ՌԱՀՀԿ-ի հատուկ սեմինարը՝ նվիրված Արցախյան շարժման 30-րդ տարեդարձին
Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնը (ՌԱՀՀԿ) այսօր՝ Արցախյան շարժման 30-ամյակի կապակցությամբ անցկացրեց սեմինար-քննարկում, որի թեման էր՝ «Ղարաբաղյան շարժում. հաջողության բանաձեւը»: Հրավիրված էին փորձագիտական մակարդակով խնդրին տիրապետող գործիչներ, քաղաքագետ-վերլուծաբաններ, հանրային ակտիվիստներ, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ եւ այլք:
Սեմինարի աշխատանքին մասնակցում էր ՌԱՀՀԿ հիմնադիր նախագահ Րաֆֆի Կ. Հովհաննիսյանը:
Քննարկումը բացեց ՌԱՀՀԿ գործադիր տնօրեն Կարապետ Կալենչյանը.
«Երեք տասնամյակների հեռավորությունից հետադարձ հայացք ձգելով Արցախյան շարժման անցած ուղուն, ցանկացած ոք ուզում է նախեւառաջ հասկանալ, թե որն էր Շարժման հաջողության բանաձեւը, եւ թե ինչու հետագա տարիներին այդ բացառիկ փորձը չխթանեց պետականակերտման գործում մեր հասարակության ներուժն ու ունակությունները: Այսօրվա քննարկումը մի փորձ է՝ հնարավորինս հստակեցնելու այս հարցերը», նշել է Կալենչյանը:
Հիմնադրվածքային զեկույցներով հանդես եկան ՌԱՀՀԿ հետազոտական ծրագրերի տնօրեն, քաղաքագետ Մանվել Սարգսյանը եւ «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի քաղաքական փորձագետ, հրապարակախոս Թաթուլ Հակոբյանը:
Անդրադառնալով Ղարաբաղյան շարժման չսերտված դասերին, Մանվել Սարգսյանը նկատեց, որ հասարակական-քաղաքական ցանկացած նշանակալի երեւույթի եւ հատկապես՝ 88-ի Շարժման փորձի իմաստավորումը շատ կարեւոր է հետագայում այն կիրառելու եւ նույնօրինակ հաջողությունների հասնելու առումով: Քաղաքագետի դիտարկմամբ՝ մեր նորագույն պատմության մեջ Շարժումը միակ օրինակն է, որ ձեւակերպվեց խնդիրը եւ լուծվեց:
«Ընդամենը երկու հիմնական գործոններ էին ընկած հաջողության հիմքում՝ հարցադրումը եւ պայքարի մեթոդաբանությունը: Եթե այս երկուսը ճիշտ են ընտրված, եւ հստակ է նպատակը՝ ուրեմն հաջողությունը չի ուշանա: 88-ի գործընթացը բաց սահմանադրական շարժում էր՝ Միխայիլ Գորբաչովի հռչակած «Վերակառուցման» դրոշի տակ: Ընթանում էր ներքեւից՝ ժողովրդից խթանվող դեմոկրատական ազգային-ազատագրական պայքար՝ ստորագրահավաքի, հացադուլի, խաղաղ անհնազանդության, վերջնագրի եւ սահմանադրական այլ տարրերի օգտագործմամբ»,- ասաց զեկուցողը:
Իր զեկուցման մեջ Թաթուլ Հակոբյանն էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդների ներկայացրած առաջարկների համատեքստում մանրամասնեց ԼՂՀ անկախությանն ու բանակցային գործընթացին առնչվող զարգացումները: Վերլուծելով բանակցային վայրվերումների բոլոր հանգրվանները, Հակոբյանը հիշեցրեց, որ 1991թ. օգոստոսյան «պուտչը» դրական դեր խաղաց Արցախյան խնդրի հայամետ ընթացքի տեսակետից, քանի որ Լ.Տեր-Պետրոսյանը պաշտպանել էր Բ.Ելցինի հակախորհրդային շարժումը, մինչդեռ Ադրբեջանի նախագահ Մութալիբովի համակրանքը «պուտչի» կողմն էր:
«Խորհրդային Միության փլուզումից հետո Ղարաբաղի հարցը միջազգայնացվեց, եւ առաջինն ասպարեզ եկավ հիմնախնդրի կարգավորման փուլային եւ փաթեթային տարբերակը, որով Արցախը պետք է Ադրբեջանին վերադարձներ ազատագրված 7 շրջանները՝ բացի Լաչինի միջանցքից, իսկ ԼՂՀ-ի կարգավիճակը թողնվեր անորոշ ապագային: Հայտնի ուժերի կողմից այն չընդունվեց՝ դառնալով Տեր-Պետրոսյանի հրաժարական պատճառը: Այնուհետեւ ՌԴ վարչապետ Ե.Պրիմակովը՝ երբ արդեն իշխանության գլուխ էր անցել Ռոբերտ Քոչարյանը, կողմերին ներկայացրեց «Ընդհանուր պետության» գաղափարը: Այդ եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետագա մյուս տարբերակները՝ Քի Ուեսթ, Պրահայի գործընթաց, Մադրիդյան սկզբունքներ եւ այլք, մերժվեցին Ադրբեջանի կողմից»,- ընդգծեց զեկուցողը:
Զույգ զեկուցումների շուրջ ծավալված հարցուպատասխաններին ու կարծիքների փոխանակությանը մասնակցեցին «Հանուն Հայաստան պետության» ճակատի նախաձեռնող խմբի անդամ Կարապետ Ռուբինյանը, ՄԱՀՀԻ-ի փորձագետ Արմեն Վարդանյանը, ԱԺ պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը, հրապարակախոս Մարինե Պետրոսյանը, «Համագործակցություն հանուն ժողովրդավարության» ՀԿ նախագահ Ստեփան Դանիելյանը, Detector.am կայքի խմբագիր Էդգար Վարդանյանը, «Միավորված հայեր» ՀԿ խորհրդի անդամ Ազատ Արշակյանը, Արցախյան շարժման գործիչ Էմիլ Աբրահամյանը, հասարակական գործիչ, հրապարակախոս Հրայր Ուլուբաբյանը եւ ուրիշներ:
Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնը Երեւանում գտնվող շահույթ չհետապնդող վերլուծական հաստատություն է:

Специальный семинар АЦСНИ к 30-летию Арцахского движения
Сегодня в Армянском центре национальных и международных исследований (АЦСНИ) состоялся круглый стол «Карабахское движение: формула успеха». Среди приглашенных были эксперты, политологи, общественные деятели, представители средств массовой информации и другие.
В семинаре принял участие основатель АЦСНИ Раффи К. Ованнисян.
Исполнительный директор АЦСНИ Карапет Каленчян открыл семинар-обсуждение своей вступельной речью. Он сказал: «Бросая ретроспективный взгляд на арцахское движение с расстояния трех десятилетий, все хотят понять, в чем была Формула успеха «Движения» и почему этот необычный опыт не смог простимулировать потенциал и возможности общеста в деле государственного строительства в последующие годы. Сегодняшняя дискуссия - попытка прояснить эти вопросы как можно более детальнo».
Основные доклады были представлены директором исследовательских программ АЦСНИ, политологом и аналитиком Манвелем Саркисяном и общественным деятелем, аналитиком организации «Civilitas» Татулом Акопяном.
Размышляя об непонятых уроках Карабахского движения, Манвел Саркисян отметил, что любое значимое явление общественно-политического значения, и особенно опыт 88-го движения, имеет важное значение для дальнейшего применения и достижения подобных успехов. По мнению политолога, в нашей современной истории -- это единственный пример, когда вопрос был сформулирован и решен. «Успех был основан на двух основных факторах -- правильном вопросе и методологии борьбы. Если эти два правильно выбраны и цель понятна, то успех не заставит себя долго ждать. Процесс 88-го был открытым конституционным движением под флагом «Перестройки» Михаила Горбачева. Демократически обусловленная национально-освободительная борьба была направлена снизу вверх, с использованием петиций, голодовки, мирного неповиновения, ультиматума и других конституционных элементов», - сказал докладчик.
В своем докладе Татул Акопян, в контексте предложений посредников Минской группы ОБСЕ, подробно рассказал о событиях, связанных с независимостью НКР и переговорным процессом. Анализируя все сегменты переговоров, Акопян напомнил, что в 1991 году августовский «путч» сыграл позитивную роль в проармянском процессе арцахского вопроса, поскольку Л. Тер-Петросян защитил антисоветское движение Б. Ельцина, в то время как симпатия президента Азербайджана Муталибова была на стороне «путча». «После распада Советского Союза карабахская проблема была интернационализирована, и первым шагом стала поэтапная и пакетная версия вопроса, в которой Арцах должен вернуть освобожденные 7 регионов Азербайджана, за исключением Лачинского коридора, и статус НКР остался бы неопределенным. Известные силы этого не приняли, став причиной отставки Тер-Петросяна. После этого, когда Роберт Кочарян уже был у власти, премьер-министр Российской Федерации Ю.Примаков представил сторонам идею «общего государства». Это предложение и другие варианты Минской группы ОБСЕ, Ки-Уэста, Пражского процесса, Мадридских принципов и других были отвергнуты Азербайджаном», - подчеркнул докладчик.
Оба доклада привели к оживленной сессии вопросов и ответов и обмену мнениями при активном участии члена Инициативной группы «Во имя государства Армении» Карапета Рубиняна, эксперта Армянского Института Международных Отношений и Безопасности Армена Варданяна, депутата Сасуна Микаеляна, публициста Марины Петросян, президента НПО «Сотрудничество за демократию» Степана Даниеляна, редактора Detector.am Эдгара Варданяна, члена Совета НПО «Объединенные армяне» Азата Аршакяна, общественнпого деятеля Эмилья Абраамяна, публициста Грайра Улубабяна и других.
Армянский центр стратегических и национальных исследований (АЦСНИ) является независимым стратегическим исследовательским центром