«Իմանամ` դուրսը չտենք մնալ». բազմազավակ ընտանիքը սահմանին (վիդեո)
Տունը, որտեղ բնակվում է Կարեն և Սուսան Մադաթյանների յոթ հոգանոց ընտանիքը, ադրբեջանցիների դիրքերից չի երևում, բայց նրանք ապրում են սահմանի բոլոր տագնապները։ «Լինում են, ամեն օր էլ կրակոցներ լինում են,-ասում է Կարենը,-ուղղակի մեր տեղը փոս ա, գյուլեքը գալիս, մեր վրովն են անց կենում»։
Տավուշի մարզի Վազաշեն գյուղի բնակիչը նշված անհանգստությունից ու տագնապից բացի՝ մի խնդիր էլ ունի. սեփականաշնորհված հողերը ադրբեջանցիների նշանառության տակ լինելու պատճառով չեն մշակվում։ Եվ ուրեմն՝ գյուղում ապրելով՝ վազաշենցին գյուղացի էլ չի։
Մադաթյանների ավագ որդին՝ Բորիսը, Բելա և Ալլա դուստրերը դպրոցական են։ Կարոն ու Դավիթը դեռ փոքր են։ Մեծ ու փոքր միասին ծնողների համար մի ուրախություն ու մի հոգս են։ «Ուրախություն, առաջին հերթին ուրախություն են,-ասում է Սուսանը։- Մարդ կա՝ երեխա չունի ներկա պահին, ցանկանում ա ունենա, ուրախության համար ա, չէ՞…»։
Կարենը հաշմանդամ է, ողնաշարի հետ կապված խնդիրներ ունի։ Թոշակ է ստանում՝ 12 հազար դրամ ($ 31)։ 53 հազար ($ 137) էլ պետությունը տալիս է որպես նպաստ։ 65 հազար դրամով ($ 168) յոթ հոգանոց ընտանիքն ապրում է մի ամիս։ Այսինքն՝ ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամին պետությունն օրական 309 դրամ ($ 0,8) է տալիս։
«Երեխեքը լավ են, նենց շատ ուտող էլ չեն,-ասում է Կարենը,-վերմիշել, բրինձ, գարոխ. ըտենց բաներ ըլնում ա, ուտում են»։
Իրիկնադեմին Սուսանը ճաշի սեղան է գցում։ Սաղր ափսե-գդալ անհամապատասխան զույգն իսկույն սրում է հետաքրքրությունդ՝ տեսնես ի՞նչ են ուտելու։ Մատուցվում է ոսպ՝ մաքուր, խաշված ոսպ՝ առանց հավելումների։
-Որպես բազմազավակ մայր՝ պետությանը չե՞ս դիմել,-հարցնում եմ Սուսանին։
-Դիմել եմ, խի՞ չեմ դիմել,-հարցս կիսատ է թողնում,-դիմել եմ, ասել են՝ քեզ ո՞վ էր խնդրում, էդքան էրեխա չբերեիր։
-Մի անգամ էլ ես եմ դիմել մեր մարզպետարանին,-ծիծաղելով թեման շարունակում է Կարենը։-Դիմեցի, ասեցի՝ սոցիալապես ծանր ենք, անապահով ենք, հինգ երեխա ունենք, ես չեմ աշխատում, ինվալիդ եմ։ Իրեք ամիս ձգձգվեց, երկու անգամ թղթեր սարքեցի, էնքան քյացի եկա, էնքան քյացի եկա, ճամփեքի վրա փող ծախսեցի, վերջում ասեցին՝ եկել ա, գնա-ստացի։ Գնացի 20 հազար ($ 52) ստացա, եկա տուն»։
Մադաթյանները մի անգամ էլ դիմել են, ինչպես Կարենն է ասում՝ քարոզարշավին, այսինքն՝ «…էն որ Սերժ Սարգսյանը վարչապետ վախտով եկել էր, որ պրեզիդենտ դառնար»։ Այս պատմության մանրամասներին անդրադառնալուց առաջ նախ պետք է ծանոթանալ նրանց բնակարանային դրությանը։
Ամուսնանալուց հետո մինչ օրս Կարենն ու Սուսանը բնակվում են Կարենի քեռորդու տանը։ Ժամանակավորապես Ռուսաստան տեղափոխված զարմիկն ասել է՝ քանի էստեղ չեմ, ապրեք։ Բնականաբար, նրա վերադառնալուց հետո Մադաթյանները պետք է ազատեն տունը։ Եվ հասկանալի է, որ ուրիշի տանն ապրելու ընթացքում ընտանիքի հայրը պետք է փորձեր լուծել իր, կնոջ և հինգ երեխաների ապագա կացարանի հարցը։
