Փաստաբանը խեղաթյուրում է փաստերը՝ Արա Աբրահամյանի ապօրինություններն արդարացնելու նպատակով
Արա Աբրահամյանի կողմից՝ Ռուբեն Գրիգորյանի ունեցվածքը պատվիրված քրեական գործի միջոցով յուրացնելու մասին հրապարակումների պատասխանը երկար չսպասեցրեց։ Հայտարարությամբ է հանդես եկել Արա Աբրահամյանի փաստաբան Ա. Կարաֆելովը, ով, նշելով, թե սկսել է աշխատել գործի վրա 2016 թվականին, իր շարադրանքում ամբողջովին խեղաթյուրել է քսանամյա վաղեմության փաստերը։ Հեքիաթը գեղեցիկ է ստացվել, սակայն դրանում երևակայությունը իրականությունից բարձր է կանգնած։
Փաստաբան Կարաֆելովը փորձաքննություն է անվանում իր կողմից արված ինչ-որ հաշվարկներ իբր չստացված ֆինանսական միջոցների մասին։ Երկար տարիների ընթացքում բաժնետեր Նատալյա Աբրահամյանի կողմից /Արա Աբրահամյանի կինը/ իր ներկայացուցչի միջոցով կասեցվում էին բաժնետերերի ընդհանուր ժողովի՝ աուդիտ անցկացնելու որոշումները։ Արդյունքում արհեստավարժ աուդիտ անցկացնելու փոխարեն փաստաբանը հղում է կատարում իր հաշվարկների վրա։
Հայտարարելով, թե Ն.Աբրահամյանը երբեք չի՛ նշանակել «2Ն Քոմփընի» ընկերության գլխավոր տնօրենին, փաստաբանը չգիտես ինչու միամտաբար բաց է թողնում այն հանգամանքը, որ գլխավոր տնօրենը նշանակվել է հեռավոր 1998 թվականին՝ ընկերության ստեղծման ժամանակ։ Հետաքրքիր տրամաբանություն՝ ընկերության ստեղծման մասին որոշումը և գլխավոր տնօրենի նշանակումը կատարվել է միևնույն փաստաթղթով, որի տակ ստորագրել է Նատալյա Աբրահամյանը։ Այսինքն ստացվում է, որ այդ ստորագրությամբ ընկերությունը ստեղծվել է, իսկ գլխավոր տնօրենը չի՞ նշանակվել։ Այդ դեպքում /եթե այդ ստորագրությունն անվավեր է/ ինչո՞ւ է Նատալյա Աբրահամյանի ներկայացուցիչը տարիներ շարունակ ստացել շահույթի իր մասնաբաժինը, յուրաքանչյուր եռամսյակը մեկ քվեարկելով «շահույթի բաշխման» որոշմանը կողմ, սակայն դեմ բոլոր այլ կառավարչական հարցերին։ Հարկ է նշել, որ շահույթը ևս փոքր չէ. միության 19 տարիների ընթացքում Ն. Աբրահամյանը ստացել է մոտ $20 մլն։
Հետաքրքրական եզրահանգումն այն մասին, թե, իբր, միայն բաժնետերի և գլխավոր հաշվապահի որոշած շահույթն է Վեյնեթ Թրեյդինգից հասնում «2 ՆԿ Քոմփընիի» հաշվեհամարին, իրականությանը հակառակ է արվել. շենքի շահագործման ծախսերը երբե՛ք չեն ավելացել և բաժնետերերը մշտապես հավասար շահույթ են ստացել։ Միակ ծախսը, որ կրում է «2 ՆԿ Քոմփընի» ընկերությունը՝ շենքի շահագործումն ու մենեջմենթն է։ Այս ծախսերը ֆիքսվել են դեռևս 20 տարի առաջ և որևէ փոփոխության չե՛ն ենթարկվել։
Փաստաբանը պատմել է բաժնետերերից մեկի և գլխավոր տնօրենի՝ իբրև թե գոյություն ունեցող միանձնյա կառավարման մասին, նաև բողոքել, թե իբր, Նատալյա Աբրահամյանին թույլ չեն տալիս մասնակցել շենքի կառավարմանը։ Փաստաբանը միևնույն ժամանակ մոռացել է նշել, որ Ն. Աբրահամյանը հանդիսանում է ԱՄՆ քաղաքացի և որևէ անգամ ներկա չի՛ գտնվել բաժնետերերի հավաքների ժամանակ։
