Այս տարի «Էրեբունի-Երևանը» կնշվի սեպտեմբերի 29-ին և 30-ին
Կառավարության նիստում ընդունվեց որոշում, ըստ որի՝ այս տարվա սեպտեմբերի 29-ին և 30-ին կնշվեն Երևանի օրը և Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին նվիրված «Էրեբունի-Երևան» տոնական միջոցառումները:
Նախագիծը ներկայացրեց Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը՝ ասելով, որ սովորաբար Երևանի օրը նշվում է հոկտեմբերի երկրորդ շաբաթ օրը, սակայն այս տարվա նոյեմբերին Երևանում կայանալու է Ֆրանկոֆոն պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների 17-րդ գագաթնաժողովը, որի նախապատրաստման համար մշակվում է միջոցառումների մանրամասն ծրագիր:
Մարգարյանի խոսքով՝ հաշվի առնելով, որ այս տարի մեծ շուքով է նշվելու Երևանի հիմնադրման հոբելյանական 2800-ամյակը, որին կմասնակցեն բազմաթիվ հյուրեր այլ երկրներից, առաջարկվում է Երևանի օրվան նվիրված միջոցառումներն իրականացնել ոչ թե մեկ օր, այլ երկու օր:
Նախագծի որոշման մեջ նշված է նաև, որ նշված միջոցառումները պատշաճ կարգով կազմակերպելու նպատակով առաջարկվում է Մշակույթի նախարարին տոնական միջոցառումների ծրագրին համապատասխան աջակցել մշակութային միջոցառումների իրականացմանը, Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարին՝ ապահովել էլեկտրաէներգիայի անխափան մատակարարումը միջոցառումների անցկացման վայրերում, Արտակարգ իրավիճակների նախարարին և Ոստիկանության պետին՝ միջոցառումների ընթացքում ապահովել դրանց անցկացման անվտանգությունն ու հասարակական կարգի պահպանությունը։

В этом году праздник “Эребуни-Ереван” будет отмечаться 29-30 сентября
В этом году день города – праздник “Эребуни-Ереван”, а также 2800-летие со дня основания армянской столицы будут отмечаться 29-30 сентября. Такое решение было принято на сегодняшнем заседании правительства РА.
Проект решения представил мэр Еревана Тарон Маркарян. Мэр отметил, что празднование Дня города обычно проводилось во вторую неделю октября, однако в ноябре этого года в столице состоится 17-й Саммит Франкофонии, для подготовки которого разрабатывается программа мероприятий.
Учитывая то обстоятельство, что в этом году с большой торжественностью будет отмечаться 2800-летие основания Еревана, в связи с чем ожидается приезд многочисленных гостей из других стран, Тарон Маркарян предложил провести мероприятия в течение двух дней.
В проекте решения также отмечается, что министру культуры предложено оказать содействие в разработке программы праздничных мероприятий, министру энергетики – обеспечить бесперебойную подачу электроэнергии в местах проведениях торжеств, министру чрезвычайных ситуаций и начальнику полиции – обеспечить безопасность и общественный порядок во время праздничных мероприятий.