«Էն ժամանակ իրան (Սերժ Սարգսյանին-հեղ.) նամակ գրեցինք, դիմեցինք: Պատասխանեց, որ հող կտան, դես` կտան, դեն՝ կտան։ Մի հատ թազա կազմակերպություն կար, երիտասարդական կազմակերպություն ա-ինչ ա, եկան մեր գյուղը, գյուղապետի հետ եկան ստեղ, որ ինձ համար տուն տեն սարքիլ։ Էստեղ պատրաստ ֆունդամենտներ կան, երկրաշարժից հետո կիրգիզներն են սարքել, ըտենց մնացել ա։ Նկարեցին-բան արեցին, լրիվ թղթերն առան ու գնացին։ Էն գնալն էր, որ գնացին»,- հիշում է Կարենը։
Արդեն նախագահ դարձած նախկին թեկնածուի խոստումից մի բան իմանալու համար Մադաթյանները դիմում են Տավուշի մարզպետարան, որտեղից ստացվում է ոչինչ չասող մի փաստաթուղթ։ Այդ ընթացքում տան տերը՝ Կարենի քեռորդին, Ռուսաստանում մշտապես հաստատվելու որոշում է կայացնում։ «Հմի ծախում ա էս տունը,-ասում է Կարենը,- երկու հազար դոլար ա ուզում։ Թե կարեցա ճարեմ՝ ես կառնեմ, չէ՝ պտի դուրս գամ, մարդն իրա տունը ծախի»։
65 հազար դրամ ($ 168) նպաստ-թոշակով, որը հազիվ բավարարում է կերակրվելուն, տուն գնելու համար փող հետ չես գցի։ Կարենը տան բակում զբաղվում է նաև փայտածխի արտադրությամբ, որն, ինչպես ինքն է ասում՝ «մի հինգ-տասը մայեթի ($ 13-$ 26) օգնություն ա կողքից»։
«Ստի մարդ կա էլի, մեր գյուղացի ա, փետն առնում ա, բերում ա, ածուխ եմ անում: Փետի փողը դուս ա կյալի, ավել փողը մնում ա»,-պատմում է Կարենը։
Ավել փողից բացի ընտանիքին օգուտ է մնում նաև ձրի վառելիքը։ Ածխի արտադրության համար անպիտան ցախերը վառելով՝ փորձում են հաղթահարել ցուրտը։
Երբ հարցնում եմ՝ ո՞րն է ընտանիքի N1 խնդիրը, ամուսինները միաձայն պատասխանում են՝ տունը։ «Իմանամ՝ իմ երեխու գլխին կրիշ կա, իմանամ՝ դուրսը չտենք մնալ»,-ձևակերպում է Սուսանը։
Տան խնդիրն, իհարկե, Մադաթյանների ընտանիքի համար անհետաձգելի է, բայց ուրիշ կարևոր հարցեր էլ կան, որոնք մնում են չլուծված՝ դարձյալ… չունենալու պատճառով։ Ութնամյա Ալլայի մի աչքը ծանր հիվանդության հետևանքով շեղվել է, և այսօր գրել-կարդալիս աղջիկը լուրջ դժվարություններ է ունենում։ Երեխային անգամ ստուգման չեն տարել, որովհետև, ինչպես մայրն է ասում՝ «ապերացիի կարիք ըլնի, ո՞նց տենք անիլ»։
Ո՞նց են անելու վիրահատությունը, եթե պետք լինի։ Ո՞նց են ապրելու, եթե ստիպված լինեն լքել ուրիշի տունը։ Ո՞նց են հասցնելու սնունդն ու հագուստը։ Անպատասխան հարցեր, որոնց առաջ, թվում է, հուսալքված ու վհատ պիտի լինեին յոթ Մադաթյանները։
«Ես միշտ էլ ասել եմ՝ երեխե’ք, ամեն ինչ լավ կլինի: Ամեն ինչ, հույսը երբեք չի կարելի կորցնել,-ասում է բազմազավակ մայրն ու ավելացնում,- միշտ հավատացել եմ ու հիմա էլ հավատում եմ, որ կան բարի մարդիկ»։

Large Family Living on the Border: "I հope we will not become homless"
The house where Susan and Karen Madatyan's family lives is not visible from the position of the Azerbaijani armed forces.
