Էթիկայի հանձնաժողովը «խմբագրում» է նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանի հայտարարագրերը
Օրեր առաջ թվով 6 հասարակական կազմակերպություններ հայտարարություն էին տարածել Արմեն Սարգսյանի թեկնածության Սահմանադրության պահանջներին համապատասխանության վերաբերյալ: Նշել էին, որ նախագահի թեկնածուի վերաբերյալ զանգվածային լրատվամիջոցներում շրջանառվող տեղեկատվության իսկության պարագայում, վերջինս չի համապատասխանում հանրապետության Նախագահին՝ Սահմանադրությամբ ներկայացվող պահանջներին, ուստիև չի կարող ծառայել որպես Հայաստանի Հանրապետության գլուխ և պահպանել ՀՀ Սահմանադրությունը:
Որպես հիմնավորում նշված էր նաև այն, որ «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք պաշտոնը ստանձնելիս և հետագայում՝ տարեկան պարբերականությամբ, պարտավոր են Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացնել գույքի և եկամուտների հայտարարագիր: ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Սարգսյանը, հանդիսանալով բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ, չի ներկայացրել 2013 թվականի գույքի և եկամուտների տարեկան հայտարարագիր, իսկ ներկայացված մյուս տարեկան հայտարարագրերում բացակայում է եկամուտների հայտարարագրումը ինչպես իր, այնպես էլ կնոջ կողմից։ Մինչդեռ ակնհայտ է, որ նա ունեցել է եկամուտ, առնվազն, դիվանագիտական ներկայացուցչի աշխատավարձի, ինչպես նաև տարբեր բիզնեսներից ստացված շահույթի տեսքով։
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովն անդրադարձել է ՀԿ-ների հայտարարությանը: Իր պաշտոնական կայքէջում Հանձնաժողովը պարզաբանել է, թե «Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Սարգսյանը 2013 թվականին Հանձնաժողով է ներկայացրել իր պաշտոնեական պարտականությունները ստանձնելու օրվա դրությամբ առկա գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց հայտարարագիրը, իսկ 2014-2016 թվականներին՝ իր տարեկան հայտարարագրերը (2017 թվականի տարեկան հայտարարագիրը, «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքին համապատասխան՝ ենթակա է ներկայացման մինչև սույն թվականի մարտի 30-ը): Ընդ որում, Ա. Սարգսյանի կինը Հանձնաժողով է ներկայացրել իր հայտարարագրերը 2013-2016 թվականների համար, որոնցում հայտարարագրման ենթակա տվյալ է նաև համատեղ սեփականության իրավունքով պատկանող գույքը: Այս առումով, Ա. Սարգսյանի կողմից ներկայացված հայտարարագրերում, ըստ էության, արտացոլված են գույքի, եկամուտների վերաբերյալ տվյալներ ինչպես Ա. Սարգսյանի պաշտոնեական պարտականությունները ստանձնելու օրվա դրությամբ (27.09.2013թ.), այնպես էլ դրանից հետո: Դիվանագիտական ներկայացուցչի աշխատավարձի չհայտարարագրման հարցի հետ կապված՝ Ա. Սարգսյանն, իրոք, աշխատավարձի տեսքով եկամուտ չի ստացել (աշխատում է անվճար հիմունքներով): Դրա վերաբերյալ առկա է նաև պարզաբանում հայտարարագրերի՝ «Նշումներ» բաժնում:
Նշենք, որ Էթիկայի հանձնաժողովը շրջանցել է ՀԿ-ների կողմից բարձրացված հարցը: Այն է՝ Արմեն Սարգսյանը, հանդիսանալով բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ, չի ներկայացրել 2013 թվականի գույքի և եկամուտների տարեկան հայտարարագիր: Այսօր էլ 2013թ. տարեկան հայտարարագիրը ներկայացված չէ, իսկ պաշտոնեական պարտականությունները ստանձնելու օրվա դրությամբ առկա գույքի, եկամուտների և տարեկան հայտարարագրերը տարբեր են և չեն կարող նույնական լինել:
Բացի այդ, Արմեն Սարգսյանը պաշտոնեական պարտականությունները ստանձնելու օրվա դրությամբ առկա գույքի, եկամուտների 2013թ. հայտարարագիրը ներկայացրել է «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի խախտումով, մի քանի տարի անց՝ 2017թ. ապրիլի 20-ին:
«Հետքը» դեռևս 2016թ. սեպտեմբերին անդրադարձել էր, որ 2013թ. սեպտեմբերի 27-ին պաշտոնը ստանձնած Արմեն Սարգսյանը ոչ պաշտոնը ստանձնելու հայտարարագիր է ներկայացրել, ոչ էլ՝ տարեկան: Մեր հրապարակումներից հետո է նա ներկայացրել հայտարարագրերը: Այդ ժամանակ Էթիկայի հանձնաժողովն ի պատասխան մեր գրության, հաստատել էր, որ պաշտոնյան չի ներկայացրել հայտարարագրեր: Հանձնաժողովի պարզաբանումից ստացվում է, որ Արմեն Սարգսյանը օրենքը չի ոտնահարել և չի ցուցաբերել վարքագծի նորմերի խախտում:
Ինչ վերաբերում է Արմեն Սարգսյանի չհայտարարագրած աշխատավարձին, ապա նշենք, որ այդ մասին անդրադարձել ենք դեռևս 2017թ. օգոստոսի 28-ի հրապարակումով: Այդ ժամանակ Էթիկայի հանձնաժողովը որևէ պարզաբանում չի տվել, որ դեսպանն անվճար է աշխատում: Չի նշել, որ «Դրա վերաբերյալ առկա է նաև պարզաբանում հայտարարագրերի՝ «Նշումներ» բաժնում»: Մինչդեռ հայտարարագրի նշումներ բաժինն առանց հայտարարատու անձի համաձայնության հրապարակման ենթակա չէ, և քաղաքացին չի կարող տեսնել այդ նշումը:
Հիշեցնենք, որ հանրապետական կուսակցության գործադիր մարմինը հունվարի 18-ի նիստում կուսակցության կողմից Հանրապետության նախագահի թեկնածու է առաջադրել Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Սարգսյանին:
Էթիկայի հանձնաժողովը չի արձագանքել նաև բիզնես կապերին: Եթե Արմեն Սարգսյանը 0-ական եկամուտ է ներկայացրել, ստացվում է, որ թաքցրել է նաև բիզնեսից ստացած եկամուտները: Վերջին տարիներին մամուլը բազմիցս գրել է, որ նա բիզնես հետաքրքրություններ ունի տարբեր երկրներում:
Նա է «Highbury Group», «Knightsbridge Group» ընկերությունների հիմնադիրը: Վերջինիս խմբի մեջ մտնում են մեկ տասնյակից ավելի ընկերություններ, որոնք գործունեություն են ծավալում արդյունաբերության տարբեր ճյուղերում և տարբեր երկրներում: Մասնավորապես՝ Ռուսաստանում, Հնդկաստանում, Չինաստանում, Ղազախստանում և այլն:
Իսկ «Highbury Grօup»-ը «Ленинград» կոորպորացիան, որի գործունեության մի մասն էլ էներգետիկ ոլորտն է: Մեր տեղեկություններով այլ բիզնես ընկերություններ ևս ունի, որտեղ դեսպանը «թաքնվել» է այլ անձանց անվան տակ: Արմեն Սարգսյանի կինը՝ Նունե Սարգսյանը ևս հայտարարագրերը ներկայացրել է տարիներ անց՝ 2017թ. ապրիլի 20-ին:

Комиссия по этике “редактирует” декларации кандидата в президенты РА Армена Саргсяна
Несколько дней назад шесть общественных организаций выступили с заявлением, в котором ставили вопрос о соответствии кандидата в президенты Армена Саргсяна требованиям Конституции РА. В заявлении отмечалось, что в случае подтверждения появившейся в СМИ информации Армен Саргсян не будет соответствовать требованиям, которые Основной закон страны выдвигает президенту РА, а потому он не может быть главой Республики Армения.
