Վիճաբանություն փաստարկների և հիստերիկայի միջև
Համացանցում հայտնվել է Յուրի Սեմյոնովի տեսաուղերձը, որում նա գնահատական է տալիս «2 НК» ընկերության բաժնետերերի կոնֆլիկտին։
Ինձ անհայտ է, թե ով է Յուրի Սեմյոնովը, մինչև այս հրապարակումը նրա մասին ոչինչ չեմ լսել, շփումներ չեմ ունեցել: Նաև անհայատ է, արդյո՞ք Յուրի Սեմյոնովի արտահայտած դիրքորոշում իր սեփականն է, ո՞ւմ նախաձեռնությամբ է նա գործում, կիսո՞ւմ են արդյոք նրա տեսակետները բաժնետեր Գրիգորյանն ու գլխավոր տնօրեն Գորինովը, թե՞ Սեմյոնովը շարադրում է իր տեսլականը, դրա համար կոնֆլիկտի կողմերից չունենալով ոչ մի իրավասություն և հանձնարարություն:
Ես կարծում եմ, որ եթե մինչ այժմ Գրիգորյանն ու Գորինովը հերքումով հանդես չեն եկել և չեն հրաժարվել, որ Յուրի Սեմյոնովն իրենց հետ անմիջական կապ չունի, ապա նշանակում է, որ նրանք կիսում են այն բոլորը հերյուրանքները, որ կան տեսաուղերձում և հաստատում են, որ նա արտահայտել է այս կոնֆլիկտում իրենց պաշտոնական դիրքորոշումը:
Յուրի Սեմյոնովի խոսքերից ո՞րն է ճիշտ.
-Բաժնետերերի միջև հակասությունների սկզբում Նատալյա Աբրահամյանը եղել է բաժնետերերից մեկը (50% բաժնետոմսեր), մյուս բաժնետերը հանդիսանում է Ռուբեն Գրիգորյանը:
-2016 թվականին բաժնետեր  Նատալյա Աբրահամյանի շահերը լիազորագրով սկսել է ներկայացնել փաստաբան Ալեքսանդր Կառաֆելովը:
- Փաստաբան Ալեքսանդր Կառաֆելովը, գործելով իր վստահորդի շահերից, հանցագործության մասին հայտարարություն է տվել ՆԳՆ, որտեղ ստուգումների արդյունքում հարուցվել է քրեական գործ:
-Այս պահին Ռուբեն Գրիգորյանի հետ մեկտեղ ընկերության բաժնետեր (50 %) է հանդիսանում Վարդան Խաչատրյանը:
Յուրի Սեմյոնովի տեսաուղերձում փաստաբան Ալեքսանդր Կառաֆելովի գործողությունների մասին ասված մյուս բոլոր խոսքերը հանդիսանում են նրա երևակայության արդյունքը, իսկ տեղեկատվության ներկայացման ձևը և կոնֆլիկտի շուրջ անառողջ իրարանցման ձևավորման փորձ, որով նպատակ ունեն խուսափել կատարած հանցագործությունների համար պատասխանատվությունից:
Յուրի Սեմյոնովն իր ուղերձում հայտարարում է, որ մեր կողմը, իբր պատահաբար, Ռուբեն Գրիգորյանի հետ ընկերության հավասարազոր բաժնետեր է դարձել: Մեր կողմը, իբր շահադիտական նկատառումներով, որոշել է յուրացնել ամբողջ բիզնեսը, ինչ-որ ժամանակից սկսած չբավարարվելով իր մասով: Մեր կողմը, իբր հնարավորություն չունենալով ընկերության ղեկավար Գորինովին և մյուս բաժնետեր Գրիգորյանին ներկայացնել ոչ մի հիմնավոր պահանջ, հետաքննության և դատախազության հետ կոռուպցիոն հարաբերությունների մեջ է մտել և հակառակ կողմին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու միջոցով ձգտում է բիզնեսը զավթելու համար ճանապարհ հարթել:
Ըստ տվյալ կոնֆլիկտի էության՝ մեր կողմը կատարում է հետևյալ հայտարարությունը.
