Երշիկ և օղի արդարադատության նախարարությանը՝ «անհայտ» նվիրատուներից
Ամանորին Արդարադատության նախարարությունն իր աշխատակիցներին նվիրել է երշիկ և խոզապուխտ՝ արտադրված նույն նախարարության աշխատակազմի իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության պետի հոր ընկերությունում։
Բացի երշիկեղենից՝ նախարարության աշխատակիցները նվեր են ստացել նաև «Բելայա բերյոզկա» օղիներ, որը ներկրում է ԱԺ պատգամավոր Արման Սահակյանի «Սովռանո» ՍՊԸ-ն։
Նվերի փաթեթում գտնվող երշիկեղենն արտադրում է «Լումա» ՍՊԸ-ն, որի տնօրենը եւ բաժնեմասի 70%-ի սեփականատերը նախարարության աշխատակազմի իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության պետ Գարուշ Դավթյանի հայրն է՝ Սևակ Դավթյանը։ «Լումա» ՍՊԸ-ի արտադրամասը գտնվում է Աբովյան քաղաքում։ Այդ ընկերության արտադրանքի երշիկներն ու խոզապուխտը հնարավոր չէ գտնել երևանյան խանութներում և սուպերմարկետներում։ «Լումա»-ի երշիկեղենը վաճառվում է հիմնականում արտադրամասին կից խանութում և Աբովյան քաղաքի սուպերմարկետում։ Ընկերության մասին համացանցում շատ քիչ հիշատակում կա։ 2012 թ․-ին «Լումա»-ն եղել է այն 21 ընկերությունների ցանկում, որտեղ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովն արտադրական կոպիտ խախտումներ է հայտնաբերել։
Լուսանկարում «Լումա» ՍՊԸ-ի երշիկի արտադրամասն է, որը գտնվում է Աբովյան քաղաքում։
Լուս․՝ Նարեկ Ալեքսանյանի
«Հետքը» փորձեց պարզել, թե արդյոք նախարարությունը գնել է երշիկեղենը իր աշխատակցի՝ Գարուշ Դավթյանի հոր ընկերությունից, քանի որ պետական մարմնի կողմից իր աշխատակցին փոխկապակցված անձից գնում կատարելը շահերի բախում է։
Նախարարությունից պատասխանեցին, որ նշյալ ապրանքատեսակները ոչ թե գնել, այլ նվեր են ստացել։ «Նախարարության աշխատակազմը նվերների փաթեթներ է տրամադրել իր աշխատակիցներին, որն աշխատակազմին տրամադրվել էր տարբեր նվիրատուների կողմից. վերջիններիս խնդրանքով նրանց անունները բարձրաձայնել չենք կարող»,- մեջբերում պատասխանից:
Նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից տեղեկացրին նաև, որ երշիկ, խոզապուխտ և օղի պարունակող նվերի փաթեթ է ստացել 250 աշխատակից։
«Պիկանտնայա» տեսակի երշիկն արտադրողի խանութում 2100 դրամ է, իսկ շուկայում՝ 2400 դրամ։ Ֆիլեի մեկ կիլոգրամն արտադրողի խանութում 3800 դրամ է, իսկ Աբովյան քաղաքի սուպերմարկետում՝ 4100 դրամ։ Օղու մեկ շշի գինը տատանվում է 2750 – 2990 դրամի շրջանակներում։ Եթե գումարենք բոլոր ապրանքատեսակների միջին գինը, ստացվում է, որ ինչ-որ «անհայտ» նվիրատու Արդարադատության նախարարության ողջ կենտրոնական ապարատին 2 մլն 267 հազար դրամի նվեր է տվել։
Հանրային ծառայողին արգելվում է նվեր ստանալ
Արդարադատության նախարարությունից «Հետք»-ին վստահեցնում են, որ Ամանորի նվերների համար 2017 թվականի ՀՀ պետական բյուջեից և արտաբյուջետային միջոցներից գումարներ չեն ծախսել։
Եթե նույնիսկ Ամանորյա նվերի փաթեթի պարունակությունը նախարարությունը չի գնել, այլ նվեր է ստացել, ապա խախտել է Հանրային ծառայության մասին օրենքի 29-րդ հոդվածը, որը սահմանում է պաշտոնյայի կողմից նվեր ընդունելու արգելքը։
Ով է նախարարությանը երշիկ և օղի նվիրում
Նախարարությունը ոչ միայն օրենքի խախտմամբ նվերներ է ընդունել, այլև գաղտնի է պահում նվիրատուների անունները։ «Հետք»-ը փորձեց ճշտել նվիրված ապրանքների արտադրող և ներկրող ընկերություններից, թե արդյոք իրենք են նման ճոխ նվերներ տրամադրել նախարարության աշխատակիցներին։
«Սովռանո» ՍՊԸ-ի հիմնադիր, պատգամավոր Արման Սահակյանը «Հետք»-ին ասաց, որ ինքն անձամբ որևէ մեկին որևէ բան չի նվիրել։ Իսկ ընկերության տնօրեն Գառնիկ Կիրակոսյանը մանրամասնեց․ «Մենք այդպիսի պրակտիկա չունենք և, ընդհանրապես, չենք նվիրել։ Բայց դե յուրաքանչյուր խանութում կա, յուրաքանչյուր մեծածախ վաճառողի մոտ կա։ Մենք՝ ընկերությունը, հաստատ նվեր որևէ մեկին չի տվել, դա հաստատ է»,- ասաց ընկերության տնօրենը։ Գառնիկ Կիրակոսյանն ընկերության հաշիվ-ապրանքագրերը ստուգելուց հետո հայտնեց նաև, որ Արդարադատության նախարարությունն իրենցից գնում չի կատարել։
Արդեն երկու օր է, ինչ «Լումա» ՍՊԸ-ից «Հետք»-ին հայտնում են, որ տնօրեն Սևակ Դավթյանը, ով նախարարության պետական ռեգիստրի գործակալության պետի հայրն է, տեղում չէ, բայց երկրում է։ Անհասանելի է նաև Սևակ Դավթյանի բջջային հեռախոսահամարը։
Առաջին լուսանկարում՝ Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանն է և աշխատակազմի իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության պետ Գարուշ Դավթյանը։

Колбаса и водка от неизвестных дарителей Министерству правосудия
На новогодние праздники Министерство юстиции РА раздало своим сотрудникам колбасу и филе, произведенные компанией отца начальника Агентства госреестра юридических лиц аппарата того же ведомства.
