Վարդգես Գասպարին՝ ՀՀԿ-ականներին․ «Դուք գնդակահարել եք իմ հարազատներին»
Խորհրդարանում հրավիրված «2008 թվականի Մարտի 1-2-ի իրադարձությունների վերաբերյալ» թեմայով լսումներին քաղաքացիական ակտիվիստ Վարդգես Գասպարին, որին ԱԺ անվտանգությունը թույլ չէր տալիս խորհրդարան մտնել, լսումների ընթացքում ի վերջո կարողացավ մտնել նիստերի դահլիճ։ Նիստը վարող պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը այդ միջադեպի համար ներողություն խնդրեց Գասպարիից։
Ակտիվիստն իր ելույթի մի հատվածը նվիրեց մարտիմեկյան զոհերի հարազատներին․ «Ես զղջում եմ, որ ձեր հարազատների, ձեր երեխաների փոխարեն չգնդակահարվեցինք մենք՝ շարժման առավել երկարատև մասնակիցներս, առավել մեծ ակտիվություն ունեցող անձինք։ Հուսով եմ՝ սա գոնե ինչ-որ չափով կհամարեք անկեղծ և մեծահոգաբար ինչ-որ կերպ մեզ կներեք»,-ասաց նա։
Գասպարին շեշտեց, որ իշխանությունները, ինչպես 2008-ի դեպքերից առաջ, այնպես էլ հետո զենքի միջոցով են իրենց հարցերը լուծում։
«Ցանկանում եմ արձանագրել, որ մեր խաղաղ քաղաքացիական պայքարի շրջանակներում տասը տարի հետո էլ կանգնել ենք անզոր, անճարակ` այս դաժան մարդասպանության առջև»,- ասաց նա։
Դիմելով նիստերի դահլիճում ներկա գտնվող ՀՀԿ-ականներին` նա ասաց․ «Իշխանության ներկայացուցիչներին հայտնում եմ՝ դուք ուղղակիորեն գնդակահարել եք իմ հարազատներին, ոչ ավել, ոչ պակաս, դուք եք գնդակահարել, գտնվելով այս դահլիճում` միևնույն հարկի տակ, հայտնում եմ՝ չափազանց մեծ զսպվածություն եմ ցուցաբերում, որ ուղիղ չեմ թքում ձեր երեսին»։

Вардгес Гаспари – республиканцам: “Вы расстреляли моих родных…”
Политический активист Вардгес Гаспари, которому служба безопасности Национального Собрания не разрешала пройти в здание для участия в слушаниях, посвященных событиям 1-2 марта 2008 г., все же сумел попасть в зал заседаний. Председательствующий на слушаниях лидер фракции “Выход” Никол Пашинян извинился перед Гаспари за этот инцидент.
В своем выступлении Вардгес Гаспари, обращаясь к родственникам жертв событий 1 марта, сказал: “Мне жаль, что вместо ваших родных, ваших детей не расстреляли нас, наиболее активных и давних участников движения. Надеюсь, вы воспримите эти слова как очень искренние и великодушно простите нас…”
В.Гаспари подчеркнул, что и до, и после событий 2008 г. власти решали и решают свои вопросы с помощью оружия.
“Хочу констатировать, что в рамках нашей мирной гражданской борьбы мы даже спустя десять лет беспомощны перед этим жестоким убийством”.
Активист обратился и к находившимся в зале членам Республиканской партии: “Хочу заявить представителям власти: это вы расстреляли моих родных. Находясь с вами в одном зале, под одной крышей, я с трудом сдерживаю себя, чтобы не плюнуть вам в лицо”.