Փաշինյանը՝ Սարգսյանին․ «Կարո՞ղ է գրվի՝ Արմեն Սարգսյան, ՀՀ նախագահ, քաղաքացիությունը՝ Մեծ Բրիտանիա»
Խորհրդարանում շարունակվում է նախագահի թեկնածու ընտրելու հարցի քննարկումը։ Մտքերի փոխանակման ժամանակ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը, հղում կատարելով նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանի այն խոսքին, որ իրեն ծագմամբ հայ է զգացել նաև այն ժամանակ, երբ Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի է եղել, ասաց․
«Մենք չենք քննարկում դուք ծագումով ու էությամբ ՀՀ քաղաքացի եք, թե ոչ։ Այն, ինչ դուք ասում եք, որ 2011 թվականի դեկտեմբերի 2-ին գրել եք դիմում, ասել եք նաև մեր խմբակցության հետ հանդիպման ժամանակ, և մենք դա ընդունել ենք ի գիտություն, բայց կարծում ենք, որ այն պետք է հիմնավորվի փաստաթղթերով։ Ես չեմ հասկանում՝ ինչո՞ւ Մեծ Բրիտանիայից ստացված դիմումը չեք հրապարակում, ու բոլոր այս խոսակցությունները կդադարեն»:
Փաշինյանի վստահեցմամբ՝ այս հարցը Արմեն Սարգսյանին միայն հիմա չէ, որ հետապնդելու է, այլ նաև հետագայում․ «Հարցս շատ կոնկրետ է՝ ինչո՞ւ չեք գնացել այնտեղից բերել այդ փաստաթուղթը, ինչո՞ւ չեք հրապարակում»։
Փաշինյանը հիշեցրեց նաև 2014 թվականի ապրիլի 10-ին Սերժ Սարգսյանի կողմից արված այն հայտարարությունը, որ չի հավակնելու նախագահի կամ վարչապետի պաշտոններին՝ հետաքրքրվելով, թե այդ մասին ի՞նչ կարծիք ունի նախագահի թեկնածուն։
Արմեն Սարգսյանն արձագանքեց, որ «եթե»-ների շարք է՝ եթե ընտրվի նախագահ, եթե դրանից հետո իշխող ուժը որոշի առաջադրել Սերժ Սարսգյանին։
«Ես չգիտեմ՝ ՀՀԿ-ն ում է առաջադրելու, և եթե այդ թեկնածուն լինի Սերժ Սարգսյանը, և եթե գործող նախագահն այստեղ կանգնած լինի, կարծում եմ՝ ճիշտ կլինի այդ հարցն ուղղեք նրան»,- ասաց Սարգսյանը։
Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց․ «Դուք նախագահի պաշտոնն եք պատրաստվում ստանձնել, մենք կարո՞ղ ենք ակնկալել, որ թղթեր եք ստորագրելու՝ չնայելով մեջն ինչ է գրված։ Կարո՞ղ է գրվի՝ Արմեն Սարգսյան, ՀՀ նախագահ, քաղաքացիությունը՝ Մեծ Բրիտանիա։ Էս ի՞նչ անլուրջ վերաբերմունք է ՀՀ հանրության նկատմամբ»:

Пашинян – Саркисяну: “А может, там будет написано: Армен Саркисян, президент РА, гражданство – Великобритания?”
В парламенте продолжается обсуждение кандидатуры будущего президента Армении. В ходе обмена мнениями руководитель фракции “Выход” Никол Пашинян, напомнив о заявлении кандидата на пост главы государства Армена Саркисяна, в котором тот сказал, что армянином по происхождению он чувствовал себя и будучи гражданином Великобритании, заявил: “Мы не обсуждаем, являетесь ли Вы гражданином РА по происхожднению и по своей сути. Ваше утверждение о том, что 2 декабря 2011 г. Вы написали заявление, о чем сообщили и на встрече с нашей фракцией, мы принимаем к сведению, но считаем, что оно должно быть подкреплено документами. Я не понимаю, почему Вы не публикуете полученное в Великобритании заявление, это позволит прекратить подобные разговоры”.
Н.Пашинян заявил, что этот вопрос будет преследовать Армена Саркисян и в дальнейшем. “У меня очень конкретный вопрос: почему Вы не поехали туда и не взяли этот документ? Почему Вы его не публикуете?”
Депутат напомнил также о заявлении Сержа Саргсяна от 10 апреля 2014 г., согласно которому Саргсян не будет претендовать на должности президента или премьер-министра, и поинтересовался, что думает об этом Армен Саркисян.
Кандидат сказал, что все ответы будут в сослагательном наклонении – если его выберут президентом, если после этого правящая сила решит выдвинуть кандидатуру Сержа Саргсяна…
“Я не знаю, кого выдвинет Республиканская партия. И если этим кандидатом будет Серж Саргсян и если на этом месте будет стоять он, то, думаю, правильнее будет адресовать этот вопрос ему”,- отметил А.Саркисян.
В ответ Никол Пашинян сказал: “Вы собираетесь занять должность президента. Вправе ли мы думать, что Вы можете подписать бумаги, не прочитав их? А может, там будет написано: Армен Саркисян, президент РА, гражданство – Великобритания. Что за несерьезное отношение к общественности страны”