«Ես երջանիկ մարդ եմ` հայրենիքի համար ութ զինվոր եմ մեծացնում»,-ասում է 9 զավակների հայր, գորիսեցի Արմենը (վիդեո)
Լենա Հովսեփյան
Ժողովրդի մեջ ընդունված բարեմաղթանք է` «Յոթը որդով սեղան նստես»: Գորիսում մի ընտանիք կա, որտեղ ոչ թե 7, այլ 8 որդով են սեղան նստում, ու 8 եղբայրների միակ քույրիկն էլ մայրիկի հետ սեղան է գցում…
Այստեղ ռոմանտիկան կանգնեցնենք:
Իրականությունն այն է, որ այս անշուք (չասենք` աղքատ) տան կուշտաչք երեխաներն ընդամենը «աշխարհի համար խաղաղություն» են ուզում և մեր կպչուն հարցապնդումից հետո միայն` հեծանիվ, բայց ավելի շատ գնդակ են երազում: Ֆուտբոլ խաղացողների խնդիրն էլ լուծված է. մրցակից թիմերը տնից են` կիսվում են, ու մնում է ընդամենը ավելացնել մրցավարի սուլոցը: Այս տան տղեկներից մեկի երազած ուտելիքները սոուսն ու խորովածն են, հայրիկի փափագը` գոնե մի ապրանք (անասուն) ունենալն ու երեխաներին թացանով յոլա տանելը. «2 տարի առաջ մի քիչ մեր աշխատած-հավաքած գումարով ու մի քիչ էլ օգնությամբ մի քանի հատ մայր ոչխար ձեռք բերեցի, տնով-տեղով ոգևորվեցինք, բայց դրանց էլ մի գիշեր անտեր գելը փրթեց. դե՛, տեսնում եք` մեր տունը անտառի բերանին է…»: Իսկ երեխաների մայրը` Էլիկը, երազում է հիմնական աշխատանք (ասում է, որ կհասցնի ու հավատում ես` դատելով նրա կայտառ շարժուձևից, պահած տան ու երեխաների տեսքերից) ու կոմունալ-կենցաղային ամենատարրական պայմաններ: Այս տանը, որտեղ ապրում է 11 մարդ, գազ ու լվացքի մեքենա չկա:
Սեփական հարկ ունենալը ողջ ընտանիքի համար անիրականանալի ցնորք է (կիսավեր, խարխուլ այս տունն, Արմենի ասելով, իր հայրական օջախն է, որը նաև իր քույր-եղբայրներինն է): Զարմանալի հավաք ու զուսպ մթնոլորտ է տիրում այդ ընտանիքում:
Ավագ որդին 17 տարեկան է, կրտսերը` 6 ամսական:
37-ամյա Արմենի և 35-ամյա Էլիկի առաջնեկը` Գևորգը, 13 տարեկանից վաստակում է ցերեկը ավտոլվացման կետում, գիշերը` փուռերից մեկում. «Եթե նա չաշխատեր, մենք…– մի պահ լռում է Էլիկն ու շարունակում:– Ինձ էլ մեկ-մեկ տան գործերի համար են կանչում: Ամուսինս մշտական աշխատանք չունի, երեխեքի հետ մեր փոքրիկ ու անջուր տնամերձն են մշակում, ցախ-մախ հավաքում»:
Ընտանիքն ընդամենը 70.000 դրամ ($ 181) նպաստ է ստանում: Խանութներում մոտ 400.000 դրամի ($ 1036) վաղուց կուտակված պարտք ունեն: «Շատ եմ նեղվում, բայց, ի՛նչ արած, հերթը պարտք փակելուն չի հասնում: Մարդիկ էլ, երախտապարտ եմ, մեզ շատ նեղը չեն գցում, մեր դրության մեջ են մտնում ու հավատում մեր` պարտքերը քիչ-քիչ փակելու խոստմանը,-ասում է Էլիկը:- Ախր վերցրածներս էլ ընդամենը առաջին անհրաժեշտության բաներ են` հաց, ձեթ, շաքարավազ, օճառ, կոշիկ, գրենական պիտույքներ…Դեռ լավ է` տղաներիցս 4-ը քաղաքի N1 հատուկ դպրոցում են (նախկինում` գիշերօթիկ) սովորում, շաբաթվա 5 օրն այնտեղ են սնվում, գիշերում, ամեն օր գնալ-գալու, հագուկապի լուրջ խնդիր չունեն, իսկ Իսկուհին ու Սևակը հանրակրթական դպրոցում են»:
Աղջիկը մորը հավասար տան հոգսերն է կրում, ու դրանից դպրոց կանոնավոր գնալ-սովորելն է տուժում: Սևակի հարցում նույնպես մայրն իրեն շատ մեղավոր է զգում. նա չի կարողանում իր առաջին դասարանցի երեխային կարգին հետևել. ի՞նչ կարող է անել` կենցաղային զբաղվածությունը կլանում է ամբողջ ժամանակը: Փոքրիկների հագուկապը հասցնելու մասին խոսելն իսկ ավելորդ է: «Երեխաներիս դասերից շատ բացակայելը նրանց հագուստ, կոշիկ չունենալու պատճառով է նաև»:
Քաղաքի N2 միջն. դպրոցի տնօրեն Ս. Ակլունցն իր մտահոգություններն է կիսում մեզ հետ. «Գիտե՞ք, բազմազավակ ծնողներ լինելը` անկախ շատ հասկանալի հոգսաշատությունից, անկախ ահռելի սոցիալական դժվարություններից, անկախ զբաղվածության չափից, արդարացում չէ` երեխաների կրթության, նրանց ճակատագրերի նկատմամբ այդչափ անտարբեր լինելու հարցում: Աստված պահապան` նրանք ինն են ու դեռևս մի հարկի տակ են, բայց չէ՞ որ նրանցից յուրաքանչյուրը վաղը ինքը պիտի իր օրվա ապրուստը վաստակի, իր տունը պահի, իսկ այս երեխաների հանրակրթությունն իսկ արդեն լրջորեն վտանգված է: Խոսքս մեր դպրոց հաճախող նրանց 2 զավակների մասին է: Ափսոս են` ունակ, հետաքրքիր երեխաներ են: Դպրոց գալու, երեխաներով հետաքրքրվելու համար նրանց ժամանակը երբեք չի հերիքում»:
«Կարգին երեխաներ են, որպես այդ տարիքի տղաներ` մեր հաստատության մի քանի դժվար դեռահասների թվին երբեք չէի դասի, սովորում են` որքան հասցնում են, հավաք, հասկացող երեխաներ են», – սա էլ քաղաքի N1 հատուկ դպրոցի տնօրեն Վ. Շալունցի կարծիքն է Հարությունյան չորս եղբայրների մասին:
Այս երկու կարծիքների հատույթում գուցե իրո՞ք սոցիալական ամենատարրական կռվաններն են: Արդեն փոքրիկ օրիորդ, սիրունատես Իսկուհին էլ, անկասկած, կուզենա մի քիչ գոնե վայելուչ հագուկապով հայտնվել իր հասակակիցների շրջապատում: Իսկ սոցիալական գորդյան այս հանգույցը միայն այս ընտանիքինն է, միայն մայրը գիտե, թե ինչը և որչափ չի հերիքում, չկա՜… «Մեզ ձեռք մեկնողն էլի, երբ էլ դիմում ենք, մարզպետարանն է: Մեկ-մեկ էլ` նոր ուսումնականի շեմին կամ շատ ճարահատ դեպքերում, դեպի քաղաքապետարան եմ գնում… 2005 թվականից մեզ խոստանում են, որ կօգնեն մեր տան գոնե մի քիչ բարեկարգման հարցում, բայց…», – ասում է Էլիկը:
«Ոնց բերել են, էնպես էլ թող պահեն»,- կասեն շատերը: Եվ ասում էլ են: Փա՜ռք Աստծու, անկախ մեր դատողություններից` մեզ հետ, մեր կողքին, մեր նվազող ժողովրդով հայրենիքի հեռավոր մի անկյունում, կա ինն անչափահաս զավակներով (Գևորգը, Իսկուհին, զույգ եղբայրներ Արան ու Արթուրը, Ալենը, Գոռը,Սևակը, Հրանտը, Վահեն) այս ընտանիքը:
