Կյանքն ինչպես մարաթոն (վիդեո)
«Երեք տարի ստիպված եմ եղել հարևան գյուղի դպրոցը հաճախել: Ամեն օր մենակ 7 կմ ճանապարհ էի գնում ու գալիս: Այդ ժամանակ էլ որոշեցի սպորտով զբաղվել: Ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչը խորհուրդ տվեց վազել: Փորձեցի, ու ստացվեց: Այդ օրվանից միշտ վազելով էի դպրոց գնում ու գալիս: Արդյունքում 13 պատվոգիր ու մեկ ոսկե մեդալ ունեմ»,-պատմում է 19-ամյա ուսանողուհի Մարիամը:
Աղջիկը հիշում է, որ այդ ժամանակ էլ առաջին անգամ մասնակցեց հայոց լեզվի օլիմպիադային ու զրո միավոր հավաքեց:
«Ամաչում էի անգամ ուսուցիչների դեմքին նայել ու ամեն օր դպրոց գնալիս լացում էի: Մի անգամ էլ ինքս ինձ մտածեցի, որ լացելով չեմ հաղթի, և որ հաղթելու համար պետք է պայքարել` համառ ու մինչև վերջ»,-ասում է նա:
Ստեփանակերտի Համո Սահյան փողոցի առանձնատների ներքնահարկերը շրջաններից եկած ուսանողների մեծ մասը նախընտրում է հարմարավետ վարձու բնակարաններից:
Հիմնական պատճառը համեմատաբար էժան գներն են` Հադրութի շրջանի Հակակու գյուղից երկրորդ կուրսի ուսանողուհի Մարիամ Աղաջանյանի համար ամենակարևոր հանգամանքը:
Երկու մահճակալ, սեղան, երկու աթոռ, փոքրիկ գրապահարան ու փայտի վառարան: Ուսանողական այդ համեստ կացարանի միակ պատուհանը չափազանց փոքր է ու ցածր, որ հնարավոր լինի` արևի շողերը ներս թափանցեն:
Մարիամն այդ սենյակում ապրում է ընկերուհու հետ: Պայմաններից չի բողոքում, նա ընդհանրապես չի սիրում բողոքել:
«Ընտանիքս հազիվ ծայրը ծայրին է հասցնում: Տանը ոչ ոք չի աշխատում, ստիպված յոլա ենք գնում ընդամենն ընդհանուր 80 հազար դրամ ($ 207) թոշակով: Ճիշտ է, անասուն ունենք, բանջարանոց ու խաղողի այգի ենք մշակում, որը մեզ հազիվ բավարարում է: Երբեմն էլ ավելցուկը վաճառում ենք»,-ասում է նա:
Մարիամը երբեք տնեցիներին ավելորդ անգամ չի անհանգստացնում գումար կամ ուտելիք խնդրելով: Աղջիկն ասում է, որ եթե հնարավորություն լինի, առանց իր ասելու էլ կուղարկեն:
«Մեկուկես տարվա ուսանողական կյանքի ընթացքում երկու անգամ եմ զանգել ու փող խնդրել: Մի անգամ ընդամենը 10 դրամ ($ 0,02) ունեի, ուտելու էլ ոչինչ չկար: Ջղայնացա ու զանգեցի տուն, որ մի բան ուղարկեն»,-ասում է նա:
Մարիամը բացատրում է, որ երբ մենակ էր ապրում, մի կերպ յոլա էր գնում և դիմանում էր, եթե անգամ ուտելու բան չկար, իսկ հիմա ընկերուհու հետ է ապրում, և անհարմար է ասել, որ գումար չկա մոտդ, ու չգիտես էլ` երբ կուղարկեն:
«Եղել է` 3000 դրամով ($ 8) մեկ ամիս ապրել եմ ու աշխատել եմ ավելորդ ծախսեր չանել, միայն թե հացի փող լինի, իսկ գյուղից էլ եղած-չեղածից ուղարկում էին»,-ասում է ուսանողուհին ու խոստովանում, որ ներկա դրությամբ ընդամենը 170 դրամ ($ 0,4) ունի, մայրը եկավ ու 2000 դրամ ($ 5) տվեց:
«Մինչ այդ պապս էր եկել ու ինձ 20 հազար դրամ ($ 52) թողել, որից պետք է 15 հազար դրամ ($ 39) տան վարձ, լույսի փող և պատվիրված փայտի վառարանի դիմաց վճարեի: Այդ ժամանակ էլ եղանակները կտրուկ ցրտեցին, ու ստիպված վերարկու գնեցի: Պապս շատ էր զայրացել»,- ասում է Մարիամը մեղմ ժպտալով ու ավելացնում, որ հաջողեցրել է այդ գումարով և ուսանողական թոշակով բոլոր ծախսերը մի կերպ հոգալ:
Գումարը հիմնականում ծախսվում է դասախոսություններ պատճենելու վրա: Մարիամը վստահեցնում է, որ դասախոսների մեծ մասը նորմալ դասախոսություն չեն տալիս` նախընտրելով դրանք ուսանողներին տալ պատճենահանելու:
Հարցրի` երբեք չի՞ մտածել թողնել ամեն ինչ ու գյուղ վերադառնալ: Առանց երկմտելու Մարիամն ասաց, որ մտքով անգամ չի անցել:
Եթե տնեցիք էլ ընդհանրապես չկարողանան օգնել, նա պատրաստ է աշխատել:
«Հիմա էլ եմ ուզում աշխատել, ուղղակի դասերը շատ են, և գերազանցիկ լինելն ինձ համար աշխատանքի նման մի բան է: Այդպես ես տարեկան 250 հազար դրամ ($ 648) եմ խնայում: Հավատացեք, դա իմ ընտանիքի համար ահռելի գումար է»,-ասում է նա:
Մարիամը խոստովանում է, որ դժվարությունները հաղթահարել ու առաջ գնալ իրեն օգնում է չկամեցող ընկերների ու ծանոթների հեգնանքը:
Շատերն են դեմքին շպրտել, թե ընտանիքում ոչ մեկը բարձրագույն կրթություն չի ստացել, ինչու՞ պիտի նա սովորի:
«Ես դեռ շատ փոքր էի, որ պապս երդվեց ինձ անպայման բարձրագույն կրթություն տալ: Դպրոցում պապիցս երկու անգամ ծեծ ստանալուց հետո եմ միայն հասկացել, որ պետք է սովորել: Այնուհետև իմ սեփական ուժերով, առանց կրկնուսույցի հետ պարապելու, ընդունվել եմ Արցախի պետական համալսարանի պատմաքաղաքագիտական ֆակուլտետի պատմության բաժինը: Հիմա էլ գերազանց սովորելով` ուզում եմ ապացուցել, որ մարդկանց չի կարելի դասակարգել , առավել ևս` հեգնել»,- այլևս անկարող լինելով զսպել արցունքները` հազիվ արտաբերում է Մարիամը:
Ֆինանսական սուղ պայմանների պատճառով Մարիամը երկու ամիսը մեկ է կարողանում հայրենի գյուղ գնալ: «Մեկ անգամ գյուղ գնալ-գալու համար ստիպված եմ 2400 դրամ ($ 6) վճարել: Ու քանի որ մինչև գյուղը տրանսպորտ չի հասնում, ամեն անգամ Հադրութի ավտոբուսով հասնում եմ գյուղի խաչմերուկ, որից հետո 7 կմ ոտքով գնում եմ, մինչև գյուղ հասնեմ»,-ասում է նա:
Հակակու գյուղում միակ առկա սովորող ուսանողուհին Մարիամն է:
Խոսելով ապագայի ու երազանքների մասին` նա ասում է, որ առաջնայինն ուսումն է, ինչի միջոցով հույս ունի ապագայում լավ աշխատանք գտնել: Պետք է այնքան վաստակել, որ ընտանիքին կարողանա ապահովել:
«Ներկա դրությամբ ողջ ընտանիքի հոգսը պապիս ուսերին է, և եթե, աստված մի արասցե, մի բան պատահի, այդ հոգսերն իմ ուսերին կմնան: Վախենում եմ անգամ մտածել այդ մասին»,- տարակուսում է Մարիամը` հավելելով, որ իր հույսն ու հենարանն ինքն է: Երբեմն հուսահատվում է, բայց երբեք իրեն թույլ չի տալիս թուլանալ: Նպատակներ կան, որոնց պետք է անպայման հասնել:
Հարցրի` ինչպես է պատրաստվում Նոր տարին տոնել, նա թեթև ժպտաց ու ասաց` ոչ մի հատուկ բան: «Չեմ հիշում, որ մենք հատուկ ինչ-որ տոն նշենք, նույնիսկ մեր ծննդյան տոները: Իմ միակ ու հիշվող տարեդարձն այս տարի էր: Մայիսի 9-ին` իմ ծննդյան օրը, Հաղթանակի օրվան նվիրված տոնական համերգից հետո թրջված հավաքվեցինք ընկերներով ու մի լավ ուրախացանք»,-կարծես մտովի տեղափոխվելով այդ օրը` անթաքույց ուրախությամբ հիշեց Մարիամը:
Խնդրեցի մի վառ հուշ կամ լավ պատմություն հիշել: Մի քանի վարկյան մտածելուց հետո սկսեց պատմել անցած տարի Ստեփանակերտի գիշերօթիկ հաստատության երեխաների հետ իր հանդիպման մասին:
-Այս երեխաների հայացքն ու պատմությունները գլխիցս դուրս չեն գալիս,- ասաց:
-Ինչու՞: Քեզ ծանո՞թ են նրանց զգացմունքերը:
Երկար լռությունից հետո`
-Բանն այն է, որ ես երեք տարի ապրել եմ հորս ու նրա ծնողների հետ: Մայրս ու քույրս առանձին էին ապրում: Ես հասկանում եմ մանկատան երեխաներին և շատ լավ գիտեմ, թե ինչպես է լինում, երբ կարոտում ես մորդ, բայց տեսնել չես կարող: Պատահել է այնպես, որ ես տնից թաքուն ուտելիք էի գողանում և քույրիկիս տանում: Ամեն մի գողության համար ես խիստ պատժվում էի: Հիմա, փառք Աստծու, այդ օրերն անցյալում են, ու մենք բոլորս միասին ենք ապրում:
Մարիամն այժմ սպասում է թոշակին, որ Նոր տարուն քաղցրավենիք գնի ու գնա գիշերօթիկի երեխաներին տեսակցության:

The Artsakh Village Girl for Whom "Life is a Marathon"
‘For three years I had to go to the neighboring village for school. I had to cross 7 km there and back daily. And it was then that I made my mind to go in for sport. My physical training master advised me to run. I tried and I did it. And I had been running to school and back home since that day. Now, as a result of it, I have 13 diplomas of honor and a gold medal,’ tells Mariam, student, 19.
The young girl recalls that it was then that she participated in the Olympiad in the Armenian language for the first time and got 0 point.
‘I was ashamed even to look in the faces of the teachers and I used to cry going to school every day. Then once I said to myself I was not going to win by crying and I had to struggle for a victory – persistently and up to the end,’ she says.
Most students from outlying regions that come to Stepanakert prefer the basements of private houses on Hamo Sahyan street to convenient rented apartments - mainly for the comparatively low prices. For the second-year student Mariam Aghajanyan from Hakaku village of Hadrut region low price is the most important factor.
Two beds, a table and two chairs, a small book-shelf and a wood stove – the only window of this modest student lodging is too small and too low to let the beams of the light in.
Mariam shares this room with her friend. She does not complain of the conditions. In general, she does not complain.
