Թուրքական լոլիկը ոչնչացնում է հայ գյուղացուն
Այսօր կառավարության շենքի առջև բողոքի ակցիա էին կազմակերպել Արարատի և Արմավիրի մարզերի ջերմոցային տնտեսությունների սեփականատերերը: Նրանք բողոքում էին կառավարության անտարբերությունից, ինչի հետևանքով Հայաստան է ներկրվել մեծ քանակությամբ լոլիկ ու վարունգ:
Հենց այդ ներկրված բանջարեղենի պատճառով էլ գյուղացիները չեն կարողանում իրացնել իրենց բերքը: Գյուղացիների տվյալներով՝ բանջարեղենը ներմուծվում է Թուրքիայից և ցածրորակ է:
Գյուղացիներն ասում էին, որ «իրենք վարկերի տակ են», և եթե կառավարությունը քայլեր չձեռնարկի, ապա բացի նրանից, որ կփակվեն իրենց տնտեսությունները, իրենք կզրկվեն նաև տներից: Դեռ նախորդ տարվանից գյուղացիներն ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ նամակներ են գրում տարբեր գերատեսչությունների: Մոտ 20 օր առաջ էլ նամակներ են ուղարկել ՀՀ նախագահին, վարչապետին, գյուղնախարարին և հանրային խորհրդի նախագահին: Ոչ մի գերատեսչությունից դեռ պատասխան չեն ստացել:
«Ջերմատնային ասոցիացիա» գյուղատնտեսական ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Պողոս Գևորգյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ ջերմոցային տնտեսությունների խնդիրները փոքր-ինչ կթեթևանան, եթե կառավարությունն ընդունի հատուկ հայեցակարգ:
Ըստ նրա՝ այս խնդիրը բարձրացվել է դեռևս Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության տարիներին, սակայն մինչ օրս տեղաշարժ չկա: Գ. Պողոսյանի ասելով՝ այսօր շուկան լիքն է թուրքական լոլիկով, ինչը դժվարություններ է ստեղծել տեղական արտադրողների համար:
«Ներկրված լոլիկը շուկայում հայտնվում է՝ առանց մաքսազերծման: Հնարավոր չէ մաքսազերծել ու միևնույն ժամանակ այդքան էժան վաճառել: 1 կիլոգրամ լոլիկի մաքսազերծման արժեքը մոտ 400 դրամ է: Ապրիլին արդեն 450 դրամով լոլիկ էին վաճառում: Դուրս է գալիս, որ ներկրողներին լոլիկը պարզապես նվիրել են. ճանապարհածախս էլ չեն տվել, միայն մաքսազերծել են ու շուկա թողել: Այդպես ո՞նց կարող է լինել»,- ասում է Պողոս Գևորգյանը:
Վարուժան Խոդեդանյանը որդու հետ բողոքի ակցիայի էր եկել Արարատի մարզի Դարակերտ գյուղից: Նա ասում է, որ իրենց տնտեսություններն արդեն վտանգի տակ են, և եթե այսպես շարունակվի, ապա ստիպված կլինեն քանդել ջերմոցները:
Գյուղացիները բողոքի ակցիային մասնակցելու էին հրավիրել ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանին, կուսակցության վարչության անդամ Կարինե Հակոբյանին և այլ անդամների:
Թեև գյուղացիները պահանջում էին, որ իրենց ընդունի վարչապետը, սակայն 3 գյուղացու և պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանին ընդունեց կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը: Նա գյուղացիներին հավաստիացրել է, թե Թուրքիայից գյուղմթերք Հայաստան չի մտնում, և առհասարակ այս տարի ոչ մի երկրից լոլիկ ու վարունգ չի ներկրվել:
Վարուժան Խոդեդանյանը, կառավարության շենքից դուրս գալով, կասկածի տակ առավ Դավիթ Սարգսյանի ասածները: «Ասում են, թե այս տարի ոչ մի տեղից պոմիդոր չի ներկրվել: Ուզու՞մ եք՝ հենց հիմա գնանք շուկա, 2 արկղ թուրքական պոմիդոր առնեմ, տեսնեք»,- ասաց նա:
Վ. Խոդեդանյանը նաև տեղեկացրեց, որ կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի հետ հանդիպումն իրեն հույս է ներշնչել: «Երևի ինչ որ բան կանեն, էլի, այսքանից հետո»,- կարծում է նա:

Турецкие помидоры уничтожают армянского крестьянина
Владельцы тепличных хозяйства Араратской и Армавирской областей организовали сегодня акцию протеста перед зданием правительства. Они выражали недовольство безразличием правительства, вследствие которого в Армению было импортировано большое количество помидоров и огурцов. Именно из-за ввезенных в страну овощей армянские крестьяне не могут реализовать свой урожай. Они утверждают, что овощи доставлены из Турции и имеют низкое качество.
Крестьяне взяли кредиты, и если правительство не предпримет шаги, то не только будут вынуждены прекратить свою деятельность, но и лишатся своих домов. В связи со сложившейся ситуацией крестьяне еще в прошлом году направили письма в различные ведомства. 20 дней назад они обратилиась также к президенту РА, премьер-министру, министру сельского хозяйства и председателю Общественного совета. Ни одно ведомство до сих пор не дало ответ.
Исполнительный директор общественной организации "Ассоциация тепличных хозяйств" Погос Геворкян в беседе с корреспондентом "Hetq"-а сказал, что если правительство примет специальную концепцию, то проблемы тепличных хозяйств в какой-то степени будут решены. Этот вопрос поднимался и в период президентства Роберта Кочаряна, однако положительных сдвигов до сих пор нет, говорит П.Геворкян. По его словам, сегодня рынок заполнен турецкими помидорами, что создает трудности для местных производителей.
"На рынок помидоры попадают без растаможки. Невозможно растаможивать продукцию и в то же время продавать ее так дешево. Растаможка 1 килограмма помидоров обходится почти в 400 драмов. Уже в апреле помидоры продавались по 450 драмов. Получается, что импортерам помидоры просто подарили. Как так получается?" – недоумевает Погос Геворкян.
Для участия в акции протеста Варужан Ходеданян вместе с сыном приехал из села Даракерт Араратской области. По словам Ходеданяна, их хозяйства уже находятся под угрозой, и если так будет продолжаться, то они будут вынуждены снести свои теплицы.
Участвовать в акции протеста крестьяне пригласили депутата парламентской фракции "Наследие" Армена Мартиросяна, члена правления партии Карине Акопян и других представителей "Наследия".
И хотя крестьяне требовали встречи с премьер-министром, однако делегацию из трех участников пикета и депутата Армена Мартиросяна принял руководитель аппарата правительства Давид Саргсян. Он заверил, что турецкая сельхозпродукция в Армению не завозится и что в этом году помидоры и огурцы в страну не импортировались.
Выйдя из здания правительства, Варужан Ходеданян выразил сомнение в достоверности этой информации. "Говорят, в этом году помидоры не ввозились. Мы можем прямо сейчас отправиться на рынок, я куплю два ящика турецких помидоров и покажу им",- сказал он.
Тем не менее встреча с руководителем аппарата внушила ему определенную надежду. "Наверное, после всего этого предпримут какие-то шаги",- сказал Варужан Ходеданян.