Մանկապարտեզներում արձանագրվել են տարբեր խախտումներ
Երևանի քաղաքապետի հանձնարարությամբ շարունակում են ուսումնասիրությունները մայրաքաղաքի նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում: Հերթական աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ ներկայացվել են ապրիլի 13-29 ընկած ժամանակահատվածում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքները:
Նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում երեխաների թվի հաճախման օրվա հաշվառման մասով, օրինակ, N152 մանկապարտեզում ստուգման օրն արձանագրվել է 35 հավելագրված երեխա: Այս հիմքով տնօրենն ազատվել է աշխատանքից:
Ստուգված մանկապարտեզներում արձանագրվել են նաև ընդունելության կարգի խախտումներ, առանձին դեպքերում ճկուն համակարգով երեխայի հաճախման մատյանի գործածության հետ կապված թերություններ և բացթողումներ:
Մի շարք նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում որոշ երեխաների մասով, որոնց հաճախումը իրականացվում է վճարովի հիմունքներով, բացակայել են վճարման անդորրագրերը: Առանձին մանկապարտեզներում ճաշացանկը չի համապատասխանել սահմանված նորմերին:
Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության տեղեկացմամբ' քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը պահանջել է խիստ վերահսկողություն սահմանել և պատժամիջոցներ կիրառել բոլոր այն մանկապարտեզների նկատմամբ, որտեղ կգրանցվեն երեխաների սննդի կազմակերպման խախատումներ և հավելագրումներ:
«Երեխաների սննդի հետ կապված ցանկացած խախտման դեպքում տնօրենին անմիջապես ազատել աշխատանքից: Անգամ լավ պատմություն ունեցող մանկապարտեզի տնօրենին»,- հանձնարարել է քաղաքապետը:

В детских садах зарегистрированы многочисленные нарушения
По поручению мэра Еревана продолжаются проверки в дошкольных учреждениях. Во время очередного рабочего совещания в мэрии были представлены результаты проверок, проведенных в период с 13 по 29 апреля.
Так, в детсаду номер 152 было выявлено 35 дополнительно записанных детей. На этом основании директор уволена с работы.
Кроме того, выявлены нарушения порядка приема, а также недостатки и упущения, связанные с использованием журнала посещаемости детей по гибкой системе.
В ряде дошкольных учреждений отсутствовали квитанции о платежах тех детей, которые посещают детсад на платной основе. В отдельных случаях меню детсадов не соответствовало установленным нормам.
Как сообщает управление по информации и связям с общественностью мэрии Еревана, мэр Карен Карапетян потребовал установить строгий контроль и применить санкции в отношении тех детсадов, где были зарегистрированы нарушения, связанные с организацией питания детей.
"В случае любого такого нарушения директора надо сразу же освобождать от работы, даже если это детсад с хорошей историей",- подчеркнул К.Карапетян.