ԱԺ պատգամավորները հարգանքի տուրք են մատուցել ԼՂՀ ԳԽ առաջին նախագահ Արթուր Մկրտչյանի հիշատակին
ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժինը տեղեկացնում է, որ փետրվարի 16-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորներն այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցել Արթուր Մկրտչյանի հիշատակին:
Այնուհետև «Դաշնակցություն» խմբակցության նախաձեռնությամբ խորհրդարանում տեղի է ունեցել Արթուր Մկրտչյանի՝ որպես գիտնականի, պետական-քաղաքական գործչի և Ղարաբաղյան շարժման առաջամարտիկի մասին քննարկում:
Արթուր Մկրտչյանի մասին հուշեր են ներկայացրել նրա ընկերները, գործընկերները, նրան ճանաչող մարդիկ և հարազատները:
Արթուր Մկրտչյանը ծնվել է 1959թ.: 1992թ. հունվարի 8-ին ընտրվել է ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին նախագահ: Մահացել է 1992թ.-ի ապրիլի 14-ին:
Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար 2001թ.-ին հետմահու պարգևատրվել է «Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշանով:

Депутаты НС почтили память первого председателя Верховного совета НКР Артура Мкртчяна
Сегодня первому председателю Верховного совета Нагорно-Карабахской Республики Артуру Мкртчяну исполнилось бы 59 лет.
16-го февраля депутаты Национального собрания Республики Арцах посетили Степанакертский мемориальный комплекс и почтили память Артура Мкртчяна.
Затем по инициативе фракции "Дашнакцутюн" в парламенте состоялось обсуждение о пути, пройденном Артуром Мкртчяном, как ученым, общественно-политическим деятелем и одним из лидеров Карабахского движения.
Друзья, коллеги, родственники и знакомые с ним люди поделились воспоминаниями об Артуре Мкртчяне.
Артур Мкртчян родился в 1959 году. 8-го января 1992г. был избран первым председателем Верховного совета НКР. Скончался 14-го апреля 1992 года.