Հակոբ Հակոբյանի որդին պետական միջոցներով գնված գյուղտեխնիկան պահում է իր ընկերության պահեստում
Վերահսկիչ պալատը հերթական բացահայտումն է արել, որը վերաբերում է գյուղտեխնիկայի կայանի ստեղծման ծրագրին: Ձեռք են բերվել տրակտորների հզորության գութաններ, որոնք պահվում են պատգամավորի որդու ղեկավարած մեկ այլ ընկերության պահեստում:
Գյուղտեխնիկայի կայանի ստեղծման պիլոտային ծրագրի նպատակը ներդրված ֆինանսական միջոցների վերադարձման արդյունքում գյուղտեխնիկայի նոր կայանների ստեղծումն է: Կառավարությունը ծրագրի մեկնարկն ազդարարեց 2017թ. մարտի 30-ի «Գյուղատնտեսական տեխնիկայի կայանի կազմակերպման մասին» թիվ 342-Ն որոշումով: Ըստ այդմ, գյուղատնտեսական աշխատանքների մեքենայացման մակարդակի բարձրացման նպատակով նախատեսվել է պետության կողմից տրամադրել մինչև 700 մլն դրամ: Ծրագրի ֆինանսական աղբյուրը պահուստային ֆոնդն է, իսկ կատարման ժամկետ է սահմանվել 2017-2021թթ.:
Ներկայացվել են գյուղատնտեսական տեխնիկայի կայանի կազմակերպման 4 առաջարկներ՝ քաղաքացի Ս. Այվազյանի, «Նաիրիի բերրիություն», «Չինվան» և «ԻԴԱՍ» ՍՊԸ-ների կողմից:
Գնահատող հանձնաժողովն ուսումնասիրության արդյունքում 2017թ. մայիսի 5-ին հավանության է արժանացրել «ԻԴԱՍ» ՍՊԸ-ի ծրագիրը, որին տրվել է դրական եզրակացություն: Ծրագիրը հավանության է արժանացել նաև կառավարության մայիսի 18-ի նիստում:
«Հետք»-ն արդեն գրել է, որ ԱԺ պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանի որդուն՝ Պարույր Հակոբյանին է պատկանում «Ինովեյթիվ ընդ դիվելոփդ ագրո սիսթեմս» ՍՊԸ-ի բաժնետոմսերի 40%-ը: Իսկ 60%-ի սեփականատերը երևանաբնակ Սերգեյ Խաչատրյանն է: Ընկերության կրճատ անվանումը, ըստ կանոնադրության, «ԻԴԱՍ» ՍՊԸ է: Ընկերությունն ունի ընդամենը 50 հազար դրամ կանոնադրական կապիտալ և ստեղծվել է ծրագիր ներկայացնելուց օրեր առաջ՝ 2017թ. ապրիլի 28-ին:
Վերահսկիչ պալատն ուսումնասիրել է «ԻԴԱՍ» ՍՊԸ-ի գործունեությունը: Պարզել է, որ ընկերությունը չի ունեցել գյուղատնտեսական աշխատանքների կազմակերպման բավարար փորձառություն:
«ԻԴԱՍ» ընկերությունը պարտավորվել է ծրագիրն իրականացնել 6 հաջորդական փուլերով, որի արդյունքում մինչև 450 հազար հա մշակվող տարածքներում մեքենայացված ծառայությունների կիրառման մակարդակը պետք է հասցնել 90%-ի: Ըստ Վերահսկիչ պալատի ուսումնասիրության` ընկերությունը նախատեսել է ունենալ մինչև 1 մլն շահառու՝ ծրագրի սկզբնական փուլերում ծառայություններ մատուցելով Գեղարքունիքի, Արմավիրի և Շիրակի մարզերում, իսկ հետագայում՝ երկրի ամբողջ տարածքում:
Ծրագրի մեկնարկի համար նախատեսվել է ներգրավել մոտ 433 հազար դրամ միջին աշխատավարձով շուրջ 88 աշխատակից, երկրորդ տարում թիվը հասցնել 142-ի, իսկ 5-րդ տարում՝ 726-ի:
Ծրագրով նախատեսվել է ձեռք բերել 7 տրակտոր, 7 գութան, 4 գյուղատնտեսական մեքենա ցանքսի համար:
Վերահսկիչ պալատը պարզել է, որ 2017թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ փաստացի ծախսվել է 659 մլն 400 հազար դրամ, որից 23 մլն 800 հազար դրամը` «Սպեցմաշ» ՍՊԸ-ի հետ կնքված պայմանագրի հիման վրա ձեռք բերված 7 գութանի համար: Իսկ 635 մլն 600 հազար դրամով «Նաս Ջեներալ Թրեյդինգ» ՍՊԸ-ից գնել է 7 տրակտոր: Ցանքսի համար նախատեսված 4 գյուղմեքենաներն այս տարվա հունվարի 12-ի դրությամբ ձեռք բերված չեն եղել:
Ստացվում է, որ մեկ տրակտորը գնել են 90 մլն 800 հազար դրամով: Ինչպես արձանագրել է Վերահսկիչ պալատը, բացակայում են Գյուղատնտեսության նախարարության համապատասխան ստորաբաժանման իրականացրած մոնիտորինգի արդյունքները՝ կապված նմանատիպ հզոր տրակտորների ձեռքբերման անհրաժեշտության հետ: Բացակայում են նաև նախարարության կողմից տեխնիկայի նպատակային շահագործման վերաբերյալ հսկողական մեխանիզմները:
«Հարկ է նշել, որ նմանատիպ տրակտորներն օգտագործվում են նաև շինարարության և ծանր արդյունաբերության մեջ»,- արձանագրել է Վերահսկիչ պալատը:
Ավելին, ստուգման արդյունքում պարզվել է, որ տրակտորների հզորությանը համապատասխան 7 գութանների ձեռքբերման համար չի իրականացվել շուկայի գների ուսումնասիրություն: Գութանները, այս տարվա հունվարի 12-ի դրությամբ, գտնվել են «Արփա-Սևան» ընկերության պահեստում:
Նշենք, որ Պարույր Հակոբյանը «Արփա-Սևան» ԲԲԸ-ի գլխավոր տնօրենն է, իսկ ընկերության սեփականատերերից է պատգամավորի հայրը՝ Հակոբ Հակոբյանը:
Պարույր Հակոբյանը շինարարական և այլ ոլորտներով զբաղվող 5 ընկերություններում բաժնետեր է:
Ըստ գյուղտեխնիկայի կայանի ստեղծման ծրագրի` տեխնիկայի նկատմամբ սեփականության իրավունքը փոխանցվելու է կազմակերպությանը 700 մլն դրամ արժեքի և մինչև 226 մլն դրամ հավելավճարի ամբողջական մարումից հետո: Իսկ մինչ ամբողջական գումարի մարումը, տեխնիկայի նկատմամբ սեփականության իրավունքը պատկանում է Գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամին:
Վերահսկիչ պալատն արձանագրել է, որ կառավարության 2017թ. մայիսի 18-ի թիվ 516-Ն որոշումով «ԻԴԱՍ» ՍՊԸ-ն տեխնիկայի նկատմամբ սեփականության իրավունքը ձեռք է բերելու` հիմնադրամին վճարելով միայն պայմանագրի գումարը, որը կարող է տնօրինվել կանոնադրական նպատակներին համապատասխան: Ստուգող մարմինը փաստում է, որ սա հակասում է պիլոտային ծրագրի՝ վերադարձվող գումարով Հայաստանում գյուղտեխնիկայի այլ կայանների կազմակերպման նպատակին: Բացի այդ, կառավարության որոշման մեջ նշված չէ ծրագրի շահառուի կողմից ծրագրով նախատեսված ժամկետում մինչև 226 մլն դրամի չափով վճարվելիք հավելավճարի մասին:

Сын Акопа Акопяна держит на складе своей компании приобретенную на государственные средства сельхозтехнику
Контрольная палата выявила очередное нарушение, допущенное в рамках программы создания станций сельскохозяйственной техники. Вся притобретенная сельхозтехника хранится на складе другой компании Акопяна-младшего.
