Հայրենիքից վտարվածները
«Մենք չընդունեցինք նրանց կեղտոտ սովորույթները, եկեղեցու պատվիրանները: Դրա համար էլ մեզ վռնդեցին այնտեղից»,-մոլոկանների պատմությունն է ներկայացնում ֆիալետովցի 95-ամյա Իվան Նիկոլայիչը: Լոռու մարզի Ֆիոլետովո գյուղի բնակիչները սրբությամբ են պահպանում նախնիների ավանդույթներն ու հետեւում կրոնական իրենց գաղափարախոսությանը: Այդ գաղափարախոսության պատճառով ավելի քան երկու դար առաջ Ռուսաստանի Եկատերինա երկրորդ թագուհին Տամբովի շրջանից վտարեց մի քանի ընտանիքների:
Աստված ուղղորդեց նրանց դեպի բիբլիական Արարատը: Հայաստանի հյուսիսային շրջանը նրանք հարմար գտան բնակության համար: Հաստատվեցին ու յոթ ընտանիքից բաղկացած համայնք ստեղծեցին: Տներ կառուցեցին, հողը սկսեցին մշակել ու օտար հողում արմատներ գցեցին: Հայրենիքից վտարված ռուսներին մեծ աջակցություն ցուցաբերեց մոտակա ռուսական զորամասում ծառայող Նիկիտին անունով մի հրամանատար: Նրա անունն էլ հավերժացրին՝ բնակավայրն անվանելով Նիկիտին: Խորհրդային տարիներին գյուղն անվանակոչվեց ի պատիվ հեղափոխական Ֆիոլետովի:
Իվան Նիկոլայիչը ծնվել է Ֆիոլետովոյում: Մասնակցել է երկրորդ աշխարհամարտին ու վիրավորվել ձեռքից: Պատերազմել է Կերչում՝ որպես ավագ սերժանտ: Այդ տարիների միակ վկան բազմաթիվ շքանշաններն են ու պատերազմի վետերանի կոչումը: 95-ամյա մոլոկանն ընտանիքը պահել է կաղամբ, կարտոֆիլ ու գազար աճեցնելով: Դրանք վաճառել է դրկից հայերին: Վեց երեխա է ունեցել, որոնց փոխանցել է մոլոկանների կրոնական գլխավոր ուղղության՝ «պոստոյաննիների» ավանդույթները:
«Մեր եւ հայկական կրոնի միջեւ որոշ նմանություններ կան,-ասում է Իվան Նիկոլայիչը,-նույն Ավետարանն է, նույն Աստվածը»:
«Քրիստոնյա մոլոկաններն» ուղղափառ եկեղեցուն չեն դավանում: Մոլոկանության հիմնադիրը Սեմյոն Ուկլեինն է: Նրանց դավանանքի հիմքում ընկած է Աստծո խոսքը, իսկ եկեղեցին, սրբապատկերներն ու խաչը նրանց համար ընդամենը քարից կամ փայտից պատրաստված իրեր են: «Մոլոկան» անվանումը կապում են ավետարանական «հոգեւոր կաթի»՝ իրենց քարոզած Հիսուս Քրիստոսի ճշմարիտ ուսմունքի, ինչպես նաեւ՝ պասի օրերին կաթ խմելու սովորույթի հետ: Մոլոկանները մերժում են կուսակրոնությունը, սրբերի ու խաչի պաշտամունքը, արտաքին ծիսակատարությունները, ինչն էլ հարուցել է Նիկոլայ ցարի զայրույթը:
Հայաստան եկած առաջին մոլոկանները պատկանում էին «պոստոյաննի» (մշտական) ուղղության: Նրանց տոները նման են եկեղեցական տոներին: Համաձայն Ավետարանի՝ նրանք նշում են եւ՛ Սուրբ Ծնունդը, եւ՛ Զատիկը, եւ՛ Մեռելոցը: Եկեղեցի չեն գնում: Մոլոկանների հավաքատեղին սովորական ժողովատուն է՝ առանց արտաքին հարդարանքների: Նրանք այնտեղ ամեն կիրակի ընթերցում են Ավետարանը, աղոթում, երգում կրոնական երգեր:
Մոլոկանների մյուս երկու ուղղությունները բնույթով նման են միմյանց: Մաքսիմիստներին (ծայրահեղականներ) համարում են կրոնական փոխզիջումների չգնացողներ, որոնց կենսակերպի հիմքում ընկած է կրոնը: Դրանից հրաժարվելու դեպքում նույնիսկ պատիժներ են նախատեսվում: Պրիգուններին (ցատկողներ) հատուկ է ահեղ դատաստանի, աշխարհի վերջի, երկրի վրա Աստծո հազարամյա թագավորության մասին ուսմունքի գաղափարներ տարածելը: Նրանց աղոթքներն ուղեկցվում են ցնցումներով, ցատկերով: Այս ուղղություններից յուրաքանչյուրի ծեսերը տարբերվում են միմյանցից: Նրանք նաեւ տարբեր ժողովատներ ունեն: Յուրաքանչյուր ուղղություն ունի իր առաջնորդը՝ «լուսավորիչը»: Հոգեւոր առաջնորդի պարտականությունները փոխանցվում են ժառանգաբար, կամ էլ ընտրում է տվյալ համայնքը՝ հաշվի առնելով անձի առաքինություններն ու հավատարմությունը կրոնական ուղղությանը:
Անկախ կրոնական ուղղություններից, մոլոկաններն ունեն սովորույթներ, որոնք բնորոշ են երեք ուղղություններին էլ: Չեն խմում, չեն ծխում, գողություն ու անառակություն չեն անում, հեռուստացույց չեն դիտում: Նրանք դեմ են իրենց լուսանկարելուն: Մեզ երկար բանակցություններից հետո միայն հաջողվեց լուսանկարել նարնց:
Սովորության համաձայն՝ շաբաթվա յոթերորդ օրը մոլոկանները հանգստանում են: Վալյա Արինինան շաբաթ օրը ավարտին է հասցնում տնային գործերը եւ կիրակին դիմավորում այլ տեսքով ու տրամադրությամբ: Մայր ու աղջիկ սպիտակ գոգնոց ու գլխաշոր են հագնում, տան տղամարդիկ էլ՝ տոնական հագուստ, ու հյուր գնում կամ հյուրերի սպասում:
Հյուրերին հրամցնում են տոնական ճաշեր՝ ռուսական բորշչ ու լափշա: Խոզի միս մոլոկանները չեն ուտում, որովհետեւ սրբապղծություն են համարում: 52-ամյա Արինինային ամուսինը Ռուսաստանից է բերել: Եկել է ու սկիզբ դրել գյուղի փոստատան աշխատանքներին: Տասը տարուց ավելի է գլխավորում է գյուղի փոստը, սակայն իր աշխատանքից գոհ չէ: Ասում է, որ հեռախոսագծերը նորոգման կարիք ունեն, հեռախոսը չի աշխատում, նույնիսկ Վանաձոր հնարավոր չէ զանգել, ուր մնաց Ռուսաստան կամ այլ երկրներ: Հայաստանից ու հայերից Վալյա Արինինան գոհ է: Կաղամբ, գազար ու այլ բանջարեղեն է աճեցնում ու դրանք վաճառում հայերին:
Խորհրդային տարիներին գյուղատնտեսությամբ զբաղվելուց զատ մոլոկաններն աշխատում էին նաեւ տեղի կարի ֆաբրիկայում, ճանապարհատրանսպորտային հիմնարկություններում: Հիմա նրանց եկամտի աղբյուրը բանջարաբուծությունն ու անասնապահությունն է: Մեծերի հետ հավասար աշխատում են նաեւ երեխաները: Օգնում են ծնողներին դաշտում, բանջարանոցում:
Իրենց մշակած բերքը ֆիոլետովցիները Վանաձոր են հասցնում համագյուղացի Մայիսեյի ավտոբուսով: Առավոտյան 9-ին ավտոբուսը լինում է Վանաձորում եւ գյուղ է վերադառնում ժամը երկուսին: Չորս ժամում մոլոկանները հասցնում են վաճառել կամ փոխանակել իրենց ապրանքը, գնել անհրաժեշտ պարագաներ ու «հարազատ ավտոբուսով» վերադառնալ Ֆիոլետովո:
«Ես բոլորի հետ առանձնահատուկ եմ վերաբերվում, յուրաքանչյուրի խնդիրն իմ խնդիրն է»,-ասում է Մայիսեյը: Վարորդությամբ ու գյուղատնտեսությամբ նա կերակրում է կնոջն ու երկու երեխաներին: Ծնողներից նրան է փոխանցվել մաքսիմիստների դավանանքը, որի մասին չցանկացավ մանրամասն խոսել: Միայն նշեց, որ իրենք հետեւում են Ավետարանի գաղափարներին ու հավատում կենդանի Աստծուն:
«Ես մաքսիմիստ եմ ծնվել ու չեմ պատրաստվում փոխել դավանանքս: Իսկ երեխաներս իրենք կորոշեն, թե որ ուղղությունն ընտրել»-ասում է նա:
Եթե ընտանիքի անդամներին կարողանա համոզել, Մայիսեյը վաղն եւեթ Ռուսաստան կգնա՝ չնայած այնտեղ երբեք չի էլ ապրել: Պարզապես երեխաների հետագա ուսման համար է մտահոգվում:
Հայաստանում մոլոկանները բարձրագույն կրթություն չեն ստանում
«Դպրոցը լավը չի, ուսուցիչներն էլ մերը չեն, շահագրգռված էլ չեն, որ մեր երեխաները լավ սովորեն: Ես գիտեմ հայերեն, որովհետեւ շփվում եմ նրանց հետ: Բանակից եկած տղաներն էլ հասկանում ու խոսում են հայերեն, բայց նոր սերունդը չգիտի »,- դժգոհում է Մայիսեյը:
Հայերենի չիմացությունը մոլոկաններին բարձրագույն կրթություն ստանալու դժվարությունների առջեւ է կանգնեցնում, եւ այն անհասանելի է նրանց համար:
13-ամյա Կոլյա Ռուդամետկինը հայերեն չգիտի: Ասում է, որ հայոց լեզուն իրեն դուր է գալիս, դպրոցում անցնում են, բայց ոչ խորացված: Ուզում է լավ մասնագետ դառնալ: Սակայն չի պատկերացնում, թե որտեղ կարող է ուսումը շարունակել դպրոցն ավարտելուց հետո: Որոշել է ընտրել հոր ուղին ու դառնալ մեխանիզատոր: Դպրոցից ու ուսուցիչներից Կոլյան գոհ չէ:
Ֆիոլետովոյի միակ դպրոցում սովորում է 228 աշակերտ: Ուսուցիչների մեծ մասը հայեր են: Միայն մեկն է, որ ազգությամբ ռուս է ու Ռուսաստանում է մասնագիտություն ձեռք բերել:
Գյուղապետի տեղակալ Արարատ Վիրաբյանի հավաստմամբ, եթե խորհրդային տարիներին մոլոկաններն ուսումը շարունակում էին հիմնականում Ռուսաստանում եւ որոշ դեպքերում նաեւ Հայաստանում, ապա անկախության տարիներին դեռ ոչ ոք Հայաստանում կրթություն չի ստացել:
Դպրոցն ավարտելուց հետո երիտասարդները լծվում են տնային հոգսերին: Պատանիներ զբաղվում են գյուղատնտեսական աշխատանքներով, աղջիկներն էլ՝ շուկա գնում, տնային գործեր անում ու սպասում իրենց ամուսնությանը:
Մոլոկանների ավանդույթները
Հարսանիքն անցնում է ավանդության համաձայն՝ առանց խմիչքի, թեյով ու տարբեր ուտեստներով: Հարսնաքույրն ու հարսնեղբայրը մոլոկանների մոտ անպայման ամուսնացած պետք է լինեն: Հարսնացուն սպիտակ զգեստ է հագնում եւ «չուպիկ» կոչվող հուլունքներով գլխարկ կրում: Ի պատասխան համաձայնության՝ հարսնացուն փեսային սպիտակ թաշկինակ է նվիրում, ծնողներն էլ՝ քաղցրեղենով լի պայուսակ: Ոսկյա զարդեր մոլոկանները միմյանց չեն նվիրում: Փոխարենը աղջկա ծնողները հարուստ օժիտ են պատրաստում: Հարսնացուի կուսությունը հաստատող որեւէ հանգամանք ու պարագա մոլոկանները չեն ընդունում: Ամուսնական հարաբերություններն առանց դրա էլ օրհնում է այն ուղղության առաջնորդը, որին պատկանում են փեսան ու նրա ընտանիքը: Մեկ անգամ ամուսնանալով՝ մոլոկանները հետդարձի ճանապարհ չունեն: Ամուսնությունը ողջ կյանքի համար է, հակառակ դեպքում քեզ կարհամարհի ու չի ընդունի քո իսկ սեփական համայնքը: Հարսանիքին առանց հրավերքի ոչ ոք չի կարող ներկա լինել: Երբ մենք ցանկացանք ներկա գտնվել եւ լուսանկարել նշանադրության արարողությունը, հարսնացուն մերժեց: Հարազատները պատճառաբանեցին, որ ամուսնացողները տարբեր ուղղությունների են պատկանում եւ վախենում են ավելորդ խոսակցություններից՝ անկախ նրանից, որ ուղղությունների միջեւ ամուսնությունն արգելված չէ: Այլ հարց է օտարների հետ ամուսնանալը: Հայերի հետ արյուն չեն խառնում: Չնայած` Ֆիոլետովոյի պատմության մեջ եղել են այդպիսի ամուսնություններ եւս:
Ժենյա Տելեգինան ծնունդով æերմուկից է: Ամուսնուն առաջին անգամ հանդիպել է աշխատանքի վայրում՝ հիվանդանոցում: Ազգությամբ հայ կնոջը մոլոկան ամուսինը կնության է առել՝ պայմանով, որ ընդունի նրա դավանանքը: 52-ամյա կինը պատկանում է «պրիգուն» ուղղությանը: Ամուսինը մահացել է տասնմեկ տարի առաջ՝ թողնելով կնոջն առանց երեխաների: Մոլոկանները նրան համարում են «սուպեր հայ» եւ հաճախ ասում, որ «եկել իրենց գյուղում ապրում է ու իրենց կարգի է բերում»: Ժենյայի ապրուստի միջոցը սեփական խանութն է ու կաղամբի թթուն, որի պատրաստման գաղտնիքը սովորել է մոլոկաններից ու հիմնականում վաճառում է Երեւանում: Գյուղում Ժենյան փոքրամասնության մեջ փոքրամասնություն է համարվում ու հաճախ է ըմբոստանում նրանց սովորույթների դեմ:
«Իրենց մոտ ամեն ինչ թաքուն է: Քարոզում են, չէ՞, որ խմել, ծխել, անառակություն անել, բամբասել չի կարելի: Բայց այնպիսի բաներ են անում, որ հարց ես տալիս, թե էլ ինչու՞ ես հավատքի գնում, եթե պետք է մեղք գործես: Դավանում են, որ ներել է պետք, բայց իրենք չեն ներում: Իրենց երիտասարդ աղջիկներն ամբողջ գիշեր կարող են թափառել փողոցներում, հետո նամուսով ամուսնանալ: Մարդուն կարող են ողջ կյանքում արհամարհել ու համայնքից դուրս գցել՝ միաժամանակ քարոզելով, թե Աստված ներում է բոլորին»,-պատմում է տիկին Ժենյան, որը դավանելով «պրիգունների» գաղափարախոսությանը՝ ամեն ինչ ձեւական է համարում ու հավաքների չի մասնակցում:
Միայն սեպտեմբերին այս ուղղությունը երեք տոն ունի: Առաջինը մահացածների հիշատակման օրն է: Թաղման արարողությունից հետո երկրորդ անգամ այդ օրն են այցելում գերեզմանատներ: Մյուսը մեղքերի թողության, վերջինն էլ՝ Աստծո խոսքը լսելու օրն է:
«Իրենց մշակույթն իրենք պահում են»,-հարեւանների մասին իր պատմությունն է ավարտում Ժենյա Տելեգինան:
Ֆիոլետովոյում ներկայումս 585 տնտեսություն կա: Նրանց բնորոշում են որպես աշխատասեր ժողովուրդ, որոնք ժամանակին են վճարում հարկերն ու պարտք մնալ չեն սիրում:
«Մեր նախնիների խոսքը մեզ համար օրենք է: Ասել են, որ այստեղ ենք ապրելու, ուրեմն պետք է այս հողի վրա էլ շարունակենք ապրել: Սա մեր հողն է»,- ասում է գյուղի ամենատարեց մոլոկանը:

Expelled from the homeland
"We didn't accept their dirty customs, the commandments of their Church. And so they expelled us," 95-year-old Ivan Nikolayevich tells us the story of the Molokans. The residents of the village of Fioletovo in the Lori Marz hold the customs of their ancestors sacred and follow their religious teachings. Because of these teachings, a number of families from the Tambov region of Russia were expelled by Czarina Catherine the Second more than two centuries ago. God guided them towards the Biblical Mount Ararat. The northern region of Armenia appealed to them; they settled here and established a seven-family community. They built houses, began to work the land, and took root themselves in the foreign land.