В качестве обоснования также отмечалось, что, согласно закону РА “Об общественной службе”, высокопоставленные должностные лица обязаны при вступлении в должность и в дальнейшем раз в год представлять в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларации об имуществе и доходах. Чрезвычайный и Полномочный посол Армении Армен Саргсян, являясь высокопоставленным должностным лицом, не представил декларацию об имуществе и доходах за 2013 г., а в остальных декларациях отсутствовали данные о доходах, полученных как им, так и его супругой. Между тем очевидно, что А.Саргсян получал доходы как минимум от работы диппредставителем, а также в виде прибыли от различных бизнесов.
Комиссия по этике отреагировала на заявление общественных организаций, разместив на своей официальной странице следующее пояснение: “Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Объединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии Армен Саргсяна в 2013 г. представил декларацию по положению на день вступления в должность, а также декларации взаимосвязанных с ним лиц, а в 2014-2016 гг. представлял годовые декларации. При этом жена А.Саргсяна представила в Комиссию декларации за 2013-2016 гг., в которых декларированию подлежало также имущество, принадлежащее ей на правах совместной собственности. В этом плане в декларациях А.Саргсяна фактически отражены сведения об имуществе и доходах как на момент вступления им в должность (27.09.2013թ.), так и после этого. Что касается отсутствия данных о зарплате диппредставителя, то доход в виде зарплаты Армен Саргсян действительно не получал (работал на бесплатной основе). Соответствующее пояснение имеется в графе “Пометки”.
Отметим, что Комиссия по этике обошла поднятый общественными организациями вопрос о том, что Армен Саргсян, являясь высокопоставленным должностным лицом, не представил декларацию об имуществе и доходах за 2013 год. Эта декларация не представлена по сей день.
Hetq.am eще в сентябре 2016 г. писал о том, что Армен Саргсян, вступивший в должность 27 сентября 2013 г., не представил ни декларацию о доходах по положению на этот день, ни декларацию за год. После нашей публикации Саргсян это упущение. Тогда Комиссия по этике в ответ на наш запрос подтвердила, что чиновник не представил декларацию. Из разъяснений Комиссии следует, что Армен Саргсян не нарушал закон и нормы поведения.
Что касается незадекларированной зарплаты посла, то отметим, что об этом мы писали 28 августа 2017 г. Тогда Комиссия не сообщила, что посол работает бесплатно, не отметила, что соответствующее разъяснение имеется в графе “Пометки”. Между тем эта графа не подлежит публикации без согласия представившего декларацию лица.
Если декларацию на момент вступления в должность чиновник может представить спустя 4 года и Комиссия не видит в этом ничего из ряда вон выходящего, то общество имеет право поставить под соменение эти “пометки”, тем более, что Комиссия не отреагировала своевременно на публикации по данному вопросу. Об этом она сособщила только сегодня, когда правящая партия выдвинула Армена Саргсяна кандидатом в президенты.
Напомним, что на заседании 18 января исполнительный орган Республиканской партии выдвинул Чрезвычайного и Полномочного посла Армении в Объединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии Армена Саргсяна кандидатом на пост президента страны.
Комиссия по этике не отреагировала и на бизнес-связи посла. Если Армен Саргсян представил нулевой доход, то получается, что он скрыл и доходы от бизнеса. В последние годы пресса неоднократно писала о бизнес-интересах посла РА в Великобритании и других странах.
В 2014 году у Саргсяна было 7 млн 600 тыс. евро и автомобиль “RANGE ROVER 4.4 L V8” стоимостью 70.000 фунтов стерлингов, в 2015-ом – 6 млн 150 тыс. евро, в 2016-ом – 5 млн 700 тыс. евро.
Армен Саргсян является учредителем компаний “Highbury Group”, “Knightsbridge Group”. В последнюю входят свыше десятка компаний, которые развертывают деятельность в различных отраслях промышленности в России, Индии, Китае, Казахстане, других странах.
По нашим сведениям, Армену Саргсяну принадлежат и другие компании, в которых его имя не фигурирует. Жена посла, Нуне Саргсян, тоже представила декларации спустя несколько лет – 20 апреля 2017 г.