Տրանզիտ եւ արտասահմանյան համարանիշերով ավտոմեքենաների արկածները Հայաստանում
Ճանապարհային ոստիկանության տվյալների բազայում, ինչպես նաեւ երթեւեկության խնդիրներով զբաղվող կազմակերպությունների պրակտիկայում ֆանտաստիկ փաստեր կան այն մասին, թե ինչ էր կատարվում Հայաստանի ճանապարհներին մինչեւ արտասահմանյան եւ տրանզիտ պետհամարանիշերով ավտոմեքենաների նկատմամբ վարչական վարույթ կիրառելը:
Ավելի ճիշտ կլինի ասել՝ դրա վերաբերյալ հստակ պատկերացում կազմվեց արդեն այն ժամանակ, երբ վարչական վարույթ սկսվեց կիրառվել:
1,5 միլիոնի խախտում՝ մեկ օրում
Արդեն հունվարի 1-ից հետո, երբ արտասահմանյան եւ տրանզիտ պետհամարանիշերով ավտոմեքենաները սկսեցին տուգանվել, գրանցվել են դեպքեր, երբ արագության գերազանցումը եղել է 80 կմ/ժ-ից ավելի: Համապատասխան տուգանքը՝ 500 հազար դրամ: Կամ՝ երբ վարորդներից մեկը, վարելով տրանզիտ համարներով ավտոմեքենա, ընդամենը մեկ օրվա ընթացքում կատարել է 1,5 միլիոն դրամ ընդհանուր արժողությամբ խախտումներ: Իսկ ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում նրա կատարած խախտումների ընդհանուր տուգանքը կազմել է 3,5 միլիոն դրամ:
Հիշեցնենք, որ ճանապարհային ոստիկանության տեսանկարահանող եւ արագաչափ սարքերով արձանագրված խախտումների հիման վրա վարչական վարույթ հարուցելու պահանջ առաջին հերթին դրվել էր քաղաքացիական հասարակության կողմից: Վարորդների իրավունքներով զբաղվող կազմակերպությունները, ակտիվ վարորդները կոնկրետ օրինակներով, դեպքերով ցույց էին տալիս դրա անհրաժեշտությունը: Ճանապարհային ոստիկանության կողմից այդ պահանջին ընթացք տալու արդյունքում, 2018 թվականի առաջին օրերին, երբ վարորդներից շատերը տեղյակ չէին փոփոխությունից, արձանագրվել են շատ խոշոր խախտումներ:
Օտարերկրյա համարանիշներով ավտոմեքենաների նկատմամբ, մարտի 6-ի դրությամբ, կայացվել է 20 հազար 74 ակտ, որը կազմում է ընդհանուր տուգանքների մոտ 5 տոկոսը: 20074-ից 8820-ը Հայաստանում գրանցված ավտոմեքենաներ են, իսկ 11254-ը՝ օտարերկրացիներ, որոնք Հայաստանի քաղաքացիություն չունեն: Տուգանքների ընդհանուր գումարը կազմել է 108 միլիոն դրամ:
ՃՈ պետի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ իրավախախտումների որոշումները օտարերկրյա քաղաքացիություն ունեցող վարորդներին ներկայացվում են սահմանային անցակետերից ելք իրականացնելու ժամանակ, իսկ Հայաստանի քաղաքացիներին՝ փոստային ծանուցմամբ կամ ավտոմեքենայի վերահաշվառման ժամանակ:
Արմեն Խաչատրյանը
«Մինչեւ այս փոփոխությունը, օրվա ընթացքում արտասահմանյան եւ տրանզիտ պետհամարանիշերով ավտոմեքենաների նկատմամբ օրական կազմվում էր միջինը 2500 ակտ՝ միայն արագաչափ սարքով: Իսկ տեսախցիկներով չէին արձանագրում, քանի որ վարչարարություն չէր իրականացվում: Չնայած արագաչափերով արձանագրված խախտումները նույնպես վերջնական հաշվով ակտ չէին դառնում, բայց հնարավոր էր լինում հասկանալ, թե ինչ է կատարվում ճանապարհներին:
Վարչարարությունը սկսելուց հետո, այսօր արդեն արագաչափ սարքերով եւ տեսախցիկներով կազմվում է միջինը 500 իրավախախտում: Սա արդեն մեծ դրական արդյունք է, քանի որ մեր նպատակը իրավախախտումները, հետեւաբար նաեւ ճանապարհատրանսպորտային պատահարները կանխելն է»,- ասում է ՃՈ պետի տեղակալը:
Նրա խոսքով՝ այս ընթացքում արձանագրվել է մի քանի 500 հազար դրամանոց խախտում: Կան դեպքեր, երբ նույն անձը Բագրատաշենի սահմանակետից մինչեւ Երեւան տեղադրված բոլոր արագաչափերի մոտով անցել է արագության գերազանցումով: Նրանցից ոմանք ներկայացել են Ճանապարհային ոստիկանություն՝ պատճառաբանել, որ վարչարարությունից տեղյակ չեն եղել: ՃՈ-ն հրաժարվել է չեղարկել ակտերը:
Այստեղ կարող եք դիտել տեսանյութ, թե ինչպես է ռուսական համարանիշերով ավտոմեքենայի վարորդը խախտում երթեւեկության կանոնները, արգելված վայրում վազանց կատարում՝ արդյունքում վթարի ենթարկվելով:
«Տեսեք վարորդների հոգեբանությունը. եթե տեղյակ չեն, որ իրենց նկատմամբ տույժ է կիրառվելու, պարտադիր գերազանցում են արագությունը: Անգամ շատ մեծ ցանկություն ունենալու դեպքում՝ մենք այդ ակտերը բեկանելու իրավական հիմք չունենք»,- ասում է Խաչատրյանը:
Իրավիճակից հիմնականում դժգոհ են խոշոր ավտոներկրողները, քանի որ ներկրված ավտոմեքենաները մեծ չափի տուգանքներ են կուտակել: Ներկրողները բանակցել են ոստիկանության հետ, փորձել հասնել բեկանման: ՃՈ պետի տեղակալը նշեց, որ առավելագույնը, ինչ կարող էին առաջարկել ներկրողներին, տույժի մարման ժամանակացույց սահմանելն է:
Փակ պետհամարանիշերը՝ փորձանք ու փրկություն
«Վարորդի ընկեր» հասարակական կազմակերպության համահիմնադիր Սերգեյ Ղահրամանյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց, որ քաղաքացիական դաշտում դրական է գնահատվում արտասահմանյան եւ տրանզիտ պետհամարանիշերով ավտոմեքենաների նկատմամբ վարչարարություն կիրառելը: Սակայն, Ղահրամանյանի խոսքով, նրանք նույնպես սկսել են կիրառել տեղական համարանիշերով ավտոմեքենաների վարորդների կողմից մասսայաբար կիրառվող «հնարքը»՝ համարանիշը ծածկում են լաթի կտորով, լազերային սկավառակով, թղթով, ինչով ասես, եւ վարում են՝ ինչպես կամենում են:
Սերգեյ Ղահրամանյանը
«Ոստիկանությունը կարողացավ կարճաժամկետ խնդիր լուծել, բայց երբ բոլորը տեղեկացան, որ խախտումների համար արդեն տուգանվում են, սկսել են պետհամարանիշերը ծածկել: Եթե ոստիկանությունը սա չկանգնեցնի, Հայաստանի ճանապարհներին, հատկապես Երեւանի փողոցներում, վտանգավոր երթեւեկությունը շարունակվելու է»,- ասում է Սերգեյ Ղահրամանյանը:
Արմեն Խաչատրյանը, խոսելով այս խնդրի մասին, ասում է. «Այս արատավոր պրակտիկան սկսեց կիրառվել տեսախցիկների եւ արագաչափ սարքերի գործարկումից հետո: Մինչ այդ, նման խախտումներ շատ քիչ են նկատվել: Ինքնին համարանիշը փակելը կամ անընթեռնելի դարձնելը վարչական իրավախախտում է, եւ դա հայտնաբերելու դեպքում կիրառվում է տույժ: Բանն այն է, որ եթե խախտումները արձանագրվում են սարքերով, եւ ոչ՝ ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցների կողմից, դժվար է կազմել վարչական արձանագրություն: Տուգանքի չափը 10 հազար դրամ է: Ուղղակի խախտումներն այնքան շատ են լինում, որ ոչ բոլորն է հնարավոր լինում արձանագրել: Պետք է նույնականացում արվի: Փորձում ենք տրանսպորտային միջոցի վրա առկա լրացուցիչ հատկանիշներով հայտնաբերենք խախտում իրականացնողին, նույնականացնենք»:
ՃՈ պետի տեղակալը նկատել է, թե ինչպես են վարորդները իրավախախտումը «հարմարեցնում» եղանակային պայմաններին: Աշնանը պետհամարանիշը չոր տերեւով են փակում, ձմռանը՝ ձյունով: Պետհամարանիշերը փակել «սիրում են» հատկապես տաքսու վարորդները, որոնք մայրաքաղաքում օրվա մեջ մի քանի ժամ, մինչեւ 200 կիլոմետր վարում են, շատ տուգանվում:
«Հետք»-ի հետ զրույցում նրանք չէին թաքցնում, որ գիտակցաբար օրենք են խախտում: Հիմնական պատճառաբանությունը հետեւյալն է. «Հո մեր աշխատածը պետությանը չե՞նք տալու»: Պետհամարանիշերը փակած ավտոմեքենաների մեծ խմբեր կան Աբովյան փողոցում, Երիտասարդական մետրոյի շրջակայքում: Խախտումները հիմանականում կատարվում են տաքսիստների կողմից:
ՃՈ պետի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանի խոսքով՝ առաջիկայում ոստիկանությունը լայնամասշտաբ միջոցառումներ է ձեռնարկելու այս ուղղությամբ:

Приключения в Армении автомобилей с транзитными и иностранными номерами
В базе данных Дорожной полиции, а также в практике организаций, занимающихся проблемами дорожного движения, есть удивительные факты того, что происходило на дорогах Армении до применения административных штрафов к автомобилям с транзитными и иностранными госномерами.