A commander named Nikitin who was serving in a nearby military unit gave considerable help to the Russians who had been expelled from their homeland. In return, they immortalized him by naming their settlement Nikitin. During the Soviet era, the village was renamed in honor of a revolutionary, Fioletov.
Ivan Nikolayevich was born in Fioletovo. He is a World War II veteran who fought in Kerch as a senior sergeant and was wounded in the arm. The 95-year-old Molokan supported his family by raising cabbage, carrots, and potatoes and selling them to his Armenian neighbors. He raised six children and passed down to them the customs of Postoiannye - the mainstream branch of the Molokan religion. "There are some similarities between ours and the Armenian religion," Ivan Nikolayevich says. "The same Gospel, the same God."
"Spiritual Christians" (Molokans) do not follow the Orthodox Church. Their founder was Semyon Ukleyin; their confession is based on the word of God, and churches, crosses, and icons are just objects made of wood and stone to them. Because they ignored the fast days designated by the Russian Orthodox Church, they were labeled "molokan" ("milk drinkers"). Instead of renouncing the label, the leaders of these Spiritual Christians embraced it with the spin that "Molokan" were "drinkers of the spiritual milk of God". Molokans rejected celibacy, the worship of saints and the cross, rituals, and the divinity of the Tsar and of icons.
The first Molokans who came to Armenia belonged to thePostoiannye (Constant or Steadfast, i.e., unchanged or original) Molokans.
Their holidays are similar to Church holidays. In accordance with the Gospel they celebrate Christmas, Easter, and Remembrance Day. But a Molokan churches, or more properly - gatherings (S obraniia in Russian) look like ordinary buildings, since it is the gathering and not the building that is sacred. Every Sunday they gather to pray, read from the Bible, and sing from a collection of song texts (The Sionskii Pesennik).
The other two Molokan branches are closer to one another. The Maximalists are considered uncompromising Molokans; religion is at the heart of their way of life, and there are punishments for deviating from it. The Pryguni(Jumpers, also called Leapers, Skippers, Prancers, or Dancers) believe in the Day of Judgment, and the thousand-year reign of the Lord. Their prayers are accompanied with jumping and prancing. The rituals of these branches differ, and they have different gathering places. Each branch has its leader - the Presviter . The duties of the Presviter may be handed down by right of succession, or the community may elect a Presviter in accordance with the person's righteousness and loyalty to the religious branch.
There are customs that all three branches of Molokans have in common.
There are customs that all three branches of Molokans have in common. They don't drink, don't smoke, don't commit theft or adultery, and don't watch TV. They don't allow their pictures to be taken. (Only after lengthy negotiations did we manage to get their permission to take some photographs.)
They don't work on the seventh day of the week. Valya Arinina finishes all her housework on Saturday, and greets Sunday with a different appearance and mood. The mother and her daughter wear white aprons and kerchiefs, the men in the family wear their holiday suits, and they visit their friends or prepare for guests themselves. They serve holiday meals - Russian Borscht and noodles. Molokans consider it sinful to eat pork.
52-year-old Valya was brought here from Russia . by her husband. She came and organized the village postal service, and has headed the village post office for more than ten years now. She is not, however, happy with the state of things in her work. She complains that the telephone lines need renovation, the telephones don't work, and it is impossible to call Vanadzor, let alone Russia or other countries. She likes Armenia and Armenians. She grows cabbage, carrots and potatoes and sells them to Armenians.
During Soviet times, in addition to farming, the Molokans here used to work at the local garment factory and in road-building enterprises. Now their main source of income is growing vegetables and raising cattle. Children help the adults, working in the fields and vegetable gardens. They transport their harvest to Vanadzor on the bus of a neighbor, Moisey. The bus is in Vanadzor by nine o'clock in the morning, and returns to the village by two in the afternoon. Four hours is enough time for the Molokans to sell or exchange their produce, buy whatever they need, and take their "dear bus" back to Fioletovo.
