Պետական պարտքը հունվարին 123.5 մլն դոլարով աճել է
Այս տարվա հունվարի վերջի դրությամբ Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 6.9 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ Հունվարին այն աճել է 123.5 մլն դոլարով կամ 1.8%-ով։
Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալների՝ արտաքին պարտքը հունվարի վերջի դրությամբ 5.6 մլրդ դոլար էր, որը մեկ ամսում աճել է 80.6 մլն դոլարով։ Արտաքին պարտքի 89%-ը Կառավարության պարտքն է, մնացածը՝ Կենտրոնական բանկինը։
Հայաստանի ներքին պարտքը հունվարի վերջի դրությամբ 1.3 մլրդ դոլար է։ Հունվարին այն աճել է մոտ 43 մլն դոլարով։ Ներքին պարտքը հիմնականում Հայաստանի քաղաքացիների կողմից ձեռք բերված պետական պարտատոմսերն են։
Հիշեցնենք, որ 2018թ. պետական բյուջեի հիմքում դրված կանխատեսումների համաձայն՝ տարեվերջին Հայաստանի պետական պարտքը կկազմի մոտ 7.2 մլրդ դոլար։

В январе госдолг Армении вырос на 123,5 млн долларов
К концу января этого года государственный долг Армении составил 6,9 млрд долларов США. В январе этот показатель вырос на 123,5 млн долларов, или на 1,8%.
По данным Национальной статистической службы РА, к концу января внешний долг составил 5,6 млрд долларов. Это значит, что за месяц он вырос на 80,6 млн долларов. 89% внешнего долга составляет долг правительства, остальную сумму – долг Центрального банка.
По положению на конец января внешний долг Армении достиг 1,3 млрд долларов. В январе этот показатель вырос примерно на 43 млн долларов. Внешний долг образуется в основном за счет приобретенных гражданами Армении государственных облигаций.
Напомним, что согласно прогнозам, положенным в основу госбюджета 2018 г., к концу года государственный долг Армении составит около 7,2 млрд долларов.