«Մոսակ Ֆոնսեկա» ընկերությունը, որից արտահոսել էին պանամական փաստաթղթերը, դադարեցնում է գործունեությունը
Համաշխարհային ճանաչում ունեցող «Մոսակ Ֆոնսեկա» (Mossack Fonseca) իրավաբանական ընկերությունը, որն օֆշորային ընկերություններ գրանցող միջազգային ընկերություն էր և գաղտնազերծված պանամյան փաստաթղթերի հիմնական դերակատարը, դադարեցնում է իր գործունեությունը: Այդ մասին ընկերությունը հայտարարել է հինգշաբթի` որպես հիմնական պատճառ նշելով արտահոսած փաստաթղթերի հետևանքով ընկերության արատավորված համբավը:
Հիշեցնենք` պանամյան սկանդալը 11,5 մլն փաստաթղթերի արտահոսք էր, որը մանրամասն տեղեկատվություն էր պարունակում հաճախորդ-հավատարմագրային կառավարող փոխհարաբերությունների, օֆշորային գոտիներում գրանցված ընկերությունների, դրանց ֆինանսական շրջանառության, ինչպես նաև` այդ օֆշորային ընկերություններին և գումարային փոխանցումներին մի շարք պաշտոնյաների փոխկապակցվածության մասին:
Հայ պաշտոնյաներից օֆշորային Պանաման «նվաճել» էր ԴԱՀԿԾ նախկին պետ, արդարադատության գեներալ-մայոր Միհրան Պողոսյանը, որին պատկանող ընկերությունների և դրանց գործունեության մասին «Հետք»-ի հրապարակումից հետո պաշտոնյան հրաժարական տվեց: Քրեական գործ հարուցվեց, որը, սակայն, ՀՔԾ-ն կարճեց Միհրան Պողոսղյանի` ՀՀ խորհրդարանի պատգամավորի թեկնածությունն առաջադրելու նախօրյակին: ԴԱՀԿԾ նախկին պետն այժմ ԱԺ պատգամավոր է:
««Mossack Fonseca»- ն գլոբալ մասշտաբով կիբեր հարձակման զոհ է դարձել,- հայտարարել է ընկերությունը: - Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումը (ICIJ), օգտագործելով գողացված տեղեկատվությունը, ստեղծել է մոլորեցնող մթնոլորտ` ներկայացնելով մեր ծառայությունները որպես ֆինանսական ոլորտն աղավաղող ու խեղաթյուրող…և հրապարակել է հոդվածների շարք, որոնք կոնտեքստից դուրս շահարկումներ էին պարունակում` դրանով իսկ ամբողջացնելով մի քանի միջազգային կազմակերպությունների նախօրոք մտածված օրակարգը»:
Այդուհանդրեձ, «Mossack Fonseca»-ն պնդում է, որ գործել է օրենքի համաձայն` բոլոր իրավահարթություններում և համագործակցել է իշխանությունների հետ քրեական գործի շրջանակներում, որը հաջորդել էր արտահոսքին:

Юридическая компания “Моссак Фонсека”, откуда произошла утечка “панамского досье”, прекращает свою работу
Известная международная юридическая компания “Моссак Фонсека” (Mossack Fonseca), занимавшаяся регистрацией офшорных компанией и сыгравшая основную роль в рассекречивании панамских документов, прекращает свою работу. Об этом компания сообщила в четверг, назвав основной причиной нанесение ущерба своей репутации вследствие утечки документов.
Напомним, что панамский скандал был вызван утечкой 11,5 млн документов, содержавших подробную информацию о взаимоотношениях клиентов и концессионных управляющих, зарегистрированных в офшорах компаниях, их финансовом обороте, а также о причастности ряда должностных лиц к офшорным компаниям и денежным переводам.
Из армянских должностных лиц офшорную Панаму “завоевал” бывший начальник Службы принудительного исполнения судебных актов, генерал-майор юстиции Мигран Погосян. После публикации Hetq.am статьи о принадлежащих Погосяну компаниях и их деятельности, чиновник подал в отставку. В Специальном следственном комитете было возбуждено уголовное дело, которое, однако, было закрыто накануне выдвижения Миграна Погосяна кандидатом в депутаты Национального Собрания. В настоящее время бывший начальник СПИСА является депутатом парламента.
“Mossack Fonseca” стала жертвой масштабной кибер-атаки,- заявили представители компании. – Междуанродный консорциум журналистов-расследователей (ICIJ), использовав украденную информацию, создал атмосферу заблуждения, представив наши услуги как искажающие и фальсифицирующие финансовую сферу. Был опубликован ряд статей, содержавших спекуляции вне контекста. Тем самым была дополнена заранее обдуманная повестка нескольких международных организаций”.
Несмотря на это, “Mossack Fonseca” утвреждает, что действовала в соответствии с законом и сотрудничала с властями в рамках уголовного дела, возбужденного в связи с утечкой документов.