Վանաձորի հարկային ավագ տեսուչը չարաշահել է լիազորությունները. հարուցվել է քրեական գործ
Լոռու մարզի դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ Վանաձորի տարածքային հարկային տեսչության ավագ հարկային տեսուչի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքի առթիվ:
Ոստիկանության Լոռու մարզի քննչական բաժնում նախապատրաստված նյութերի համաձայն՝ Վանաձորի տարածքային հարկային տեսչության հարկային ավագ տեսուչի որդին վճարովի հիմունքներով սովորել է ՀՀ պետական ագրարային համալսարանում: Տեսուչը, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, Վանաձոր քաղաքում գործող թվով 6 ընկերություններից 2004-2010թթ. ընթացքում պահանջել է, որ փոխանցեն իր որդու ուսման վարձը:
Միաժամանակ՝ 2005-2008թթ., հաստատապես տեղյակ լինելով այն մասին, որ իր եղբորորդին առանց պետական գրանցման Լոռու մարզի Արջուտ գյուղում զբաղվում է ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ՝ միջոցներ չի ձեռնարկել վերջինիս գործունեությունը դադարեցնելու, պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ՝ էական վնաս պատճառելով պետությանը:
Բացի դրանից՝ վերոհիշյալ հարկային տեսչության ավագ հարկային տեսուչը, իմանալով, որ 2003-2009թթ. Վանաձոր քաղաքի Թումանյան 1 հասցեում գործող «Վակուլիկ» ՍՊ ընկերության տնօրենը՝ իր մայրը, հիշյալ ՍՊ ընկերության գործունեությունը դադարեցնելու վերաբերյալ կեղծ դիմում-հայտարարություն է տվել և դրանից բխող հարկային հաշվետվություններ չի ներկայացրել, ինչպես նաև թաքցնելով ընկերությունում աշխատող, բայց չգրանցված աշխատակիցների առկայության հանգամանքը, իր ծառայողական պարտականությունները չի կատարել և չի կանխել հարկային օրենսդրությամբ սահմանված պարտավորությունների չկատարելը:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Լոռու մարզի դատախազը քրեական գործը զեկուցագրով ներկայացրել է ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ նախաքննության կատարման համար հատուկ քննչական ծառայություն ուղարկելու համար:

The Lori region Prosecutor’s Office initiated a criminal case on the abuse of official authorities committed by the senior tax inspector of Vanadzor Territorial Tax Inspectorate of the State Revenue Committee adjunct to the RA Government.
According to the materials prepared in the Lori region Investigation Division of the RA Police, senior tax inspector’s son was a fee-paying student in the RA State Agrarian University. The inspector used his official authorities and from 2004 to 2010 demanded from six organizations in Vanadzor to transfer his son’s tuition.
At the same time, he was definitely aware that from 2005 to 2008 his nephew conducted illegal business activities in Arjut village of Lori region and he failed to undertake measures to stop the latter’s activities and to recover the damage. As a result of this damage was caused to the State.
Besides, the above-mentioned senior tax inspector knew that his mother who was the head of the “Vakulik” Ltd. which acted from 2003 to 2009 in Tumanyan 1 street of Vanadzor, presented a false application on terminating the activity of the mentioned company and did not present the tax reports. She also did not report about the non-registered employees of the company. Thus the inspector did not carry out his official responsibilities and prevent the failure to comply with the tax legislation.
Prosecutor General’s Office of RoA reports that the criminal case was initiated according to the RA Criminal Code Article 308, part 1. The Lori region Prosecutor reported about the criminal case to the RA Prosecutor General in order to send it to the RA Special Investigation Service to carry out the preliminary investigation.