Չնայած, որ Գրիգորյանը տիրապետում է բիզնեսի ընդամենը կեսին, զավթել է բիզնեսն ամբողջությամբ: Ընկերության հիմնական ակտիվի, առևտրի կենտրոնի օգտագործման, վարձակալություններից ստացված միջոցների բաշխման որոշումներն ընդունում է գործնականում միահեծան: Նա այնպիսի պայմաններ է ստեղծել, որոնցով մյուս բաժնետիրոջը զրկել է որոշումների ընդունման, ընկերության կառավարման մարմնի կազմավորման, ակտիվների կառավարման և դրանց հավատարմագրային կառավարման հանձնելու հնարավորությունից: Այդ ամենը կատարվում է ընկերության գործունեության արտաքին բարենպաստ կերպարի ներքո: Ընկերությունը ղեկավարում է տնօրեն Գորինովը: Առևտրի կենտրոնը հավատարմագրային կառավարման է տրվել «Վեյնետ Թրեյդինգ» ընկերությանը: Բաժնետերերի եռամսյակային ժողովներին բաժանվում է եկամուտը, որը վճարվում է բաժնետերերին:
Իսկ ի՞նչ է իրականում թաքնված այս թվացյալ արտաքին բարեկերպության տակ: Գլխավոր տնօրեն Գորինովին պաշտոնում բաժնետերերը չեն նշանակել: Բաժնետերերը նրա հետ պայմանագիր չեն կնքել: Այն փաստաթղթերը, որ ներկայացնում է Գորինովը որպես իր լիազորությունների հաստատում, կեղծված են, իսկ դրանց վրա բաժնետեր Նատալիա Աբրահամյանիստորագրությունը կեղծված է:
Առևտրի կենտրոնը «Վեյնետ Թրեյդինգ» ընկերությանը հավատարմագրային կառավարման հանձնելու Գորինովի կողմից ստորագրված պայմանագիրը բաժնետերերի հետ չի համաձայնեցվել ու բաժնետերերի հավանությունը չի ստացել: «Վեյնետ Թրեյդինգ» ընկերությունն անմիջական կապ ունի Գորինովի և Գրիգորյանի հետ, որը հաստատվում է այն հանգամանքով, որ հավատարմագրային կառավարման պայմանագիրը «Վեյնետ Թրեյդինգ» ընկերության կողմից ստորագրված է Ռուբեն Գրիգորյանի կողմից, իսկ պայմանագրին կից լրացուցիչ համաձայնագիրը «Վեյնետ Թրեյդինգ» ընկերության կողմից ստորագրել է Գորինովը:Միաժամանակ  «2 НК» ԲԸ կողմից հավատարմագրային կառավարման պայմանագիրը նույնպես ստորագրված է նույն Գորինովի կողմից:
«2 НК» ԲԸ միջոցների բաշխման համակարգը կազմակերպված է այնպես, որ առևտրի կենտրոնի վարձակալությունից ստացվածբոլոր միջոցները նստում են «Վեյնետ Թրեյդինգ» ընկերության հաշվեհամարին, որը վերահսկվում է Գրիգորյանի և Գորինովի կողմից, և միայն այն միջոցները, որոնք Գրիգորյանն ու Գորինովը բավարար են համարում, արդեն անցնում են «2 НК» ԲԸ հաշվեհամարին՝եկամտի տեսքվ բաժնետերերի միջև բաժանելու համար:
Փաստաբան Կառաֆելովի նախաձեռնությամբ կատարված փորձաքննությունը հաստատել է առևտրի կենտրոնի վարձակալությունից բաժնետերերին հատկացվող եկամուտների բավարարության՝ կոնֆլիկտի մեր կողմի կասկածները: Փորձաքննությունը բացահայտել է բազմամիլիոն պակասորդ:
Բոլոր նշված փաստերն ունեն փաստաթղթային հաստատում, որոնք մեր կողմից ներկայացվել են հետաքննությանը:
Իրականում տվյալ կոնֆլիկտը փաստաբան Կառաֆելովի մասնակցությունից հետո չի սկսվել: Այն հին նախապատմություն ունի: Բաժնետեր Նատալիա Աբրահամյանը բազմաթիվ տարիներ փորձել է իր համար բաժնետիրոջ իր իրավունքներն իրականացնելու հնարավորություն ստանալ, սակայն մշտապես բախվել է կոշտ դիմադրության: Գրիգորյանն ու Գորինովը, քողարկվելով թվացյալ բարեկերպության շղարշի տակ, հասանելի չեն դարձրել ընկերության փաստաթղթերը և տեղեկությունները: Միայն մեծ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր եղավ հետաքննությանը և դատախազությանը կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ բավարար ապացույցներ ներկայացնել և նրանց  ուշադրությունը հրավիրել խնդրին:
Ես հույսով հետևում եմ իրավիճակի զարգացմանը, բայց ժամանակից շուտ չեմ գայթակղվում դրա լուծմամբ, քանզի լավ հասկանում եմ, ինչպիսի մարդիկ են ներկայացնում կոնֆլիկտի հակառակորդ կողմը, ինչ մեթոդներով են պատրաստ շահարկել և ինչ միջոցների են ընդունակ, որպեսզի խուսափեն պատասխանատվությունից:

Спор между истерикой и аргументами
В сети Интернет появилось видеообращение Юрия Семенова, где он дает оценку конфликту акционеров АО «2 НК».
Мне неизвестно, кто такой Юрий Семенов, о нем до публикации его видеообращения в сети я ничего не слышал, общения с ним не имел.
Так же мне неизвестно, является ли позиция, озвученная Юрием Семеновым, его собственной, неизвестно, по чьей инициативе он действует, разделяет ли его взгляды акционер Григорян и генеральный директор Горинов, или Семенов излагает свое видение, не имея на это ни каких полномочий и поручений от стороны конфликта.