Нарушения на 1,5 миллиона драмов за один день
После 1 января, когда Дорожная полиция начала штрафовать водителей автомашин с транзитными и иностранными госномерами, были зафиксированы случаи превышения скорости более 80 км/ч. Штраф составил 500 тыс. драмов. В другом случае водитель одной из машин с транзитными номерами за один день совершил нарушения на сумму 1,5 млн драмов. А штрафы за допущенные им же нарушения в течение нескольких дней составили 3,5 млн драмов.
Напомним, что требование о возбуждении административных производств на основе нарушений, зафиксированных камерами видеонаблюдения и спидометрами, было выдвинуто в первую очередь гражданским обществом. Организации, занимающиеся защитой прав водителей, а также водители-активисты на конкретных примерах показали необходимость в подобных шагах. После того, как Дорожная полиция дала ход этому требованию, в первые дни 2018 года многие водители, не зная об этих изменениях, допустили серьезные нарушения.
По положению на 6 марта в отношении владельцев машин с иностранными номерами было составлено 20 тыс. 74 акта, штрафы по которым составили около 5 процентов от общей суммы штрафов. 8.820 из 20.074 актов касались зарегистрированных в Армении автомобилей, 11.254 – автомобилей иностранных граждан. Общая сумма штрафов достигла 108 млн драмов.
В беседе с Hetq.am заместитель начальника Дорожной полиции Армен Хачатрян сообщил, что решения о правонарушениях предоставляются водителям-иностранцам при выезде из страны, а гражданам Армении – посредством почтового извещения или в ходе переучета автомобилей.
Армен Хачатрян
“До внесения этого изменения в отношении автомобилей с иностранными и транзитными госномерами только на основании данных спидометра составлялось в среднем 2500 актов в день. Данные камер видеонаблюдения не учитывались, так как администрирование не осуществлялось.
Сейчас, когда администрирование уже осуществляется, на основании данных спидометров и видеокамер составляется в среднем 500 актов о правонарушениях. Это уже положительный результат, так как наша цель – предотвращение правонарушений, а значит, дорожно-транспортных происшествий”,- отметил замначальника ДП.
По его словам, за этот период было зарегистрировано несколько нарушений, штраф по которым составляет 500 тыс. драмов.
На представленной здесь видеозаписи водитель автомобиля с российскими номерами допускает нарушение правил дорожного движения – совершает обгон в запрещенном месте, в результате чего происходит ДТП.
“Посмотрите, какая психология у водителей. Если они не знают, что в отношении них будет применен штраф, то обязательно превышают скорость. Мы даже при большом желании не имеем права отменять эти акты”,- сказал Хачатрян.
Ситуацией недовольны в основном крупные автоимпортеры, поскольку ввезенные ими автомобили накопили огромные суммы штрафов. Импортеры вступили в переговоры с представителями Дорожной полиции, пытаясь добиться отмены штрафов. Единственное, что смогли предложить сотрудники ДП, установить график уплаты штрафов.
Закрытые госномера: беда и спасение
Соучредитель общественной организации “Друг водителя” Сергей Каграманян в беседе с Hetq.am отметил, что в гражданском поле применение администрирования к автомобилям с иностранными и транзитными госномерами считается положительным шагом. Но они, по словам Каграманяна, начали использовать трюк, который в массовом порядке применяют водители автомобилей с местными номерами – закрывают куском ткани, лазерным диском, листом бумаги, другими подручными средствами номера машин и ездят как хотят.
Сергей Каграманян
“Полиции удалось решить проблему на краткосрочный период, но когда все узнали, что за нарушения будут подвергаться штрафам, начали закрывать свои номера. Если полиция не остановит эту практику, опасные проявления в дорожном движении будут продолжаться”,- отметил Сергей Каграманян.
“Эта порочная практика начала применяться после задействования камер видеонаблюдения и спидометров. До этого подобные нарушения не отмечались. Само по себе сокрытие номерного знака является административным правонраушением, и в случае его выявления применяется штраф. Дело в том, что если нарушения регистрируются аппаратурой, а не сотрудниками Дорожной полиции, то при составлении административного протокола возникают трудности. Размер штрафа – 10 тысяч драмов. Просто нарушений так много, что не все удается зафиксировать. Приходится проводить идентификацию”,- сказал Армен Хачатрян.
Замначальника ДП заметил, что данное правонарушение выодители совершают с учетом погодных условий. Осенью номерные знаки маскируют сухими листьями, зимой – снегом. Особенно “любят” закрывать номера автомобилей водители такси, которые в течение дня проезжают до 200 километров и часто привлекаются к штрафам. Таких автомобилей очень много на улице Абовяна, в районе станции метро “Еритасардакан”.
По словам замначальника ДП Армена Хачатряна, в ближайшее время в этом направлении будут осуществлены широкомасштабные мероприятия