Հայկական համարանիշերով մեքենաները Վրաստան մուտք գործելիս մարտի 1-ից պետք է պարտադիր ապահովագրվեն
«2018 թվականի մարտի 1-ից օտարերկրյա պետությունում գրանցված տրանսպորտային միջոցի վարորդը կամ սեփականատերը Վրաստանի սահմանը հատելիս պարտավոր է ապահովագրել իրեն պատկանող տրանսպորտային միջոցի նկատմամբ քաղաքացիական պատասխանատվությունը»:
Այս բովանդակությունը պարունակող եռալեզու գրքույկը Վրաստանի սահմանապահները տրամադրում են վրաց-հայկական Նինոծմինդա-Բավրա սահմանին հայկական համարանիշերով մեքենաների վարորդներին և սահմանը հատող բոլոր օտարերկրացիներին:
Մարտի 1-ից պարտադիր ապահովագրությունից խուսափողներին սպառնում է 100-200 լարի տուգանք, որը համարժեք է 20-40 հազար դրամին:
Կախված տրանսպորտայիյն միջոցից և Վրաստանում գտնվելու օրերի քանակից` ապահովագրության համար սահմանված գումարի նվազագույն չափը 14 լարիից (2800 դրամ) կարող է հասնել առավելագույնը մինչև 610 լարի (120 հազար դրամ):
Օրինակ` մարդատար ավտոմեքենան պետք է վճարի 30 լարի (6000 դրամ) 15 օր Վրաստանի տարածքում գտնվելու համար: Իսկ 15 օրից պակաս ապահովագրություն նախատեսված չէ: Մանրամասները` աղյուսակում:
Չնայած մարտի 1-ին մնացել են հաշված օրեր, այդուհանդերձ, սահմանապահները դժվարացան պատասխանել մեր հարցին, թե որտեղ և ինչ կարգով է պետք ապահովագրել ավտոմեքենան, արդյոք հենց սահմանին` մուտք գործելիս է դա կատարվելու, թե հնարավոր է հասնել մարզկենտրոն և նոր կատարել անհրաժեշտ վճարումներ: «Մարտի 1-ից պարզ կդառնա»,- ասաց սահմանապահը:
Պարտադիր ապահովագրության կենտրոնի կայքում և գրքույկում միայն նշվում է, որ ապահովագրությունը կարելի է գնել բանկերում, Paybox-ի միջոցով, կենտրոնի մասնաճյուղերում, բրոկերներից և կայքէջից:
Ապահովագրության վաճառքի կետեր նշված է Վրաստանի միայն չորս սահմաններին` Բաթումի մերձակա Սարպիում, վրաց-ռուսական սահմանի Կազբեկի անցակետում, վրաց-հայկական սահմանի Բագրատաշենի անցակետում և վրաց-ադրբեջանական սահմանի Ծիթելի Խիդիում: Բավրայի մասին որևէ տեղեկատվություն ոչ գրքույկում, ոչ էլ կայքէջում չկա:
Ճանապարհատրանսպորտային պատահարի դեպքում վարորդը կամ սեփականատերը պարտավոր է անհապաղ տեղեկացնել պատահարի մասին Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարության թեժ գծին` զանգահարելով 112 համարին և «Պարտադիր ապահովագրության կենտրոն»-ին` +99532 23011 հեռախոսահամարով: Վարորդը կամ սեփականատերը պետք է մնա ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրում և սպասի իրավասու անձին, եթե չկա անհապաղ շտապ բժշկական օգնություն ստանալու անհրաժեշտություն:

Водители автомобилей с армянскими номерами обязаны будут оформить страховку при въезде в Грузию
“С 1 марта 2018 г. владелец/водитель транспортного средства, зарегистрированного в иностранном государстве, при въезде на территорию Грузии, обзяан застраховать свою гражданскую отвественность за принадлежность ему транспорное средсва”. Брошюру с таким содержанием вручают водителям машин с армянскими номерами и всем иностранцам при пересечени грузино-армянской границы на пограничном пункте Ниноцминда-Бавра.
С 1 марта не выполнившие это требование водители будут штрафоваться на 100-200 лари, или 20-40 тысяч драмов.
В зависимости от транспортного средства и срока пребывания в Грузии минимальная сумма страхования составит 14 лари (2800 драмов), максимальная – до 610 лари (120 тыс. драмов).
Пребывание в стране менее 15 дней не предусматривает страхование. Подробности указаны в таблице.
Хотя до 1 марта остались считанные дни, пограничники затруднились сказать, где и как нужно застраховать автомобиль, следует это сделать на границе или можно доехать до райцентра, где и внести необходимые платежи. “1 марта все станет ясно”,- сказал один из пограничников.
На сайте Центра обязательного страхования и в брошюре сообщается лишь о том, что страховку можно купить в банках, через Рaybox, у брокеров, на сайте.
Пункты продажи страховки указаны в четырех пограничных точках – в Сарпи (недалеко от Батуми), на Казбекском таможенном пункте грузино-российской границы, на Баграташенском таможенном пункте грузино-армянской границы и в Цители-Хиди на грузино-азербайджанской границе. Никакой информации о Баврском таможенном пункте нет ни в брошюре, ни на сайте.
В случе ДТП водитель или владелец транспортного средства обязан позвонить по номеру 112 на “горячую линию” Министерства внутренних дел Грузии и по номеру +99532 23011 в Центр обязательноого страхования. Если вследствие аварии срочная медицинская помощь не требуется, то водитель или владелец транспортного средства обязан оставаться на месте ДТП до прихода полномочного лица.