Արմաշի մանկապարտեզը 40 տարի է չի հիմնանորոգվել
«Էն վախտ, որ երեխեքով քնած էինք, մի հատ «թստան բլոճ» այնտեղից սե՜նց եկավ: Նարեկը հելավ, ասեց՝ երեխե´ք, հելե~ք-հելե~ք, «թստան բլոճը»: Մենք էլ հելանք ընկեր Մարիետային, ընկեր Արմինեին կանչեցինք, մեկ էլ ընկեր Գայանեին ու տատիիս, եկան, սատկացրին»,-«թստան բլոճի» անցած ճանապարհը ցույց տալով` պատմում է 6-ամյա Լուսինեն, որը հաճախում է Արարատի մարզի Արմաշ գյուղի մանկապարտեզ:
Սահմանամերձ գյուղի մանկապարտեզը գործում է 1977 թվականից: Տարիների ընթացքում մանկապարտեզում մասնակի վերանորոգման աշխատանքներ են կատարվել՝ փոխվել են լուսամուտները, դռները, տանիքը, սակայն հիմնադրման օրվանից այն չի հիմնանորոգվել: Այժմ էլ պատերի որոշ հատվածներ անձրևաջրերից խոնավացել են, տեղ-տեղ ճաքած են, ծեփը թափվել է, փայտե հատակը տարիների ընթացքում մասամբ փտել եւ դուրս է եկել, դահլիճի առաստաղից և պատերից ծեփ է թափվում, իսկ լինոլեումը վերջին անգամ փոխվել է 80-ականներին: Ննջարանների գույքը մասամբ է փոխված: Երկու-երեք տարի առաջ փոխվել են ավագ և միջին խմբի սեղանները, իսկ կրտսեր երկրորդ խմբի մահճակալները դեռևս 70-ականների են, սպիտակեղենը նույնպես փոխել է պետք:
Մանկապարտեզը տարվա ընթացքում գործում է յոթ ամիս, քանի որ գազաֆիկացված չէ, չի ջեռուցվում: 2017 թվականի հոկտեմբերի 2-ին էլ Սննդամթերքի անվտանգության ծառայությունը փակել է մանկապարտեզը, քանի որ խոհանոցը չի համապատասխանել սահմանված պահանջներին: Փակվելուց հետո համայնքապետարանի միջոցներով վերանորոգվել է խոհանոցը, նոր գույք է տեղադրվել: Մանկապարտեզը նախատեսում են բացել ապրիլին, երբ եղանակային պայմանները բարելավվեն, ջեռուցման կարիք չլինի, իսկ մինչ այդ ՍԱՊԾ-ն ստուգումներ կկատարի՝ մանկապարտեզի վերաբացման թույլտվություն տալու համար:
Մանկապարտեզի տնօրեն Ալլա Եսայանի խոսքով՝ նախկինում ավելի քան 200 երեխա են ունեցել, սակայն վերջին տարիներին, բնակչության թվի նվազմանը զուգահեռ, երեխաների թիվը կրճատվել է. այժմ մանկապարտեզ է հաճախում 90-93 երեխա:
Եսայանը տնօրեն է 1982 թվականից: Ասում է՝ մանկապարտեզում խնդիրները սկսվել են Երասխի կռիվներից հետո`1993 թվականից. «Ամեն ինչ շատ լավ է եղել, կանաչապատ է եղել, ջրի խնդիր չենք ունեցել: Ոռոգման ջրի խնդիր էլ չի եղել: Ծառեր ենք ունեցել՝ երևի մոտ 75 ծիրանի ծառ: Արդեն խնդիրները առաջացել են Երասխի կռիվներից հետո, որ ավիրվեց, ապակիները լրիվ կոտրվել էին, մենք նորից ենք գցել: Համենայն դեպս, դրանից հետո սկսեց կամաց-կամաց օգնության կարիքը զգացվել, բայց միջոցներ չկային գյուղապետարանի կողմից, որպեսզի մեզ օգնեին»:
Տնօրենն ասում է, որ դիմել է տարբեր կազմակերպությունների ու հիմնադրամների մանկապարտեզի համար օգնության խնդրանքով, սակայն արձագանքողներ չեն եղել:
Նա պատմում է, որ երբ դրսում երեխաներն իրեն տեսնում են, հարցնում են՝ ընկեր Ալլա, բա մանկապարտեզը ե՞րբ է բացվելու:
Մանկապարտեզի ամսական վարձավճարը 5000 դրամ է, համայնքապետարանը փոխհատուցում է աշխատողների աշխատավարձերը, վճարում է զոհված զինծառայողների ընտանիքների երեխաների վարձավճարները, երբեմն կատարում է վերանորոգման աշխատանքներ, իսկ մանկապարտեզի հավաքած վարձավճարները հիմնականում ուղղվում են սննդի ձեռքբերմանը:

"We were in our beds together with the other children, when a stink beetle came out from that corner. Narek woke all of us up, showing the beetle. We called Miss Marietta, Miss Armineh, Miss Gayaneh and my grandmother. They came and killed the beetle,” says 6-year-old Lousineh, who attends the kindergarten in Armash, a village of Ararat Province.
The kindergarten of this borderline village was opened in 1977. Over the years, the building has only been partly renovated – some windows, doors and the roof have been changed.
Now, most of the walls are cracked, the wooden floor is damaged and rotten, plaster is dropping from the ceiling, and the linoleum hasn’t been changed since the 1980s.
Several years ago, senior and middle-class tables and beds were changed, while the junior class beds date from the 1970s. The bedding has to be replaced, too.
The kindergarten operates seven months a year. There’s no natural gas, and thus no central heating.
On October 2, 2017, the Food Safety Service (FSS) closed the kindergarten, since the kitchen did not meet the food safety requirements. The community then renovated the kitchen and installed new furniture. The kindergarten is scheduled to reopen in April, when it gets warmer. The FSS will have to inspect the kindergarten to permit the re-opening.
Kindergarten Director Alla Yesayan says that more than 200 children used to attend it, but their number has decreased in parallel with the population drop.
Now, only 90 children attend the kindergarten. Yesayan says they enjoy attending despite the conditions, and always ask her when it’s going to reopen.
Yesayan has been serving as director since 1982. She says the problems in the kindergarten started after 1993, when the battles of Yeraskh took place during Artsakh War, damaging the building.
The director says she has applied for funding to various organizations and foundations but hasn’t received any offers.
Unlike Yerevan, where the municipality covers all the expenses of public kindergartens, making them tuition free for residents, provincial kindergartens of Armenia are not free. The monthly tuition of this kindergarten is 5,000 drams ($10.40).
The municipality covers the employees' salaries, pays fees for the families of deceased soldiers. Tuition money mostly goes to purchasing food.