Հայկական հաջողությունները պաշարման մեջ են պահում Թուրքիային շատ ավելի առաջ, քան ցեղասպանության հարյուրամյակը
«Կալիֆորնիա կուրիեր» թերթի խմբագիր
2011 թվականին Թուրքիայի ղեկավարները թույլ տվեցին լուրջ մարտավարական սխալ: Նրանց այնքան էր մտահոգել 2015 թվականի Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի գալիք ցունամին, որ անտեսել էին իրենց դիմագրավող ավելի անմիջական քաղաքական փոթորիկները:
Հայերն արագորեն օգտվեցին Թուրքիայի բացթողումից՝ կարողանալով հասնել մի շարք հաջողությունների. 1) Ֆրանսիայի խորհրդարանն ընդունեց Հայոց ցեղասպանության հերքումը քրեականացնող օրինագիծ, 2) ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց մի բանաձև, որը պահանջում է Թուրքիայից վերադարձնել հայկական եկեղեցիները և այլ կալվածները իրենց օրինական տերերին, 3) Իսրայելի խորհրդարանական հանձնաժողովը հանրային քննարկումներ սկսեց անցկացնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ և 4) ԱՄՆ Դաշնային դատարանը կարող է շուտով հեռակա վճիռ կայացնել ընդդեմ Թուրքիայի Հանրապետության:
Հակազդելով Ֆրանսիայի անդրդվելի նախագահին, ով չէր նահանջում վիրավորանքների ու սպառնալիքների առաջ, Թուրքիան սկսեց կուրորեն աջ ու ձախ հարվածել, ավելի խորացնելով իր խնդիրները և խոչընդոտելով իր՝ Եվրոպական Միության թեկնածությանը: Փարիզից հետ կանչելով իրենց դեսպանին՝ Թուրքիայի կառավարությունը իրեն զրկեց հմուտ մի դիվանագետի ծառայությունից՝ այնպիսի կարևոր մի ժամանակահատվածում, երբ Ֆրանսիայի սենատը պատրաստվում է ընդունել Հայոց ցեղասպանության հերքումը քրեականացնող օրինագիծ:
Դատելով նախկին փորձից՝ Թուրքիայի դեսպանը շուտով ետ կվերադառնա Փարիզ, որով իր թատերական հետկանչը կդարձնի փուջ գործելակերպ և կարժանանա դիվանագիտական համայնքի ծաղրանքին: Ետ կանչելով իր դեսպանին ամեն անգամ, երբ որևէ երկիր ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը կամ ընդունում է Անկարայի ցանկություններին հակառակ որևէ որոշում՝ Թուրքիան պարզապես ինքն իրեն մեկուսացնում է արտաքին աշխարհից:
Թուրքիան իր շահերին էլ ավելի վնաս հասցրեց սպառնալով բոյկոտել «ոչ բարեկամ» համարվող երկրներից ներմուծված ապրանքները: Թուրքիան պարզապես վնասում է իր սեփական տնտեսութանը՝ գնելով այլ աղբյուրներից ցածրորակ ապրանքներ ավելի բարձր գնով: Ավելին, եթե Թուրքիան դադարի գնել բարձր տեխնոլոգիական ապրանքներ, ինչպիսիք են մարդատար ինքնաթիռներ և արդիական հրթիռներ այն սակավաթիվ երկրներից, որոնք արտադրում են դրանք, ի վերջո Թուրքիան կունենա միայն հնացած օդային տրանսպորտային համակարգ, ինչպես նաև թույլ ռազմական ուժ:
Այնուամենայնիվ, վերջին օրերին, Թուրքիայի ղեկավարությունը վախենալով հրաժարվեց ֆրանսիական ապրանքները բոյկոտ անելու իր ճոռոմ սպառնալիքներից, երբ հասկացավ, որ Առևտրի համաշխահրային կազմակերպությունը խիստ տույժեր կկիրառի Թուրքիայի նկատմամբ, եթե խախտի իր անդամակցության պայմանները:
Անդրադառնալով եկեղեցիները վերադարձնելու ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի բանաձևին՝ Թուրքիայի կառավարությունը և նրա մեծածախս լոբբիստական ընկերությունները լրիվ անպատրաստ էին դիմակայելու նման զգայուն մի հարցի: Նրանք մեծ փորձառություն էին ձեռք բերել Հայոց ցեղասպանության բանաձևերը տապալելու հարցում, սակայն ոչ մի գաղափար չունեին, թե ինչպես պայքարեն այսպիսի օրինագծի դեմ, որով պահանջվում էր վերադարձնել եկեղեցիները և այլ կալվածները իրենց համապատասխան քրիստոնեական համայնքներին:
Հետևաբար, բանաձևն ընդունվեց 43-1 ձայների հարաբերակցությամբ Պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովում և ամբողջ Պալատի ավելի քանի երկու երրորդ ձայներով: Առաջին անգամ ԱՄՆ կոնգրեսը պաշտոնապես հայտարարեց, որ պահանջում է, որ Թուրքիան վերականգնի ցեղասպանության զոհերի իրավունքները, և ոչ թե պարզապես ճանաչի Ցեղասպանությունը: Գալիք տարիներին և ամիսներին, հայերը կներկայացնեն իրենց պահանջների ամբողջական ցանկը միջազգային կազմակերպություններին, բազմաթիվ երկրների խորհրդարաններին, ինչպես նաև հենց Թուրքիայի կառավարությանը:
Երրորդ դրական զարգացումը տեղի ունեցավ Իսրայելում, երբ Կնեսետի Կրթության հարցերով հանձնաժողովը նախադեպը չունեցող երեք ժամ տևողությամբ հանրային լսումներ ունեցավ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ՝ չնայած Թուրքիայի, իր քծնող Ադրբեջանի և Նեթանյահուի կառավարության ճնշմանը: Հեռուստախցիկների առջև և ոչ թե փակ դռների ետևում կայացած այս քննարկումն ակնկալվում է, որ կշարուկակվի ավելի ուշ:
Իսրայելի կառավարությանը պատիվ չի բերի, եթե շարունակի խափանել Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, հուսալով, որ նորից կշահի Թուրքիայի վստահությունը և զինակցությունը: Զանգվածային սպանություններ իրականացնողի հետ քաղաքական խաղեր խաղալու փոխարեն, նախընտրելի է, որ Նեթանյահուի կառավարությունը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը հանուն իր իսկ հեղինակությանը:
Վերջին նպաստավոր զարգացումը ԱՄՆ դաշնային դատարանի կողմից Թուրքիայի կառավարության դեմ երկու հայցերով հավանական հեռակա վճիռ արձակելն է, որով պահանջվում է հատուցում վճարել Ցեղասպանության ժամանակ առգրավված հայկական կալվածների դիմաց: Նման վճիռը խիստ զգուշացում կլինի Թուրքիայի իշխանությունների համար առ այն, որ նրանք չեն կարող շարունակել վայելել ցեղասպանության զոհերի արյունոտ փողերից ստացված, անարդար վաստակած գումարները:
2015 թվականին սպասված հայկական ցունամիից դեռևս շատ առաջ, Թուրքիան շարունակաբար բախվում է ճնշումների, որոնք առնչվում են մարդու իրավունքների նկատմամբ ավելի մեծ հարգանքի, քրդերի ինքնիշխանության, ինչպես նաև հայկական ավելի խիստ պահանջների հետ, միևնույն ժամանակ ունենալով լուրջ խնդիրներ գրեթե իր բոլոր հարևանների հետ: Ներքին և արտաքին մեծ մարտահրավերներով ծանրաբեռնված թուրքական վարչակարգը նվազ վտանգ կսպառնա թե՛ իր բնակչությանը և թե՛ իր հարևաններին և ավելի հավանական է որ կլուծի անցյալի անարդարությունները և ներկայի հակամարտությունները:

Успехи армян осаждают Турцию еще задолго до столетия геноцида
В 2011 году руководители Турции допустили серьезную тактическую ошибку. Их так обеспокоило приближающееся цунами в связи со столетием Геноцида армян в 2015 году, что они проигнорировали политические бури, разыгравшиеся в непосредственной близи.
