Կոտայքի մարզպետարանը հետաքրքրվում է Կեչառիսի կառուցապատմամբ
Կոտայքի մարզպետարանի «Հետքի» աղբյուրը երեկ հայտնել էր, որ մարզպետարանը գրություն է առաքել Ծաղկաձորի քաղաքապետարան այն մասին, որ Կեչառիս վանական համալիրում շինարարություն կատարելն արտոնվում է, որին կից եղել է նաեւ Վեհափառի թույլտվությունը:
Այս տեղեկությունը Կոտայքի մարզպետ Կովալենկո Շահգալդյանը հերքեց` նշելով, որ օրերս Կոտայքի մարզպետարանը դիմել է կաթողիկոսին` հարցնելով, թե Վեհափառն ինչ դիրքորոշում ունի Ծաղկաձորի Կեչառիս վանական համալիրում շինարարության վերաբերյալ: Վեհափառը մարզպետարանի հարցմանը պատասխանել է. «Մենք չենք առարկում, բայց որոշիչ է մշակույթի նախարարության խորհրդի որոշումը»,- մեջբերեց մարզպետը:
Թե ինչու հենց այս օրերին մարզպետարանը որոշեց դիմել Վեհափառին, Կովալենկո Շահգալդյանը պատասխանեց. «Որպեսզի դուք անընդհատ չհարցնեք` ինչ եղավ, ինչու եղավ, հարցն էլ առկախ էր մնացել, որոշեցինք լուծում տալ: Հիմա էլ որոշել ենք դիմել մշակույթի նախարարությանը` իմանալու նաեւ նրանց պատասխանը»,- ասաց Կոտայքի մարզպետ Կովալենկո Շահգալդյանը:
Անցած շաբաթ մշակույթի նախարարության հուշարձանների պահպանության կոմիտեի գիտամեթոդական խորհրդի նիստի ժամանակ քննարկման է դրվել Կեչառիսի կառուցապատման հարցը: Քննարկման արդյունքում շինարարության նախագիծն ուղարկվել է հետ` լրացման, «քանի որ լուսավորության եւ այլ դետալային խնդիրներ են եղել»:
Մարզպետ Շահգալդյանը նշեց, որ այս մասին ինքը տեղյակ չէ. «Մշակույթի նախարարությունը պետք է ցանկացած պատասխան մեզ ուղարկեր, քանի որ այդ փաստաթղթերը մենք ենք ուղարկել իրենց: Ես չգիտեմ, մենք սպասում ենք իրենց վերջնական պատասխանին: Երբ կստանանք, այդ պատասխանի լույսի ներքո էլ մեր գործողությունները կիրականացնենք»:
Հարցին, թե արդյո՞ք մարզպետարանը վերջին օրերին որեւէ կոնտակտ չի ունեցել մշակույթի նախարարության հետ, մարզպետը պատասխանեց. «Պարզ չէ՞, որ վերջնական պատասխան մշակույթի նախարարությունից չենք ստացել: Իսկ կոնտակտ ունեցել ենք, թե ոչ, կարծում եմ՝ դա կարեւոր չէ եւ հարցի հետ կապ չունի»:
Ծաղկաձորի քաղաքապետ Գարուն Միրզոյանն էլ իր հերթին հայտնեց «Հետքին», որ Կեչառիսում որեւէ շինարարության թույլտվություն չկա, քանի դեռ չկա մշակույթի նախարարության թույլտվությունը. «Մարզպետարանը որեւէ կապ չունի, շինարարության թույլտվություն տալիս է քաղաքապետարանը, մենք այդպիսի թույլտվություն չենք տվել»,- նշեց քաղաքապետը:
Իսկ մարզպետ Կովալենկո Շահգալդյանն ավելացրեց. «Եթե մշակույթի նախարարությունը կպատասխանի, որ այդ կառույցը չի համապատասխանում ՀՀ գործող օրենքներին եւ ապամոնտաժման հարց կդնի, կարող եք չկասկածել, հաջորդ օրն իսկ հանձնարարություն կտանք համայնքի ղեկավարին` ապամոնտաժել այդ կառույցը: Ներկայումս այդ հարցն առկախ է, մենք որեւէ հիմք չունենք այն ապամոնտաժելու»:

Construction at Kecharis: Who's In Charge?
Hetq’s source inside the Kotayk Regional Office announced yesterday that the Office had informed the Tzaghkadzor Municipality that construction at the Kecharis Monastery had been approved and that Catholicos Garegin II had also given the go-ahead.
Kotayk Regional Governor Kovalenko Shahgaldyan denied that such a note had been sent to Tzaghkadzor. He did confirm that the Office had sent an inquiry to Etchmiadzin as to the position of the Catholicos on the matter.
Shahgaldyan says that Catholicos Garegin II responded that, “We are not opposed to the construction but that the Ministry of Culture has the final say.”
When asked why the Kotayk Office all of a sudden decided to get the official position of Etchmiadzin, Shahgaldyan said, “So that reporters like you stop asking all these questions about the construction.”
The Kotayk Governor says he will now send an inquiry to the ministry to get their official response on the Kecharis construction.
Last week, the ministry’s Monuments Preservation Committee discussed the Kecharis issue and sent the construction blueprint back for redrafting. There was a problem with the lighting and other details.
Governor Shahgaldyan says he’s not aware of the ministry’s move.
“The ministry has to send their answer to us directly. We are the ones that sent the construction plan to the ministry. We are waiting for their final answer,” he said.
Tzaghkadzor Mayor Garun Mirzoyan told Hetq that there isn’t any official approval for construction work at Kecharis.
“It’s not up to the Kotayk Office. It’s the municipality that grants the construction permit, but only after approval from the ministry. We haven’t issued any such work permit,” Mayor Mirzoyan said.
Governor Shahgaldyan added that if the ministry finds that the work done so far is illegal and must be dismantled, he’ll issue a directive to the mayor the very next day.