О пилотной программе создания станций сельхозтехники правительство сообщило 30 марта 2017 г. С целью повышения уровня механизации сельскохозяйственных работ кабмин предусмотрел выделить до 700 млн драмов. Источником финансирования программы был выбран резервный фонд, срок ее реализации - 2017-2021 гг.
В числе тех, кто выдвинул предложения по организации станции сельхозтехники, было и ООО “ИДАС”, программа которого удостоилапсь положительной оценки.
Hetq.am уже писал о том, что 40% акций ООО “Иновейтив энд дивелопд агросистема” (“ИДАС”) принадлежат сыну депутата НС Акопа Акопяна Паруйру Акопяну. Владельцем остальных 60% акций является житель Еревана Сергей Хачатрян. Уставной капитал “ИДАС” составляет всего 50 тыс. драмов. Компания была создана за несколько дней до представления программы – 28 апреля 2017 г.
Контрольная палата изучила деятельность ООО “ИДАС” и выясила, что компания не имела достаточного опыта организации сельскохозяйственных работ.
“ИДАС” обязалась осуществить программу шестью этапами, в ходе которых уровень механизированных услуг для 450 тыс. га обрабатываемых земель должен был повыситься до 90%. По результатам исследования КП, компания планировала привлечь до 1 млн бенефициаров, оказав услуги сперва в Гегаркуникской, Армавирской и Ширакской областях, а затем на территории всей страны.
Программой предусматривалось на начальном этапе принять на работу около 88 работников со средней зарплатой 433 тыс. драмов. В дальнейшем число работников должно было увеличиться до 142, а затем – до 726.
Предусматривалось также приобрести 7 тракторов, 7 плугов, 4 сеялки.
Согласно результатам проверки Контрольной палаты, по положению на 31 декабря 2017 г. было потрачено 659 млн 400 тыс. драмов, из которых 23 млн 800 тыс. по договору с ООО “Спецмаш” пошли на приобретение 7 плугов, 635 млн 600 тыс. драмов – на закупку у ООО “Нас Дженерал Трейдинг” 7 тракторов. По положению на 12 января с.г. сеялки не были приобретены.
Выходит, что один трактор приобрела за 90 млн 800 тыс. драмов. Согласно выводам КП, отсутствуют результатыы мониторинга, проведенного соответствующим подразделением МИнистерства сельского хозяйства по поводу необходимости приобретения столь мощных тракторов. Отсутствуют также механизмы осуществления Минсельхозом контроля за целевым использованием техники.
“Следует отметить, что подобного рода тракторы используются также в строительстве и тяжелой промышленности”,- отмечает Контрольная палата.
Более того, в результате проверки выяснилось, что по положению на 12 января с.г. 7 пугов находились на складе компании “Арпа-Севан”.
Как известно, Паруйр Акопян занимает пост генерального директора ОАО “Арпа-Севан”, а его отец, Акоп Акопян, является одним из собственников этой компании.
Паруйр Акопяну принадлежат доли еще в пяти компаниях, работающих в строительной и других сферах.
Согласно программе создания станции сельхозтехники, компания сможет получить право на собственность по отношению к технике после того, как погасит ее стоимость в размере 700 млн драмов и выплатит доплату в размере до 226 млн драмов. А пока право на собственность в отношении техники принадлежит Фонду развития сельского хозяйства.
Контрольная палата констатировала, что решением правительства от 18 мая 2017 года ООО “ИДАС” получит право на собственность по отношению к технике, выплатив Фонду только сумму договора, которой можно распоряжаться в соответствии с уставными целями. Проверяющий орган подчеркнул, что это противоречит цели пилотной программы. Кроме того, в решении правительства ничего не сказано о доплате на сумму 226 млн драмов, которая должна быть выплачена бенефициаром программы в предусмотренный срок.