Армяне быстро воспользовались промахом Турции, сумев достичь ряда успехов: 1) парламент Франции принял законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян; 2) Палата представителей США приняла резолюцию, которая требует от Турции вернуть армянские церкви и другое имущество законным хозяевам; 3) парламентский комитет Израиля приступил к общественным обсуждениям по поводу признания Геноцида армян и 4) Федеральный суд США в скором времени может принять заочный вердикт против Турецкой Республики.
Оказывая сопротивление непреклонному президенту Франции, который так и не отступил перед оскорблениями и угрозами, Турция начала слепо наносить удары направо и налево, усугубляя проблемы и препятствуя своему вступлению в Евросоюз. Отозвав из Парижа своего посла, правительство Турции лишило себя услуг умелого дипломата в такой важный период, когда Сенат Франции собирается принять законопроект, криминализирующий отрицание Геноцида армян. Судя по предшествующему опыту, посол Турции в скором времени вернется в Париж, тем самым продемонстрирует всю фальшь своего театрального отзыва и удостоится насмешек дипломатического сообщества. Отзывая своего посла каждый раз, когда какая-либо страна признает Геноцид армян или принимает какое-либо решение, вопреки желанию Анкары, Турция просто изолирует себя от внешнего мира.
Турция нанесла больше вреда своим интересам, пригрозив бойкотировать товары, импортированные из стран, которых она считает «недругами». Турция просто вредит собственным интересам, покупая из других источников низкокачественные товары по более высокой цене. Более того, если Турция прекратит покупать такие высокотехнологичные товары, как пассажирские самолеты и современные ракеты, от того небольшого числа стран, которые производят их, то, в конечном итоге, у Турции останется лишь устаревшая воздушно-транспортная система, а также слабые вооруженные силы. Поэтому руководство Турции, испугавшись, недавно отказалось от своих напыщенных угроз бойкотировать французские товары, когда поняло, что Всемирная торговая организация применит жесткие санкции в отношении Турции, если та нарушит условия своего членства в этой организации.
Обращаясь к резолюции Палаты представителей США по вопросу возвращения церквей, отметим, что правительство Турции и его дорогостоящие лоббистские компании были совершенно не готовы к сопротивлению по данному щепетильному вопросу. Они приобрели большой опыт в вопросе провала резолюций по Геноциду армян, однако, понятия не имели, как бороться против резолюции, которая требует вернуть церкви и другое имущество соответствующим христианским общинам.
Поэтому резолюция была принята в Комитете по внешним отношениям Палаты представителей соотношением голосов 43-1, а в самой Палате – 2/3 голосов. Впервые Конгресс США официально потребовал, чтобы Турция восстановила права жертв Геноцида, а не просто признала Геноцид. В последующие годы и месяцы армяне представят международным организациям, парламентам многих стран, а также правительству самой Турции весь перечень своих требований.
Третье положительное событие произошло в Израиле, когда Комитет по вопросам образования Кнессета провел беспрецедентные 3-часовые публичные слушания по вопросу Геноцида армян, несмотря на давление Турции, заискивающего Азербайджана и правительства Нетаньяху. Ожидается, что это обсуждение, которое состоялось перед телекамерами, а не за закрытыми дверями, будет позже продолжено. Не к чести правительства Израиля продолжать срывать признание Геноцида армян, в надежде вновь добиться доверия и поддержки Турции. Вместо того, чтобы играть в политические игры с тем, кто осуществил массовые убийства, желательно, чтобы правительство Нетаньяху ради своего же авторитета признало Геноцид армян.
Последнее благоприятное событие – вероятное вынесение Федеральным судом США заочного вердикта против правительства Турции с требованием выплатить компенсацию за армянские имения, конфискованные во время Геноцида. Подобный вердикт станет жестким предупреждением властям Турции, что они не могут продолжать пользоваться деньгами, залитыми кровью жертв Геноцида, а также несправедливо полученными суммами.
Еще задолго до армянского цунами, ожидающегося в 2015 году, Турция, имеющая серьезные проблемы почти со всеми своими соседями, наталкивается на давление, связанное с требованиями проявлять больше уважения к правам человека, суверенитетом курдов, а также более жесткими требованиями армян.
Турецкий режим, обремененный большим числом внутренних и внешних вызовов, будет представлять меньшую угрозу как для своего населения, так и для своих соседей, и повысится вероятность того, что он исправит несправедливость прошлого и решит конфликты настоящего времени.