However the family, which consists of seven members, experiences the difficulties of life on the border. "Sometimes we hear the shots everyday", says Karen. He added that the area where they live is located in a pit and the bullets rush past above them.
Vazashen village residents of Armenia's Tavush region have other problems as well. The privatized lands are being attacked by Azerbaijan and thus the lands are not being cultivated. Vazashen residents are not peasants anymore.
The elder son of the family, Boris and two daughters Bella and Alla are the schoolchildren. Karo and David are little kids. The children bring happiness to the family, but at the same time the parents are concerned about their future. "Of course, first of all children bring happiness, to all the families…"
Karen is a disabled person; he has spinal problems. He receives a pension in the amount of 12,000 drams ($ 31). The state provides 53,000 drams ($ 137) as an allowance. The family consisting of seven members lives on 65,000 drams ($ 168) for the entire month. Each member of the family lives on 309 drams a day (80 cents).
"The children are modest and do not demand much", says Karen. In the evening, Susan serves up the dinner and everybody is curious what they will eat today. Usually, it is cereal or something similar.
-Did you turn to the state institutions for the help as a mother, who have many children?, Susan was asked.
-I did apply, but they say nobody asked you to give birth to so many children.
-I also turned to the regional administration, adds Karen with irony. -I explained that we live under difficult social conditions and there are five children in our family. I said that I am a disabled person and do not work. It all lasted for three months and I had collected two times the documents. At the end, they had said that the allowance had been sent; now I can receive it. I had received 20.000 drams ($ 52) and came back home.
One more time Madatsyan's family had addressed for the help, as Karen says. It was during the election campaign, when Serzh Sargsyan had become a president. Before retelling the story of this family first of all it is necessary to talk about the conditions in which Madatsyan's family lives.
From the day they got married till now, Karen and Susan live in the house of Karen's cousin. The cousin lives temporarily in Russia and allowed them to live in his place as long as he is absent. It is obvious that Karen should do something in the coming future to solve the problem of the accommodation as well.
"Some time ago, we wrote him a letter (Serzh Sargsyan – author). We received an answer that the land will be provided to us, as well as other privileges. There is one new organization, youth organization if I am not mistaken. They had visited our village, together with the head of the village to build a home for me. There are some areas with the already built foundations that were constructed by Kirghiz people after the earthquake. But the process had remained unfinished", recalls Karen.
In order to find out some information from the actual president, the former candidate, the family had applied Tavush regional administration and received the document that contains no important information. At the same time, Karen's cousin had made a decision to stay in Russia. "He now wants to sell the house at the price of 2.000 US dollars. If I will be able to find the means we will stay here, if not, then we need to move to some other place", says Karen.
However, it is impossible to collect money, when the only income is 65.000 drams ($ 168). In the yard of the house Karen is being engaged in the charcoal production. As he says, the additional income makes up 5-10.000 drams ($ 13 - $ 26). Karen explains that there is a villager who provides the wood and he makes the coal in his turn. Thus, the family has the firewood for free and can heat the home during the winter time.
To the question, what is the No.1 problem for the family, the spouses reply that it is the problem of the house. "We want to be sure that our children will have a place to live", says Susan.
Of course, the problem of accommodation remains the top-priority; however, there are other unsolved issues as well. The daughter Alla has a vision problem after a serious disease and she faces significant difficulties when she needs to write or read. The child was not even examined by the doctors, as the family knows that they will not be able to cover the expenses of the surgery.
How will it be possible to undergo the treatment? How they will live if they will stay homeless? How they will buy food and clothes? These questions which remain unsolved…
"I always say to the children that everything will be good. Under any circumstances, people should not lose hope", says the mother of this large family. Susan adds that she has always believed and still believes in the kindness of people.