Ընտանիքի հայրը` Արմենը, հրաժեշտին, չգիտես` նեղվա՞ծ, թե՞ սյունեցի տղամարդու կոշտ ու չճկվող արժանապատվությամբ, համառոտագրում է իր կյանքը. «Հայրս անտառապահ էր, նրա ու քաղաքում հայտնի մեր մականունն էլ հենց անտառի` «քոլի» հետ է կապված: Ես էլ ուրախ մանկություն չեմ ունեցել` 13 տարեկանից որբ ենք մնացել… Մեծացել ենք, էլի, թող չշարունակեմ, չորսից ոչ մեկս էլ հեշտ չենք ապրում, մի եղբայրս էլ` Արամը, ազատամարտիկ էր Հորադիզում` պատերազմի համարյա ավարտին զոհվել է…– երկար դադարից հետո շարունակում է: – Ինչ արած, կյանք է, ամենքն իրենց բաժինն ունեն… Բայց ես երջանիկ մարդ եմ` հայրենիքի համար 8 զինվոր եմ մեծացնում…»:
Ամեն երկուշաբթի, արդեն աշխատավոր Գևորգի հետ, այս տնից 6 դպրոցական է դուրս գալիս, իսկ շաբաթ ու կիրակի օրերին 11 մարդ է սեղան նստում: Դե՛, Էլի՛կ, ե՛կ ու զարգացրու՛… երևակայությունդ…
…Հին ու լքված գյուղական օթևան հիշեցնող, անտառի պռնկին թառած այդ տան բակից Արմենի սաստելուց հետո գլուխն առջևի թաթերի վրա դրած, ճեփ-ճերմակ Գաբարն էլ տեղից վեր կացավ ու մեր հնազանդ ճանապարհեց…
Մենք էլ մտահոգվեցինք, շատ ապրումներ ունեցանք, մտորեցինք ու դառնացանք, բայց եկանք տուն ու 9 անչափահաս երեխաներով այդ տունն` իր հոգսերով ու խնդիրներով, էլի թողեցինք անտառի պռնկին… Տուն, որտեղ մեկ անկողնում (տանն ընդամենը 4 մահճակալ կար) երեխաներն առնվազն զույգ-զույգ են քնում ու հեծանիվ, գնդակ, սոուս ու խորոված երազում, որտեղ 11 հոգու լվացքը մայրը, բակից ջուր կրելով, ձեռքով է անում, հայրը տունը թացանով յոլա տանելու համար մի անասուն ունենալ է երազում…Բայց մեզ հետ տանում ենք անուշ ու խելացի աչուկներով երեխաների ու նրանց օջախի տաքությունն ու արժանապատվությունը:

Armen from Goris: “I’m a happy man raising 8 soldiers for the motherland”
‘May you sit for dinner with seven children’ the folk says when blessing a newly married couple. In this family they gather for dinner with 9 children – eight sons and a daughter. The girl helps the mother to set the table…
That’s all about the romanticism in our story.
The reality is that the only wish of the well-brought up children of this modest, if not to say poor, house is peace to the world. Only after our insistent questioning they confessed they dream of a bicycle, but most of all of a ball to play football. The brothers would divide into 2 teams. One of the boys dreams of sous (a meat and potato soup) and khorovats (barbeque), while their father dreams of obtaining cattle and feeding his children with dairy products.
‘Two years ago I earned some money and bought several ewes. We got inspired, but one night a wolf attacked and killed them all. You can see our house is close to the wood.’
Elik, the mother, dreams of a permanent job (she is sure she can combine it with the house work, and you believe it seeing how vigorous she is and the way she takes care of the house and her children) and the minimum of living and sanitary conditions. 11 people live in a house without gasification and a washing machine.