"I have an individual approach to everyone; every one's problem is my problem," Moisey says. He supports his wife and two children by driving the bus and raising vegetables. He inherited the Maximalist tradition from his parents, but he doesn't wish to talk about it. He only notes that he follows the Gospel and believes in the true God.
"I was born a Maximalist and have no intention of changing my beliefs. But my children will decide for themselves which branch to follow," he says. If he were able to persuade his family, Moisey would move to Russia tomorrow, though he has never lived there, because he is concerned about his children's education.
Higher education is inaccessible to Molokans in Armenia
"The school is not good, and the teachers are not our own-it's not important to them that our children learn. I know Armenian because I mix with them. The young men who return from the Army understand and speak Armenian, too, but the new generation doesn't," Moisey complains. Their poor of knowledge of Armenian creates problems for the Molokans, and makes getting higher education impossible.
13-year-old Kolya Rudametkin doesn't speak Armenian. He says that he likes Armenian; they study it in the school but not thoroughly. He wants to become a qualified professional, but has no idea where to continue his education once he graduates from school. Kolya has chosen his father's path and hopes to become a machine-operator. He likes his school and his teachers.
There are 228 students in Fioletovo's only school. Most of them are Armenian; only one of them is Russian, and was educated in Russia.
According to the deputy village mayor, Ararat Virabyan, during the Soviet era, although most Molokans who went on to receive higher education did so in Russia , there were a few who studied in Armenia as well. But since independence, none of them has gone on to higher education in Armenia.
When they graduate from school, young people become preoccupied with everyday life. Boys work in the fields, and girls do housework, shop, and await marriage.
Molokan holidays
A Molokan wedding is celebrated in accordance with tradition - without liquor, but with tea and special dishes. The best man and maid of honor must be married. The bride wears a white dress and a hat decorated with beads called chupik . The bride gives a white handkerchief to the groom and her parents give him a basket full of sweets as a token of their agreement. Molokans don't give each other golden things. Instead the bride's parents give a rich dowry. There are no customs related to the virginity of the bride. The leader of the branch that the bride and groom belong to blesses the union.
Once a Molokan is married, there is no way out. Marriage is for life; whoever breaks the wedding vows will be despised and rejected by the community.
No one can come to the wedding without an invitation. When we asked to be present and take some pictures at the wedding ceremony, the bride turned our request down. The relatives explained to us that the newlyweds belonged to different currents and they wished to avoid any additional talk, despite the fact that marriages between followers of different currents are not forbidden.
Marriage to outsiders is a different matter. Molokans aren't supposed to mix blood with Armenians, although there have been such marriages in the history of Fioletovo.
Zhenya Telegina was born in Djermuk. She met her future husband at the hospital where she worked. The Molokan husband married the Armenian woman on the condition that she accept his religion. The 52-year-old woman belongs to the Pryguni branch. Her husband died eleven years ago, leaving his wife without children. Molokans consider her a "super Armenian" and like to say, "She came to live in our village and calls us to order." Zhenya makes her living by running her own small store, and by selling sauerkraut, the secret of which she learned from the Molokans, mainly in Yerevan . Zhenya constitutes a minority within a minority, and often rebels against custom.
"They do everything in secret. They preach that it is forbidden to drink, to smoke, to commit adultery, to gossip, but they do things that make you ask why you should be a follower if you commit such sins. They preach that you should forgive but they don't forgive. Their young girls can gad about the streets all night long and then get honorably married. They can despise a person all his life and expel him from the community, and at the same time they preach that God forgives every one," says Zhenya. Although she follows the ideology of the Pryguni, she considers it a formality, and does not take part in the gatherings.
In September alone, the Pryguni celebrate three holidays. One of these is Remembrance Day, on which they visit the grave of a loved one the first time since the funeral. The second holiday is the Day of Absolution, and the third is the Day of Listening to God's Word.
"They preserve their culture," Zhenya Telegina says of her neighbors. There are presently 585 households in Fioletovo. They are seen as hard-working people who pay taxes on time and don't like to be in debt.
"The word of our ancestors is law for us," says the oldest man in the village. "They told us to live here and that means that we must keep living on this land. This is our land."