Սպառողներն ահազանգում են՝ որդեր, միջատներ և բորբոս սննդամթերքի մեջ
Երեկ ֆեյսբուքյան օգտատերերից մեկը՝ Էլեն Գրիգորյանը, իր էջում գրառում էր կատարել, որտեղ շնորհակալություն էր հայտնել Lutik ապրանքանիշին՝ իր ընթրիքին «միսն» ապահովելու համար։
Մարինացված ոչ քաղցր վարունգների մեջ սպառողը հայտնաբերել էր սպիտակ որդեր։
«Հետք»-ի հետ զրույցում Էլեն Գրիգորյանը պատմեց, որ գնումը կատարել է Երևանի Մարգարյան 23/6  հասցեում գտնվող «Կայզեր» սուպերմարկետից՝ գրառումը կատարելուց մոտ մեկ ժամ առաջ։
Որդեր հայտնաբերելուց հետո նա փորձել է զանգահարել Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության թեժ գիծ, բայց երեկոյան ժամին պատասխանող չի եղել։
Ապրանքի մակնշումից երևում է, որ խոսքը 2017թ. հոկտեմբերի 27-ին արտադրված մարինացված վարունգի խմբաքանակի մասին է։ Դրա պիտանելիության ժամկետը 3 տարի է։ Այսինքն ապրանքը ժամկետանց չէ։ Այդ միջավայրում որդեր չեն կարող առաջանալ. դրանք, հավանաբար, եղել են ի սկզբանե:
Ըստ մակնշման՝ մթերքն արտադրված է Հնդկաստանում, արտադրող՝ «Բնազրում Ագրո էքսպորտս» ՍՊԸ։ Այն ունի EAC համապատասխանության նշան, և արտադրված է «Եվրովիժն» (ԱՄՆ) ստանդարտներով։
Մենք փորձեցինք նշված հեռախոսահամարներով կապ հաստատել «Կայզեր» սուպերմարկետի հետ, սակայն պատախանող չկա։
Պարզվում է, որ նմանատիպ դեպքերը շուկայում եզակի չեն. մեր ընթերցողներից մի քանիսը ևս պատմել են խանութներից գնած անորակ սննդի մասին:
Սյուզաննան երեկ հայտնել էր, որ ցեց է գտել «Արոր» ընկերության «Թեփ»-ի միջից.
«Այսօր եմ խանութից գնել ու բացել թեփը: Նախ զարմացրեց փառ հիշեցնող զանգվածը, հետո իհարկե նկատեցի մեջը գտնվող ցեցերին»:
Սյուզաննան նաև նշում է, որ փաթեթավորումը վակումային էր և վնասված չէր:
Վուսանիկ անունով ֆեյսբուքյան օգտատերը պատմել էր, որ Դավթաշենում գտնվող «Սուփրա» խանութից գնել է ժամկետի մեջ եղած բորբոսնած լավաշ:
«Գնել եմ այսօր, փետրվարի 17-ի ցերեկը... առաջին անգամ գնեցի, որ փորձենք»:
Լավաշի արտադրողն է ՝ «Լուսի Սար» ՍՊԸ-ն: Ապրանքի մակնշումը թերի է. չկա տեղեկություն սննդամթերքի բաղադրիչների, կալորիականության, պահման պայմանների վերաբերյալ:
Սա «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» օրենքի խախտում է:
Ընթերցողներից Ռուզաննան «Հետք»-ին էր տրամադրել նախորդ տարվա աշնանը Նոր Նորքի զանգվածում գտնվող «Երևան Սիթի» խանութից գնած սպիտակաձավարի լուսանկարները, որի մեջ միջատներ էին եղել: Սպիտակաձավարը եղել էր ժամկետի մեջ:
««Երևան սիթի»-ի արտադրության սպիտակաձավարի(մաննի) միջից տառականներ եմ գտել: Դեպքը տեղի է ունեցել մի քանի ամիս առաջ, ուղղակի հույս չունեի, որ որևէ մի կազմակերպություն կգնա այս դեպքի հետքերով, դրա համար չեմ դիմել ոչ մի տեղ: Երբ վերջում լվացարանի մեջ թափ տվեցի տուփը, ևս երկու տառական ընկան միջից...»:
Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության մամուլի քարտուղար Նվարդ Առաքելյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց, որ իրենք տեղյակ են մարինացված վարունգի մեջ եղած խախտման դեպքի մասին և արդեն հարցն ուսումնասիրվում է:
Մնացածի մասով նշեց, որ հաճախ է լինում, որ քաղաքացիներն իրենց ահազանգում են, և դեպք չի լինում, որ չարձագանքեն, իսկ իրենց թեժ գիծը (010 20 60 40 ) շուրջօրյա է:
Բոլոր ահազանգերին իրենք անպայման ընթացք են տալիս. «Եթե կա տվյալ, եթե կա դեպք, մենք դրանք անպայման գրանցում ենք, գործողություն անում և հետադարձ կապով ասում, որ այսինչ բանն արել ենք»,- ասաց Ն. Առաքելյանը: Նա նշեց, որ սոցիալական հարթակներում եղած դեպքերին ևս արձագանքում են և խոստացավ, որ ընթացք կտան նաև նշված դեպքերին:
Եթե դուք բողոքներ ունեք սննդամթերքի որակի, անվտանգության վերաբերյալ կամ նկատել եք սննդամթերքի արտադրման, պահման պայմանների, մակնշման կամ այլ նորմերի խախտում, կարող եք գրել նաև մեր՝ [email protected] էլեկտրոնային հասցեին կամ գրառում թողնել «Հետք»-ի՝ «Անվտանգ սնունդ» ֆեյսբուքյան խմբում:
Հ.Գ.  Էլեն Գրիգորյանի համաձայնությամբ՝ մարինացված վարունգներն այսօր կներկայացվեն լաբորատորիա՝ փորձաքննության:
Լուսանկարները տրամադրել են «Հետք»-ի ընթերցողները
Հակառեժիմ
Մեր ամեն ինչը հարամել են՝ օդ, ջուր, հաց, իրավունքներ, կրթություն, մշակույթ, առողջություն.... ցանկը դուք շարունակեք, էլ ուժ չմնաց էս գաղջ մթնոլորտում
2017թ աշնանը Բաղրամյան ալյուրի 5կգ պարկում ոջիլ կար։ Ապրանքը ժամկետի մեջ էր։ Խանութին հայտնեցի, պատասխանը՝ բողոքիր արտադրողին։
art khachev
its nice to be an investigative journalist in Armenia, you sit home, on a couch, browse facebook pages, find people telling abt their grievances about Armenia and then copy and paste, without investigating further whose fault was, was it the consumer's fault, the store's fault, the warehouse's or the producer's? RUSSIA USED FACEBOOK TO TILT THE US ELECTIONS TOWARDS TRUMP, SO FACEBOOK IS NOT AN OBJECTIVE SOURCE OF INFORMATION. I HOPE THAT AT LEAST THE JOURNALISTS UNDERSTAND THAT.
