Հայտնի են Սերժ Թանգյանի՝ 5 000 ԱՄՆ դոլար մրցանակով երաժշտական մարտահրավերի հաղթողները
Alpha Lighting System ռոք-խումբը և Մարիամ Պետրոսյանը կկիսեն 5 000 ԱՄՆ դոլար մրցանակը Սերժ Թանգյանից։
Սերժ Թանգյանը և Creative Armenia-ն ներկայացրեցին Սերժ Թանգյանի՝ «7 նոտա» երաժշտական մարտահրավերի հաղթողներին։ Alpha Lighting System ռոք-խումբը (Մեքսիկա) և Մարիամ Պետրոսյանը (Հայաստան) կկիսեն մարտահրավերի՝ 5,000 ԱՄՆ դոլար մրցանակը։
Alpha Lighting System ռոք-խմբի անդամներն են Ալամ Էրնանդեսը, Ջոշուա Սան Մարտինը, Ջաքո Ջաքոմը և Ջեյ Ջի Էրնանդեսը։ Ջազի որոշակի ազդեցություն կրող պրոգրեսիվ ռոքային իրենց «life.exe» երգով խումբը մեզ տանում է խրթին և էպիկական երաժշտական մի ճամփորդության. Թանգյանի բառերով՝ «Երբևէ լսածս ամենահրաշալի պրոգրեսիվ մեղեդին»։
Երկրորդ մրցանակակիրն ազգությամբ հայ երգչուհի և երգահան Մարիամ Պետրոսյանն է։ Լոնդոնի երաժշտական քոլեջի շրջանավարտը ներկայացրել է «Here I Come» ստեղծագործությունը, որը լիրիկական հզոր եւ ռեզոնանսային երգ է: «Մնայուն գեղեցիկ երգ, որ չի հեռանա», - այսպես է երգի մասին մտածում Սերժ Թանգյանը։
Հաղթողներն ընտրվել են System of a Down խմբի բաս-կիթառիստ Շավո Օդաջյանի, Capital Citiesխմբի աստղ Սեպուհ Սիմոնյանի, ջազ ֆենոմ եւ կոմպոզիտոր Տիգրան Համասյանի, Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր արտիստ Վահագն Հայրապետյանի, UCLA համալսարանի Herb Alpert երաժշտական դպրոցի պրոֆեսոր եւ հիմնադիր դեկան Ջուդիթ Սմիթի եւ հայտնի ռոք-աստղ ու հենց իր՝ մարտահրավերի հեղինակ Սերժ Թանգյանի կողմից։
Հաղթող ստեղծագործությունները, ինչպես նաև հազարավոր դիմումներից ընտրված 500 երգերը, հասանելի են 7NotesExperiment.com կայքում։

Serj Tankian and Creative Armenia unveiled the winners of the 7 Notes music challenge by Serj Tankian. Alpha Lighting System (Mexico) and Mariam Petrosian (Armenia) will share the $5,000 prize to the 7 Notes music challenge.
Alam Hernández, Joshua San Martín, Jaco Jácome, and JG Hernández are the minds behind Alpha Lighting System. In “life.exe,” the band takes us on a complex musical epic journey of progressive rock with some jazz influences. According to Tankian, "The most amazing progressive melody I've ever heard."
The second winner is Mariam Petrosian – an Armenian singer and songwriter. The graduate of the London College of Music presented the composition “Here I Come,” which is a powerful and resonant lyrical piece. "A consistently beautiful song that doesn't fade." This is how Serj Tankian feels about the song.
The winners were chosen by System of a Down bassist Shavo Odadjian; Capital Cities star Sebu Simonian; jazz phenom and composer Tigran Hamasyan; Honored Artist of the Republic of Armenia Vahagn Hayrapetyan; professor and Founding Dean of the UCLA Herb Alpert School of Music, Judith Smith; and the iconic rock star and challenger himself – Serj Tankian.
The winning songs, as well as 500 selected compositions from thousands of submissions can be heard at 7NotesExperiment.com.