Տեղին կլիներ հարց ուղղել բաժնետերին և փաստաբանին. տեղյա՞կ են նրանք՝ ինչ ներդրումների կամ անձնական ավանդի համար է ընկերության բաժնետոմսերի 50%-ի տերը դարձել Նատալյա Աբրահամյանը՝ Արա Աբրահամյանի կինը։
Հավանաբար, ընկերության գործերում Նատալյա Աբրահամյանի մեծ հետաքրքրացվածության պատճառով նրա բաժնեմասերը հաշված օրերի ընթացքում անցան Արա Աբրահամյանին, այնուհետև իր բարեկամներին և ի վերջո հանգրվանեցին պարոն Վ. Խաչատրյանի ձեռքերում։
Հավանաբար, այդ նույն «վատ մարդիկ», որոնց մասին պատմում է փաստաբան Կարաֆելովը, խոչընդոտ են հանդիսացել Նատալյա Աբրահամյանից Վարդան Խաչատրյանին բաժնետոմսերը ուղիղ փոխանցելուն։ Թե՞, այնուամենայնիվ, կա ուրիշ պատճառ։
2016 թվականին «2Ն Քոմփընին» առաջին անգամ է իմացել Կարաֆելովի մասին, նա ներկայացել է որպես բաժնետերի վստահելի անձ՝ հայտարարելով, որ իրենց նպատակը ո՛չ թե բիզնեսի համատեղ կառավարումն է, այլ կառավարումն ամբողջությամբ իրենց ձեռքերի մեջ վերցնելն է, ինչի ապացույցներն առկա են։
Փաստաբանի և իր իրավաբան-աշխատակիցների կողմից մի շարք արբիտրաժ գործեր նախաձեռնվեցին, որոնք սակայն դատարանում Աբրահամյանի օգտին լուծում չստացան (գործեր № А40-240068/2016, А40-180599/2016, А40-191749/2016).
Չկարողանալով փաստարկել իր դիրքորոշումը արբիտրաժ պրոցեսում, Աբրահամյանի ներկայացուցիչներն անցան քրեադատավարական դաշտ, իսկ եթե իրերը կոչենք իրենց անուններով՝ շինծու քրեական գործ պատվիրեցին, չմոռանալով ևս մեկ անգամ սպառնալ ընկերության գլխավոր տնօրենին՝ առաջարկելով հոժար կամքով փոխանվել ողջ բիզնեսը Աբրահամյանի մարդկանց կառավարմանը։
Փաստաբան Կարաֆելովի կողմից իրավապահ մարմիններին մտացածին հանգամանքների շարադրումով դիմելը, կարծես, իրավունք է տալիս նրան անվանել բոլորին հանցագործ։ Իսկ նա չէ՞ հանցագործն ու ագրեսորը, ով ներխուժում է տարիներ շարունակ գոյություն ունեցող բիզնես և ասում, որ իրեն պետք չէ՛ հասանելիք կեսն, այլ միայն ամբողջը։ Նա չէ՞ հանցագործն, ով բացեիբաց հայտարարում է գործող գլխավոր տնօրեին ամեն գնով փոխելու իր մտադրության մասին։
Դիտարկելով կոնֆլիկտի զարգացման ընթացքը, ցանկանում ենք հույս հայտնել, որ բիզնեսը չի՛ զավթվի և չի՛ ոչնչանա մի ինքնակոչի կողմից, մարդկանց ուրախություն բերող շենքը կշարունակի գործել, գլխավոր տնօրենը, ով ամեն օր ապահովում է բիզնեսի գործունակությունը, չի տուժի, իսկ Արա Աբրահամյանի փաստաբանը վերջապես կընթերցի իրավական գրականություն անմեղության կանխավարկածի մասին և կհասկանա՝ որ պահից սկսած է կարելի մարդկանց հանցագործ անվանել։

Адвокат Ары Абрамяна искажает факты для оправдания незаконного захвата имущества в Москве
Продолжаем информировать общественность о подробностях дела, касающегося рейдерского захвата председателем Союза армян России Ара Абрамяном имущества бизнесмена Рубена Григоряна. Реакция на заявление и публикации в СМИ о незаконных действиях Ары Абрамяна не заставила себя долго ждать.
