Ն․ Փաշինյան․ «Այս ստահոդ պետությունը զինվորի մայկա-տրուսիկի հոգսը թողել է զինվորի ծնողի վրա»
Խորհրդարանում քննարկվում է Սահմանադրական դատարանի նախագահի թեկնածության հարցը, առաջադրված է ՍԴ նորընտիր անդամ Հրայր Թովմասյանը։ ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում անդրադարձավ Սերժ Սարգսյանի՝ Tert.am-ին տված հարցազրույցին.
«Սերժ Սարգսյանն ըստ էության հայտարարեց, որ ի հեճուկս 2014 թվականի ապրիլի 19-ին իր ստանձնած պարտավորության, նա պատրաստվում է վերցնել վարչապետի պաշտոնը։ Կարծում եմ՝ այսպիսով Սերժ Սարգսյանը հայտարարում է Հայաստանում այլ հայեցակարգի պետություն ստեղծելու մասին, և այն պետք է անվանել ստահոդ պետություն»,- հայտարարեց Փաշինյանը, ապա ներկայացրեց մանրամասներ, թե ինչ կապ ունի ստահոդ պետության հետ Հրայր Թովմասյանը։
Պատգամավորի համոզմամբ՝ կապն անմիջական է, որովհետև տևական ժամանակ հայտարարվում էր, որ Հայաստանն անցում է կատարելու կառավարման խորհրդարանական համակարգին:
«Բայց հիմնականում Հրայր Թովմասյանի ձեռամբ գրված ԱԺ կանոնակարգ-օրենքով խորհրդարանական քննարկումները վեր են ածվում շուտասելուկի, երբ մի ժամանոց ռեժիմով են քննարկվում հարցերը, և ըստ էության պատգամավորները շանս չեն ստանում իրենց կողմից քվեարկվող նախագծերը կարդալ»,- մանրամասնեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Պատգամավորը հիշեցրեց նաև, որ Հրայր Թովմասյանը ԱԺ Պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում ՍԴ-ի մասին օրենքում է փոփոխություն կատարել:
«Վերջին ակորդը ՍԴ մասին օրենքն էր, և դրա գլուխգործոցներից մեկն այն էր, երբ վարչապետի սպասվող ընտրությունները մայիսի երկուսից տեղափոխվեցին ապրիլի 17-ին, սակայն կա ավելի մեծ գլուխգործոց։ Չնայած Սահմանադրությամբ նախատեսված է, որ հանրապետության նախագահի ընտրությունների արդյունքները կարող են բողոքարկվել ՍԴ-ում, բայց պարզվում է, որ որևէ մեկը չի կարող բողոքարկել ՍԴ-ում, որովհետև Հրայր Թովմասյանի և նրա հանձնաժողովի ձեռքով գրած օրենքի ուժով ՍԴ-ում բողոքարկելու դրույթն ուժի մեջ է մտնում նորընտիր նախագահի՝ պաշտոնը ստանձնելու օրը, երբ ՍԴ-ում բողոքարկման ժամկետը սպառված կլինի»,- ասաց պատգամավորը։
Պատգամավորի համոզմամբ՝ ստահոդ պետություն է, քանի որ առավոտից երեկո այս պետությունը զինվորի հասցեին կենացներ է հնչեցնում, սակայն նույն զինվորին նույնիսկ հիգիենիկ պարագաներով չի ապահովում:
«Առավոտից իրիկուն այս պետությունը հոտնկայս խմում է զինվորի կենացը, բայց նույն պետությունը նույն զինվորի ժողովրդական լեզվով ասած մայկա-տրուսիկի հոգսը թողել է զինվորի ծնողի վրա, և եթե զինվորի ծնողը հնարավորություն չունի իր զինվորին մայկա-տրուսիկ ուղարկել, ուրեմն այս ստահոդ պետության զինվորը կմնա առանց մայկա-տրուսիկի։ Ամենևին էլ հեռու չէ այն ժամանակը, երբ շուտով ծնողների վրա կդրվեն կալաշնիկով ավտոմատների, տանկերի շղթաները և նույնիսկ իսկանդերի վառելանյութն ապահովելու գործը»,- ասաց նա։

Н.Пашинян: “Это лживое государство возложило решение проблемы маек и трусов для солдат на их родителей”
В Национальном Собрании обсуждается кандидатура председателя Конституционного суда. На эту должность выдвинут новоизбранный член КС Грайр Товмасян. Лидер фракции “Выход” Никол Пашинян в своем выступлении коснулся интервью президента РА Сержа Саргсяна изданию Tert.am.
“Серж Саргсян по сути заявил, что вопреки своему заявлению от 19 апреля 2014 г. он собирается занять пост премьер-министра. Думаю, тем самым Серж Саргсян заявляет о создании в Армении государства с новой концепией, которое можно назвать лживым государством”,- заявил Пашинян, объяснив, какая связь между лживым государством и Грайром Товмасяном.
“В соответствии с законом-регламентом Национального Собрания, разработанным главным образом Грайром Товмасяном, обсуждения превращаются в скороговорку, когда вопросы обсуждаются в часовом режиме, и депутаты фактически не имеют возможность прочитать законопроекты, по которым они должны голосовать”,- сказал Никол Пашинян.
Депутат также напомнил о том, что Грайр Товмасян, будучи председателем постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам и правам человека, внес изменение в закон “О Конституционном суде”.
“Последним аккордом стал закон “О Конституционном суде”. Одним из его “шедевров” является то, что ожидавшиеся 17 мая выборы премьер-министра перенесены на 17 апреля. Однако есть и более непревзойденный “шедевр”. Хотя Конституцией предусмотрено, что результаты выборов президента страны могут быть обжалованы в Конститутционном суде, выяснилось, что никто не сможет это сделать, так как по закону, написанному Грайром Товмасяном и его комиссией, положение об обжаловании результатов в КС обретет силу закона в день вступления в должность новоизбранного президента, когда срок обжалования в КС уже будет истечен”,- отметил Пашинян.
По словам лидера “Выхода”, это лживое государство, которое с утра до вечера произносит тосты в адрес солдат, но при этом заставляет их родителей самим решать проблему маек и трусов для своих сыновей. А если родители не в состоянии отправлять сыновьям нижнее белье, то солдаты этого лживого государства остаются без исподнего. “Не исключено, что скоро родителей начнут заставлять обеспечивать армию автоматами “калашников”, гусеницами для танков и даже топливом для “искандера”,- заявил Никол Пашинян.