which will control the implementation of laws be entitled to impose penalties.
"Otherwise, if one department deals with all these issues, that is, it itself utilizes resources and as a result pollutes the environment, and it itself monitors the levels of pollution, then it is clear that there is a conflict of interest here," he says.
The fact is, the dissolution of the Agency of Hydrometeorology and Environmental Monitoring is "change for change's sake" and does not signal a real attempt to raise the net efficiency of the reforms.
At present, the dissolution of the agency has deprived us of the ability to get complete information about, and to analyze and assess the results of, ecological monitoring. Moreover, it is not clear who is, in place of the agency, now implementing state policy on environmental monitoring, if such a policy exists at all.