‘My family is hardly making ends meet. Nobody works in the family. We survive with pension of 80 thousand drams ($ 207) a month. Of course, we have cattle, an orchard and we cultivate a vineyard, but all this hardly suffices. Sometimes we sell a little part of the harvest,’ she says.
Mariam never bothers her family by asking money or food. If they can, they will send without asking, she says.
‘During the year and a half of my studentship only twice I’ve called and asked money. Once I had only 10 drams ($ 0,02) and nothing to eat. I got angry and called home and ask them to send me something,’ she says.
Mariam explains that when she was living alone, it was hard but she was making it somehow, even if there was nothing to eat, but now, when she lives with a friend, she feels uncomfortable to say she has no money.
‘I have lived with 3000 drams ($ 8) for one month, trying to avoid extra expenses and just buying bread and my family sending something to eat from the village,’ says the student and confesses at the moment she has only 170 drams ($ 0,4) and that her mother has just come and brought 2000 drams ($ 5).
‘Earlier my grandfather had come and left me 20 thousand drams ($ 52) 15 thousand ($ 39) of which was the room fee and the rest for the electricity and wood for heating. Then the weather sharply turned cold and I had to buy a coat. My granddad got very angry,’ says Mariam gently smiling and adds that yet she managed to cover all those expenses with that money and her scholarship.
The scholarship is usually spent on photocopying the lectures. Mariam assures most professors do not deliver normal lectures and prefer having students photocopy the material.
I asked her whether she had ever thought of leaving all and going back to her village, to which Mariam said ‘Never’, and there was no hesitation in her answer.
If the family is no longer able to help she is ready to work.
‘I am ready to start working even now, but I have to study a lot. Getting excellent marks is like a job for me. Thus I save 250 thousand drams ($ 648) per year. Believe me, it is an enormous sum of money for my family,’ she says.
Mariam confesses that malevolence of some friends and sarcasm of the people around help her overcome the difficulties. Many have told her there is no point in her being educated, since none in her family have been.
‘I was still very little, when my granddad swore to help me get higher education. While I was a schoolgirl my granddad flogged me once or twice and after that I realized that I must learn well. Then all on my own and without additional classes with a private tutor I entered the Faculty of History and Political Sciences of Artsakh State University. Now I am a high achiever and I want to prove that people shouldn’t be classified, and moreover, made fun of,’ hardly pronounces Mariam no longer able to swallow her tears.
Due to the hard financial conditions Mariam is able to visit her village only once every two months.
‘I have to pay 2400 drams ($ 6) for one visit to my family and back. Since there is no public transportation to the village, I have to travel to Hadrut on a bus and then walk 7 km for home,’ she says.
Mariam is the only present-day student from Hakaku village.
Speaking of the future and her dreams, she says education is her priority, as she hopes to get a good job with it. She must earn well enough to take care of her family.
‘At present, the whole burden of the family is on my granddad’s shoulders. And God forbid something should happen to him! I will have to undertake that load,’ Mariam looks perplexed and adds she is her own only hope and support. She has goals that must be achieved.
I asked how she was going to celebrate the New Year. She slightly smiled and said in no particular way.
‘I cannot recall us celebrating any specific holiday, even our birthdays. The only birthday I celebrated was this year. I was born on May 9th, the Victory Day. After the festive concert, all wet in the rain, we gathered with friends and celebrated it,’ recalls Mariam with unhidden joy, going back to that day in her memories.
I asked her to recall a bright memory or a nice story. She thought for a few moments and started telling about her last year meeting with the inmates of Stepanakert’s boarding school.
‘The eyes of the children and their stories do not go out of my head,’ she said.
‘Why? Are those feelings familiar to you?’
After a long pause:
‘The thing is that I lived three years with my father and his parents. My mother and sister were living separately. I understand the children at orphanages and I know very well what it feels to miss your mother and not to be able to see her. I even used to steal some food from home and take it secretly to my sister. I was then being strictly punished for each such theft. Now, thanks Heaven, those days are gone and we all live together.’
Mariam is now waiting for her scholarship to buy some sweets for the New Year and go and see the children at the boarding school.