Եվրոպայի հայերի համագումար
Բելգիայի մայրաքաղաք Բրյուսելի Գեղեցիկ Արվեստների թանգարանը այս տարվա հոկտեմբերի 6-ից մինչեւ 2005 թ.-ի հունվարի 16-ը հյուրընկալում է «Մայրեր, Աստվածներ եւ Սուլթաններ» խորագրով Թուրքիային նվիրված ցուցահանդեսը: Ցուցադրված նմուշները պատկանում են Թոփքափի պալատի հավաքածուին, Լուվրի, Վիեննայի, Բեռլինի եւ Թուրքիայի ամենահարգի թանգարաններին:Այս ցուցահանդեսը կազմակերպված է Բելգիայի եւ Թուրքիայի վարչապետների համատեղ համաձայնությամբ` Թուրքիայի մշակութային արժեքները եւ պատմությունը Բելգիայի եւ եվրոպական հասարակությանը ներկայացնելու եւ ընդգծելու Թուրքիայի եվրոպական կոչումը:
Ցուցահանդեսի այցելուների համար պատրաստված բրոշյուրում նշվում է. «Անցած 9000 տարիների ընթացքում տարբեր ժողովուրդներ են բնակվել Անատոլիայում եւ իրենց հետքն են թողել այնտեղ: Պատմության մեջ իրենց ուրույն տեղն ունեն Հիթիների թագավորությունը, Հունական եւ Հռոմեական կայսրությունները, Բյուզանդիան եւ Օսմանները»:
Առաջին հայացքից տարածաշրջանին քիչ թե շատ ծանոթ որեւէ մեկին տարօրինակ կթվա հայերի եւ հայկական մշակույթի բացակայությունն Անատոլիայում, քանի որ դարեր ի վեր Արեւելյան Անատոլիան հանդիսացել է հայ ժողովրդի բնօրրանը եւ կոչվում է Հայկական լեռնաշխարհ:
Անգամ Օսմանյան կայսրության ներքո հայերը կազմել են նրա բնակչության զգալի եւ դինամիկ մի մասը` հատկապես Ստամբուլում եւ այլ քաղաքներում: Սակայն ցուցահանդեսին ներկայացված նմուշների մեջ ամենահետաքրքրականը Օսմանյան կայսրությունը ներկայացնող քարտեզն է` 1299–1923թթ.` առանց հայ ժողովրդի կամ Հայաստանի Հանրապետության, ինչպես նաեւ Հունաստանի որեւէ մատնանշման (Հայաստանի առաջին անկախ Հանրապետությունը հիմնվել է 1918 թ., իսկ Հունաստանն իր անկախությունը ձեռք է բերել 1832 թ.-ին): Ոչ մի մասնագետ կամ պատմաբան չէր համարձակվի մի քարտեզ կազմել նման բարդ տարածաշրջանի եւ այդքան երկար ժամանակահատվածի համար` 1299-1923թթ., քանի որ այդ տարածաշրջանում սահմաններն արմատապես փոխվում էին եւ հաճախ` կայծակնային արագությամբ:
Տարօրինակ է քարտեզի վրա տեսնել Ադրբեջան անվանումը, երբ Հայաստանն ու Հունաստանը բացակայում են: Ինչպես հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը, Ադրբեջանի` Թուրքիայի ամենամտերիմ դաշնակցի Պաշտպանության նախարարության խոսնակը կոչ է արել ամբողջությամբ գրավել Հայաստանի տարածքը եւ Կովկասից վտարել հայերին: Նա անգամ հայտարարել է «25 տարի հետո Կովկասում այլեւս գոյություն չի ունենա Հայաստանի Հանրապետություն»: Այս խոսքերն անմիջապես հիշեցնում են Հայոց ցեղասպանությունն իրագործողների մտադրությունները: Նման համատեքստում հայերի նկատմամբ ժխտողական քաղաքականությունը սխալմունք կամ էլ պրոֆեսիոնալիզմի պակաս չի կարող դիտվել ցուցահանդեսի կազմակերպիչների կողմից:
Նման քաղաքականության արմատները ձգվում են դեպի 20-րդ դարի սկիզբը, երբ Օսմանյան կայսրության կողմից 1915թ.-ին իրագործվեց Հայոց ցեղասպանությունը: Հայոց ցեղասպանությունը դեռ ժխտվում է Թուրքիայի Հանրապետության կողմից, որը նաեւ ավելի քան 10 տարի շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանի Հանրապետությունը:Այսպիսով` հայերի բացառումը Օսմանյան կայսրության պատմությունից` շարունակությունն է 1915-16թթ. Հայոց ցեղասպանության իրագործման եւ շարունակվում է մնալ 1923թ.-ին հաստատված Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքականությունը:
Եվրոպայի Հայերի Համագումարը անընդունելի է համարում նման ժխտողական քաղաքականությունը Թուրքիայի Հանրապետության կողմից, որը ցանկանում է ԵՄ լիիրավ անդամ դառնալ: Մենք հավատացած ենք, որ նման քաղաքականությունն անկայունություն է ստեղծում ամբողջ տարածաշրջանում եւ խոչընդոտ հանդիսանում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար:
Դեռ ավելին` Բելգիայում տեղական հաստատությունների համագործակցությամբ կազմակերպված ցուցահանդեսի միջոցով նման ժխտողական քաղաքականության տարածումն ահազանգի նշան է, հատկապես այն դեպքում, երբ Թուրքիան ձգտում է եվրոպական արժեքների հանրության մի մասը կազմել: Եվրոպայի Հայերի Համագումարը համոզված է, որ սա թուրքական իշխանությունների կողմից ոչինչ չկասկածող եվրոպական հասարակությանն իր ժխտողական քաղաքականությունը պարտադրելու հիվանդագին փորձ է:

Assembly of Armenians of Europe