Having their own house is an unrealizable wish for them – Armen says the tumbledown house was his parents’ and he must share it with his siblings. Yet, the atmosphere in this dilapidated house is surprisingly reserved.
The eldest son of the family is 18, the youngest – about 2. Armen’s, 38, and Elik’s, 36, firstborn Gevorg has been working since 13 years old, at a car wash service in the daytime and at a bakery at night.
‘We wouldn’t do without his work,’ says Elik. ‘Sometimes they call me to do some housecleaning. My husband has no permanent job. With children he cultivates our small ground area which is not even irrigated. Collect some firewood.’
The family receives only 70.000 drams ($ 181) allowance monthly. They have about 400.000 drams ($ 1036) debts at shops.
‘I feel very uneasy, but what can I do? We are always short of money. I’m grateful to them, they don’t pressure us, understand our position, believe when we promise we’ll pay,’ says Elik. ‘What we take? Only essential things – bread, vegetable oil, sugar, soap, shoes, stationary… It’s good my 4 sons study at the town’s boarding school No 1 and 5 days a week they eat and sleep there. They don’t need much to put on, but Iskuhi and Sevak go to ordinary school.’
The girl does the housework together with her mother and due to that does not regularly go to school. Sevak is a second year school boy, and the mother feels guilty for not being able to follow his study, too. But what can she do? The housework takes all her time.
‘My children miss the classes also because they don’t have clothes and shoes’.
Director of school No 2 S. Aklunts shares his concerns about the children:
‘You know, having many children, a great deal of social problems, being much occupied with the hardships is not a justification for being so much careless in the issues of education of the children and their future. May God protect them, now all 9 of them live under one shelter, but one day they will have to leave their house, to earn their own living, while the secondary education of these children is seriously endangered. I speak of only 2 of their children. It is pity, since they are capable and interesting students. The parents never have time to come to school and take an interest in their children’s study.’
‘They are good boys. I wouldn’t even compare them with some other problematic adolescents of our school. They study as much as they can, they are reserved, diligent children,’ tells about Harutyunyan brothers director V. Shalunts of the boarding school No 1 in his turn.
Aren’t the social reasons at the intersection of these two varying opinions? Little and pretty Iskuhi, is surely eager to appear among her peer with more or less decent clothes. And this social Gordian knot is only this family’s. It is only their mother that knows well what they need and how much.
‘The governor’s office lends us a hand when we apply. Sometimes, on the eve of the new academic year I have no other choice but to go to there. Since 2005 they promise to help us with the house renovation, but…,’ Elik says.
‘Why did they bear so many children, if they were not able to keep them?’ many will say. And many do. But thanks Heaven, despite what others say, in a far corner of our motherland with decreasing population, there is a family that has 9 children – Gevorg, Iskuhi, twins Ara and Artur, Alain, Gor, Sevak, Hrant and Vahe!
Armen, the father of the family while saying goodbye, either upset, or with unshakeable dignity of a Syunik man – one cannot make out – briefs his life: ‘My father was a forester and was well known in the town. Our family nickname’s also connected with the forest. My childhood wasn’t any better. I became an orphan when I was 13. We grew up somehow… There are four of us and none of us has an easy life. One of my brothers was a freedom fighter. He perished in Horadiz when the war was about to end…’ says Armen after a long pause. ‘What can we do? Everybody has his lot… But I am a happy man. I raise 8 soldiers for the motherland…’
Each Monday, 6 schoolchildren go out with their laborer brother Gevorg and on each week-end 11 people gather at the dinner table. So, Elik, come on, invent something!
… After Armen threatens it, the snow white Gabar accompanies us silently from the old and empty looking house at the brink of the forest.
We were very much concerned, touched and sad, but we left the house with 9 children and a great deal of hardships there at the brink of the forest and came back… We left a house where children sleep at least two in one bed (there are 4 beds in the house) and dream of a bicycle, a ball, sous and khorovats, where the mother washes for 11 people by hands, carrying the water from the yard and where the father dreams of keeping a cow to feed his children with dairy products. Yet, we were carrying with us the dignity of the children with clever eyes and the warmth of their hearth…