ՊԵԿ-ի քննչական վարչության պետն օգտակար հանածոներ կորոնի. նախարարությունը դրական եզրակացություն է տրվել
Պետեկամուտների կոմիտեի քննչական վարչության պետ Մարատ Դուրյանի ընկերության` Սոֆլու-Լեռնաշեն բազմամետաղների հանքային դաշտում օգտակար հանածոներ ուսումնասիրելու նախագծին Բնապահպանության նախարարությունը դրական եզրակացություն է տվել:
Արդարադատության փոխգնդապետին 90 տոկոս բաժնեմասով պատկանող «Պրեմիում Մայնինգ» ՍՊԸ-ն մտադիր է 2017-2020թթ. որոնողագնահատողական աշխատանքներ իրականացնել նշված տարածքում: Սոֆլու-Լեռնաշեն բազմամետաղների հանքային դաշտը գտնվում է Սյունիքի մարզի Սիսիանի ենթաշրջանում՝ Բարգուշատի լեռնաշղթայի հյուսիսային լեռնաբազուկների սահմաններում: Տեղակայված է Արևիս գյուղից շուրջ 3.5 կմ դեպի արևելք, Լեռնաշեն գյուղից 1.8 կմ դեպի արևմուտք:
«Ուսումնասիրության ընթացքում ազդեցությունները լինելու են ժամանակավոր, տեղային, թույլատրելի նորմերի սահմաններում: Նախատեսված են մի շարք բնապահպանական միջոցառումներ, որոնք կնվազեցնեն գործունեության ազդեցությունը շրջակա միջավայրի բաղադրիչների վրա»,- եզրահանգել է ԲՆ փորձագետ Զ. Զուռնաչյանը:

Начальник следственного управления КГД займется поиском полезных ископаемых: Минохраны природы предоставило положительное заключение
Проект изучения полезных ископаемых на рудном полиметаллическом поле Софлу-Лернашен, представленный компанией начальника следственного управления Комитета госдоходов Марата Дуряна, получил положительное заключение Министерства охраны природы РА.
ООО “Премиум Майнинг”, 90 процентов которого принадлежат подполковнику юстиции, в 2017-2020 гг. намерено осуществить поисково-оценочные работы на указанной территории.
Рудное полиметаллическое поле Софлу-Лернашен находится в Сисианском районе Сюникской области, в 3,5 км к востоку от села Аревис и в 1,8 км к западу от села Лернашен.
“В процессе изучения воздействие будет носить временный и локальный характер, с соблюдением допустимых норм. Предусмотрено проведение ряда природоохранных мероприятий, которые уменьшат воздействие деятельности на компоненты окружающей среды”,- заключил эксперт МОП З.Зур