С заявлением выступил адвокат А.М. Карафелов, который, указав, что начал работать над делом в 2016 году, изложил события двадцатилетней давности. Сказка оказалась красивой, только почему-то фантазия взяла верх над былью.
Адвокат Карафелов называет экспертизой некие расчеты о недополученных дивидендах, произведенные им самим. На протяжении долгих лет акционером Натальей Абрамян (супруга Ары Абрамяна) в лице ее представителей блокировались решения общего собрания акционеров о проведении в установленном порядке аудита общества. Вместо того, чтобы провести профессиональный аудит, адвокат ссылается на собственные подсчеты.
Ссылаясь на то, что Абрамян никогда не назначала генерального директора АО «2Н Компани», адвокат почему-то случайно упустил из виду, что генеральный директор назначен акционерами общества в 1998 году при создании общества. Интересная логика: одна подпись на документе о создании общества и о назначении директора. Этой подписью общество создали, а директора не назначили? Почему же в никогда не создаваемом Н.В. Абрамян обществе указанное лицо исправно получало дивиденды, не забывая каждый квартал голосовать «за распределение дивидендов», но против любых иных управленческих вопросов? А дивиденды, к слову сказать, получены немалые: за более чем 19 лет существования общества получено порядка 20 миллионов долларов США.
Удивительное умозаключение и о том, что лишь то количество средств, которое акционер и генеральный директор сочтут достаточным, поступает уже со счета Вэйнетт Трэдинг на счет АО «2 НК», сделано вопреки реальности: ставка за эксплуатацию и управление никогда не увеличивалась, а акционеры всегда получали дивиденды. Единственные расходы, которые несет АО «2Н Компани» - это эксплуатация и менеджмент, ставки которых зафиксированы изначально 20 лет назад. Эти два фиксированных платежа за эксплуатацию и управление никогда не менялись в сторону увеличения.
Адвокат рассказал об аффилированности одного акционера и генерального директора и о недопуске второго акционера к управлению, позабыв, однако, рассказать, что Н.В. Абрамян, будучи гражданкой США, ни разу не появилась на собраниях акционеров. Уместно было бы задать вопрос акционеру и адвокату: а знает ли они за какие инвестиции или за какой личный вклад обладательницей 50% акций общества стала именно госпожа Абрамян, супруга Ары Абрамяна?
Наверное, от большой заинтересованности Н.В. Абрамян в делах общества, акции за считанные дни перекочевали от Натальи Абрамян к Аре Абрамяну, от Ары Абрамяна к его родственникам, в конечном итоге, оказавшись у господина В.С. Хачатряна. Видимо, все те же «нехорошие люди», о которых рассказывает адвокат Карафелов, стали препятствием в прямой передаче акций от Н.В. Абрамян к В.С. Хачатряну. Или все-таки что-то другое?..
В 2016 году АО «2Н Компани» действительно впервые узнало адвоката Карафелова, он представился как поверенный акционера, заявив, что цель не управлять совместно, а взять в свои руки все управление, о чем имеются доказательства.
Адвокатом и его сотрудниками-юристами были инициированы арбитражные суды от имени Абрамян, но они оказались не в пользу Абрамян (дела № А40-240068/2016, А40-180599/2016, А40-191749/2016).
Не сумев аргументировать свою позицию в состязательном арбитражном процессе, представители Абрамян перешли в уголовно-правовую сферу, попросту говоря, «заказали дело», не забыв в очередной раз пригрозить генеральному директору общества и предложить добровольно отдать весь бизнес под контроль людей Абрамяна.
Подача заявления по надуманным обстоятельствам в правоохранительные органы со стороны А.М. Карафелова, кажется, дала право господину адвокату называть всех подряд преступниками. А не тот ли преступник, захватчик и агрессор, кто врывается в существующий десятилетиями бизнес и говорит, что ему не нужна половина, а нужно все целиком?.. А не тот ли преступник, кто говорит о смещении действующего генерального директора любыми способами?..
Наблюдая за развитием конфликта, хочется выразить надежду на то, что бизнес не будет разрушен и захвачен самозванцами, что приносящее людям радость здание продолжит свою работу, генеральный директор, каждодневно обеспечивающий функционирование бизнеса, останется в целости и невредимости, а адвокат Карафелов прочитает наконец-то статью о презумпции невиновности и о том, с какого момента людей можно называть преступниками.