Բակո Սահակյանն այցելել է ԱՄՆ Կոնգրես
Մարտի 14-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն այցելել է ԱՄՆ Կոնգրես: Այս մասին հայտնում է նախագահի պաշտոնական կայքը:
Նա հանդիպում է ունեցել արտաքին հարցերով հանձնաժողովի մի խումբ անդամների հետ, քննարկել Արցախ-Միացյալ Նահանգներ հարաբերություններին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը եւ տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող հարցեր:
Այնուհետեւ Կոնգրեսում կազմակերպվել է ընդունելություն՝ նվիրված Արցախյան շարժման 30-րդ տարեդարձին:
Սահակյանը կարեւորել է Միացյալ Նահանգների օրենսդիր բարձրագույն մարմնում կազմակերպված հանդիպումները, նշելով, որ դրանք նաեւ մեծացնում են մեր պատասխանատվության աստիճանը՝ համառ ու քրտնաջան աշխատանք իրականացնելու, երկկողմ հարաբերություններն էլ ավելի խորացնելու ու զարգացնելու գործում:
«Ես լավատես եմ՝ հենց այդպես էլ կլինի, քանի որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մենք դիտարկում ենք որպես բարեկամ երկիր, պետություն, որը միլիոնավոր հայերի համար դարձել է երկրորդ հայրենիք: Լավատես եմ, որովհետեւ մենք այստեղ ունենք հավատարիմ, ազնիվ եւ անշահախնդիր բարեկամներ, ովքեր արդեն երկար տարիներ մշտապես Արցախի հետ են, աջակցում են մեր ժողովրդին, աշխարհին ճշմարիտ տեղեկություններ ներկայացնում մեր երկրի մասին: Մենք բարձր ենք գնահատում մեր բարեկամական կապերը՝ դրանք համարելով մեծ հարստություն»,- ասել է Սահակյանը:
Բակո Սահակյանը նշել է, որ ԼՂՀ-ում կարեւորում են ամերիկացիների սատարումն Արցախին, եւ այստեղ իրենց ուրույն տեղն ունեն ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատն ու Սենատը, կոնգրեսականներն ու սենատորները:
Սահակյանն արժեւորել է Վաշինգտոնի շոշափելի դերակատարությունը տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանման, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ եւ արդարացի կարգավորման գործում:
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը եղել է, կա եւ կմնա մեր արտաքին քաղաքականության հիմնարար ուղղություններից մեկը»,- ընդգծել է Բակո Սահակյանը:
Սահակյանն Արցախի Հանրապետության պետական պարգեւներ է հանձնել ԱՄՆ մի խումբ կոնգրեսականների եւ սենատորների՝ Արցախին սատարելու եւ Արցախ-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացման գործում շոշափելի ներդրում ունենալու համար:

The following is an unedited press release issued by the office of the Artsakh president.
The President met with a group of members of the foreign affairs committee, discussed issues related to the Artsakh-US relations, the Azerbaijani-Karabagh conflict settlement and regional trends.
Subsequently, a reception devoted to the 30th anniversary of the Artsakh Movement was held in the Congress.
In his speech the President highlighted the meetings organised in the supreme legislative body of the United States, noting that they too enhanced the degree of responsibility in the course of carrying out hard and painstaking work, further deepening and developing bilateral relations.
"I am optimistic - it will be definitely so, for we consider the United States a friendly country, a state which has become second homeland for millions of Armenians. I am optimistic because we have here devoted, sincere and honest friends, who have been standing by Artsakh for many years, supporting our people, providing objective information about our country worldwide. We rate high our friendly ties, considering them precious assets,” stressed the Artsakh Republic President in his speech.
Bako Sahakyan noted that the support rendered by the American people to Artsakh was greatly acknowledged in the Republic of Artsakh, with the House of Representatives, the Senate, our congressman and senator friends having a special place and role in this process.
The President accentuated Washington's considerable contribution in maintaining peace and stability in our region, in peaceful and just solution of the Azerbaijani-Karabagh conflict.
"Cementing and deepening ties with the United States of America have always been and will remain among the fundamental directions of our foreign policy,” underlined President Sahakyan.
The President handed in Artsakh Republic high state awards to a group of U.S. congressmen and senators for supporting Artsakh and their tangible contribution to the development of Artsakh-the USA relations.