Помимо мясных изделий, сотрудники Минюста получили в подарок водку “Белая березка”, которую импортирует ООО “Соврано”, принадлежащее депутату Национального Собрания Арману Саакяну.
Включенные в подарочный набор колбасы производятся ООО “Лума”, директором и владельцем 70% акций которого является отец начальника Агентства госреестра юридических лиц аппарата МЮ Гаруша Давтяна Севак Давтян. Цех компании “Лума” находится в городе Абовяне.
Произведенные этой компанией колбасы и филе невозможно найти в ереванских магазинах и супермаркетах. Свою продукцию “Лума” продает в основном в действующе при цехе магазине и супермаркете города Абовяна. В Интернете имеется скудная информация об этой компании. В 2012 г. “Лума” вошла в число более двух десятков компаний, в которых Государственная комиссия по защите экономической конкуренции выявила грубые производственные нарушения.
На снимке: колбасный цех ООО “Лума” в городе Абовяне. Фото: Нарек Алексанян
Hetq.am попытался выяснить, приобретало ли министерство колбасы у компании отца Гаруша Давтяна, поскольку осуществление покупки государственным органом у лица, взаимосвязанного с его сотрудником, предусматривает столкновение интересов.
В министерства ответили, что указанные виды товаров были не куплены, а получены в подарок. “Аппарат министерства раздал своим сотрудникам подарочные наборы, предоставленные несколькими дарителями. По просьбе последних мы не можем обнародовать их имена”,- говорилось в ответе.
В управлении информации и по связям с общественностью Министерства юстиции сообщили, что набор, включавший колбасу, филе и водку, получили 250 сотрудников.
В магазине производителя колбаса “Пикантная” стоит 2100 драмов, на рынке – 2400. Килограмм филе в магазине производителя стоит 3800 драмов, а в супермаркете города Абовяна – 4100. Стоимость бутылки водки колеблется в пределах 2750-2990 драмов. Если сложить цены на все товары, то получится, что некий “неизвестный” даритель сделал сотрудникам центрального аппарата Министерства юстиции подарки на общую сумму 2 млн 267 тыс. драмов.
Общественным служащим запрещается получать подарки
В Министерстве юстиции Hetq.am заверили, что не тратили на новогодние подарки ни бюджетные, ни внебюджетные средства.
Но даже если содержимое подарочных наборов Минюст получил в подарок, то ведомство все равно нарушило ст.29 закона РА “Об общественной службе”, которая устанавливает запрет на получение подарка должностным лицом.
Кто подарил Минюсту колбасу и водку
Министерство юстици не только получило подарки в нарушение закона, но и держит в секрете имена дарителей. Hetq.am попытался выяснить, были ли дорогие подарки предоставлены сотрудникам Минюста компаниями, производящими и импортирующими эти товары. Учредитель ООО “Соврано”, депутат Национального Собрания Арман Саакян сказал, что сам лично никому ничего не дарил. А директор компании Гарник Киракосян заверил:”У нас нет такой практики, и вообще наша компания ничего никому не дарила”. Киракосян, проверив счета-фактуры, сообщил, что Министерство юстиции не совершало у них покупки.
Уже второй день в компании “Лума” нам сообщают, что директора Севака Давтяна, являющегося отцом начальника Агентства госреестра Министерства юстиции, нет на месте, но уверяют, что он находится в стране. При этом мобильный телефон самого Севака Давтяна не отвечает.
На первом снимке: министр юстиции Давид Арутюнян и начальник Агентства госреестра юридических лиц аппарата Минюста Гаруш Давтян