Անուշ հարությունյան
Ստուգել ենք, ՍԱՊԾ թեժ գծին բաց թողնված հեռախոսազանգ չկա: Հնարավոր է՝ տեխնիկական ինչ որ խնդիր է եղել: 010 206040 հեռախոսահամարը հասանելի է միշտ:

Потребители бьют тревогу: в продуктах питания черви, насекомые и плесень
Вчера одна из пользовательниц Фейсбука Элен Григорян оставила на своей странице запись, в которой благодарила торговую марку “Lutik” за обеспечение “мяса” для своего ужина. В банке несладких маринованных огурцов женщина обнаружила белых червей.
В беседе с Hetq.am Элен Григорян рассказала, что огурцы были куплены в супермаркете “Кайзер” по адресу: Маркаряна, 23/6, за полчаса до того, как она оставила запись в Фейсбуке.
После обнаружения червей Элен попыталась позвонить на “горячую линию” Госслужбы безопасности пищевых продуктов, но поскольку это было вечернее время, в ведомстве никто не ответил.
Согласно маркировке этого товара, речь идет о партии маринованных огурцов, произведенных 27 октября 2017 г. Срок годности – 3 года. То есть товар не просрочен. Так что черви не могли появиться в банке. Судя по всему, они уже были на момент консервирования.
Маркировка свидетельствует о том, что продукт произведен в Индии ООО “Бназрум Агро Экспортс”, имеет знак соответствия EAC и изготовлен по стандартам “Евровижн” (США).
Мы попытались связаться с супермаркетом “Кайзер”, однако на наши звонки никто не ответил.
Оказалось, что на рынке подобные случаи не редкость. О купленных в магазинах некачественных продуктах рассказали и другие наши читатели.
Вчера наша читательница Сюзанна сообщила, что в отрубях компании “Арор” обнаружилась моль.
“Отруби я купила сегодня. Когда открыла пачку, меня удивила имевшаяся в ней белая масса, уже потом я заметила моль”. По словам Сюзанны, пачка не была повреждена.
Пользователь Фейсбука по имени Вусаник рассказал нам, что в расположенном в Давидашене магазине “Супра” купил заплесневелый лаваш.
“Купил сегодня днем, 17 февраля… Купил в первый раз, чтобы попробовать”,- рассказал Вусаник.
Производитель лаваша – ООО “Луси Сар”. Маркировка товара не содержит информации о составе лаваша, его калорийности, условиях хранения, что является нарушением закона РА “О безопасности пищевых продуктов”.
Читательница Hetq.am Рузанна предоставила нам фотографии манной крупы, купленной осенью прошлого года в супермаркете “Ереван сити” в округе Нор Норк, в которой оказались насекомые. Крупа не была просрочена.
“В манной крупе производства “Ереван сити” я нашла тараканов. Случай произошел несколько месяцев назад, но я не надеялась, что какая-либо организация займется этим случаем, поэтому никуда не обратилась. Когда я встряхнула пачку в мойку, оттуда выпали еще два таракана…”
Пресс-секретарь Госслужбы безопасности продуктов питания Нвард Аракелян в разговоре с Hetq.am отметила, что они осведомлены о нарушении в случае с маринованными огурцами, и этот вопрос уже изучается.
Пресс-секретарь также заверила, что ни одно обращение граждан не остается без ответа, а “горячая линия” (010 20 60 40) работает круглосуточно.
“Если есть нарушение, мы обязательно его регистрируем, проводим действия, после чего сообщаем по обратной связи, какие шаги были предприняты”,- сказала Н.Аракелян, добавив, что ГСБПП реагировала также на случаи, изложенные в социальных сетях. Пресс-секретарь пообещала дать ход и указанным выше случаям.
Если у вас есть жалобы на качество и безопасность продуктов питания или вы заметили нарушения в условиях производства и хранения пищевой продукции, маркировки или других норм, вы можете написать на наш электронный адрес: [email protected] или оставить запись в разделе “Безопасная еда” страницы Hetq.am в Фейсбуке.
P.S. С согласия Элен Григорян маринованные огурцы сегодня будут переданы в лабораторию для проведения экспертизы.