Լրագրողի արարքում հանցակազմ չկար
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ ոստիկանության քննչական բաժանմունքի ավագ քննիչ Ա. Այվազյանը էդիկ Բաղդասարյանին հանձնեց իր կայացրած որոշումը, որով մերժել է Արտաշես Բիշարյանի` լրագրողի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու մասին դիմումը: Քննիչը գտել է, որ Է. Բաղդասարյանի հրապարակումներում քրեօրեն պատժելի արարք չկա:
Առողջապահության նախարարության դեղորայքային եւ տեխնոլոգիական ապահովման վարչության արդեն նախկին պետ Արտաշես Բիշարյանն իր դիմումով խնդրել էր պատասխանատվության ենթարկել Է. Բաղդասարյանին Քրեական օրենսգրքի 135 հոդվածով` իր պատիվն ու արժանապատվությունը արատավորելու համար:
Հիշեցնենք, որ Է. Բաղդասարյանը լրագրողական հետաքննություն էր կատարել մարդասիրական ճանապարհով Հայաստան ներկրված մոտ 2 մլրդ դրամի դեղորայքը ժամկետանց դարձնելու պատճառների վերաբերյալ եւ պարզել, որ դա միտումնավոր է արվել: Քննիչը Է. Բաղդասարյանին նաեւ հայտնեց, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել Ա. Բիշարյանի նկատմամբ քրեական օրենսգրքի 182 հոդվածով (պաշտոնական դիրքի չարաշահում):

On September 15, 2004 , A. Avagyan, a senior investigator at the Republican Police Department, presented Edik Baghdasaryan with his decision to deny Artashes Bisharyan's request that charges be filed against the journalist. The investigator had concluded that Baghdasaryan's articles contained no corpus delicti.
Artashes Bisharyan, now ex-head of the Department of Medical and Technological Supply of the Ministry of Health, had asked the Police Department to file charges against Edik Baghdasaryan in accordance with Article 135 of the Criminal Code of Armenia, for dissemination of false information injuring his reputation, dignity, and honor.
Baghdasaryan has been working on an investigation of why, of the supply of medicine that entered Armenia as humanitarian assistance in 2001-2002, one billion drams worth of drugs expired before it could be used.
The investigator also informed Edik Baghdasaryan that the Office of the Prosecutor General of Armenia has brought an action against Artashes Bisharyan in accordance with Article 182 of the Criminal Code,Abuse of Authority.