The Palace of Fine Arts of Brussels ( Belgium ) hosts the exhibition on Turkey "Mothers, Goddesses and Sultans" which will last from October 06 2004 to January 16 2005 . The exhibition accounts pieces from the collection of the Topkapi Palace ( Turkey ), Louvre, Kunsthistorisches Museum in Vienna , the museums of Berlin and the most important museums in Turkey . This exhibition is organized with the mutual agreement of the prime ministers of Belgium and Turkey in order to introduce the Belgian and European society with the cultural values and the history of Turkey and intends to emphasize the European vocation of Turkey .
The leaflet on the exhibition distributed to the visitors at the entrance of the Palace of Fine Arts says "We encounter the peoples, who have left their traces in Anatolia in the course of 9000 years. The journey takes us through such renowned cultures as the Hitties, Greek and Roman antiquity, Byzantium and the Ottomans". From the first sight one may find the absence of the Armenians and Armenian culture in Anatolia very strange, since for centuries the Eastern Anatolia was the cradle of Armenians and it is also called the Armenian Plateau[i]. Even during the Ottoman Empire Armenians represented a sizeable and dynamic part of the ottoman population, particularly in Istanbul and other urban centre, and their omission in this exhibition is quite deliberate on the part of the Turkish organizers. But the most interesting piece of the exhibition is the map of the Ottoman Empire from 1299 to 1923, without any mention of the Armenians or Armenian Republic (the first Armenian Republic , 1918 - 1920) and Greece (independence of Greece recognized by the Ottoman Empire in 1832). No expert or historian would dare to make a single map to represent such a complex region over for such a long period of time (1299 - 1923), since the movement of borders has been radical over the period considered, and at times extremely rapid.
It is very strange to see the name of " Azerbaijan " on the map, while the names of Armenia and Greece are absent. As reported by Radio Free Europe, the Azerbaijani Defense Ministry spokesman called for Azerbaijan 's (the closest ally of the Republic of Turkey ) takeover of the entire territory of Armenia and removal of the entire Armenian population from the Caucasus . He went so far as to say, and we quote, "Within the next 25 years there will exist no state of Armenia in the South Caucasus ". This inevitably reminds of the intentions of the perpetrators of the Armenian Genocide. In this context the negationism of the Armenians is not a simple mistake or lack of professionalism by the organizers of the exhibition, but has its roots go back into the beginning of the 20th century - the Armenian Genocide committed by the Ottoman Empire in 1915. The Armenian Genocide is still denied by the Republic of Turkey , which also imposes a blockade on the Republic of Armenia for more than 10 years. Therefore, the radical exclusion of Armenians from ottoman history is consistent with the genocide carried out in 1915-1916 and it has been the practice in Turkey since the establishment of the republic in 1923.
The Assembly of Armenians of Europe considers such negationist and revisionist attitude of the Republic of Turkey , aspiring to the EU full membership unacceptable. We believe that such behaviour destabilizes the whole region of South Caucasus and impedes the normalization of Armeno-Turkish relations. Moreover, the extension of this denialist approach to an exhibition carried out in Belgium , in partnership with Belgian institutions, is a worrying sign at a moment when Turkey is pressing to join the European community of values. The Assembly of Armenians of Europe is sure that this is an attempt of the Turkish authorities to force their own denialist approach on an unsuspecting European public.