Ամբողջ գյուղը բանակ է ճանապարհում իր երկու զինակոչիկներին
Վայոց ձորի մարզի Բարձրունի սահմանամերձ գյուղը 400 բնակիչ ունի: Այս հունվարին այստեղից ընդամենը 2 հոգի է զորակոչվել: Արսենն ու Նորայրը 18 տարեկան են, երկուսին էլ բանակ են ճանապարհել այսօր:
Բարձրունին իր զինակոչիկներին ճամփա դնելու հետաքրքիր ավանդույթներ ունի: Նորայրի մայրը պատմում է, որ գյուղացիները զինակոչիկի տուն այցելելիս ամեն մեկը մի հավ է բերում որպես նվեր: Իր հերթին՝ ընտանիքը մեծ խնջույք է կազմակերպում, որին հրավիրվում է ամբողջ գյուղը:
Նորայրը (աջից)՝ կրտսեր եղբոր ու մոր հետ
Նախիջեւանի հետ սահմանից ընդամենը մի քանի հարյուր մետրի վրա գտնվող Բարձրունիում երիտասարդներին բանակ ճանապարհելը տոնի պես մի բան է:
79-ամյա Արմենակ պապը 6 թոռ ունի, ուրախությամբ է Նորայրին բանակ ճանապարհում, չնայած աֆղանական պատերազմում կորցրել է որդուն՝ Նորայրի հորեղբորը:
Նորայրը հենց նրա անունն է կրում: Պապը ճակատագրի կողմից եւս մի ծանր հարված է ստացել մի քանի տարի առաջ, երբ դժբախտ պատահարի հետեւանքով՝ կայծակի հարվածից, դաշտում մահացել է Նորայրի հայրը: «Հայրենիքը նման է տնտեսության հոր եւ մոր: Եթե դու չես կարողանում քո հորն ու մորը պաշտպանես, հայրենիք չես պաշտպանում: Մարդը պիտի լինի լիարժեք եւ պատասխանատու, ոչ թե տատանվող. եթե պատասխանատու չեղավ, նա ոչ մի բան չի անի»,- ասում է Արմենակ պապը:
Նորայրը պատմում է, որ փոքրուց իրենց տանը զինվորականներ է տեսել, ովքեր եղել են ոչ միայն պապի ընկերները, այլեւ անծանոթ տղաներ, ում տատն ու պապը հաճախ հյուրընկալել են: Բարձրունիում բանակ, զինվոր, դիրք, սահման հասկացություններն առօրյայից անբաժան են: Գյուղի դիմացի սարերին հայկական խրամատներն են, սարերից այն կողմ՝ հակառակորդի դիրքերն ու Նախիջեւանի բնակավայրերը: «Զինվորական ծառայությունը պարտք է, որ պիտի կատարենք,- ասում է Նորայրը,- մեծանալով էս գյուղում՝ գիտես, որ պատրաստի մարտիկ ես, ու գիտես, թե ինչի համար ես գնում բանակ»:
Բանակ ճանապարհելու օրը ամբողջ գյուղը հավաքվում է Բարձրունուց դուրս եկող ճանապարհին՝ Արմենակ պապի տեղադրած սեղանի մոտ, որի մի կողմում գրված է «բարի գալուստ», մյուսում՝ «բարի ճանապարհ»: Զինակոչիկներն այստեղ անպայման մի քանի կրակոց են արձակում ավտոմատից, Նորայրն ասում է, թե դա, կարծես, զենք բռնելու առաջին մկրտությունը լինի: Անձամբ ինքը, սակայն, առաջին անգամ ավտոմատից կրակել է 12-13 տարեկանում, դպրոցում ռազմագիտության ժամերին էլ ուսումնասիրել են զենքը, սովորել են քանդել-հավաքել, զինկոմիսարիատը նաեւ հրաձգարան է տարել:
Գյուղի մուտքի մոտ 19-րդ դարի մատուռ կա, որը 2002-ին են վերանորոգել, դրա հարեւանությամբ է Բարձրունու սահմանում զոհված ազատամարտիկների հուշարձանը: Մեկնելուց առաջ զինակոչիկները մատուռում մոմ են վառում:
Գյուղի հանդիսությունների սրահում խնջույք են անելու. օգնում են բոլորը
Բարձրունիում բնակչությունը խիստ նվազել է. դրա ցուցիչներից մեկը երիտասարդների պակասն է: Ըստ Նորայրի՝ իր սերնդից մի 20 երիտասարդ է մնացել գյուղում, մյուսները ժամանակի ընթացքում հեռացել են ընտանիքներով: Ինքն էլ Երեւանում է սովորում՝ բժշկական համալսարանում, ասում է, թե կուրսից ընդամենը 3-4 հոգի են այս հունվարին զորակոչվել, մյուսների մեծ մասն ազատված է զինծառայությունից:
Օրհնանք
Նորայրը կնախընտրեր սովորել, հետո ծառայել, կարծում է, որ 7-8 տարի սովորողներին ճիշտ կլինի թողնել, որ ավարտեն ուսումը: Օրինակ է բերում իրեն. ծրագրում է նեղ մասնագիտություն ձեռք բերել՝ դառնալ դիմածնոտային վիրաբույժ: Կարծում է, որ եթե որպես բժիշկ զորակոչվեր, թերեւս, շատ ավելի մեծ օգուտ կտար: Ամեն դեպքում, որոշել է, որ գրքերը տանելու է, ազատ ժամանակ կարդալու է՝ այս մի քանի ամսում սովորածը չմոռանալու համար: Բայց ապագայի հանդեպ այնքան էլ լավատես չէ. ասում է, թե շատ կուզեր իր մասնագիտությամբ աշխատել Բարձրունիում, բայց նման հնարավորություն, կարծես, չկա. մնում է քաղաք գնալը, ինչպես արել են շատերը:
Նորայրը կրտսեր եղբայր ունի, ով 16 տարեկան է ու զորակոչվելու է 2 տարուց՝ ձմռանը: Ասում է, թե կուզեր, որ հնարավորության դեպքում գոնե մի քանի օր իրար հետ ծառայեին: Եղբայրների մայրը հուզվում է հրաժեշտից առաջ՝ որդու համար խնջույքի պատրաստություն տեսնելիս: Նորայրից թաքուն անկեղծանում է, թե ինքը մայրաբար է դաստիարակել զինվոր որդուն, ու կուզեր, որ բանակում տղան տեսներ ու սովորեր այն, ինչն ինքը, կին լինելով, չի կարողացել տալ:

В Бардзруни призывников провожали в армию всем селом
В приграничном селе Бардзруни Вайоцдзорской области проживает 400 человек. В январе отсюда призвали в армию двух юношей. Арсену и Норайру по 18 лет, обоих проводили на военную службу сегодня.
В селе существует интересная традиция проводов в армию. Мать Норайра рассказала, что односельчане, приходя в дом призывника, приносят с собой в подарок курицу. В свою очередь семья устраивает большое угощение, на которое приглашает все село.
Норайр (справа) с младшим братом и матерью
В Бардзруни, которое находится всего в нескольких сотнях метров от границы с Нахиджеваном, проводы в армию становятся настоящим праздником.
У 79-летнего деда Арменака шестеро внуков. Он с радостью провожает Норайра в армию, хотя в афганской войне потерял сына, дядю Норайра.
Именно его имя и носит парень. Несколько лет назад Арменак понес еще одну тяжелую утрату: от удара молнии в поле умер отец Норайра. “Если ты не можешь защитить отца и мать, то не сможешь защитить и родину. Человек должен чувствовать ответственность, в противном случае он ничего не сможет сделать”,- говорит Арменак.
Норайр с детства видел в доме военнослужащих. Это были не только друзья деда, но и незнакомые парни, которых часто принимали у себя дедушка и бабушка. В Бардзруни понятия “армия”, “солдат”, “позиции”, “граница” неотделимы от будничной жизни. В горах напротив села армянские позиции, на противоположной стороне – позиции противника и населенные пункты Нахиджевана. “Военная служба – это долг, который мы должны выполнить,- говорит Норайр. – Те, кто живут в этом селе, знают, что они бойцы, и знают, ради чего идут в армию”.
В день проводов все село собралось за столом, установленном дедом Арменаком на дороге в Бардзруни. На одной стороне стола написано “Добро пожаловать!”, на другой – “В добрый путь!” Здесь призывники обязательно выпускают из автомата несколько очередей. По словам Норайра, это как бы первое боевое крещение. Однако сам Норайр впервые выстрелил из автомата в 12-13 лет, а в школе на уроке военного дела они учились разбирать и собирать автомат, военный комиссариат же организовал для учеников поход в стрельбище.
У въезда в село стоит часовня 19-го века. В 2002-ом она была отреставрирована. По соседству с часовней находится памятник ополченцам, погибшим при защите границ Бардзруни. Перед отъездом призывники ставят свечи в часовне.
В зале торжеств накрываются столы. Помогают все.
Население Бардзруни значительно сократилось. Об этом свидетельствует малочисленность молодежи. По словам Норайра, в селе осталось около 20 парней его возраста, остальные уехали вместе с семьями. Сам Норайр учится в медицинском университете в Ереване. Говорит, что с их курса в армию забирают  3-4 ребят, остальные освобождены от воинской службы.
Благословение
Норайр предпочел бы пойти в армию после окончания университета. Он считает, что тем, кому предстоит учиться 7-8 лет, правильнее было бы разрешить завершить учебу. Норайр планирует стать челюстно-лицевым хирургом. По мнению моего собеседника, если б его призвали в армию в качестве врача, пользы было бы больше. В любом случае Норайр решил захватить с собой книги, чтобы читать в свободное время и не забыть полученные знания. Однако в отношении будущего он настроен не слишком оптимистично. Норайру очень хотелось бы работать по своей специальности в Бардзруни, но такой возможности нет. Так что придется переехать в город, как это сделали многие.
Младшему брату Норайра 16 лет, он будет призван в армию через два года. Норайр хотел бы хотя бы несколько дней прослужить с ним. Перед прощанием мать братьев взволнованно призналась, что воспитала сына-солдата по-матерински, поэтому очень хочет, чтобы в армии он научился тому, что она не смогла ему дать.