Я буду исходить из того, что раз до сих пор Григорян и Горинов не выступили с опровержением, не отказались от того, что Юрий Семенов имеет к ним непосредственное отношение, значит они разделяют все то, что Юрий Семенов наговорил в своем видеообращении и подтверждают, что он озвучил их официальную позицию в данном конфликте.
Что является правдой из того, что озвучил Юрий Семенов.
-На начало конфликта между акционерами, одним из акционеров (50% акций) была Наталья Абрамян, другим акционером является Рубен Григорян.
-В 2016 году интересы акционера Натальи Абрамян стал представлять по доверенности адвокат Александр Карафелов.
-Адвокат Александр Карафелов, действуя в интересах своего доверителя, подал заявление о преступлении в МВД, где по результатам проверки было возбужденно уголовное дело.
-В настоящее время акционером (50%) на ряду с Рубеном Григоряном является Вардан Хачатрян.
Все остальное из сказанного Юрием Семеновым в своем видеообращении одействиях адвоката Александра Карафелова как представителя интересов акционера является его фантазией, а манера подачи информации ипопытка создания нездорового ажиотажа вокруг конфликта – целью и средством избежать ответственности за содеянные преступления.
Юрий Семенов в своем видеообращении делает заявление, в свете которого наша сторона конфликта якобы случайным образом оказалась равноправной наряду с Рубеном Григоряном, акционером компании. Наша сторона, якобыиз корыстных побуждений, решила прибрать весь бизнес себе, перестав в какой-то момент довольствоваться своей половиной. Наша сторона, якобы не имея возможности предъявить никаких обоснованных претензий к руководителю компании Горинову и другому акционеру Григоряну, вступила в коррупционные отношения со следствием и прокуратурой и добивается привлечения противной стороны к уголовной ответственности, чтобы расчистить себе путь для захвата бизнеса.
По сути данного конфликта наша сторона делает следующее заявление. Акционер Григорян не смотря на то, что владеет всего лишь половиной бизнеса, захватил весь бизнес целиком. Практически единолично принимает решения по использованию основного актива общества, торгового центра, распределению средств, вырученных от его аренды. Он создал условия, при которых лишил другого акционера оказывать влияние на формирование органа управления общества, принимать решения, по управлению активами и передачи их в доверительное управление. Все это совершается на фоне того, что работе общества придан внешне вполне благоприятный образ. Обществом управляет генеральный директор Горинов. Торговый центр передан в доверительное управление компании Вэйнетт Трейдинг. Ежеквартально на собрании акционеров распределяются дивиденды, которые выплачивают акционерам.
Теперь, что на самом деле стоит за этим благообразием. Генерального директора Горинова акционеры на должность не назначали. Договор с ним акционеры не подписывали. Те документы, которые Гориновпредъявляет в подтверждение своих полномочий, являются фальсифицированными, а подпись акционера Натальи Абрамян на них подделана. Договор доверительного управления по передаче торгового центра в доверительное управление компании ВэйнеттТрейдинг, подписанный Гориновым, никогда с акционерами не согласовывался и одобрение акционеров не имел. Сама же компания ВэйнеттТрейдинг имеет непосредственное отношение к Горинову и Григоряну, что подтверждается тем, что договор доверительного управления подписан со стороны ВэйнеттТрейдинг Григоряном, а дополнительное соглашениек договору доверительного управления подписано со стороны Вэйнетт Трейдинг Гориновым, но и им же подписан договор доверительного управления со стороны АО «2 НК».
Схема распределения средств в АО «2НК» организована таким образом, что все средства от арендаторов торгового центра поступают на расчетный счет компании Вэйнетт Трейдинг, подконтрольной Григоряну и Горинову, и лишь то количество средств, которое Григорян и Горинов сочтут достаточным, поступает уже со счета Вэйнетт Трейдинг на счет АО «2 НК» для распределения в качестве дивидендов.
Проведенная по инициативе адвоката Александра Карафелова экспертиза подтвердила сомнения, возникшие у нашей стороны конфликта, в плане достаточности получения акционерами дивидендов от сдачи в аренду торгового центра. Экспертиза выявила многомиллионную недостачу.
Все перечисленные факты имеют документальные подтверждения, которые переданы нашей стороной следствию.
На самом деле данный конфликт начался не сподключения к проблеме адвоката Карафелова. Этот конфликт имеет давнюю историю. Акционер Наталья Абрамян на протяжении большого количества лет пыталась добиться для себя возможности реализации своих прав как акционера, но всегда сталкивалась с жестким сопротивлением. Григорян и Горинов, создавая видимость благообразия, не давали возможности получить доступ к информации и документам общества. Понадобилось применение больших усилий и стараний для того, чтобы обеспечить достаточные доказательства совершенных преступлений и интерес к ситуации со стороны следствия и прокуратуры.
Я с надеждой слежу за развитием данной ситуации, но раньше времени не собираюсь обольщатьсяпо поводу ее разрешения, так как хорошо понимаю, какие люди представляют противную сторону конфликта, какими методами они готовы оперировать и какие средства они готовы применить, чтобы избежать ответственности.